محمدرضا شجريان هفته گذشته در كنفرانس علمي موسيقي شناسي در شهر پاريس حضور يافت و در كنار بزرگان موسيقي و سازشناسي دنيا به معرفي علمي و عملي سازهاي «تندر» (بم ساز) و «صراحي» پرداخت.

اين همايش كه در ارتباط با علوم مربوط به موسيقي از جمله زيبايي شناسي، تاريخ موسيقي، علم رياضيات و ادبيات و سازسازي و سازشناسي هر ساله در يكي از كشورهاي جهان برگزار مي شود، امسال در دانشگاه سوربن و پي ير – ماري كوري و با حمايت انجمن CNRS و موزه موزيك و انجمن آكوستيك فرانسه برگزار شد. به گزارش سايت رسمي محمدرضا شجريان – دل آواز – شجريان در اين كنفرانس دو مقاله ارائه كرد كه هر دو مورد توجه داوران از همه نقاط جهان قرار گرفت.

کلاس آموزش پیانو

موضوع مقالات ارائه شده، معرفي سازهاي «تندر» و «صراحي» و بحث در مورد ساخت و صدادهي و همچنين فيزيك و آكوستيك اين سازها از نظر علمي است و بررسي آنها با فرمول هاي ارتعاش و آكوستيك و تجزيه و تحليل شكل موج ها و هارمونيك هاي صوتي اين سازها و اثبات علمي تجربيات شجريان در اين زمينه است.

يكي از مقالات به شكل مكتوب و ديگري به صورت شفاهي ارائه شد كه بسيار مورد توجه حضار كه همگي از استادان دانشگاه هاي برتر جهان بودند، قرار گرفت. پس از مراسم اختتاميه، محمدرضا شجريان به دعوت رئيس مركز تحقيقات سازشناسي و آوا شناسي دانشگاه سوربن از آن مركز بازديد كرد و در آنجا از صداي اين هنرمند ايراني نمونه هايي به عنوان مرجع براي كار تحقيقاتي در مورد تحرير ايراني ضبط شد.

کلاس آموزش گیتار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button