فرانز 22 اکتبر 1811 در یکی از شهرهای مجارستان به اسم ردینگ متولد شد.

پدرش مباشر املاک پرنس استرهوزی و موسیقیدانی آماتور اما برجسته بود که خود نخستین دروس پیانو را به پسرش تدریس کرد. فرانز نخستین بار در نه سالگی در پوزونی ( پرسبورگ ) در برابر عموم ظاهر شد و سپس در یازده سالگی استعداد خود را در وین به نمایش گذاشت. در پایتخت شیفتگی عموم به حدی بود که یک گروه اشخاص ثروتمند . دوستدار هنر مستمری شش ساله ای برای او در نظر گرفتند که به کمک آن می توانست تحصیلاتش را به پایان رساند.

در وین شاگرد چرنی در پیانو و سالپیری در کمپوزیسیون شد. در 1823 همراه والدینش به پاریس رفت. در آنجا کروبینی به دلیل خارجی بودن ورود او را به کنسرواتوار نپذیرفت در نتیجه لیست دروس خصوصی خود را از پر و رایشا گرفت. ده سال در پاریس زندگی کرد و از 1824 موسیقی او با محبوبیت باور نکردنی در فرانسه و طی سفرهایی به انگلستان و سوییس مورد استقبال قرار گرفت. چهارده سال بیش نداشت, یک پرده از ساخته های خود دون سانچه رو در اپرای پاریس به اجرا درآورد. این سالهای اقامت در پاریس سرشار از آموزش و احساسات پربار بود. لیست از فلسفه انقلاب ژوییه به هیجان آمد, به جنبش های سن سیمونین علاقمند شد, در 1830 در نخستین اجرای سمفونی فانتاستیک اثر برلیوز, در 1831 در نخستین کنسرت های پاگانینی در پاریس و در 1832 در نخستین کنسرت های شوپن شرکت کرد. این سه موسیقیدان برجسته تحسین اورا برانگیختند و طبیعت بارور و پرشورش را به هیجان آوردند.

فرانز خیلی محکم و قوی پیانو میزد تا حدی که تقریبا هیچ پیانویی از زیر دستش سالم بیرون نمیومد.

دختران جوان شیفته فرانز بودند تا حدی که همیشه صندلیهای ردیف جلوی کنسرت فرانز به دخترها تعلق داشت.

فرانز هم که از این موضوع با خبر بود همیشه دستکش های خودش رو بعد از کنسرت جا میذاشت تا یکم جنجال ایجاد کنه. البته به نظر من نیازی به این کار نبود چون دخترها نه تنها به دستکش ها هجوم نمیاوردند بلکه به تیکه های شکسته پیانو هم رحم نمی کردن. بعضی ها سیم های پاره پیانو رو قاب می کردن و در اتاقشون نصب می کردن بعضی ها هم اونها رو با قیمت بالا می فروختند.

فرانز همیشه برای کلاس رفتن تاخیر داشت. تقریبا هر جلسه بعد از یک ساعت یکی از شاگرداش می گفت بالاخره استاد اومد. در کلاس آدم خیلی جدی می شد . شاگرد های متوسط رو به زور قبول می کرد اما با این حال می شه گفت بیشترین شاگردها رو در تاریخ موسیقی داشته. یکی از معروف ترین اونها آلبنیز هست.

در دوران رمانتیک برای مدتی کسی آهنگ نمی ساخت و آهنگ آهنگسازان دیگه رو عوض می کردن و به اسم خودشون اجرا می کردن. فرانز هم از این دسته مستثنا نبود و بیشتر کارهای شوپن رو عوض میکرد.

کلاس آموزش پیانو

یک روز یکی از شاگردهای لیست وارد کلاس شد و گفت:

– استاد من یکی از قطعات شما رو عوض کردم اگه اجازه میدین به اسم خودم ثبتش کنم.

-کدوم قطعه هست حالا ؟

-راپسودی شماره 14

-بزن ببینم چیکار کردی.

وقتی قطعه توسط شاگردش اجرا شد لیست گفت: تو هم که از این کارا بلدی. با کمال میل اجازه میدم به اسم خودت ثبتش کنی.

لیست زمانی که با ترن برای نخستین اجرای “پارسیفال” به بایروت می رفت سرما خورد و هشت روز بعد از یک زات الریه در تاریخ 31 ژوییه 1886 درگذشت

کلاس آموزش گیتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button