حتماً تا به حال برای شما هم پیش آمده است که در حال گوش دادن به یک موسیقی خاص، موی بدنتان سیخ شود. ممکن است از خود پرسیده باشید که چرا با شنیدن این موسیقی مو بر بدن انسان سیخ می‌شود؟

بیشتر انسان‌ها با شنیدن موسیقی به این حالت دچار می‌شوند ولی برخی از افراد که طبع هنری قوی‌تری دارند ممکن است با دیدن یک نقاشی زیبا، یک صحنه زیبا از یک فیلم و یا یک مجسمه زیبا هم به این حالت دچار شوند. صفحه‌ای در شبکه اجتماعی reddit با نام فریسون (Frisson) به وجود آمده است. در این صفحه، کاربران چیزهایی که موجب سیخ شدن موی بدن در آن‌ها می‌شود را به اشتراک می گذارند. فریسون کلمه‌ای فرانسوی به معنی هیجان و خوشی ناگهانی است.
چه چیزی موجب سیخ شدن موی بدن می‌شود؟

در پنجاه سال اخیر دانشمندان زیادی به بررسی پدیده سیخ شدن موی بدن پرداخته‌اند. بیشتر آن‌ها ریشه این پدیده را در نحوه پاسخ احساسی ما به محرک‌های محیطی می‌دانند.

قطعات موسیقی که شامل هارمونی‌های ناگهانی، تغییرات صدای ناگهانی و یا ورود ناگهانی تکنوازی باشند، بیشتر از سایر قطعات موجب بروز این حالت می‌شوند زیرا به صورت مثبتی بر خلاف انتظارات و پیش‌بینی شنونده هستند.

اگر یک ویلونیست در حال نواختن قطعه‌ای باشد که به تدریج به یک نت بسیار زیر ختم می‌شود، شنونده این حرکت تدریجی و زیرتر شدن نت‌ها را تحریک‌کننده می‌یابد. در نتیجه پس از مشاهده‌ی اجرای یک قطعه دشوار توسط نوازنده، پدیده سیخ شدن موی بدن رخ می‌دهد.

برخی از محققین معتقدند که سیخ شدن موی بدن یک اثر تکاملی است که از اجداد ما به ارث رسیده است. اجداد ما با سیخ کردن موهایشان، خودشان را گرم نگه می‌داشتند. درست مثل پرندگان که با ذخیره‌ی هوا در زیر پرهایشان خودشان را گرم نگه می‌دارند. حتماً دیده‌اید وقتی در زمستان ناگهان از خانه خارج و با سرما مواجه می‌شوید، اولین واکنش بدن، سیخ شدن موهای پوست است.

از زمان اختراع لباس، دیگر نیازی به سیخ شدن موی بدن وجود نداشته و به تدریج موهای بدن انسان کمتر شده است. ولی اثر فیزیولوژی آن همچنان پابرجاست. دانشمندان احتمال می‌دهند که این اثر تغییر کاربرد داده و به صورت واکنشی در برابر محرک‌های احساسی در آمده است.
مشاهده سیخ شدن موی بدن با موسیقی

مشاهده شده است که اگر فردی غرق یک موسیقی بشود، احتمال بیشتری دارد که موی بر بدنش سیخ گردد. اینکه یک فرد چقدر احتمال دارد غرق یک موسیقی خاص شود، به تیپ شخصیتی وی برمی‌گردد.

کلاس آموزش پیانو

 

در آزمایشی، شرکت‌کنندگان به دستگاهی که تغییرات فیزیولوژیکی را تشخیص می‌داد وصل شدند. سپس برای آن‌ها قطعات مختلف موسیقی پخش شد. قطعات عبارت بودند از:

دو دقیقه اول آهنگی از باخ با نام John’s Passion: Part 1
دو دقیقه اولی آهنگی از چوپین با نام Piano Concerto No. 1: II
۵۳ ثانیه اول Making Love Out of Nothing At All
سه دقیقه اول وانجلیس Mythodea: Movement 6
دو دقیقه اول آهنگی از هانس زیمر با نام Oogway Ascends

چندین مورد از این آهنگها در مطالعات قبلی استفاده شده اند. این قطعات هر کدام بخشهای بسیار زیبایی دارند. در قطعه باخ، شروع طوفانی ارکسترا به همخوانی گروه کر ختم می‌شود که بسیار زیباست. در حین گوش دادن به موسیقی از شرکت‌کنندگان خواسته شده بود در صورت سیخ شدن موی بدن ، دکمه ای را فشار دهند. پیش از شروع تست هم از شرکت کنندگان تست شخصیت گرفته شده بود.

دانشمندان با کنار هم قرار دادن نتایج تست شخصیت، دفعات سیخ شدن موی بدن و خروجی حسگرها، به یافته ای جدید در مورد علت سیخ شدن موی بدن با موسیقی دست یافتند.
نقش شخصیت

نتایج تست شخصیت نشان داد که شنوندگانی که بیشتر دچار سیخ شدن موی بدن می‌شوند، دارای ویژگی “شخصیتی تمایل به تجربه کردن” هستند.

افرادی که این ویژگی شخصیتی را دارند، افرادی با قوه تخیل قوی و فعال هستند، زیبایی و طبیعت را به خوبی درک می‌کنند، به دنبال تجربیات جدید هستند و نسبت به احساسات و عشق واکنش‌های عمیقی دارند. برخی از ویژگی‌های این خصیصه شخصیتی شناختی و برخی دیگر احساسی هستند.

مطالعات قبلی هم رابطه بین تمایل به تجربه کردن و سیخ شدن موی بدن را نشان می‌دادند. ولی تحقیقات پیشین آن را ناشی از واکنش عمیق به احساسات می‌دانستند. در این تحقیق مشخص شده است که خود تمایل به تجربیات جدید نقش اصلی را ایفا می‌کند. نتایج این تحقیق در مقاله‌ای در مجله‌ی Psychology of Music به چاپ رسیده است. طبق این نتایج، هر چه بیشتر یک فرد از نظر ذهنی خودش را درگیر موسیقی کند (به جای اینکه فقط موسیقی پخش شود)، بیشتر احتمال دارد موی بدنش سیخ شود.

کلاس آموزش گیتار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس سریع