اگر علاقه مند به یادگیری ساز تنبک هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما در کلاس آموزش ساز تنبک وبسایت آکادمی فردوس شرکت کنید چراکه ما در این دوره با بهره گیری از اساتید معتبر دانشگاهی در سطح بسیار بالایی ساز تنبک را به شما هنرجویان گرامی آموزش خواهیم داد. لطفا با ما همراه باشید تا در ادامه این قسمت به بررسی و مزایای شرکت در کلاس های آموزشی آکادمی فردوس اطلاعات کامل تری دریافت کنید.

کمی در خصوص ساز تنبک اطلاعات کامل تری را دریافت کنیم!

(تنبک، دمبک، دنبک یا َضرب) یکی از سازهای کوبه ای ایران است. این ساز پوستی، از نظر سازشناسی جزء طبل های جام شکل محسوب می شود که از این خانواده می توان به سازهای مشابه مانند داربوکا در کشورهای عربی و ترکیه و همچنین زیربغلی در افغانستان اشاره کرد. جالب است بدانید بدنه تنبک را در گذشته از جنس چوب، سفال و گاهی هم فلز می ساختند، لیکن امروزه از جنس چوب می سازند.

ساز تنبک از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

جالب است بدانید ساز تنبک نیز همانند سایر ساز ها از قسمت های متنوع و مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. این قسمت ها شامل موارد زیر است:

* پوست

* دهانه بزرگ

* کاسه (تنه)

* گلویی (نفیر)

* دهانه کوچک (کالیبر)

 

بررسی پیشینه تاریخی ساز تنبک

قدمت تنبک با نام های پهلوی دمبلک و تنبور به پیش از اسلام می رسد و طبق نظر دکتر معین دمبک صورت دگرگون شده همین نام است.

تمبک در چند دهه اخیر پیشرفت چشمگیری کرده و به عنوان سازی تک نواز و مستقل مطرح شده است. این پیشرفت مرهون تلاش استادان این ساز است که در این میان نقش استاد حسین تهرانی به قدری اهمیت می یابد که از او می توان به عنوان پدر تنبک نوازی نوین ایران یاد کرد.

در جهانی ساختن این ساز، مرحوم ناصر فرهنگ فر، مرحوم امیر ناصر افتتاح، استاد محمد اسماعیلی- جهانگیرملک محمود فرهمند بافی، مرتضی اعیان، بهمن رجبی، آبتین اجاللی، جمشید محبی، بهمن رجبی، مجید حسابی، رضا قاسمی، شاهین مهاجری، کامبیز گنجه ای،محمد اخوان، فربد یدالهی، نوید افقه، پژمان حدادی، پدرام خاور زمینی و پژهام اخواص نیز نقش مهمی داشته اند.

 

ریشه نام تمبک

دربار ه وجه تسمیه این ساز، هنوز یک رای نهایی حاصل نشده است. گروهی معتقدند که نام این ساز در اصل تنبک بوده و تبدیل آن به تمبک به دلیل قلب حرف «ن» ساکن به «م»، قبل از حرف «ب» است. مثل اتفاقی که در تلفظ واژه «شنبه» میافتد. اما گروهی دیگر اعتقاد دارند که صورت «تنبک» منشاء منطقی نداشته و به همین دلیل به اشتباه در میان مردم رواج یافته است.

اما در نوازندگی این ساز از تکنیک‌هایی به نام‌های «تُم»، «بک»، «پلنگ» و «ریز» استفاده می‌شود؛  بنابراین چندان بعید نیست اگر نامگذاری «تمبک» بر اساس همین اسامی صورت گرفته باشد. از دیدگاه زبان‌شناسان واژه Tambourine که در زبان‌های اروپایی برای تمبک به کار می‌رود از واژهٔ تنبور پهلوی وام گرفته شده‌است.

در انتهای کلاس آموزش ساز تنبک به چه دست آوردی خواهیم رسید؟

فارغ التحصیلان این دوره قادر خواهند بود با فراگیری تکنیک های مربوطه و اجرای قطعات نوازندگی ساز تنبک ایرانی و خارجی در کنسرت های داخل و خارج از کشور شرکت نمایند. همچنین این هنرجویان توانایی اجرای سولو با ارکستر های کوچک، ارکستر مجلسی و ارکستر بزرگ را نیز به دست خواهند آورد.

معرفی مباحث موجود در دوره آموزش ساز تنبک

شما در این کلاس آموزشی با استفاده از اساتید برجسته دانشگاهی به خوبی می توانید ساز تنبک را در کمترین زمان ممکن با کیفیتی بسیار بالا فرا بگیرید. لازم به ذکر است که در این دوره مباحث زیر موردنظر ما می باشد که به هنرجویان منتقل می شود.

۱- فراگرفتن تکنیک های مرتبط با سبک های مختلف نوازندگی ساز تنبک

۲- فراگیری و اجرای صحیح قطعات موسیقی از لحاظ تیونینگ، ریتم، دینامیک، تمپو آگوگیک، سونوریته و موزیکالیته

۳- فراگیری بیان موسیقیایی و اصول اجرا

۴- کار بروی رپرتوار قطعات ایرانی و جهانی ساز تنبک

۵- فراگیری آداب صحنه و اجرای صحنه ای در سطح کنسرت های داخل آکادمی ( که برای همه هنرجویان برگزار خواهد گردید ) و کنسرت های عمومی در تالارهای تهران ( ویژه هنرجویان منتخب آکادمی )

۶- فراگیری شیوه تمرین ذهنی بدون ساز و اجرای خلاق در دوره های ویژه آکادمیک

 

امتیازات ویژه جهت هنرجویان نوازندگی ساز تنبک

۱- برگزاری مستمر کنسرت های موسیقی داخل آکادمی جهت همه هنرجویان

۲- حمایت از هنرجویان مستعد و منتخب جهت کنسرت های عمومی در تالار های سطح کشور توسط آموزشگاه موسیقی فردوس

۳- حمایت از هنرجویان مستعد و منتخب جهت تولید آلبوم موسیقی دارای مجوز و معرفی ایشان به جامعه هنری توسط آموزشگاه موسیقی فردوس

۴- حمایت جهت فعالیت در ارکستر ها و گروه های آکادمی و معرفی به سایر ارکسترها و گروهای موسیقی معتبر کشور

۵- ارائه گواهینامه معتبر توسط اساتید مطرح و شناخته شده آموزشگاه موسیقی فردوس که بعنوان رزومه هنری معتبر تایید بسیار مثبتی در انجام فعالیتهای هنری خواهد داشت.

 

چطور می توانم در کلاس آموزش ساز تنبک شرکت کنم؟

شما برای شرکت در کلاس آموزشی تنبک می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کرده و به صورت آنلاین ثبت نام خود را انجام دهید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

فهرست
Call Now Buttonتماس سریع