تمرینات تنفس در آوازخوانی

هر انسان از نظر شرایط جسمی و فیزیولوژیک ویژگی های خاص خود را دارد. مثلا میتوان گفت همان طور که هر انسان از نظر قدرت بدنی و توانایی جسمی شرایط متفاوتی از دیگری دارد پس در توان تنفسی نیز انسان های با یکدیگر متفاوت هستند و کم و زیاد بودن تنفس در هر انسان امری طبیعی است. اما با همه این ها انجام تمرینات تنفسی کمک زیاد یدر بهبود وضعیت تنفس فرد خواهد داشت. گرچه افرادی هستند که بدون تمرین دارای قابلیت تنفس طولانی مدت هستند اما تمرین های تنفس نقش به سزلیی در افزایش این توانایی در افراد عادی ه=خاوهد داشت. مي دانيد که تنفّس در انسان از دو بخش متفاوت «دم» و «بازدم» تشکيل شده است که هر کدام در جاي خود از اهميت ويژه اي برخوردار است بنابراين تمرينات مربوطه بايد به گونه اي انجام شود که هر دو عمل را در بر گيرد. براي انجام تمرينات مربوطه به دم و بازدم، بهتر است سه دورۀ زماني ۲۰ تا ۳۰ روزه را در نظر بگيريد. در دورۀ اول به تمرينات «دم» دوره دوم به تمرينات «بازدم» و بآلاخره دورۀ سوم هم به تمرينات ترکيبي(دم و بازدم) اختصاص دارد.

آموزش آنلاین آواز در آموزشگاه فردوس

آموزش آواز به صورت حضوری

نحوۀ تمرين به اين شکل است که در هر دوره، بايد روزي سه مرتبه به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقيقه تمرينات زير را انجام دهيد:

در دوره اول سعي کنيد عمل دم را به شکل «تلمبه وار» و با شمارش توسط انگشتان دست، انجام دهيد. ممکن است ريه هاي شما در نوبت اول با ۴ الي ۵ شماره پر شود. پس از پر شدن ريه ها مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانيه نفس را نگه داشته و پس از اينکه احساس سنگيني در شقيقه ها و سر خود نموديد نفس را به يکباره رها کرده، مجدداً همين عمل را تکرار نمائيد. نکتۀ قابل توجه اين است که در روزهاي بعد تلاش کنيد تعداد شماره ها را افزايش داده و مدت حبس نفس را تا جائي که امکان دارد بيشتر نمائيد. پس از طي دوره اوّل نوبت به بخش دوم تمرينات که نقش مهمّي در کنترل بيرون دادن نفس دارد مي رسد.

تکنیک تنفس در آواز

در اين بخش تمرينات عکس دورۀ اوّل انجام مي شود. در دوره اوّل عمل نفس گيري با شماره انجام مي شود امّا در اين دورۀ نفس گيري(دم) به طور دفعي و يکجا صورت مي گيرد
و پس از مکث ۱۵ تا ۲۰ ثانيه اي به همان شکل «تلمبه وار» و با شماره، عمل باز دم و يا بيرون دادن نفس انجام مي پذيرد. در اين دوره نيز سعي کنيد بر تعداد شماره هاي بيرون دادن نفس و نيز مکث در هنگام حبس نفس بيفزائيد.

اما تمرينات دورۀ سوم ترکيبي است از دو دورۀ قبلي، به اين شکل که در اين تمرينات بايد تلاش کنيد هم با شماره نفس گيري کرده و هم با شماره نفس را بيرون دهيد. اين مرحله از تمرينات سخت ترين مرحلۀ تمرينات افزايش نفس است. به همين دليل لازم است ابتدا از شماره هاي کمتري استفاده کنيد و ميزان مکث فيما بين دو عمل دم و بازدم را از کم به زياد تنظيم نمائيد. بديهي است تعداد شماره ها تا ۱۰ الي ۱۲ شماره به مرور زمان قابل افزايش است و به همين نسبت طول نفس شما را هم زيادتر خواهد نمود.

براي درک بهتر افزايش نفس خود بهتر است پيش از شروع تمرينات ياد شده ميزان نفس خود را در طول يک قطعه اندازه گيري و ثبت نمائيد تا پس از طي مراحل سه گانه فوق بتوانيد متوجه پيشرفت خود و ميزان افزايش نفس تان شويد.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
question