همزمان با شروع تحولات و اعتراضات در جهان عرب، از پس سال ها ظلم و فساد و اختناق، فریاد و اعتراض عمومی علیه این ظلم ها و عاملان آن و ترویج ارزش های انقلابی و عدالتخواهانه، به موسیقی عرب نیز سرایت پیدا کرد تا موسیقی اعتراض توسعه بیشتری یابد و نقش پررنگ تری ایفا کند. موسیقی هایی که در این دوره اص، با وجود اینترنت و امکانات و بزار جدید تولید موسیقی، نسبت به گذشته راحت تر تولید می شد و امکان پخش و همه گیر شدن را می یافت.

بسیاری از این آثار، همگام با همین تحولات مخصوصا در تونس و مصر تولید شدند و نقش و تاثیر خود را نیز ایفا کردند. این تولیدات کمتر در حوزه موسیقی سنتی عربی می گنجید و بیشتر در گونه های مدرن انتشار می یافتند. موسیقی هایی که طنین آن ها، در تجمعات مردمی و بین جوانان، از جمله در میدان التحریر قاهره و میادین مهم تونس بسیار شنیده می شد.

به عنوان نمونه آهنگ «ای رییس، این سرزمین توست» از «حماده بن عمور» تونسی مقلب به ژنرال، ازجمله اولین موسیقی های تولیدی و هم تحولات انقلابی عربی بود. این آهنگ که با خطاب او به دیکتاتور کشورش شروع می شود: «ای رییس، واجب است به شما چیزی بگویم»، به شعار معترضان تبدیل می گردد و همین طور بود آهنگ محبوب «صورت الحریه» یا ندای آزادی از «امیر و عادل عبد».

جالب این جاست که در این میانه آهنگ هایی نیز فرصت انتشار یافتند که سال ها توقیف بودند یا در مجامع رسمی پخش آن ها ممنوع بود. از جمله آن ها، آهنگی از هنرمند محبوب تونسی «زهره لجنف» بود که در آن خوانده بود: «امید مردم به خاری در چشم ظالم بتدیل شده است». این اثر در روزهای اول تحولات، فقط در یوتیوب هزاران بار دیده شد و به سرعت در جهان عرب محبوب گشت.

بعضی از هنرمندان فقید عرب نیز بودند که حالا بعد از مرگشان، نوبت آن رسیده بود که بعضی آثارشان، تازه مجال شنیده شدن و درخشش بین مردم را پیدا کند. تا این شعر معروف عربی، مصداقی کامل بیابد که: «تلک الآثار تدل علینا/ فانظروا بعدنا الی الآثار»: این آثار به ما راهنمایی می کند/ پس بعد از ما به آن ها بنگرید. معروف ترین این خواننده ها، قطعا «شیخ امام» است یا آثاری که بعضی از آن ها در زمان حیاتش، فرصت پخش عمومی پیدا نکردند.

کلاس آموزش پیانو

آهنگ استقامت لبنان

یک واقعیت جالب در حوزه موسیقی مقاومت، حضور موثر هنرمندان و خوانندگان با دیدگاه های متفاوت، به جانبداری از مقاومت است. در سال های اخیر، این گونه پشتیبانی بیشتر نسبت به مقاومت اسلامی لبنان، رهبران و رزمندگان آن، ابراز شده است.

این حمایت چنان دامنه دار است که در میان خوانندگان مسیحی و خوانندگان زن نیز، دیده می شود که در راستای حمایت از مقاومت و ابراز علاقه و احترام به آن، قطعه ای را اجرا یا مواضعی را در این باره اعلام می کنند. مخصوصا در زمان جنگ 33 روزه اسراییل علیه لبنان در سال 2006 م. خبر حمایت هنرمندان حوزه های مختلف از جمله نوازندگان و خوانندگان از مقاومت اسلامی لبنان و رهبر آن در رسانه های عمومی بسیار به چشم می خورد.

به عنوان مثال در همان سال، خواننده زن مسیحی لبنانی، «جولیا پطروس» در آلبوم خود با نام «اتعودنا علیک»، آهنگ مشهوری به نام «أحبائی» در پاسداشت مقاومت و شخص سیدحسن نصرالله اجرا کرد. متن این سرود از نامه نگاری معروف رزمندگان و رهبر مقاومت گرفته شده است و در آن خطاب به رهبر مقاومت بارها تکرار می شود که: «نحن معک یا نصرالله».

از دیگر نمونه های این حمایت می توان به آهنگ «یا نصرالله» از «علائ زلزالی» خواننده لبنانی یا ابراز علاقه «فیروز» دیگر خواننده محبوب لبنانی نسبت به رهبر مقاومت اشاره کرد.

کلاس آموزش گیتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button