اگر علاقه مند به یادگیری ساز سنتور هستید لطفا در این قسمت با ما همراه باشید چراکه ما قصد معرفی و بررسی کلاس آموزش ساز سنتور در آکادمی فردوس را خواهیم داشت و شما را به صورت کلی با ریز و بم های این کلاس و اهداف آن اشنا خواهیم کرد.

در انتهای کلاس آموزش ساز سنتور به چه دست آوردی خواهیم رسید؟

فارغ التحصیلان این دوره قادر خواهند بود با فراگیری تکنیک های مربوطه و اجرای قطعات نوازندگی ساز پیانو ایرانی و خارجی در کنسرت های داخل و خارج از کشور شرکت نمایند. همچنین این هنرجویان توانایی اجرای سولو با ارکستر های کوچک، ارکستر مجلسی و ارکستر بزرگ را به دست خواهند آورد.

 

از معرفی تا ثبت نام در کلاس آموزش ساز سنتور

احتمالا شما هم صدای این ساز ایرانی را شنیده اید و دوست دارید در مورد آموزش ساز سنتور اطلاعات کاملی کسب کنید. در این مقاله سعی داریم به طور خلاصه تاریخچه این ساز را برای شما بازگو کنیم و شیوه های آموزشی این ساز را برایتان به صورت شفاف توضیح دهیم.

معرفی ساز سنتور

سنتور یک ساز ایرانی بوده و به نوعی نمایانگر تاریخ و فرهنگ کشورمان است. شکل ظاهری این ساز به صورت یک جعبه ذوزنقه شکل می باشد که بر روی آن 72 عدد سیم به کار رفته است که این سیم ها در 18 دسته (ردیف) در کنار هم قرار گرفته اند و در هر ردیف چهار سیم مشاهده می شود.

اما برای نواختن این ساز از دو عدد چوب باریک که اصطلاحا به آن مضراب گفته می شود استفاده می کنند. اگر از آن دسته افرادی هستید که سعی در حفظ هویت ایران و فرهنگ ایرانی دارید و همچنین به این ساز علاقه مند هستید، حتما به یک آموزشگاه سنتور برای یادگیری این ساز زیبا مراجعه نمایید.

 

مراحل موسیقی در آموزشگاه آکادمی فردوس

همانند یادگیری سایر ساز ها ابتدا در آموزشگاه فردوس ساختار فیزیکی ساز به هنرجو معرفی می شود و در مرحله بعد نحوه نشستن و فاصله استاندارد ساز به نوازنده گفته می شود. بر خلاف سایر ساز ها در نواختن سنتور باید مقداری از ساز فاصله بگیریم و این عمل باعث می شود هنگام نواختن با مضراب، دست آزادی عمل بیشتری داشته باشد و همچنین زاویه دست با ساز بهبود پیدا کند. یادگیری این مرحله برای هنرجو های مبتدی در آموزشگاه فردوس اهمیت بسیار زیادی دارد که ما نیز با وسواس بسیار بالایی سعی می کنیم از این مرحله به خوبی عبور کنیم.

 

آموزش تئوری و نت خوانی

کاربرد نت ها در موسیقی همانند کاربرد حروف الفبا در زبان فارسی می باشد. برای آن که نوازنده ای بتواند قطعات ساخته شده توسط افراد دیگر را اجرا کند یا هماهنگی های لازمه برای همنوازی انجام شود، باید هنرجو به نت ها و معانی آنها اشراف کامل داشته باشد در غیر این صورت نمی تواند قطعات سایر افراد دیگر را به خوبی بنوازد. این مرحله از مهم ترین مراحل یادگیری موسیقی می باشد که در این حین هنرجو با مفاهیم ریتم، هارمونی و فاصله های نت های موسیقی نیز آشنا می شود.

 

آموزش گوشه های موسیقی ایرانی

می توان گفت شیرین ترین بخش آموزش موسیقی نواختن قطعات و گوشه های موسیقی است. زمانی که آموزش های لازمه به هنرجو داده شد، هنرجو قادر است قطعات مختلفی را بنوازد. در بیشتر آموزشگاه ها از قطعات و دستگاه های با تم ایرانی استفاده می شود، البته این یک قانون نیست. در صورتی که استاد صلاح بداند می تواند از یک شیوه دیگر برای تدریس و تشویق هنرجو به موسیقی بپردازد.

معرفی مباحث موجود در دوره آموزش ساز سنتور

دوره آموزش ساز سنتور یا همان کلاس آموزش سنتور در چند مبحث مهم تقسیم بندی می شود که این مباحث توسط برترین و مجرب ترین اساتید دانشگاهی کشور در آموزشگاه موسیقی فردوس برگزار می گردد. این مباحث به شرح زیر است:

۱- فراگرفتن تکنیک های مرتبط با سبک های مختلف نوازندگی ساز سنتور

۲- فراگیری و اجرای صحیح قطعات موسیقی از لحاظ تیونینگ، ریتم، دینامیک، تمپو آگوگیک، سونوریته و موزیکالیته

۳- فراگیری بیان موسیقیایی و اصول اجرا در آموزشگاه موسیقی تهران

۴- کار بروی رپرتوار قطعات ایرانی و جهانی ساز سنتور

۵- فراگیری آداب صحنه و اجرای صحنه ای در سطح کنسرت های داخل آکادمی ( که برای همه هنرجویان آموزشگاه موسیقی تهران برگزار خواهد گردید ) و کنسرت های عمومی در تالارهای تهران ( ویژه هنرجویان آموزشگاه موسیقی تهران منتخب آکادمی )

۶- فراگیری شیوه تمرین ذهنی بدون ساز و اجرای خلاق در دوره های ویژه آکادمیک

 

امتیازات ویژه جهت هنرجویان نوازندگی ساز سنتور

۱- برگزاری مستمر کنسرت های موسیقی داخل آکادمی جهت همه هنرجویان آموزشگاه موسیقی تهران

۲- حمایت از هنرجویان مستعد و منتخب جهت کنسرت های عمومی در تالار های سطح کشور توسط آموزشگاه موسیقی فردوس

۳- حمایت از هنرجویان مستعد و منتخب جهت تولید آلبوم موسیقی دارای مجوز و معرفی ایشان به جامعه هنری توسط آموزشگاه موسیقی فردوس

۴- حمایت جهت فعالیت در ارکستر ها و گروه های آکادمی و معرفی به سایر ارکسترها و گروهای موسیقی معتبر کشور

۵- ارائه گواهینامه معتبر توسط اساتید مطرح و شناخته شده آموزشگاه موسیقی فردوس که بعنوان رزومه هنری معتبر تایید بسیار مثبتی در انجام فعالیتهای هنری خواهد داشت.

 

جمع بندی:

مطالب گفته شده مختصری از عناوین آموزشی برای هنرجو های مبتدی در آموزشگاه فردوس است که پس از طی کردن این مراحل مطالب پیچیده تر و حرفه ای تری به هنرجویان آموزش داده می شود. مانند شیوه های همنوازی با سایر نوازندگان سنتور، همنوازی با دیگر ساز ها، آهنگسازی، کشف لحن و شیوه نوازندگی شخصی نوازنده و… باید توجه داشت که موسیقی هیچگاه پایان ندارد و هر چقدر در آن پیشرفت داشته باشیم، هنوز مطالب بسیاری برای آموختن وجود دارد.

 

چطور می توانم در کلاس آموزش ساز سنتور شرکت کنم؟

شما برای شرکت در این کلاس می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کرده و به صورت آنلاین ثبت نام خود را انجام دهید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

فهرست
Call Now Buttonتماس سریع