مزیت ما حضور برترین اساتید اهل موسیقی و هنر در آکادمی است

کلاس حضوری آموزش موسیقی ایرانی

نرخ موفقیت هنرجویان ما زیر نظر اساتید بیش از 80 درصد است و این یعنی برترین آمار آموزشی موسیقی، شما هم همراه ما باشید...

یادگیری تخصصی ترین سازها در آکادمی آوای فردوس

کلاس پیانو آوای فردوس؛ یادگیری با بهترین اساتید تهران

بیش از 2 هزار هنرجو با ما موسیقی را یاد گرفته‌اند، شما هم یاد بگیرید

3 برنامه متفاوت برای آموزش از صفر تا صد موسیقی

فقط شروع کنید؛ باقی موارد در مسیر برای شما میسر می‌شود

آموزش موسیقی برای ما عاشقانه‌ترین کاریست که هر روز بخواهیم انجام دهیم، اینجاییم تا شما هم در کنار ما این ماجراجویی عاشقانه را شروع کنید

آموزش آنلاین پیانو

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان
 • سواد اولیه موسیقی
 • درک مفاهیم موسیقی
 • نت خوانی و اجرای صحیح نت
 • اتود های صحیح و اصولی نوازدگی
 • آکورد های اولیه
 • نواختن آهنگ و قطعه صحیح

آموزش آنلاین سنتور

آموزش مخصوص افراد سطح بندی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان
 • سواد اولیه موسیقی
 • درک مفاهیم موسیقی
 • نت خوانی و اجرای صحیح نت
 • اتود های صحیح و اصولی نوازدگی
 • آکورد های اولیه
 • نواختن آهنگ و قطعه صحیح

کلاس ساز دهنی مقدماتی

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • ردیف صدایی، درجه، خطوط حامل، اکتاو
 • وسعت صوتی، رژیستر ، کلیدها (سل ، فا، دو)،
 • سیستم یازده خطی، کوک مویسقایی
 • ریتم، کشش‌های زمانی نت ها، صحیح نویسی
 • نرم افزار نت نویسی، علائم حفظ کشش‌ها نت
 • انواع خاص تقسیمات ریتمیک، تاکید، متر
 • میزان، میزان نما، متر و میزان نمای ساده
 • متر و میزان نمای مرکب، (دو، سه، چهار) ضربی ها
 • پلی متر، syncopation ، آوف تاکت، سنکپ
 • علائم آلتراسیون، دینامیک، تمپو
با یک تماس تلفنی شروع کنید و با یک ساز به پایان برسانید

مراحل ثبت‌نام و حضور در کلاس‌های موسیقی

با ما تماس بگیرید تا بشما کمک کنیم مسیرتان را در مسویقی کشف کنید، برای این ماجراجویی هیجان‌انگیز کنارتان هستیم

مرحله 1

پر‌کردن فرم ثبت‌نام

مرحله 2

تماس ما با شما

مرحله 3

تشکیل جلسه مشاوره و آزمون

مرحله 4

تشکیل کلاس و شروع آموزش

آموزش موسیقی ایرانی

موسیقی ایرانی یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های هنری در ایران محسوب می شود و موسیقی دوستان سعی دارند تا در آموزش دستگاه های موسیقی ایرانی و سنتی مهارت های خود را افزایش دهند. موسیقی ایرانی در طول تاریخ خود به عنوان یکی از غنی‌ترین و متنوع‌ترین انواع موسیقی در جهان شناخته شده است. این هنر به صورت سنتی و از قدیمی‌ترین دوران تاریخ ایران در همه جای کشور پراکنده شده است.

1.موسیقی سنتی

این نوع موسیقی شامل انواع مختلفی از سبک‌ها، ریتم‌ها، سازها و شخصیت‌های مختلف است.

ساز موسیقی ایرانی

موسیقی سنتی فارسی

موسیقی سنتی فارسی یکی از معروف‌ترین انواع موسیقی سنتی ایرانی است. این نوع موسیقی شامل انواع مختلفی از سبک‌ها و ریتم‌ها است که موسیقی دانان ایرانی از آن استفاده می نمایند. سازهای سنتی فارسی مانند تار، سه‌تار، سنتور، نی و دف و… در این نوع موسیقی استفاده می‌شوند.

موسیقی سنتی آذری

موسیقی سنتی آذربایجانی یکی از غنی‌ترین و متنوع‌ترین سبک‌های موسیقی سنتی در ایران است. این سبک موسیقی در منطقه تبریز، اردبیل، آذربایجان واقع در شمال غرب ایران و جمهوری آذربایجان ارائه می‌شود و با ویژگی‌های منحصر به فرد خود شناخته می‌شود.

برخی از سازهای مشهور در این سبک شامل ماهنی (یک نوع سنتور)، تار (یک نوع ساز سه‌تار)، کمانچه (یک نوع ساز ویولنچه)، سه‌تار (سازی مانند تار با سه تار) و دف (یک ساز کوبه‌ای) می‌باشند. همچنین، صدای خوانندگان در این سبک موسیقی معمولاً غنی و احساسی است و از تکنیک‌های خاص خوانندگی مانند تریل و ویبراتو استفاده می‌کنند. ضمناً، رقص‌های سنتی آذری نیز به طور گسترده با موسیقی سنتی آذری همراه است. رقص‌هایی مانند “آرشای”، “کوچلری” و “زیکری” نمونه‌هایی از رقص‌های محبوب در این منطقه هستند که با موسیقی سنتی آذری هماهنگ می‌شوند.

موسیقی سنتی کردی

موسیقی کردی در مناطق کردنشین ایران و عراق شناخته شده است. این نوع موسیقی شامل سبک‌های مختلفی مانند موسیقی کرمانشاهی، موسیقی کردی شمالی، موسیقی دهل، موسیقی سازی و موسیقی کردی زنگوله است. در این موسیقی، از سازهایی مانند تنبک، دهل، سه‌تار، گوشتی، کمانچه، زیرنوا و نی نیز استفاده می‌شود. همچنین، اشعاری با مضامین مذهبی، تاریخی و اجتماعی نیز در این سبک موسیقی اجرا می‌شود.

موسیقی سنتی بلوچی

در موسیقی بلوچی از سازهای سنتی بلوچی مانند سروان، بندری، سرو، دامبورا و کنگ در این نوع موسیقی استفاده می‌شود. قطعات موسیقی بلوچ شامل موسیقی دل‌نوشته، موسیقی رقص، موسیقی عروسی، موسیقی مذهبی و موسیقی مراسمی استیکی از ویژگی های بارز موسیقی سنتی بلوچی، استفاده از خوانندگان مرد و زن در کنار هم در اجرای قطعات موسیقی است.

موسیقی سنتی لری

در موسیقی لری از سازهای سنتی لری مانند تنبک( کلاس تنبک در تهران )، کمانچه، سه‌تار و دف و انواع ساز های کوبه ای در این نوع موسیقی استفاده می‌شود که در مناطق مختلف لرستان، چهارمحال و بختیاری و بعضی مناطق جنوب غرب ایران اجرا می‌شود. موسیقی سنتی لری به دو دسته “موسیقی شعرخوانی” و “موسیقی رقصی” تقسیم می‌شود. در موسیقی شعرخوانی لری، شاعران به زبان لری شعرهایی را می‌نویسند که به صورت تند و با ریتم خاصی اجرا می‌شود. همچنین در موسیقی رقصی لری، رقص‌های خاصی مانند رقص چوب و رقص چیچکام با ریتم‌های ویژه به همراه موسیقی اجرا می‌شود.

موسیقی سنتی ترکمنی

سازهای سنتی ترکمنی مانند دوهره، گیتار، دف و تمبور در این نوع موسیقی استفاده می‌شوند. موسیقی ترکمنی یکی از سبک‌های موسیقی سنتی در مناطقی از آسیای میانه مانند ترکمنستان، ایران، افغانستان و ازبکستان است. این سبک موسیقی شامل ملودی‌ها و ریتم‌هایی است که با استفاده از سازهایی مانند دوهر، گوشتی، تنبک، سه‌تار و بعضی سازهای دیگر اجرا می‌شود.

2.موسیقی مدرن

موسیقی مدرن ایرانی نیز شامل سبک‌های مختلفی است که در دهه‌های اخیر شکل گرفته‌اند. این سبک‌ها می‌توانند از موسیقی پاپ و راک تا موسیقی الکترونیک و هیپ هاپ باشند.

موسیقی مدرن در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به عنوان یکی از جریانات موسیقی بین المللی شناخته شد و یکی از پرطرفدارترین سبک‌های موسیقی در بین ایرانی هاست که در طول سال‌های گذشته بسیاری از هنرمندان از آن استفاده نموده اند. برای اولین بار، موسیقی دانان و خوانندگان موسیقی سنتی و کلاسیک را ترک کردند و به سبکی جدید از موسیقی پرداختند. این جستجو، منجر به پیدایش چندین سبک موسیقی مدرن مانند راک، پاپ، هیپ هاپ و … شد. غالبا ایرانی ها برای آموزش موسیقی کودک از موسیقی های مدرن استفاده می کنند و سعی دارند تا کودکان را به سمت ساز های مدرن سوق دهند.

اجرای موسیقی مدرن

اصول موسیقی مدرن:

اصول موسیقی مدرن بسیار متنوع و پویاتز از موسیقی کلاسیک است ، به طوری که این سبک موسیقی توسط خلاقیت هنرمندان دچار دگرگونی های جالبی شد. با این وجود، برخی از ویژگی‌های مشترک در موسیقی مدرن و موسیقی کلاسیک وجود دارد که به عنوان اصول اصلی این سبک موسیقی محسوب می‌شود. حال میخواهیم به بررسی برخی از این اصول بپردازیم:

1- ریتم

 ریتم به عنوان یکی از اصول اصلی موسیقی و به نوعی الگوی زمانی است که برای برای ایجاد حرکت، انرژی و جذابیت به کار می‌رود.در یک قطعه موسیقی، به طور مشخص نحوه تکرار و ترتیب نت‌ها و ساختارهای زمانی را بیان می دارد. ریتم‌های سریع و جذاب، برای شنوندگان موسیقی مدرن بسیار جذاب و پویا هستند.

2- آهنگسازی

 آهنگسازی نوعی خلف و ساخت موسیقی است که در سبک مدرن بسیار پیچیده شده و معمولاً شامل ترکیب مختلفی از صداها، نت‌ها، آکوردها، ساختارهای زمانی می‌شود. هنرمندان مدرن با استفاده از ابزارهای مختلف، به دنبال ایجاد صداهای جدید و جذاب هستند.آهنگسازی به عنوان فرایند خلاقیت، نیازمند ذهنیت خلاق و تخیل بالا است که با استفاده از ابزارهای موسیقیایی مانند پیانو، گیتار،ویولن، درامز و سایر سازها، یک قطعه موسیقی خلق کنند. همچنین، به پیشرفت تکنولوژی آهنگسازی می‌تواند به صورت الکترونیکی نیز انجام شود و از نرم‌افزارها و ابزارهای دیجیتالی برای خلق موسیقی استفاده کند.

3- تنوع و ترکیب

 تنوع و ترکیب آوازها، ملودی‌ها و ریتم‌ها در موسیقی مدرن بسیار اهمیت پیدا کرده است و به هنرمندان این امکان را می‌دهد تا سبک خود را با تغییر سرعت، تنظیم، آکورد، نت‌ها و سایر عناصر،  شکل دهند و با استفاده از تنوع و ترکیبات مختلف، موسیقی جذاب و پویا ایجاد کنند.

4- موضوعات مختلف

موسیقی مدرن به عنوان یکی از سبک‌های پرتنوع، موضوعات مختلفی از جمله عشق، اجتماعی، سیاسی و… را در خود جای داده است..

5- تکنولوژی

تکنولوژی تحول جدید و شگفت انگیزی نه تنها در موسیقی مدرن بلکه در صنعت موسیقی ایجاد کرد. ایجاد صداهای جدید و جذابی و امکان ویرایش در تمامی مراحل خلق، ضبط، تنظیم، میکس و مسترینگ. از تکنولوژی میکروفن‌های حساس و سامانه‌های ضبط صوتی، تا نرم‌افزارهای میکس و مسترینگ، تکنولوژی به تولید قطعات موسیقی مانند کیبورد، سنتی‌سایزر و گیتار الکتریک با کیفیت و صدای بی‌نظیر کمک می‌کند.

موسیقی مدرن در ایران به دلیل وجود هنرمندان بسیار استعدادمند و با استعداد، از جمله محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، شهرام شب‌پره و بسیاری دیگر، بسیار پیشرفت کرده است. هنرمندان ایرانی با توجه به سلیقه و فرهنگ خود، توانسته‌اند سبک‌های مختلفی از موسیقی مدرن ایجاد کنند که به عنوان یکی از مهمترین و پرمخاطب‌ترین سبک‌های موسیقی در جوامع مختلف ایران شناخته می‌شوند.

آموزش دستگاه موسیقی ایرانی

آموزش موسیقی ایرانی در دانشگاه‌ها، مدارس هنری، انجمن‌های هنری و مراکز آموزشی تدریس می شود اما پیشنهاد ما این است که برای آموزش صحیح و کاربردی موسیقی به بهترین آموزشگاه موسیقی مراجعه کنید و از این طریق مهارت خودتان را افزایش دهید. برای آموزش موسیقی ایرانی، ابتدا باید با اصول موسیقی سنتی ایرانی آشنا شوید. برای این منظور، می‌توانید درس‌های موسیقی را از مربیان مجرب و متخصص دریافت کنید.

آلات موسیقی ایرانی

آموزش موسیقی ایرانی شامل چندین بخش مهم است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

1.آموزش نوازندگی: برای نواختن سازهای مختلف مانند تار، سه‌تار، کمانچه، سنتور و … باید با تکنیک‌های نوازندگی این سازها آشنا شوید.

2.آموزش خوانندگی: برای خواندن موسیقی ایرانی باید با تکنیک‌های خوانندگی آشنا شوید و قادر باشید روی نت‌های موسیقی بخوانید. آموزش خوانندگی در آموزشگاه فردوس به صورت تخصصی و حرفه ای انجام می شود که می توانید در صفحه مورد نظر سرفصل های دوره را مشاهده نمایید.

3.آموزش تئوری موسیقی ایرانی: آموزش تئوری موسیقی شامل یادگیری نت‌ها، آکوردها، ریتم‌ها، تنظیمات و … است.

4.آموزش تاریخچه موسیقی ایرانی: آشنایی با دوره‌های مختلف تاریخی موسیقی ایرانی و سبک‌های مختلف آن‌ها از جمله مواردی است که برای یادگیری موسیقی ایرانی بسیار مهم است.

5.تمرین و تمرین: برای یادگیری موسیقی ایرانی، تمرین بسیار مهم است و باید به صورت روزانه و مداوم انجام شود.آموزش ردیف در موسیقی نیز اهمیت بالای دارد.

منابع یادگیری موسیقی ایرانی

منابع زیادی برای کمک به یادگیری موسیقی ایرانی وجود دارد. در اینجا چند مورد از مفیدترین آنها وجود دارد:

ردیف موسیقی ایرانی اثر داریوش صفوت

هنر موسیقی ایرانی اثر مهدی هوشنگی

دستگاه های موسیقی ایرانی اثر محمدرضا لطفی

موسیقی کلاسیک ایران: راهنمای جامع نیر نائینی

ردیف فارسی اثر کیهان کلهر

تاریخچه موسیقی ایرانی

موسیقی سنتی ایرانی به دو دوره پیش از اسلام و پس از اسلام تقسیم می‌شود. در دوره پیش از اسلام، ابزار های ایرانی توسعه چندانی نداشت اما این هنر به عنوان یکی از اصلی‌ترین فعالیت های  مردمان ایرانی شناخته شده بود. در این دوره، موسیقی ایرانی بیشتر به صورت شفاهی و پویا بود و هنرمندان از طریق استاد شاگردی آموزش های خود را توسعه می دادند.

اما در دوره پس از اسلام، موسیقی ایرانی به دلیل تأثیرات انقلاب اسلامی دچار دگرگونی هایی شد. این دوره شاهد ظهور سبک‌های موسیقی جدیدی همچون موسیقی سماع، موسیقی تصوفی و موسیقی مذهبی بود.تاریخچه موسیقی ایرانی به عنوان یکی از غنی‌ترین و متنوع‌ترین انواع موسیقی در جهان، به دوران باستان باز می‌گردد. معمولا از این نوع موسیقی در محافل خانوادگی و در جشن‌ها و مراسم‌ها اجرا می‌شد. در این مراسم‌ها، معمولاً از سازهایی مانند تنبک، دف، نی، سنتور و تار استفاده می گردید.

دوران صفوی، از دوره‌های مهم در تاریخ موسیقی سنتی است. در این دوره، سبک‌های موسیقی مختلفی شکل گرفتند که تا به امروز نیز ادامه دارند. در این دوران، سبک‌هایی مانند موسیقی رستمی، موسیقی دهلیزی و موسیقی نوحه به وجود آمدند.دوران قاجار نیز سبک‌هایی مانند موسیقی شاه نوازی، موسیقی عشقی، موسیقی راستی و موسیقی ماهور به وجود آمدند.

 در دوران پهلوی، سبک‌هایی مانند موسیقی کلاسیک غربی‌، موسیقی جاز و موسیقی پاپ به ایران وارد شدند. اما در عین حال، سبک‌های سنتی ایرانی نیز ادامه داشتند و از تأثیرات موسیقی غربی در برابر خود مقاومت کردند.دوره انقلاب اسلامی، سبک‌های موسیقی اسلامی، موسیقی نوحه و موسیقی سنتی ایرانی با اولویت قرار گرفتند. اما در عین حال، برخی هنرمندان ایرانی توانستند با ترکیب موسیقی سنتی و غربی، سبک‌های جدیدی را به وجود آورند.

بهترین آموزشگاه موسیقی ایرانی

آموزشگاه موسیقی ایرانی در تهران ، آموزشگاه موسیقی فردوس است که بهترین آموزشگاه موسیقی در تهران می باشد، که سالها در زمینه آموزش و برگزاری انواع کنسرت ها تجربه دارد و با اساتید موسیقی ایرانی در حال فعالیت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.