آموزش بلز

ساز بلز کودکان
فهرست مطالب

ساز بلز (Xylophone) نوعی ساز موسیقی به شکل سنتور است که برای کودکان طراحی شده و این ساز در واقع از نوع ساز کلیدی می باشد که به کودکان به کمک این ساز می توانند با مباحث اولیه موسیقی آشنا شوند و  آموزش ریتم و ملودی به کودکان به راحتی ممکن می شود. کودکان ساز بالز را که به شکل یک صفحه بزرگ و صاف همراه با کلیدهای رنگارنگ و نرم است می نوازند با ضربه زدن به کلیدها و تولید صداها، موسیقی را تجربه کنند. همین کار ساده شروع یادگیری موسیقی برای کودک شما در آینده خواهد بود

علاوه بر این، اموزش بالز به شکل شگفت انگیزی به کودکان کمک کند تا مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کنند و به طور تدریجی قوه تخیل آنها، رشد چشمگیری دارد.

آموزش بلز

اموزش ساز بلز در 5 مرحله

بهترین روش برای آموزش ساده نواختن ساز بالز، تجربه و بازی آزاد با ساز است. برای اینکه کودکتان به راحتی این کار را انجام بدهد چند مرحله ساده را برای شروع نواختن ساز بالز توضیح می‌دهم:

 1. آشنایی با کلیدها: کلیدهای ساز بالز معمولاً با رنگ‌های مختلف مشخص می‌شوند. در ابتدا، به کودکان نشان دهید که هر کلید چه رنگی دارد و با ضربه زدن به کلیدها چه صدایی تولید می شود.
 2. ضربه زدن به کلیدها: با استفاده از دسته‌هایشان، کودکان را تشویق کنید تا به طور تصادفی به کلیدها ضربه بزنند و به صداهای تولید شده گوش دهند. این فرآیند به کودکان کمک می‌کند تا با رابطه بین حرکت دست و تولید صدا آشنا شوند.
 3. تولید ریتم ساده: کم کم با استفاده از الگوهای ساده یک ضری ریتمیک ایجاد کنید. به عنوان مثال، می‌توانید از کودکتان بخواهید که یک الگوی ضربه به سه کلید مختلف را تکرار کند، مثلا ضربه به کلید آبی، سپس کلید زرد، و سپس کلید سبز. این فعالیت به کودک کمک می‌کند تا ریتم و هماهنگی را درک کند.
 4. ایجاد ملودی‌های ساده: با اضافه کردن کلیدها به الگوهای ریتمیک ایجاد شده، حالا نوبت ایجاد ملودی‌های ساده است. به آنها بگویید که با ترکیب کلیدها و ترتیب ضربات، می‌توانند ملودی‌های مختلف بسازند و بازی کنند.سعی کنید یکبار اینکار را خودتان انجام بدهید تا الگو برداری کنند و با نگاه کردن به دستان شما اینکار را تکرار نمایند.
 5. آزادی در نواختن: به کودکان اجازه دهید آزادانه با ساز بالز بازی کنند و خلاقیت خود را بروز دهند. این فرآیند به آنها امکان می‌دهد تا با مفاهیم موسیقی بیشتر آشنا شوند و به طور خودجوش ملودی‌های جدید بسازند.

توصیه می‌شود در طول این فرآیند آموزشی، به کودکان امکان داده شود به طور مستقل و آزاد با ساز بالز بازی کنند و خلاقیت خود را بروز دهند. همچنین، بازی موسیقی به روش بازیگوشی و تجربه بهترین روش برای آموزش ساده نواختن ساز بالز، تجربه و بازی آزاد با ساز است.

برا اینکه به سطح پیشرفته تری از آموزش این ساز بروید سعی کنید کودکتان را به کلاس بلز بفرستید تا آموزش بلز به کودکان در کلاس موسیقی بلز به بهترین شکل توسط مربی انجام شود. البته اگر مشغله بسیار زیادی دارید یا امکان حضور در کلاس بلز به صورت حضوری را ندارید می توانید در کلاس آنلاین بلز  که توسط آموزشگاه موسیقی فردوس، آموزش موسیقی کودک ما شرکت کنید.

آموزش بلز برای چه سنی مناسب است؟

معمولا ساز بلز برای کودکان 3 تا 9 سال در نظر گرفته شده . یادگیری موسیقی بلز برای رده سنی 3 تا 5 سال در بازه زمانی 10 ماهه انجام می شود در حالی که برای رده سنی 5 تا 9 سال این مدت زمان به کمتر از 6ماه نیز می رسد و هر چه سن کودکتان بیشتر باشد مدت زمان اموزش بلز کودکان نیز کمتر می شود اما ایده آل ترین زمان برای حضور در کلاس بلز بین 4 تا 7 سال می باشد.

آموزش نت خوانی ساز بلز

 برای یادگیری نت بلز برای کودکان و انواع نت بلز می‌توان به شکل ساده و مفرحی انجام شود. در ادامه، چند مرحله برای آموزش نت‌خوانی بلوز به کودکان را برای شما توضیح می‌دهم:

آشنایی با نت بلز

ساز بلز از سه بخش اصلی تشکیل شده است: دهانه (میانه)، نوک (بالا) و پایه (پایین). نشان دادن نحوه نواختن ساز بلز و تولید صدا با دستانتان به کودکان نیز می‌تواند مفید باشد.

تمرین با نت‌ها

با استفاده از یک ساز بلز ساده یا شبیه‌ساز بلوز (نرم افزار بلز در گوشی موبایل)، به کودکان نت‌های سادهٔ بلز را تمرین دهید. شروع کنید با نت‌های پایه مانند C، D، E و G.

ساخت ریتم بلز

به کودکان نشان دهید که بلوز بر پایهٔ یک ریتم خاص ساخته می‌شود. می‌توانید از الگوهای ساده ریتمیک بلوز مانند 12/8، 4/4 و 2/4 استفاده کنید. با دستکاری با دهانهٔ بلز و تولید ضربات در الگوهای ریتمیک مختلف، به کودکان کمک کنید تا با ریتم بلوز آشنا شوند.

ایجاد ملودی بلز

به کودکان اجازه دهید ملودی‌های سادهٔ بلز را خلق کنند. با استفاده از نت‌های آموخته شده و ریتم‌های بلز ، به کودکان بگویید که می‌توانند ملودی‌های خود را با دهانهٔ بلز ایجاد کنند و بازی کنند. این فرآیند به کودکان امکان می‌دهد تا خلاقیت خود را در ارائهٔ موسیقی بلز بروز دهند.

ساز بلز کودکان

انواع ساز بلز

بلز ۱.۵ اکتاو

بلز رها یکی از معروفترین برند تولید ساز های موسیقی کودکان است. بلز 1.5 اکتاو دارای یک F و Bb و یک جفت مضراب می باشد که میزان صدایی تولید شده توسط این ساز به اندازه ۱.۵ اکتاو است که نت آن از C  تا F گسترده می شود. عرض تیغه ها در این ساز حدودا ۲ سانتی متر است  و جنس پلاستیکی دارد.

بلز 2 اکتاو

بلز رها مدل 2 اکتاو بازه صدایی دو اکتاو را از نت C تا C را ایجاد می کند که به واسطه ۱۵ تیغه آلومینیومی این اتفاق می افتد و رنگ هر تیغه معرف یک نت موسیقی در این ساز  می باشد. در ساز های بلز برای راحتر شدن آموزش نت ها، اختصار هر نت بروی هر تیغه نوشته شده است.

بلز کروماتیک

بلز های دیاتونیک مدل های ساده ای هستند که برای آموزش کودکان از این نوع بلز استفاده می شود. این نوع ساز فقط دارای نت های اصلی می باشد. به همین خاطر در آموزش بلز برای کودکان خوب است بگوییم که با کمک این مدل ها فقط می توان قطعه هایی که در گام دو ماژور نوشته شده باشند را اجرا کرد.

اگر می خواهید کودکتان بعد از اسباب بازی بلز به سراغ پیانو برود و این ساز را به راحتی بنوازد حتما از ساز های دیاتونیک استفاده کنید زیرا شباهت زیادی به کلید های پیانو دارد البته فقط کلید های سفید پیانو در این ساز گنجانده شده است و پیچیدگی کمتری نسبت به پیانو دارد.

ساز بلز چگونه کار می کند؟

بلز بیشتر بر پایه الگوهایی تکراری 12 باره ساخته شده است. این الگوها اغلب در سه کورد اصلی ساخته شده‌اند: کورد اول (I), کورد چهارم (IV), و کورد پنجم (V). برای مثال، در کلید C ماژور، این کوردها C, F, و G خواهند بود.

بنابراین، یک قطعه بلز معمولی به صورت زیر خواهد بود:

– 4 بار کورد I

– 2 بار کورد IV

– 2 بار کورد I

– 1 بار کورد V

– 1 بار کورد IV

– 2 بار کورد I

ریتم بلز

ریتم بلز متمایل به “شافل” یا ریتم سوئینگ است. این به این معنی است که به جای برابر بودن تمام نوت‌ها، هر بار دو نوت به صورت غیرمتقارن تقسیم می‌شوند. این نوع از ریتم اغلب به عنوان “خوراکی بلز” شناخته می‌شود و به نوعی روح این سبک موسیقی است.

مشاوره رایگان موسیقی
مشاوره رایگان دوره های آموزشی
آخرین مقالات

5 در مورد “آموزش بلز”

 1. من یه دختر ۴ ساله دارم که با وسایل موسیقی بچگانه خیلی خوب کار می‌کنه و احساس می کنم توانایی یادگیری و استعداد موسیقی خوبی داره برای همین تصمیم دارم کلاس موسیقی کودکان ثبت نام کنم فقط اینکه با ساز باز شروع کنه یا ارف یا ساز دیگ

  1. آموزشگاه موسیقی فردوس

   سلام خدمت شما
   برای شروع موسیقی کودکان، آموزش ساز ارف یا ساز بلر پیشنهاد میشه و مهم سبک آموزشی اساتید موسیقی کودکان هستش.

 2. سلام
  ما استان اراک هستیم وبرای اینکه نمیتونیم کلاس بلز در تهران را شرکت کنیم چون تو اراک کلاس بلز نیست و میخوام تو کلاس آنلاین بلز شرکت کنیم اما یه مشکلی که هست دخترم اصلا نمیتونه ثابت بشینه و به درسای استاد گوش بده چون خیلی شیطونه یه جا نمیمونه میشه روش آموزش بلز به کودکان رو یاد بگیرم و خودم روش کار کنم تو این زمینه یعنی کلاس رو دو نفری شرکت کنیم که بعدا بتونم باهاش کار کنم ؟ ممنونم

  1. آموزشگاه موسیقی فردوس

   سلام خدمت شما
   بله مباحث بیان شده امکان ضبط داره و میشه هر موقع که خواستید از محتوای کلاس استفاده کنید و به دخترتون انتقال بدید و اگر راهنمایی و موردی هم بود در جلسات بعدی رفع اشکال کنید.

 3. سلام وقت بخیر
  ممنون بابت مطلبتون اگر میشه برای اموزش بلز یه چندتا نت بلز برای کودکان هم به مطلب اضافه کنید و نحوه آموزش بلز برای کودکان توسط مادر هم بذارید که بتونیم داخل خونه اینکارو انجام بدیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

پیانوی شنبه‌ها؛ مهمون ما ❤🙌

هر شنبه، از دوستان خوش شانسی باشید که در کلاس آموزش پیانو رایگان شرکت می‌کنن، شما هم مهمونمون باشین

Call Now Button