قسمت سوم جزییات آموزشی گیتار الکتریک

folder_openدانستنی های گیتار
commentبدون دیدگاه

یا دقیقاً مثل یک ساز آکوستیک مضراب می‌گیرد یا بر اساس سیستم ۵ تن در هر اکتاوِ سبک بلوز می‌نوازد. وقتی روی یک ساز الکتریک مضراب می‌گیرید اساساً به مقدار خیلی کم‌تری از نواختن نسبت به یک ساز آکوستیک نیاز دارید. بنابراین به اندازه حداقل ضروری مضراب بزنید و به‌جای حرکتِ مخالف در استفاده از ریتم بیش‌ازحد، همگام با سوستین (کنترل صدا در واحد زمان) طبیعی بدنه گیتار بنوازید.

در قسمت قبل در آموزشگاه موسیقی فردوس با چند نکته آموزشی در مورد گیتار الکتریک آشنا شدیم.در این قسمت باقی نکات را خواهید آموخت.

آموزش آنلاین گیتار در آموزشگاه فردوس

آموزش گیتار به صورت حضوری

با کنترلرهای ولوم و تُن کار کنید

[کنترل] صدای گیتار واقعاً به صورتی طراحی شده‌اند که در حالت کاملا باز بهترین نتیجه‌شان را ارائه دهند. کم‌کردنِ ولوم و به طور مشابه کنترل‌های تُن می‌توانند موجب افتِ زنگِ صدا شود. با این حال این ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که می‌خواهید و نوازنده‌های بسیاری هستند که می‌توانند تنوعی از تُن‌های مختلف تنها با کار با این کنترلرها خلق کنند.

از مید یا تغییر محدوده زیر و بمی فرکانسِ بیشتری استفاده کنید

اگر پایه، تونیک یا بن‌مایه و خطوط موسیقی‌تان به نحو صحیح و شنوایی وارد اجرای گروهی نشد مقداری مید را بیشتر کنید تا تأثیر تشدید و تقویت صدا به کار اضافه شود. این دقیقاً دلیل این است که چرا اریک کلَمپتون اِسترات یک کنترل تقویت‌کننده مید دارد. پدال‌هایی مثل مدل Ibanez Tubescreamer در تُن ذاتی‌شان یک تعیین‌گر طبیعی مید دارند و اگر آملپی‌فایر [که تقویت‌گر الکترونیکی برای خروجی گیتار است] کنترل مید نداشته باشد پدال‌های گوناگی برای این‌کار وجود دارند که رنج صوتی اختصاصی مد نظرتان را برای شما به ارمغان می‌آورند.

آمپلی‌فایرهای کوچک

صدا در بیشتر کلیساها در ولومی بسیار پایین‌تر از سطح ولومی که بیشتر آمپلی‌فایرهای کوچک بهترین صدایشان را دارند پخش می‌شود پس اگر فقط برای محیط کلیسا مدنظرتان است، هیچ توجیهی در خرید آن آملی‌فایر ۳۰، ۵۰ یا ۱۰۰ وات نهایی‌تان وجود ندارد. هرچند در دو سال اخیر سازندگان آمپلی‌فایر این نکته را متوجه شده‌اند و امروزه تعداد زیادی آمپلی‌فایر ۵-۱۰ واتی که صدای فوق‌العاده‌ای در ولوم‌های پایین دارند موجود است.

تعیین موقعیت آمپلی‌فایر

اگر دقیقاً مقابل آمپلی‌فایر بایستید خودتان فقط یک تُنِ بسیار بِیس‌دار می‌شنوید درحالیکه شنوندگان فقط تریبلِ زنگ‌دار را می‌شنوند. پس سعی کنید در صورت امکان آمپلی‌فایر را ۶ تا ۸ فوت (۱٫۸ تا ۳ متر) دورتر از خودتان بگذارید. روی اسپیکر را به سمتی که صدا به سمت گوشتان هدایت شود قرار دهید، اما بالا بردن اسپیکر از سطح زمین می‌تواند موجب افت بیس و فرکانس‌های پایین شود. پس زاویه اسپیکر را به سمت خودتان قرار دهید اما چسبیده به زمین نگهش دارید.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه فردوس

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button