در قسمت روش تمرین و یادگیری اشاره کوتاهی به شنیدن و اهمیت آن در موسیقی گفته شد،حال در این جا توضیحات بیشتری در این باب نوشته وسپس راهکارهایی برای تقویت هوش موسیقایی خواهم گفت.در واقع در این قسمت به اهمیت شنیدن موسیقی پی خواهیم برد.

همانطور که گفته شد برای انجام و بدست آوردن هر چیزی ابتدا باید به آماده کردن زمین پرداخت سپس بذر مناسب و بعد از آن مراقبت های لازم،تا به نتیجه و میوه رسیده دست پیدا کنیم. بنابراین در دنیای موسیقی آماده کردن زمین در واقع گوش دادن به موسیقی تعبیر و اشاره کوتاهی به نقش و تاثیر آن در نوازندگی شد.

ماده اصلی ما در دنیای موسیقی صوت است و کنار هم قرار دادن اصوات با زمان بندی خاص آهنگ های مختلف و دلنشینی برایمان ایجاد میکند.هر چقدر گوش ما قادر به تشخیص و درک اصوات مختلف باشد در نتیجه می توان موسیقی را بیشتر و بهتر درک کرد و تشخیص داد و ار آن لذت برد.

به یاد داشته باشید آهنگهایی که بزرگان موسیقی ساخته اند برای بیان اندیشه ها و احساسات عالی انسان و هنر اصوات است.تفاوت سبک ها و یا دیدگاه های نوازندگان و آهنگسازان و اساتید بزرگ موسیقی با گوش کردن درست حاصل میشود که گوش کردن درست توانایی درک،تجزیه و تحلیل و فهم نسبت به یک اثر هنری را ایجاد کرده و باعث بالا بردن شناخت عمیق تر،بینش و تسلط بر موسیقی و در نهایت شکوفایی سبک میشود

کلاس آموزش گیتار

حال پرسش این است ،نقش موسیقی و شنیدن در زندگی ما چگونه است و چگونه خود را نشان میدهد؟

ما در عنفوان جوانی بسیاری از رفتارها و یادگیری هایمان را از طریق موسیقی یاد گرفته ایم ،حتی جدول ضرب را.گاهی بدون اینکه بدانیم روی پاهایمان ضرب می گیریم.گاهی با مداد و یا چیزی که در دست داریم ،با ریتم بازی میکنیم.گاهی برای به خاطر ماندن چیزی آهنگ میسازیم و یا گاهی ریتم دلنشین آب جاری رودخانه خستگی ما را برطرف میکند.در جنگ ها مارش موسیقی جسارت و بی باکی به جنگجو میدهد.از طریق موسیقی می توانیم هیجانات،احساسات و افکار خود رابیان کرده و موسیقی می تواند به اندیشیدن ما یاری رساند.

اگر به رفتارهای یک نوزاد دقت کنیم می فهمیم که با موسیقی و تکرار ریتم های طبیعی و کلمات بازی می کند و یا به اسباب بازیهای صدادار بیشتر توجه می کند. نوزاد در 2 ماهگی می تواند زیر و بم صدا و آواز را درک کند.در چهار ماهگی ساختار دارای ریتم را و در اواسط دو سالگی قادر به تقلید مجموعه ای از نت هاست.بر این اساس هوش موسیقایی سریع تر از سایر هوش ها ظهور می کند.

شنیدن قسمت عمده ای از روابط آدمها را شامل می شود به عنوان نمونه بسیاری از سوءتفاهمات در روابط اجتماعی مان بع علت خوب گوش نکردن به طرف مقابل است،در حالی که 45 درصد از وقت ارتباطات با افراد مختلف صرف گوش کردن است.

نکته قابل تامل این است که گوش دادن بیش از 50 درصد از وقت کلاس یعنی نیمی از فرصت آموزشی را در بر میگیرد.شنیدن فعال مهارتی است آموختنی و تمرین و ممارست در آن نقش اساسی دارد،بنابراین فراموش نکنید بخش عمده ای از یادگیری ما از راه گوش است

بخش عمده ای از یادگیری ما از راه گوش است

با توجه به توضیحات فوق اگر لحظه ای درنگ کنیم خواهیم دید که شنیدن چه نقش کلیدی و بنیادی در زندگی آدمی،روابط،یادگیری و حیات جامعه ایفا می کند و توجه به آن چقدر اهمیت دارد و تاوان بی توجهی به آن چقدر سنگین خواهد بود.شاید به همین دلیل است که مولوی نیز در آغاز مثنوی دعوت به شنیدن می کند

بشنو از نی چون حکایت می کند

در جایی دیگر از مثنوی نیز مولوی شنیدن را به عنوان راهی عمده در تعالی روح آدمی معرفی می کند

آدمی فربه شود از راه گوش

جانور فربه شود از حلق ونوش

بدیهی است که مولوی با مقایسه فربگی معنوی و جسمانی جنس غذای این دو را متفاوت معرفی می کند و راه تغذیه را از طریق گوش و شنیدن می داند.

کم گوی و بجز مصلحت خویش مگوی

وز هر چه نپرسدت کسی، بیش مگو

گوش تو دو دادند و زبان تو یکی

یعنی که دو بشنو و یکی بیش مگو

(بابا افضل کاشی)

کلاس آموزش پیانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button