آموزش سنتور

فهرست مطالب

یکی از مشکلات آموزش ساز سنتور مبحث کوک سنتور است. سنتور در میان سازهای دیگر با سرعت بیشتری از کوک خارج میشود. و در مقابل تغییرات دمایی و حمل و نقل مقاومت کمتری دارد. گاهی اساتید آموزشگاه موسیقی قبل از شروع آموزش اقدام به کوک سنتور هنرجویان میکنند. اما با توجه به اینکه هنرجو پس از کلاس آموزش سنتور ساز را با خود به خانه برده دوباره مقداری از کوک خارج میشود. این امر را میتوان یکی از دلایل دیر پرورش یادفتن هنرجویان آموزش سنتور نسبت به سازهای دیگر بیان کرد. چرا که در اغلب اوغات با سنتور بدون کوک به تمرین میپردازند.

در ادامه با طرز کار تیونر برای کوک سنتور در وبلاگ آموزشگاه موسیقی شمال تهران فردوس آشنا خواهید شد.

آموزش سنتور

آموزش آنلاین سنتور

نحوه تنظیم تیونر در آموزشگاه موسیقی شمال تهران

پیشنهاد میشود تینور را در محدوده ۴۳۵ تا ۴۴۵ هرتز تنظیم کنید. البته حد پایین برای شروع کار بهتر است. این یک احتیاط است که از پاره شدن سیم های سنتور هنگام کوک سنتور جلوگیری میکند.. اگر تیونر شما دارای علامت بمل بود دستگاه خود را روی آن تنظیم کنید. در غیر این صورت نیازی به این کار نیست. اگر تیونر شما دارای نت های پایه قابل تغییر بود آن را روی نت دو تنظیم کنید. اگر تیونر شما دارای علامت کرن بود بهتر است از آن برای کوک کردن ربع پرده ها استفاده نکنید. دلیل آن هم این است که علامت کرن برای ربع پرده های عربی است نه ایرانی.

اشکالاتی که ممکن است برای تیونر پیش بیاید:

بعضی وقت ها با این مشکل مواجه میشوید که با به صددا درآوردن یک سیم چند نت روی تیونر نشان داده میشوند. در اینجا لازم است به نتی دقت کنید که مددت بیشتری روی صفحه میماند. چندین بار این کار را تکرار کنیدد تا مطمین شوید که کدام نت مدت بیشتری روی صفحه ظاهر میشود. این همان نت مورد نظر شماست.

تیونر نیز مانندد هر دستگاه الکترونیکی ممکن است دچار اختلال شود. در این حالت بهتر است دستگاه را یک بار خاموش و روشن کنید تا به حالت اولیه برگردد. میکروفونی که همراه تیونر داده میشود معمولا برای کوک کردن مورد نیاز قرار نمیگیرد. اما اگر در محیطی شلوغ و پر سر و صدا قصد کوک سنتور خود را داشته باشید باید از آن استفاده کنید. این میکروفون صدای محیط را گرفته و صدای نت را دریافت میکند. محل نصب آن نیز میتواند روزنه ای باشد که در کلاف بلند سنتور قرار دارد. اگر باطری تیونر شما ضعیف است پیش از آغاز کوک سنتور آن را تعویض کنید. اگر باطری قابلیت این را دارد که تا پایان مراحل کوک سنتور شما را همراهی کند میتوانید از آن استفاده کنید. منظور این است که در وسط کار اقدام به تعویض باطری نکنید. چرا که فرکانس های نشان داده شدده با باطری نو متفاوت از باطری کهنه است. در پایان لازم به ذکر است که بهترین راهنمای شما در کوک سنتور معلم آموزشگاه موسیقی شمال تهران شما است.

آموزش دف در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا