سیمرغی که کسی انتظارش را نمی‌کشید!

امسال برای کریستف رضاعی سال متفاوتی بود. او که در این سال‌ها به عنوان یکی از آوانگاردترین چهره‌های موسیقی تلفیقی شناخته شده، امسال توانست سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن فیلم را برای «نگار» به کارگردانی رامبد جوان از آن خود کند. جایزه‌ای که برایش قابل پیش‌بینی نبود و درباره آن به موسیقی ما گفته بود: «من پارسال بیشتر انتظار دریافت سیمرغ را داشتم. چون ساخت موسیقی فیلم «نگار» خیلی دیر انجام شد. درواقع فرصت کافی برای ساخت و پرداخت موسیقی این فیلم، آن‌طور که ایده‌آل خودم باشد، وجود نداشت و ممکن است بخواهم برخی از قطعه‌ها را دوباره بازبینی کنم.»

تمام این اتفاقات در حالی افتاد که اردیبهشت ماه فیلم «اژدها وارد می شود» مانی حقیقی با آهنگسازی او اکران شد؛ فیلمی که بسیاری حتی خود کریستف رضاعی معتقد بود موسیقی اش می توانست در جشنواره فیلم فجر سال گذشته برنده سیمرغ باشد که خب فقط به یک نامزدی اکتفا کرد.

موفقیت های بین المللی همایون نصیری و غافلگیری گروه «دارکوب»

شهریور سال گذشته گروه دارکوب قطعه «تندیسی از سراب» را با صدای محمد ذاکرحسین و ترانه ای از روزبه بمانی منتشر کرد. اما یکی از غافلگیری های این گروه که به عنوان عیدی برای مخاطبانش در نظر گرفته شده بود، انتشار قطعه «من دیوانه» با صدای احسان خواجه امیری بود. این خبر هم برای طرفداران دارکوب خبر خوبی بود که بعد از ماه ها می توانستند اثر تازه ای از گروه محبوب خود بشنوند و هم برای طرفداران خواجه امیری خبر خوشایندی بود. این همکاری پرهیجان گروه داکوب، پس از انتشار آثاری از این گروه با صدای حامد بهداد، مهران مدیری و علی زندوکیلی بود.

اتفاق دیگری که برای سرپرست این گروه یعنی همایون نصیری افتاد، انتخاب او به عنوان آرتیست پرکاشن دیجیتال کمپانی «یاماها» در مهرماه سال ۹۵ بود که در این برنامه برای اولین‌بار از جدیدترین پرکاشن دیجیتال شرکت یاماها به نام DTX رونمایی شد. همایون نصیری در سال ۱۳۸۶ هم به عنوان آرتیست کمپانی meinl معرفی شده بود که به همین منظور مراسم بزرگداشتی روز جمعه ۹۹ مهرماه در پاسداشت دو دهه نوازندگی در موسیقی ایران برای همایون نصیری برگزار شد.

این اتفاقات بین المللی محدود به همین موضوع نبود و او توانست برای دومین بار در دو سال اخیر، در خردادماه با حکیم لودین (یکی از نوازندگان جهانی ساز پرکاشن) هم‌نوازی کند.

گروه دارکوب اعلام کرد که در بهار سال جاری کنسرتی برگزار خواهد کرد تا به این ترتیب بتوانند طرفدارانش را پس از ماه ها از نزدیک ملاقات کند.

کاوه آفاق و جان لنون

سال گذشته برای کاوه آفاق علاوه بر حواشی، خوش‌یُمن هم بود. او در ۲۱ مرداد توانست اولین کنسرت آلبوم «با قرص‌ها می‌رقصد» را در برج میلاد تهران روی صحنه ببرد. اما کاوه طبق روال سال‌های اخیرش و پس از جنجال‌های عجیب همکاری با حسین علیزاده و گروه آناتما، ، اواخر ۹۵ باز هم با یک اظهارنظر جنجالی خبرساز شد و در تیتر اخبار موسیقی قرار گرفت. کاوه در اجرایش در جشنواره موسیقی فجر در اعتراض به یکی از مخاطبان که او را به دلیل فرم خاص عینکش، جان لنون خطاب کرد، حرف های جالب توجهی درباره این هنرمند به زبان آورد و در سخنانی گفت: «یک انگلیسی بند پوتین من هم نمی‌شود! جان لنون انسان بزرگی است اما هیچ‌گاه اسطوره من نبوده. اگر من هم در آن دهه، در مهد موسیقی و با آن همه امکانات به دنیا می‌آمدم، آن زمان از جان لنون هم بهتر بودم نژادپرست نیستم اما عاشق وطنم هستم.»

کلاس آموزش پیانو

آلبوم‌هایی که منتشر نشدند

گروه‌های تلفیقی، امسال در کنار کنسرت‌ها، تمرکز خود را روی آلبوم‌های جدیدشان هم گذاشتند؛ هر چند که بسیاری از چهره‌ها و گروه‌های شاخص این ژانر همچون داماهی، کاسته، کامنت، دنگ‌شو، کماکان، میلاد درخشانی، امید نعمتی و کاوه دولت‌نیا که قرار بود آلبوم خود را منتشر کنند، نتوانستند این کار را انجام دهند اما هنرمندانی چون سهیل نفیسی (آلبوم طرح نو)، پدرام درخشانی (آلبوم بزم بی‌جانان)، گروه بمرانی (آلبوم گذشتن و رفتن پیوسته)، گروه پالت (آلبوم تمام ناتمام)، ماکان اشگواری (آلبوم دور) گروه دال (آلبوم گذر اردیبهشت)، حمزه یگانه (آلبوم کاهگل)، اوهام (آلبوم اوهام در آزادی)، کاوه یغمایی (آلبوم منشور)، گروه حال (آلبوم خاطرات پراکنده) و کارن همایونفر (آلبوم همه این روزها)، مخاطبان خود را از آلبوم جدید بی‌نصیب نگذاشتند.

فرشید اعرابی و بازگشت بعد از ۵ سال

اردیبهشت سال ۹۰ بود که فرشید اعرابی روی صحنه برج میلاد رفت و بعد از آن به مدت ۵ سال اجرایی نداشت. اتفاقی که درباره آن گفته بود: «همه آثار من در فضای جنگ و صلح و حمایت از فرهنگ ایرانی بوده. من همیشه از جنگ و فقر و اعتیاد گفته‌ام و سعی کرده‌ام امید را به جامعه تزریق کنم. چند ویدئوی کوتاه در کنسرت‌های من پخش شد که در تقدیر از مقام شهدا بود. فکر می‌کنم برخی سوء‌برداشت‌ها باعث این قبیل برخوردها شده است.»

اما خرداد سال ۹۵ پایان انتظارهای این هنرمند بود و به این ترتیب با اجرایی که در برج آزادی داشت، توانست بار دیگر کنسرت‌های خود را از سر بگیرد و با اجرای دیگری که در دی‌ماه برگزار کرد، توانست با دو اجرای صحنه‌ای، سال ۹۵ را سپری کند.

«اوهام» در آزادی

شهرام شعرباف (سرپرست گروه اوهام) حدود ۱۷ سال است که گروه موسیقی خود را تشکیل داده، با سختی و مشقت توانسته آن را در این سال‌ها حفظ کند و بعد از ۱۵ سال به صورت مجاز در سرزمینش فعالیت کند. سال ۹۲ اولین آلبوم رسمی خود را با نام «این خرقه بیانداز» در ایران منتشر کند و بتواند در ایران کنسرت برگزار کند. سال ۹۳ بود که شعرباف به دنبال مجوز اجرای زنده اوهام در تاریخ ۳۰ خرداد ۹۳ در قالب آلبوم تصویری بود که طولانی شدن این پروسه آن را به تعویق انداخت تا مهر سال ۹۵ که او توانست این آلبوم را تحت عنوان «اوهام در آزادی» منتشر کند.

جوان‌ترین موزیسینی که دار فانی را وداع گفت

یکی از اتفاقات دراماتیک سال ۹۵، از دست دادن بسیاری از هنرمندان موسیقی ایران بود که هادی پاکزاد، آهنگساز، خواننده و ترانه‌سرای سبک آلترنتیو راک با ۳۳ سال سن، جوان‌ترین آنها محسوب می‌شد. او از سال ۱۳۸۱ فعالیت‌های خود را آغاز کرد و ۹ آلبوم منتشر کرد که تنها آلبوم رسمی‌اش به نام «تاریکی»، دی ماه سال ۹۴ منتشر شد. این هنرمند در هفت خرداد ۱۳۹۵ در مشهد، خودخواسته دار فانی را وداع گفت.

آزمون بزرگ گروه‌های «داماهی» و «بمرانی» در استیج موسیقی پاپ

یکی از اتفاقات جالب توجه سال ۹۵، حضور برخی از گروه‌های تلفیقی در سالن‌هایی با گنجایش مخاطبان موسیقی پاپ بود. اردیبهشت‌ماه بود که گروه‌های «داماهی» و «بمرانی» در میان استقبال مخاطبان توانستند برای اولین‌بار در سالن میلاد نمایشگاه که در این سال‌ها عموماً قلمرو خوانندگان پاپ بوده روی صحنه بروند. سالنی که بیش از یک دهه است میزبان گروه‌هایی با این حال و هوا نبوده و به این ترتیب حضور آنها در چنین سالنی آزمون و محک بزرگی برای این جریان از موسیقی محسوب می‌شد. اما حضور گسترده علاقه‌مندان نشان داد که موزیسین‌های این حوزه می‌توانند با کمی تیزهوشی و البته به شرط فراهم شدن شرایط برای شنیده شدن آثارشان، قشر گسترده‌تری از مخاطب عام را جذب کنند.

خطری که از بیخ گوش آریا عظیمی‌نژاد گذشت!

شامگاه روز نهم تیرماه خبر بستری‌شدن آریا عظیمی‌نژاد در بیمارستان همه را در بهت و حیرت فرو برد. چون او سابقه بیماری خاصی نداشت و تا روز قبل از این اتفاق به گفته دوستانش در سلامتی کامل بود. این آهنگساز مطرح به دلیل گرفتگی رگ قلب به بیمارستان مراجعه می‌کند اما با نظر پزشکان بستری می‌شود و عمل جراحی روی قلب او صورت می‌گیرد. خالق موسیقی تصنیف «آمدم ای شاه پناهم بده» چند روز بعد از بیمارستان مرخص شد. در این مدت موجی از نگرانی در فضای مجازی بابت بیماری آریا عظیمی‌نژاد ایجاد شد و تا چند روز او در تیتر اصلی اخبار قرار داشت.

البته او اواخر زمستان ۹۵ پرده از یک راز هم برداشت و با اعلام اینکه سال‌ها قبل مشکل شنوایی داشته، اعتراف کرد به دلیل اینکه نمی‌توانسته موسیقی را کنار بگذارد، برای ده سال کاملاً شنوایی خود را از دست می‌دهد و با درمان‌هایی که روی او صورت گرفت، دوباره توانست شنوایی خود را به‌دست آورد.

نوازندگی فرشاد رمضانی بعد از نزدیک به یک دهه

شاید خیلی‌ها به خاطر نداشته باشند اما فرشاد رمضانی (خواننده و سرپرست گروه دگردیس) اولین کسی بود که ۲۶ سال پیش به عنوان نوازنده گیتارباس بعد از انقلاب روی صحنه رفت. رمضانی نزدیک به ۱۸ سال متوالی با خوانندگان متفاوتی به عنوان نوازنده گیتارباس فعالیت می‌کند و در آخرین حضورش با خشایار اعتمادی (سال ۸۶) روی صحنه می‌رود تا اینکه سال ۸۷ رسماً کناره‌گیری‌اش را اعلام می‌کند. فرشاد رمضانی که خود را در وهله اول یک نوازنده می‌داند، دی‌ماه سال ۹۵ بار دیگر با گروه «ساکن روان»، به عنوان نوازنده روی صحنه رفت تا به این ترتیب دور جدید فعالیت‌هایش در نوازندگی را از سر بگیرد.

برخی از چهره‌هایی که سال نسبتاً پرکار یا متفاوتی را پشت سر گذاشتند

طبعاً کلمه «پرکار» در این ژانر، معنای متفاوتی نسبت به پرکاری در موسیقی پاپ و حتی سنتی دارد و با اینکه در سال‌های اخیر فضا برای فعالیتِ هنرمندان این ژانر بازتر شده، اما همچنان تعدادشان تفاوت زیادی با موزیسین‌های دیگر ژانرها دارد. در این بخش نگاهی داشته‌ایم به موزیسین‌هایی که سال متفاوتی را پشت سر گذاشتند.

* میلاد درخشانی از جمله هنرمندانی بود که سال گذشته با انتشار چندین ویدئو، انتشار سینگل ترک، برگزاری کنسرت و داوری بخش موسیقی تلفیقی جشنواره موسیقی فجر سال خوبی را پشت سر گذاشت.
* «کاکوبند» با خواندن تیتراژ سریال «آسپیرین» و همچنین پخش موسیقی‌اش در ابتدای برنامه «ماه عسل» و برگزاری چندین کنسرت در سال گذشته، توانست حضور پررنگی در موسیقی داشته باشد.
* هر چقدر که گروه چارتار سال ۹۵ را با انتشار موزیک ویدئوی «آسمان هم زمین می‌خورد»، تور کنسرت‌هایش در خارج از ایران و اجراهایی که در فضای باز برج میلاد داشت، پرقدرت آغاز کرد اما شش ماه دوم سال، در سکوت کامل خبری فرو رفت و به این ترتیب نسبت به سال‌های گذشته نتوانست حضور پررنگی در موسیقی داشته باشد.
* گروه «دال» در اردیبهشت سال گذشته اولین آلبوم رسمی خود به نام «گذر اردیبهشت» را روانه بازار موسیقی کرد و در ادامه قطعه «در دست باد» را منتشر کردند. آنها سپس اولین کنسرت مستقل خود را شهریورماه در تالار وحدت تهران روی صحنه بردند که این اجرا برای سه شب دیگر در دی‌ماه تمدید شد. اواخر سال هم دومین تک‌آهنگ‌شان را به نام «فصل آخر» منتشر کردند و به این ترتیب سال خوبی را پشت سر گذاشتند.
* پدرام درخشانی، در سال ۹۱ پس از انتشار آلبوم «رومی۳»، مدتی از فضای انتشار آلبوم دوری کرد که خودش دلیل آن را نداشتن حرف و ایده‌ای تازه عنوان کرده بود. اما سال گذشته تازه‌ترین آلبوم بی‌کلام خود را با نام «بزم بی‌جانان» منتشر کرد و به این ترتیب بعد از چهار سال دوباره توانست به دنیای موسیقی بازگردد. البته این تنها حضورش در سال ۹۵ نبود و در شهریورماه، با یک کنسرت از تازه‌ترین گروه خود با نام «نوباز» رونمایی کرد.
* گروه «بمرانی» یکی از چهره‌های موفق موسیقی آلترناتیو در سال گذشته بود. آنها با انتشار دومین آلبوم رسمی خود یعنی «گذشتن و رفتن پیوسته»، علاوه بر جذب مخاطب بیشتر، توانستند نظر بسیاری از کارشناسان را هم به سمت خود جلب و آنها را غافلگیر کنند و در ادامه با کنسرتشان در جشنواره موسیقی فجر، سال متفاوتی را پشت سر بگذارند.
* گروه داماهی با چند اجرایی که در تهران و شهرستان ها داشت و همچنین انتشار قطعات «دیوانه» که خیلی زود تبدیل به یکی از قطعات محبوب گروه شد و اولین حضورش در تیتراژ یک برنامه تلویزیونی با نام «بیمار استاندارد» که عید نوروز روی آنتن رفت، بیشتر زمان خود را روی تولید آلبوم جدیدش گذاشت و اعلام کرد که سال ۹۶ دومین آلبوم خود را منتشر خواهد کرد.

کلاس آموزش گیتار

***

شاید بد نباشد در آخر هم به این موضوع اشاره کنیم که هر چند تعداد این هنرمندان (که عموماً در ویترین موسیقی آلترناتیو جای دارند) به نسبت جمعیت هفتاد میلیونی ایران، اندک است اما باید بدانیم که تعداد بیشتری موزیسین در این ژانر فعالیت می‌کنند که هم استعداد خوبی دارند و هم کارشان به لحاظ کیفی از غنای بالایی برخوردار است، اما در سلطه خوانندگان پاپ مهار شده‌اند و با وجود اینکه می‌توانند حضور موثری در موسیقی داشته باشند، برخی اتفاقات همچون مسائل مالی اجازه حضورشان در جای درست خود را نمی‌دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس سریع