معرفی سه تار بم خوان و سه تار زیر خوان

شاید اصطلاح سه تار بم خوان یا سه تار زیر خوان به گوشتان خورده باشد. آیا تا کنون متوجه تفاوت صدای برخی از اساتید سه تار نوازی شده اید؟ تفاوت عمده در اندازه کاسه این اساتید است که همان بم خوان و زیر خوان را به وجود می آورد. به طور کلی سه تار بم خوان صدایی بم تر و البته پر حجم تر از سه تار معمولی دارد. این سازها نسیتا کاسه ای بزرگتر دارند که باعث به وجود آمدن حجم صدایی بیشتری میشود. همچنین با نازک کرن صفحه میتوان صدایی بازهم زیادتر تولید کرد. البته درد این سازها احتمال شکستن و افت صفحه بیشتر است.

آموزش سه تار به صورت حضوری

آموزش سه تار آنلاین در آموزشگاه فردوس

افت صفحه به حالتی گفته میشود که صفحه ساز بسیار نازک است به همین دلیل هنگامی که ساز را به بالا کوک میکنید با گذتش زمان صفحه رو به پایین حالت میگیرد که به آن افت صفحه میگویند. یکی ددیگر از اجزایی که در صدای ساز سه تار نقش اساسی دارد گلویی ساز است. گلویی به قسمتی گفته میشود که کاسه ساز به دسته آن وصل میشود. به بخشی که فرو رفته است گلویی گفته میشود. البته بسیاری از نوازنده ها از این قسمت غافل میشوند بر خلاف اینکه نقش مهمی دارد. هرجه طول گلویی بیشتر باشد صدایی که ایجاد میشود زنگ دار تر است. تفاوت دیگر سه تار بم خوان در این است که در این سازها گلویی را بازتر و طول آن را کوتاهتر میکنند تا از زنگ صدای آن کم شود. در کل سه تار بم خوان و زیر خوان تفاوت هایی با سه تار های معمولی دارند که باعث ایجاد صدایی متفاوت میشود. البته این امر کاملا شخصی است. عده ای این صدای متفاوت را دوست دارند و عده ای چندان از ان خوششان نمی آید.

آموزش تنبک  در آموزشگاه موسیقی فردوس

1 دیدگاه دربارهٔ «معرفی سه تار بم خوان و سه تار زیر خوان»

  1. بادرود وسپاس بیکران از دست اندر کاران اصطلاح بم بم در حین نواختن آهنگی از سه تار به چه معناست مثل آهنگ از بانودلکش عاشقم که سل سی بم بم استاداقبالی میگه بم بم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
question