مدیر عامل خانه موسیقی در مراسم تشییع پیکر زنده یاد نادر گلچین گفت: امثال نادرگلچین بهترین الگوها برای خوانندگان نسل جوان هستند، ایشان به درجه ای از آواز رسیده بود که سبک و سیاق ویژه خود را داشت.

مراسم تشییع پیکر زنده یاد نادرگلچین، خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی صبح امروز با حضور جمع زیادی از مردم هنردوست، هنرمندان و مسئولان هنری از مقابل تالار وحدت برگزار شد.

آموزشگاه موسیقی

در ابتدای این مراسم، سیدعباس سجادی(مجری) ضمن قرائت شعری از کامبیز روشن روان(آهنگساز) برای سخنارنی دعوت کرد. روشن روان در سخنانش گفت: نادر گلچین از معدود شخصیت هایی بود که من هیچ وقت ندیدم از مشکلات شکایتی کند. هر وقت به این محوطه زیبای تالار وحدت می‌آیم برای تشییع پیکر یکی از هنرمندان شریف کشورمان است اما امیدوارم روزی این محل تبدیل به مکانی برای تجلیل از هنرمندان شود، نادر گلچین از معدود شخصیت‌های موسیقایی ماست که هیچ‌وقت ندیدم ازمشکلاتی که وجود داشت گله و شکایت کند. او هنرمندی بود که همواره از زیبایی‌ها سخن می‌گفت و دوست داشت هنر موسیقی از این زاویه موردتوجه قرار گیرد.

نادر گلچین اهل شکایت نبود

این آهنگساز گفت: نادر گلچین شعرهای بسیاری از حفظ بود و به یاد دارم که در همین چندساله اخیر نزدیک به ۱۰۰ بیت شعر را از حفظ می‌خواند که به نظر من این موضوع در شرایط سنی زنده‌یاد نادر گلچین، شرایطی حیرت‌انگیز است که شاید به جهت سابقه تئاتری او ارتباط پیدا می‌کند.

روشن روان در پایان گفت: حتی یک‌بار هم نشنیده‌ ام که از کسی بد بگوید و از آن فرد ابراز ناراحتی کند. امیدوارم هنرمندان موسیقی سرزمین ما در جایگاهی قرار بگیرند که منزلت و جایگاه یک هنرمند به معنای واقعی کلمه را داشته باشند. ماباید یاد کنیم از اینکه کنیم که یاد هنرمند همواره در دل‌ها زنده است وزنده خواهد ماند.

درادامه این مراسم حمیدرضا نوربخش(مدیر عامل خانه موسیقی) در جایگاه قرار گرفت و با ابراز تاسف از فقدان نادر گلچین گفت: یک بار در بزرگداشتی که برای زنده یاد نادر گلچین گرفته شده بود در فرهنگسرای ارسباران به تفصیل در باره ویژگی آوازی استادنادر گلچین سخن گفتم و یک بار دیگر هم سال گذشته در تالار وحدت در این باره سخن گفتم. در آنجا گفتیم که نادر گلچین از استعدادهای کم نظیر آواز ایران بود.

کلاس آموزش آواز سنتی

گلچین ظرافت های آوازی را درک کرده بود

وی افزود: از معدود کسانی بود که آنقدر مکاتب آوازی را درک نکرده بود ولی در عین حال به درجه ای از آواز رسیده بود که سبک و سیاق ویژه خود را داشت. در کمتر کسی سراغ داریم که استادان زیادی را درک نکرده باشد و کلاس زیاد نرفته باشد و در عین حال بتواند به بهترین شکل صدایش را مدیریت کند و از نظر جمله بندی آواز و بسیاری از چیزهایی که لازمه آواز سنتی ایران هست را داشته باشد و بتواند به بهترین شکل آواز بخواند.

نوربخش افزود: آواز گمشده امروزه موسیقی ما است. من امروز می خواهم به دوستان جوان خواننده هشدار بدهم که امثال نادرگلچین بهترین الگو برای نسل جوان خواننده هستند. برای اینکه بتوانند راهی را که گلچین رفت و ظرافت هایی را که گلچین درک کرد و استفاده هایی را که از آواز بزرگان کرد را درک کنند. بسیاری هستند که مکاتب زیادی را درک می کنند و رزومه ی به ظاهر زیادی دارند ولی کارشان قابل توجه نیست. کلاس زیاد رفتن به ممکن است چیز زیادی نیاموزد تا این درک و دریافت بوجود نیاید. درک زیبایی شناسانه ای که نادر گلچین داشت.

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: گلچین دریافت و درک شعر، تلفیق شعر و موسیقی و مهمتر از همه مدیریت صدا را داشت. خیلی ها به درستی آن را درک نکرده اند که محدوده صدا را بشناسند و بخش های زیبای صدایشان را بشناسند و از آن به بهترین وجه استفاده کنند.

نوربخش در پایان سخنانش گفت: ویژگی بارز دیگر ایشان شخصیت آرام، متین، نجیب و با وقار ایشان بود. نادر گلچین طبع بی نیازی داشت و در تمام این سالها که خدمتشان بودیم ندیدم خواسته ای داشته باشد و چیزی بخواهد و دنبال چیزی باشد و ندیدیم بدگویی و انتقاد کند و باید اینها برای ما الگو باشد.

مرد بزرگی از بین ما رفت

پس از این سخنان هم فریدون شهبازیان(آهنگساز و رهبر ارکستر ملی ایران) پشت تریبون قرار گرفت و در باره شخصیت گلچین گفت: پنجاه سال از رفاقت من و نادر گلچین می گذرد و خوب به خاطرم هست زمانی که مجموعه گلهای تازه را تهیه می کردم از او دعوت کردم تا برای اجرا در این برنامه همراه من باشد. من در این فضا بود که قطعه گریز با شعری از هوشنگ ابتهاج را نوشتم و چون عادت به تعریف بیهوده از کسی ندارم، باید بگویم که بهتر از نادر گلچین کسی را سراغ نداشتم که کار را اجرا کند. او آنقدر محفوظات و سواد ادبیات بالایی داشت که هیچ گاه نیاز نداشتم درباره شعر با او صحبت کنم.

شهبازیان گفت: به درستی که مرد بزرگی از بین ما رفت. او با اخلاق ترین، نجیب ترین و صمیمی ترین دوست و خواننده ای بود که می شناختم. من این افتخار را داشتم در زمانی که شرکت اوج زیر نظر زنده یاد نادر گلچین اداره می شد، به عنوان ناظر در کنار او باشم و باید بگویم که روزهای بسیار خوبی را همراه او گذراندم. فرزندان نادر با من بزرگ شدند و می توانم بگویم در همه مراحل زندگی او حضور داشتم.متاسفم که این اواخر به دلیل تألمات روحی خودم نتوانستم به او سر بزنم اما باید بگویم ما خواننده ای را از دست دادیم که نظیرش شاید تا سالها و شاید هیچ وقت به وجود نیاید.

پس از این سخنان فاضل جمشیدی(خواننده) چند بیت را به صورت آواز و قسمتی از تصنیف مرغ سحر را به یاد زنده یاد نادر گلچین اجرا کرد.

درپایان نییز مرجانه گلچین(بازیگر) برادرزاده نادر گلچین به عنوان نماینده خانواده نادرگلچین در جایگاه قرار گرفت و ضمن تشکر از مردم هنردوست برای حضورشان در این مراسم گفت: ما از نظر تعداد خانواده کوچکی هستیم اما امروز با حضور مردم عاشق فهمیدم دارای خانواده بزرگی هستم.

کلاس آموزش آواز پاپ

وی در پایان سخنانش گفت: در اینجا جای دختران استاد خالی است اما از همه خوشحال تر نادیای عزیز است که امشب مهمان عزیزی را پذیرایی می کند که واقعا جای خوشحالی دارد. من این ضایعه را خدمت جامعه موسیقی کشور تسلیت می گویم و متاسفم که این استاد بزرگ بخش عمده ای از عمر گرانبهای خود را ناخواسته خانه نشین شد و زمانی که سلامت بود نتوانست کار کند. متاسفانه صدای استاد گلچین زمانی پخش شد که دیگر پزشکان به او اجازه خواندن ندادند اما خوشحالم که این استاد بزرگ از خانه اول شان تالار وحدت که سالها در آن به اجرای برنامه پرداخته بودند به دیار باقی باز می گردند.

در پایان مراسم قطعه “نوای کاروان” با صدای نادرگلچین و آهنگسازی عباس خوشدل پخش شد و پیکر زنده یاد گلچین روی دستان دوستداران و هنرمندان به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) تشییع شد.

لازم ب توضیح است، مراسم یادبود زنده یاد نادر گلچین روز چهارشنبه از ساعت 17 الی 18:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس سریع