مزیت ما حضور برترین اساتید اهل موسیقی و هنر در آکادمی است

کلاس حضوری آموزش تئوری موسیقی در آکادمی آوای فردوس

نرخ موفقیت هنرجویان ما زیر نظر اساتید بیش از 80 درصد است و این یعنی برترین آمار آموزشی موسیقی، شما هم همراه ما باشید...

یادگیری تخصصی ترین سازها در آکادمی آوای فردوس

کلاس حضوری آموزش تئوری موسیقی در آوای فردوس؛ یادگیری با بهترین اساتید تهران

بیش از 2 هزار هنرجو با ما موسیقی را یاد گرفته‌اند، شما هم یاد بگیرید

3 برنامه متفاوت برای آموزش از صفر تا صد موسیقی

فقط شروع کنید؛ باقی موارد در مسیر برای شما میسر می‌شود

آموزش موسیقی برای ما عاشقانه‌ترین کاریست که هر روز بخواهیم انجام دهیم، اینجاییم تا شما هم در کنار ما این ماجراجویی عاشقانه را شروع کنید

کلاس تئوری موسیقی مقدماتی

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • ردیف صدایی، درجه، خطوط حامل، اکتاو
 • وسعت صوتی، رژیستر ، کلیدها (سل ، فا، دو)،
 • سیستم یازده خطی، کوک مویسقایی
 • ریتم، کشش‌های زمانی نت ها، صحیح نویسی
 • نرم افزار نت نویسی، علائم حفظ کشش‌ها نت
 • انواع خاص تقسیمات ریتمیک، تاکید، متر
 • میزان، میزان نما، متر و میزان نمای ساده
 • متر و میزان نمای مرکب، (دو، سه، چهار) ضربی ها
 • پلی متر، syncopation ، آوف تاکت، سنکپ
 • علائم آلتراسیون، دینامیک، تمپو

کلاس تئوری موسیقی پیشرفته

آموزش مخصوص افراد سطح بندی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • علائم مهم در نت نویسی
 • فاصله ملودیک و هارمونیک، وسعت درجه ای و پرده ای
 • وسعت درجه ای و پرده ای فاصله، فواصل افزوده و کاسته
 • فواصل میان درجات اصلی ریدف صدایی
 • فواصل ساده و ترکیبی، آنهارمونیزم فواصل
 • فواصل دیاتونیک و کروماتیک، کنسونانس و دیسونانس
 • آکورد، هارمونی، تریاد (ماژور، مینور، کاسته و افزوده)
 • علامت گذاری تریادها آکورد های (پایگی، معکوس اول و معکوس دوم)
 • آکورد هفتم، آکورد کنسونانس

کلاس تئوری موسیقی مقدماتی تا پیشرفته

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 20 مدت زمان: 4 ماه
 • آموزش تخصصی نت خوانی
 • آموزش تخصصی وزن خوانی
 • آموزش تخصصی زینت ها و اصطلاحات موسیقی
 • آموزش تخصصی انواع فواصل موسیقیایی
 • آموزش تخصصی انواع آکورد ها و علامت گذاری ها
 • آموزش تخصصی مد ماژور
 • آموزش تخصصی مد ماژورمینور
 • آموزش نکات حرفه ای و ویژه تئوری موسیقی
 • تمرین و فعالیت های ویژه یادگیری موسیقیایی
با یک تماس تلفنی شروع کنید و با یک ساز به پایان برسانید

مراحل ثبت‌نام و حضور در کلاس‌های موسیقی

با ما تماس بگیرید تا بشما کمک کنیم مسیرتان را در مسویقی کشف کنید، برای این ماجراجویی هیجان‌انگیز کنارتان هستیم

مرحله 1

پر‌کردن فرم ثبت‌نام

مرحله 2

تماس ما با شما

مرحله 3

تشکیل جلسه مشاوره و آزمون

مرحله 4

تشکیل کلاس و شروع آموزش

نتایج هنرجویان آکادمی آوای فردوس در یادگیری موسیقی کلاسیک

برترین آموزشگاه تئوری موسیقی تهران با 15 سال فعالیت مستمر

از 1386 تاکنون برگزارکننده صدها کلاس آموزشی برای هزاران هنرجو و دوست‌دار موسیقی بوده‌ایم و شما بخش کوچکی از این تلاش و کارنامه را اینجا مشاهده می‌کنید

کسری کیلیشادی
کسری کیلیشادی
Read More
من یه روز تصمیم گرفتم بعد از مدت ها آواز به صورت تفریحی شروع کنم چند سال پیش خیلی جدی آواز کار می کردم. با اولین سرچ کردن توی گوگل با آموزشگاه فردوس آشنا شدم و برای یک ماه به صورت موقت ثبت نام کردم اما اتفاقی که افتاد استاد عزیزم منو با دنیای مدرن و حرفه ای آواز آشنا کرد. من الان ۸ ماه با وجود تمرین های خلاقانه و آشنایی با علم آواز انگیزم برای رسیدن به هدفم بیشتر میشه.ازتون ممنونم برای دور هم جمع کردن ما هنرجوهاشما دوباره انگیزه خواننده شدن در من به وجود آوردید.
الهه فیاض
الهه فیاض
Read More
خواستم ازتون تشکر کنم من مامان مارینا هستم که کلاس ویولن میاد با آقای رضوانی خواه خیلی محیط اموزشگاهتون آرامو پراز انرژی مثبت و حال خوبه و کار استاد هم حرف نداره زمانی که برای مارینا گذاشته میشه و خود استاد فوق العاده دلسوز هستن ممنون ازشما🙏🏼🌹🌹🌹
مهیار مخصوصی
مهیار مخصوصی
Read More
سلام دخترم النا آل قیس حدود شش ماه است که کلاس پیانو آموزشگاه موسیقی فردوس می آید بسیار از آموزشگاه و تدریس تخصصی و صبورانه و با آرامش استاد رسولی راضی هستم. بینهایت سپاسگزارم
مینا پاکراه
مینا پاکراه
Read More
آموزشگاه دارای محیطی آرام و کادری حرفه ای هست و من بعنوان یک پرستار که شغلی بسیار پرتنش دارم زمانیکه هفته ای یکبار به این موسسه میام برای تمرین پیانو واقعا از لحاظ روحی به آرامش می رسم ،البته قبلا آموزشگاه های دیگه ای رفته بودم اما به جرات میگم به هیچ عنوان همچنین جو خوبی نداشت ،در آخر از جناب گلشنی ، خانم رضایی عزیز و استاد عزیز و بزرگوارم جناب نیکو سپاسگزارم که این محیط و شرایط رو برای مراجعین به این موسسه فراهم کردن 🌹
غزاله اکبری
غزاله اکبری
Read More

سلام، مرسی از آموزشگاه موسیقی خیلی خوبتون 🌸 هم محیط آموزشگاه و هم کلاس ها بسیار محترمانه و شاد هست 👌🏽 همچنین مرسی برای اساتید فوق العادتون 😍 من هنرجوی کلاس هنگدرام با استاد رحمانی هستم

Previous
Next
مشاوره رایگان بگیرید و همین امروز تعیین سطح کنید

آموزش موسیقی را رایگان شروع کنید

با تعیین سطح و آزمون سنجش استعداد موسیقایی شما، خیلی سریع می‌توانیم مسیر آموزشی مناسب شما را طراحی کنیم تا با خیال راحت و اطمینان از برنامه درست آموزشی، کلاس‌هایتان را شرکت کنید و موسیقی را یاد بگیرید

فرم مشاوره رایگان

با پرشدن این فرم کارشناسان ما برای هماهنگی با شما ارتباط خواهند گرفت

آموزش تئوری موسیقی

تئوری موسیقی، مجموعه‌ای از قوانین و اصول است که بر پایه تجربه و شناخت موسیقیدانان در طول تاریخ شکل گرفته است. مواردی که در تئوری موسیقی آموزش می بینید شامل انواع نت‌ها و پرکاشت‌ها، گام‌ها و فاصله‌های موسیقی،فاصله، ترکیب میزان‌ها، ضرب‌آهنگ (ریتم)، گام، پرده‌های موسیقی، اصول ساخت ملودی و هارمونی و ساختارهای موسیقی است. آموزش تئوری موسیقی برای کسانی طراحی شده است که به تازگی به دنیای موسیقی پیوسته‌اند و می‌خواهند نکات مقدماتی تئوری موسیقی را بیاموزند.

 الفبای اولیه تئوری موسیقی را برای تمامی ساز ها به صورت یکسان است و تفاوتی در نوع ساز برای یادگیری تئوری موسیقی وجود ندارد. این تئوری در حقیقت نظریه‌ای در مورد قواعد، اصطلاحات و نحوه اجرای صحیح موسیقی است که در آینده می‌تواند کمک‌ زیادی نماید. مدت زمان یادگیری تئوری موسیقی تقریبا در ۳ تا 6 ماه زمان می برد البته بستگی به استعداد و ذهن موسیقیایی شما دارد و این زمان برای هر فرد متغییر است. اگر در حال حاضر یک ساز خاص تمرین می‌کنید و بر تئوری موسیقی مسلط نیستید بهتر است هر چه سریع‌تر بر تئوری موسیقی مسلط شوید.

 تئوری موسیقی درس روان و بسیار شیرینی است اما برخی مباحث آن کمی حفظی است و باید با تمرین و وقت گذاشتن بر آن‌ها مسلط شد. معمولا تسلط بر این تئوری در حدود ۳ ماه تا ۶ ماه زمان می‌برد اما این موضوع تا هر زمان که ساز می‌زنید به شما کمک می‌کند. همان طور که می‌دانید تئوری موسیقی صرفا برای یک ساز نیست و شما به دنبال یادگیری هر سازی که باشید با تئوری موسیقی سر و کار دارید و از آن استفاده می‌کنید. در نظر داشته باشید که هم زمان با شروع کلاس‌های ساز تخصصی‌تان هم می‌توانید در دوره تئوری موسیقی شرکت کنید و بهتر است در همان ترم‌های ابتدایی یادگیری ساز،‌ به سراغ آن هم بروید. معمولا اساتید موسیقی در ترم‌های اول توضیحات کوتاهی در مورد آن می‌دهند اما با توجه به این که این تئوری مبحث گسترده‌ای است بهتر است به صورت جداگانه در کلاس‌های آن شرکت کنید. برخلاف ساز تخصصی‌تان که سال‌ها و ماه‌ها باید روی آن کار و تمرین کنید،‌ تئوری موسیقی نیاز به صرف زمان زیادی ندارد و صرفا پیش نیازی است که مانند جدول ضرب در ریاضیات است. در روزهای اول یادگیری توصیه می‌شود روزانه بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت زمان بگذارید و مطمئن باشید که خیلی زود تمامی موارد مربوط به این تئوری را فرا می‌گیرید

بخش اول: نت ها و صداها

در دنیای موسیقی، نت (note) و صدا دو عنصر بسیار مهم هستند هر صدایی که می شنویم، از نوسانات جو ایجاد شده است که این نوسانات را می توان به صورت نت ها مدل کرد. هر نت، فرکانس خاصی دارد و میزان نواک (زیر و بمی) و دیرَند (میزان کشش) یک صدا را مشخص می کند که آن صدا چقدر بالا یا پایین است. فرکانس ها بر حسب هرتز (Hz) اندازه گیری می شوند.

نت: اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، نت، به هر صدایی که در موسیقی استفاده می‌شود گفته می‌شود. نت‌ها از بندهای صوتی تشکیل شده‌اند و با استفاده از نمادهای موسیقیایی مانند نمادهای نتی نمایش داده می‌شوند.

اسامی نت ها

سلفژ: در سبک موسیقی نسبتاً جدید، نت‌ها بر اساس یک طبقه بندی از نت‌ها به نام سلفژ سازماندهی می‌شوند. سلفژ شامل هفت نت اصلی است که با نام‌های دو تا دو نت بین هم تفاوت دارند.

اسامی سلفژ ها

اکتاو: اکتاو (octave)به فاصله‌ای بین دو نت همنام متوالی ولی در فرکانس‌های مختلف اشاره دارد. هر اکتاو شامل هشت نت است که به صورت خطی نمایش داده می‌شوند. دامنه ی سازها را اغلب با شمارش مجموعع این هشت نت که برابر با یک اکتاو می‌باشد، می‌سنجند بنابراین هر ساز دارای امکتاو های متفاوتی است. به عنوان مثال، با کلیدهای سفید پیانو، از C به C1 اکتاو محسوب می‌شود.

نشان دادن اکتاو روی کلیدها

کلید‌های سفید و سیاه: در سازهایی مانند پیانو، کلیدهای سفید نت‌های اصلی را نمایش می‌دهند، و کلیدهای سیاه نت‌ بین این نت‌ اصلی را نمایش می‌دهند. کلیدهای سیاه به عنوان نت‌های شارپ (باز) و فلت (کاهش یافته) شناخته می‌شوند.

صدا: صدا به ارتعاشاتی گفته می‌شود که از طریق یک منبع تولید می‌شوند و از طریق وسیله‌ای مانند صداگذاری یا سازها به گوش ما منتقل می‌شوند.

آکورد: آکورد به ترکیبی از سه گفته می شود که به صورت همزمان و به صورت اینتروال‌های موسیقیایی  (فاصله ها – فاصله بین نت ریشه تا نت‌های دیگر) با هم نواخته می‌شوند. آکوردها در آهنگسازی، هارمونی و تشکیلات موسیقی کاربرد بسیاری دارند.

هارمونی: هارمونی به معنی تناسب و هماهنگی است. زمانی که صداها و نت‌ها در یک قطعه موسیقی ترکیب و تعادل داشته باشند به هارمونی اشاره دارد. نت‌ها در هارمونی به صورت همزمان یا پشت سر هم نواخته می‌شوند تا صدای بقه اصطلاح هارمونیک و زیبایی را ایجاد کنند.

ملودی: ملودی به ترتیب  اجرای متوالی چند نت‌ و الگوهای موسیقیایی در یک قطعه موسیقی اطلاق می‌شود. در واقع یک آهنگ متشکل از سلسله ای از نت ها است که با تغییر فرکانس و مدت زمان و ترکیب زیروبمیِ نت‌ها و ضرب‌آهنگ اثرات مختلفی را ایجاد می نماید.

ریتم: ریتم به الگو و ترتیب ضربان‌ها و ضربه‌ها در یک قطعه موسیقی اشاره دارد. ریتم، حرکت و جریان موسیقی را تعیین می‌کند و تأثیر قوی بر احساس و انرژی موسیقی دارد.

تکنیک‌های صداگذاری: مجموعه‌ای از فنون و روش‌های کنترل صدا در زمان ایجاد یک قطعه موسیقی می‌شود. این تکنیک‌ها شامل ویبراتو، لگاتو، پیانو و فورته و … می‌شوند و به اجرای یک قطعه موسیقی زنده عمق و تنوع بیشتری می‌بخشند.

بخش دوم: گامها و کلیدها

به فاصله بین دو نت گام گفته می شود. این فاصله می تواند نیمه گام، گام کامل یا بیشتر باشد. همچنین، هر قطعه موسیقی کلید خاصی دارد که تعیین می کند که کدام نت ها در آن استفاده می شوند.

درجات گام در تئوری موسیقی شامل :

درجه یکم: تونیک (Tonic)

درجه دوم: سوپر تونیک (Supertonic)

درجه سوم: مدیانت (Mediant)

درجه چهارم: زیر نمایان (Subdominant)

درجه پنجم: دومینانت (Dominant)

درجه ششم: رو نمایان (Super Dominant)

درجه هفتم: سانسیبل یا نت راهنما  (Leading Note)

درجه هشتم : نت تونیک اما یک اکتاو بالاتر (Octave)

مقیاس ها

مقیاس موسیقی، سری مرتب شده ای از نت ها است که در یک قطعه موسیقی استفاده می شود. مقیاس ها می توانند ماژور، مینور، پنتتونیک، بلوز، کروماتیک و بیشتر باشند. هر مقیاس، حس خاصی را ایجاد می کند.

کوردها

کورد، سه یا بیشتر نت است که همزمان نواخته می شوند. کورد ها، بنیان هارمونی بسیاری از قطعات موسیقی را تشکیل می دهند. برخی از کوردهای رایج عبارتند از ماژور، مینور، هفتم، نهم و بیشتر.

ریتم و متر

ریتم، نحوه چیدمان صداها و سکوت در زمان است. متر، الگوی تکرار شونده ای از تاکیدات ریتم است که تعیین می کند که چگونه قطعه موسیقی ‘احساس’ می شود. برخی از الگوهای متری شامل 2/4، 3/4، 4/4، 6/8 و بیشتر می شوند.

فرم موسیقی

فرم موسیقی، ساختار کلی یک قطعه موسیقی است. این می تواند شامل موضوعاتی مانند ترانه – شعر، سونات، روندو، واریاسیون و دیگر الگوها باشد. فرم، چگونگی سازماندهی ایده های موسیقی را تعیین می کند.

نت نویسی

نت نویسی، فرایند ثبت موسیقی در قالب نوشتاری است. این شامل استفاده از سیستم علامت گذاری استاندارد برای نشان دادن نت ها، کلیدها، ریتم ها، دینامیک ها و دیگر اطلاعات مربوط به اجرای یک قطعه موسیقی است.

تئوری موسیقی می‌تواند بسیار گسترده تدریس شود به طوری که برخی رشته‌های دانشگاهی در خارج از کشور به این تئوری اختصاص دارد اما آن چه نیاز شما برای موسیقی مورد نظرتان است زیاد نیست و صرفا الفبای اولیه‌ است. اگر کودکی یا خردسالی دارید که در حال یادگیری یک ساز تخصصی است می‌توانید از کلاس‌های آموزش تئوری موسیقی کودکان استفاده کنید که با زبانی ساده‌تر مفاهیم این تئوری را به کودکان آموزش می‌دهند. دوره تئوری موسیقی این روزها کلاس‌های آنلاین طرفداران زیادی در همه رشته‌ها پیدا کرده است و بسیاری از هنرجویان به‌دنبال کلاس‌های آنلاینی هستند که باکیفیت باشند تا باکمترین هزینه و زمان آموزش مورد نظرشان را یاد بگیرند. برخلاف کلاس سازهای مختلف که توصیه می‌شود از کلاس‌های حضوری استفاده شود،‌برای شرکت در این دوره توصیه می‌شود از کلاس‌های آنلاین استفاده کنید چرا که این درس بیش‌تر به‌صورت حفظی است و کمتر می‌شود که تمرین‌های عملی داشته باشید. همین موارد باعث می‌شود که با شرکت در کلاس‌های آنلاین زمان و هزینه کمتری صرف کنید. البته آموزش آنلاین موسیقی موسسه فردوس صرفا یک سری فیلم‌های از پیش ضبط شده نیستند بلکه این کلاس‌ها در یک پلتفرم مجازی با قابلیت ضبط ویدیو های کلاس برگزار می‌شوند که در آن امکان صحبت و تعامل استاد و هنرجو مهیا است. 

هزینه‌ کلاس‌های آنلاین تئوری موسیقی

هزینه کلاس نسبت به کلاس‌های حضوری ارزان‌تر است و نکته مهم این است که این تفاوت قیمت بابت تفاوت در کیفیت تدریس نیست بلکه بابت هزینه اجاره کلاس در آموزش حضوری و همچنین وقت صرف شده استاد است که در کلاس‌های آنلاین زمان کمتری از استاد گرفته می‌شود. خوش‌بختانه در کلاس‌های آنلاین موسسه فردوس امکان تمرین و تکلیف هم توسط استاد وجود دارد بدین صورت که استاد معمولا شما را در یک گروه تلگرامی یا واتس آپی عضو می‌کند و بعد از هر جلسه تمرین‌های مربوطه را به شما ارائه می‌دهد و شما تمرین‌ها را در گروه بارگذاری می‌کنید تا توسط استاد یا شخص دیگری این تمرین‌ها مورد بررسی قرار گیرد. ۱ـ امکان مشاهده فیلم در هر زمان در قسمت‌های قبل هم اشاره شد که شما در هر زمان که تمایل داشتید، می‌توانید به پنل کاربری‌تان مراجعه کنید و فیلم‌های آموزشی را مشاهده کنید. فیلم‌های هر جلسه برای همیشه در قسمت پروفایل کاربری شما ذخیره می‌شوند و شما در هر زمان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. ۲ـ قیمت مناسب کلاس‌های آنلاین: کلاس‌های آنلاین قیمت کمتری نسبت به کلاس‌های حضوری دارند به طوری که در بسیاری از اوقات کلاس‌های آنلاین به صرفه‌تر از کلاس‌های حضوری هستند. 

اما باید دقت داشته باشید که کلاس‌هایی که نیاز به تمرین و تکرار ندارند انتخاب‌ مناسب‌تری برای حضور به صورت آنلاین هستند. ۳ـ تمرینات مشخص بعد از هر جلسه: شما بعد از پایان هر جلسه تمرین‌های مشخصی دریافت می‌کنید که باید آن‌ها را تا قبل از شروع جلسه بعدی به دست استاد یا پشتیبان کلاس برسانید. بعد از ارسال ،تمرین‌ها بررسی می‌شوند و اگر مشکلی داشته باشند به اطلاع شما می‌رسند. ۴ـ صرفه جویی در زمان: کلاس‌های آنلاین نهایتا در طول هفته ۲ ـ ۳ ساعت از شما زمان بگیرند حال آن که کلاس‌های حضوری زمان زیادی برای رفت و آمد نیاز دارند. پس شما با شرکت در کلاس‌های حضوری می‌توانید زمان بسیار کمتری صرف کنید. آموزش آنلاین تئوری موسیقی بسیاری از افراد اعتقاد دارند که کلاس‌های حضوری بازدهی بسیار بهتری نسبت به کلاس‌های آنلاین دارد، فارغ از این که این حرف درست است یا خیر باید در نظر داشته باشید که در کلاس‌های حضوری تعامل بهتری بین استاد و هنرجو صورت می‌گیرد و امکان بیش‌تری برای یادگیری فراهم است. کلاس‌های آنلاین تئوری موسیقی موسسه فردوس مزیت‌های بسیار خوبی برای هنرجویان دارد که در ادامه برخی از این مزیت‌ها را ذکر کرده‌ایم. این نکته را هم در نظر داشته باشید که معمولا تئوری موسیقی در یک ترم برگزار می‌شود و تعیین سطح برای شرکت در کلاس‌های تئوری موسیقی وجود ندارد اما برای رسیدن به بالاترین میزان بازدهی، تعداد افراد حاضر در کلاس در سطح خوبی حفظ می‌شود تا همه هنرجویان امکان استفاده حداکثری از کلاس را داشته باشند. ۱ـ جمعیت کم کلاس‌ها: برخی از کلاس‌های موسیقی که در موسسات برگزار می‌شود بسیار شلوغ است و این موضوع باعث افت کیفیت تدریس و بازدهی کلاس می‌شود. کلاس‌های موسیقی موسسه فردوس برای بهره‌مندی از بالاترین تعامل در تعداد مشخصی تشکیل می‌شود و اگر تعداد حاضرین کلاس از میزان خاصی بیش‌تر شود کلاس به ۲ گروه تقسیم می‌شود. ۲ـ هزینه مناسب هر ترم: کلاس‌های تئوری موسیقی موسسه فردوس در عین حضور اساتید برتر، هزینه مناسبی هم دارد. این موضوع کمک می‌کند تا بدون دغدغه هزینه ترم‌های مربوط به رشته موسیقی‌تان را طی کنید. ۳ـ استفاده از بهترین اساتید: آکادمی موسیقی فردوس از بهترین اساتید برای دوره‌های آموزشی درس تئوری موسیقی استفاده می‌کند به طوری که تمامی اساتید این آکادمی از افراد به نام حوزه موسیقی ایران هستند. برای آشنایی بیش‌تر با اساتید موسسه فردوس می‌توانید نام این اساتید را در اینترنت جست‌وجو کنید. ۴ـ دسترسی آسان با مترو: موسسه موسیقی فردوس دسترسی جغرافیایی مناسبی دارد به طوری که شما از هر نقطه تهران می‌توانید به کمک مترو به آموزشگاه برسید و در کلاس مورد نظرتان حاضر شوید.

 کلاس آنلاین تئوری موسیقی

اگر از جمله افرادی هستید که به موسیقی علاقه دارید حتما می‌دانید که تئوری موسیقی یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر موسیقی‌دانی باید تسلط مناسبی بر آن داشته باشد و باید قبل از شروع آموزش آنلاین گیتار ، آموزش آنلاین پیانو و حتی آموزش آنلاین آواز باید این مبانی را یاد بگیرید. فرقی نمی‌کند که به چه سازی علاقه دارید در هر صورت باید الفبای اولیه تئوری موسیقی را بلد باشید چرا که در غیر این‌صورت مشکلات زیادی برای شما به وجود می‌آید و از طرفی یادگیری ساز هم سخت‌تر می‌شود. این تئوری در حقیقت نظریه‌ای در مورد قواعد، اصطلاحات و نحوه اجرای صحیح موسیقی است که در آینده می‌تواند کمک‌ زیادی به شما داشته باشد. یادگیری تئوری موسیقی تقریبا در ۳ ماه ممکن است اما اگر به خوبی آن را یاد بگیرید برای همیشه می‌توانید از آن استفاده کنید. انواع صدای نُت‌ها، فاصله، ترکیب میزان‌ها، ضرب‌آهنگ (ریتم)، گام و پرده‌های موسیقی از مواردی هستند که در تئوری موسیقی یاد خواهید گرفت. اگر در حال حاضر یک ساز خاص تمرین می‌کنید و بر تئوری موسیقی مسلط نیستید بهتر است هر چه سریع‌تر بر تئوری موسیقی مسلط شوید.

آموزش تئوری موسیقی یکی از لذت‌بخش‌ترین آموزش‌های موسیقی است چرا که در این تئوری شما به صورت پایه‌ای با تمامی موارد مربوط به موسیقی آشنایی پیدا می‌کنید و قواعد کلی موسیقی را یاد می‌گیرید. تسلط بر این تئوری زمان زیادی لازم ندارد اما بعد از شروع یک ساز تخصصی در بسیاری از جلسات به قواعد تئوری موسیقی نیاز پیدا می‌کنید. تئوری موسیقی درس روان و بسیار شیرینی است اما برخی مباحث آن کمی حفظی است و باید با تمرین و وقت گذاشتن بر آن‌ها مسلط شد. معمولا تسلط بر این تئوری در حدود ۳ ماه تا ۶ ماه زمان می‌برد اما این موضوع تا هر زمان که ساز می‌زنید به شما کمک می‌کند. همان طور که می‌دانید تئوری موسیقی صرفا برای یک ساز نیست و شما به دنبال یادگیری هر سازی که باشید با تئوری موسیقی سر و کار دارید و از آن استفاده می‌کنید. در نظر داشته باشید که هم زمان با شروع کلاس‌های ساز تخصصی‌تان هم می‌توانید در کلاس‌های تئوری ـ‌ موسیقی شرکت کنید و بهتر است در همان ترم‌های ابتدایی یادگیری ساز،‌ به سراغ تئوری موسیقی هم بروید. معمولا اساتید موسیقی در ترم‌های اول توضیحات کوتاهی در مورد تئوری موسیقی می‌دهند اما با توجه به این که این تئوری مبحث گسترده‌ای است بهتر است به صورت جداگانه در کلاس‌های آن شرکت کنید. برخلاف ساز تخصصی‌تان که سال‌ها و ماه‌ها باید روی آن کار و تمرین کنید،‌ تئوری موسیقی نیاز به صرف زمان زیادی ندارد و صرفا پیش نیازی است که مانند جدول ضرب در ریاضیات است. در روزهای اول یادگیری توصیه می‌شود روزانه بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت زمان بگذارید و مطمئن باشید که خیلی زود تمامی موارد مربوط به این تئوری را فرا می‌گیرید. 

تئوری موسیقی می‌تواند بسیار گسترده تدریس شود به طوری که برخی رشته‌های دانشگاهی در خارج از کشور به این تئوری اختصاص دارد اما آن چه نیاز شما برای موسیقی مورد نظرتان است زیاد نیست و صرفا الفبای اولیه‌ است. اگر کودکی یا خردسالی دارید که در حال یادگیری یک ساز تخصصی است می‌توانید از کلاس‌های آموزش تئوری موسیقی کودکان استفاده کنید که با زبانی ساده‌تر مفاهیم این تئوری را به کودکان آموزش می‌دهند. آموزش تئوری موسیقی این روزها کلاس‌های آنلاین طرفداران زیادی در همه رشته‌ها پیدا کرده است و بسیاری از هنرجویان به‌دنبال کلاس‌های آنلاینی هستند که باکیفیت باشند تا باکمترین هزینه و زمان آموزش مورد نظرشان را یاد بگیرند. برخلاف کلاس سازهای مختلف که توصیه می‌شود از کلاس‌های حضوری استفاده شود،‌برای آموزش تئوری موسیقی توصیه می‌شود از کلاس‌های آنلاین کمک گرفته شود چرا که این درس بیش‌تر به‌صورت حفظی است و کمتر می‌شود که تمرین‌های عملی داشته باشید. همین موارد باعث می‌شود که با شرکت در کلاس‌های آنلاین زمان و هزینه کمتری صرف کنید. البته کلاس‌های آنلاین موسیقی موسسه فردوس صرفا یک سری فیلم‌های از پیش ضبط شده نیستند بلکه این کلاس‌ها در یک پلت‌فرم خاصی برگزار می‌شوند که در آن امکان صحبت و تعامل استاد و هنرجو مهیا است. این کلاس‌ها در ساعت و روز مشخصی از هفته برگزار می‌شود و تنها تفاوت آن با کلاس‌های حضوری این است که شما از منزل یا هر مکان دیگری می‌توانید در کلاس شرکت کنید. هزینه‌ کلاس‌های آنلاین تئوری موسیقی نسبت به کلاس‌های حضوری ارزان‌تر است و نکته مهم این است که این تفاوت قیمت بابت تفاوت در کیفیت تدریس نیست بلکه بابت هزینه اجاره کلاس در آموزش حضوری و همچنین وقت صرف شده استاد است که در کلاس‌های آنلاین زمان کمتری از استاد گرفته می‌شود. خوش‌بختانه در کلاس‌های آنلاین موسسه فردوس امکان تمرین و تکلیف هم توسط استاد وجود دارد بدین صورت که استاد معمولا شما را در یک گروه تلگرامی یا واتس آپی عضو می‌کند و بعد از هر جلسه تمرین‌های مربوطه را به شما ارائه می‌دهد و شما تمرین‌ها را در گروه بارگذاری می‌کنید تا توسط استاد یا شخص دیگری این تمرین‌ها مورد بررسی قرار گیرد. ۱ـ امکان مشاهده فیلم در هر زمان در قسمت‌های قبل هم اشاره شد که شما در هر زمان که تمایل داشتید، می‌توانید به پنل کاربری‌تان مراجعه کنید و فیلم‌های آموزشی را مشاهده کنید. فیلم‌های هر جلسه برای همیشه در قسمت پروفایل کاربری شما ذخیره می‌شوند و شما در هر زمان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. ۲ـ قیمت مناسب کلاس‌های آنلاین: کلاس‌های آنلاین قیمت کمتری نسبت به کلاس‌های حضوری دارند به طوری که در بسیاری از اوقات کلاس‌های آنلاین به صرفه‌تر از کلاس‌های حضوری هستند. اما باید دقت داشته باشید که کلاس‌هایی که نیاز به تمرین و تکرار ندارند انتخاب‌ مناسب‌تری برای حضور به صورت آنلاین هستند. ۳ـ تمرینات مشخص بعد از هر جلسه: شما بعد از پایان هر جلسه تمرین‌های مشخصی دریافت می‌کنید که باید آن‌ها را تا قبل از شروع جلسه بعدی به دست استاد یا پشتیبان کلاس برسانید. بعد از ارسال ،تمرین‌ها بررسی می‌شوند و اگر مشکلی داشته باشند به اطلاع شما می‌رسند. ۴ـ صرفه جویی در زمان: کلاس‌های آنلاین نهایتا در طول هفته ۲ ـ ۳ ساعت از شما زمان بگیرند حال آن که کلاس‌های حضوری زمان زیادی برای رفت و آمد نیاز دارند. پس شما با شرکت در کلاس‌های حضوری می‌توانید زمان بسیار کمتری صرف کنید. آموزش آنلاین تئوری موسیقی بسیاری از افراد اعتقاد دارند که کلاس‌های حضوری بازدهی بسیار بهتری نسبت به کلاس‌های آنلاین دارد، فارغ از این که این حرف درست است یا خیر باید در نظر داشته باشید که در کلاس‌های حضوری تعامل بهتری بین استاد و هنرجو صورت می‌گیرد و امکان بیش‌تری برای یادگیری فراهم است. کلاس‌های آنلاین تئوری موسیقی موسسه فردوس مزیت‌های بسیار خوبی برای هنرجویان دارد که در ادامه برخی از این مزیت‌ها را ذکر کرده‌ایم. این نکته را هم در نظر داشته باشید که معمولا تئوری موسیقی در یک ترم برگزار می‌شود و تعیین سطح برای شرکت در کلاس‌های تئوری موسیقی وجود ندارد اما برای رسیدن به بالاترین میزان بازدهی، تعداد افراد حاضر در کلاس در سطح خوبی حفظ می‌شود تا همه هنرجویان امکان استفاده حداکثری از کلاس را داشته باشند. ۱ـ جمعیت کم کلاس‌ها: برخی از کلاس‌های موسیقی که در موسسات برگزار می‌شود بسیار شلوغ است و این موضوع باعث افت کیفیت تدریس و بازدهی کلاس می‌شود. کلاس‌های موسیقی موسسه فردوس برای بهره‌مندی از بالاترین تعامل در تعداد مشخصی تشکیل می‌شود و اگر تعداد حاضرین کلاس از میزان خاصی بیش‌تر شود کلاس به ۲ گروه تقسیم می‌شود. ۲ـ هزینه مناسب هر ترم: کلاس‌های تئوری موسیقی موسسه فردوس در عین حضور اساتید برتر، هزینه مناسبی هم دارد. این موضوع کمک می‌کند تا بدون دغدغه هزینه ترم‌های مربوط به رشته موسیقی‌تان را طی کنید. ۳ـ استفاده از بهترین اساتید: آکادمی موسیقی فردوس از بهترین اساتید برای دوره‌های آموزشی درس تئوری موسیقی استفاده می‌کند به طوری که تمامی اساتید این آکادمی از افراد به نام حوزه موسیقی ایران هستند. برای آشنایی بیش‌تر با اساتید موسسه فردوس می‌توانید نام این اساتید را در اینترنت جست‌وجو کنید. ۴ـ دسترسی آسان با مترو: موسسه موسیقی فردوس دسترسی جغرافیایی مناسبی دارد به طوری که شما از هر نقطه تهران می‌توانید به کمک مترو به آموزشگاه موسیقی برسید و در کلاس مورد نظرتان حاضر شوید. 

هزینه کلاس تئوری موسیقی

در وهله اول بستگی به آنلاین یا حضوری بودن کلاس دارد اما در وهله دوم استاد و سابقه وی نیز در قیمت کلاس تاثیرگذار است. کلاس‌های آنلاین هزینه کمتری نسبت به کلاس‌های حضوری دارد اما این موضوع به خاطر کیفیت پایین‌تر کلاس‌های آنلاین نیست و همان طور که در قسمت‌های بالا هم اشاره شد بابت عدم هزینه اجاره کلاس، در کلاس‌های آنلاین است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که اساتید برتر حوزه موسیقی حق الزحمه بیش‌تری نسبت به سایر اساتید دریافت می‌کنند و بهتر است شما در این مورد هزینه کمتر را به کیفیت کمتر ترجیح ندهید تا به بهترین شکل ممکن آموزش ببینید.  موقعیت مکانی موسسه موسیقی هم در تعیین قیمت کلاس‌های حضوری نقش دارد و موسسه‌هایی که در نقاط بهتر تهران قرار دارند هزینه‌های بالاتری می‌پردازند و همین موضوع تاثیر مستقیمی بر هزینه کلاس دارد.در قسمت‌های بالا توضیحات کاملی در مورد تئوری موسیقی و اهمیت یادگیری آن بیان شد. کلاس‌های تئوری موسیقی به ۲ شکل آنلاین و حضوری در موسسه موسیقی فردوس تشکیل می‌شوند که انتخاب نوع کلاس برعهده خود شما است اما همان طور که گفته شد باتوجه به این که تئوری موسیقی بیش‌تر حفظی است و زمان زیادی برای تمرین کردن نیاز نیست کلاس‌های آنلاین هم می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.