بتهوون در سال 1770 دیده به جهان گشود. از پنج سال اول زندگی وی اطلاع زیادی در دست نداریم که بدانیم آن دوره فصل خوب بوده است یا فصل بد. ولی می دانیم از سال 1776 به بعد کودکی دلپذیر و خوشایندی داشته است. اگر چه خانواده اش فقیر بودند و پدرش مردی سخت گیر و خود رای بود، ولی از خوش اقبالی اش مادری دلسوز و مهربان داشت و در حضور مادرش اوقات خوشی را سپری کرد. و نیز دوستان و مجالی برای تفریح داشت.

بتهوون کوچک با اجرای اولین کنسرت خود در بُن[a1] – زادگاهش – در سال 1778 به عنوان کودک نابغه شناخته شد. سال بعد او به مطالعه موسیقی زیر نظر موسیقی دانی خوش نام – مدیر ناشنال ﺗﺌﺎتر – پرداخت، آن موسیقی دان خیلی زود نبوغ وی را کشف کرد و زیر بال و پرش را گرفت. پس از طی دو سال هنر آموزی در سال 1981 – زمانی بتهوون فقط 11 سال داشت، سه سونات[a2] و یک کنسرت برای پیانو نوشت که همگی بلافاصله منتشر شدند. همان سال، او دلیلی دیگر برای احساس خوشبختی یافت: او در بُن با خانواده ای آشنا شد که به او پیشنهاد محیطی مجهز دادند و نبوغ موسیقیایی اش را پرورش دادند. همان گونه که خودش اضهار می کند، خانه آنها «پناه و مجالی برای خوشبختی» بود.

در 1784 – هنگامی که تنها 14 سال داشت – به استقلال مالی رسید. آن سال وی با حقوقی عالی به عنوان دستیار اُرگ نواز دربار بُن منصوب گردید. بدین ترتیب او توانست همه افراد خانواده اش را تحت پوشش خود بگیـرد. پـدرش معتـاد الکلـی شـد و مادرش سخت در بستر بیمـاری افتـاد، او می بایست از دو برادر کوچک ترش مراقبت و نگهداری می کرد.

کلاس آموزش گیتار

سه سال بعد، در 1787، رﺅیای بزرگ بتهوون به حقیقت پیوست: او بُن را برک کرد و به وین[a3] مهاجرت کرد. وین قطب فرهنگی آن روزگار بود که همه هنرها به ویژه موسیقی در آنجا پیشرفت می کرد و شکوفا می گردید. گروه های موسیقی در خیابان ها ساز می زدند و شهر را مملو از نوای موسیقی می کردند و این در حالی بود که ﺗﺌﺎﺗﺮها و آموزشگاه ها همیشه لبریز از تماشاچی و هنرجو بود. آنجا بود که بتهوون جوان برای اولین بار موتزارت[a4] را ملاقات کرد و مورد تشویق و دلگرمی او قرار گرفت. بتهوون قطعه ای را فی البداهه با پیانو نواخت، ولی موتزارت در این نوازندگی تردید داشت چرا که معتقد بود مرد جوان آن قطعه را قبلاً حفظ کرده است.

سپس بتهوون از موتزارت درخواست کرد تا خود موتزارت موضوع را تعیین کند – و او دوباره قطعه را بداهه نواخت. وقتی بتهوون قطعه را به پایان رساند، موتزارت اظهار داشت: «این جوان روزی دنیا را متحیر خواهد کرد.»

ولی از آنجایی که او سرپرست خانواده اش بود، باید به بُن بازمی گشت و به همین دلیل اقامت بتهوون در وین چند ماه بیشتر طول نکشید. آن سال مادرش از دنیا رفت و پدرش همچنان الکلی باقی ماند. این رخداد ناوشایند فصل زندگی بتهوون را عوض نکرد؛ اگر چه بزودی ترتیبی داد تا کمک هزینه معلولیت جسمی پدرش را از دولت دریافت کند تا بتواند از با آن از پدرش مانند دو برادر کوچک ترش نگهداری کند.

بتهوون در سال 1789 پرنس ماکسیمیلیان[a5] را ملاقات کرد و مورد تکریم و احترام وی واقع شد و تحت حمایت او قرار گرفت. آن سال بتهوون در سن 19 سالگی با مساعدت پرنس وارد دانشگاه شد، جایی که در آن فرصت یافت به مطالعه آثار فلاسفه و نویسندگان هم عصر خودش چون کانت[a6] ، شیلر[a7] ، گوﺋﺖ[a8] ، و برخی دیگر بپردازد. سال بعد، اولین قطعه مهم موسیقی بتهوون منتشر شد، و داشتند او را به عنوان یک آهنگ ساز می شناختند.

در 1971، در سن 21 سالگی، وارد انجمن عالی گردید. او گران ترین سالن ها را جهت تدریس موسیقی به خود اختصاص داد و وارد محافل متداول آن روزگار گردید. یک سال بعد، آهنگ ساز بزرگ هایدن[a9] که مهارتش را در نواختن قطعات عاشقانه شنیده بود را ملاقات کرد. هایدن با اشتیاق بتهوون را به وین دعوت کرد. بتهوون دوباره با خوشحالی بُن را به قصد وین ترک کرد – این بار به عنوان شاگرد هایدن. رﺅیایی دیگری در زندگی اش رنگ واقعیت به خود به خود گرفت. حالا او 22 ساله بود.

کلاس آموزش پیانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button