بهترین روش یادگیری پیانو

بهترین روش یادگیری پیانو
فهرست مطالب

بهترین روش یادگیری پیانو

برای آموزش پیانو در مراکز آموزشی مختلف از روش های متفاوتی استفاده می کنند.ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا همه ی روش های آموزشی درست و صحیح است و یا اینکه بهترین روش آموزش پیانو چه روشی است که در کنار اصولی بودن برای سنین مختلف مناسب باشد و جذابیت خود را داشته باشد؟

این ها سوالاتی است که هم برای بزرگسالانی که قصد یادگیری پیانو را دارند و هم برای والدینی که می خواهند کودکانشان پیانو را آموزش ببینند بسیار مهم است. در این مطلب آموزشگاه موسیقی فردوس توضیحاتی در مورد نحوه آموزش اصولی و صحیح پیانو را در اختیار شما قرار می دهیم.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس به صورت حضوری و آنلاین

بهترین روش یادگیری پیانو

برای یادگیری پیانو روش های متعددی وجود دارد یعنی  می توان گفت به ازای هر استاد پیانو یک روش وجود دارد و همه ی این تکنیک ها بر اساس یک متد آموزشی هستند اما این نکته حائز اهمیت است که آیا همه ی این روش ها اصولی هستند یا نه؟ بسیاری از اساتید در ابتدا تنها نت های پیانو را آموزش می دهند و سپس به آموزش یک قطعه ساده و تعدادی آهنگ می پردازند اما این روش اصولی و صحیحی نیست زیرا افرادی که از این طریق آموزش دیده اند باعث شده تا نسبت به این ساز بی علاقه شده و آموزش آن را رها کنند.

پس توجه به نحوه ی صحیح آموزش پیانو نکته ی بسیار مهمی می باشد. ما در زیر به بررسی مواردی که باید در آموزش صحیح به آن ها توجه شود می پردازیم؛

اتود

به تمرین هایی که برای نت خوانی و تقویت انگشتان با نواختن روی ساز انجام می شود اتود می گویند.بسیاری ازهنرجویان می خواهند پیانو را خودشان بدون هیچ استادی آموزش ببینند که این کار بسیار غلطی است و حتما هنرجو باید زیر نظر یک استاد آموزش ببیند تا اشکالاتش را برطرف کرده و نظارت کامل بر یادگیری و تمرینات فرد داشته باشد و در زمینه های مختلف شخص را راهنمایی کند.

یک نکته ی بسیار مهم قبل از شروع به نواختن قطعه و آهنگ این است که هنرجو حتما باید تمرینات اتود را به شکلی صحیح انجام دهد تا ذهن و دستش هماهنگی لازم برای نواختن را پیدا کند. اتودهای بیر، چرنی، راخمانوف، هانون و… از اتودهای کلاسیک هستند که که برای نواختن پیانوهای ایرانی و کلاسیک از  آن ها استفاد می شود.

گام نوازی

به مجموعه ای از نت ها که با نظم و قواعدی معین کنار یکدیگر قرار گرفته اند و نت اول و آخر آن مثل هم می باشد گام و یا دستگاه می گویند که یکی از بهترین تمرینات در آواز و ساز به شمار می رود.بعد از تمرینات اتود بهتر است گام نوازی در گام های کروماتیک و دیانوتیک انجام شود.همچنین یک نظریه ی مهم در مورد گام نوازی است که میگوید: گام نوازی روی تکنیک و قدرت نوازندگی هنرجو تاثیر می گذارد که این نظریه مورد تایید یکی از اساتید دانشگاه آکسفورد انگلستان به نام جری کوکر است.

ایمپروایز

ایمپروایز یا بداهه نوازی به نواختن یک قطعه بدون نت و در یک گام به صورت اتفاقی می گویند که توسط هنرجو گام قطعه انتخاب شده و بدون هیچ طرح و نقشه ی قبلی قطعه ای را می نوازد که همان لحظه در ذهنش ساخته است. ایمپروایز نقش مهمی در خلاقیت هنرجو ایفا می کند.

بهترین روش یادگیری پیانو

وزن خوانی

وزن خوانی ب این معناست که بدون در نظرگرفتن صدا و فرکانس نت ها کشش نت ها خوانده شود. در یکی از کتاب های وزن خوانی آمده است که کسانی که موسیقی را از روی نت می نوازند قبل از شروع به نواختن ساز حرکاتی را با دستشان اجرا می کنند تا وزن و ریتم آهنگ دستشان بیاید و بعد از آن به نواختن ساز می پردازند. این روش از موثرترین روش ها در پیانو می باشد.

آنالیز کردن آهنگ

خوب گوش کردن یکی از روش هایی که که می تواند شما را به یک نوازنده ی خوب تبدیل کند. هنرجو باید آهنگی را که می خواهد بنوازد ابتدا به خوبی گوش کرده و سپس مجددا چندبار آن را گوش کند و مطالبی از جمله گام، ریتم، سرعت ریتم آهنگ و… را یادداشت کند.

ترنسپوس

ترنسپوس به معنای انتقال گام می باشد و هنرجو در این تکنیک سعی می کند آهنگ اصلی را در گام های متفاوت بنوازد برای مثال گام آهنگ سمفونی 5 بتهوون دو مینور می باشد که هنر جو سعی می کند این اهنگ را روی گام های دیگری مثل لا مینور، فا مینور و… اجرا کند.

ترنسپوس کردن در پیانو سخت تر از دیگر سازها می باشد زیرا نوازنده باید خودش اینکارها را روی کلید های پیانو انجام دهد اما در ساز های دیگر مثل پیانو و یا سنتور می توان با بستن کاپو به دسته گیتار و یا با تغییر کوک و جا به جا کردن خرک و پرده در سنتور گام را تغییر داد. در کیبورد های الکترونیک نیز با فشردن یک کلید می توان در 12گام مختلف آهنگ را بدون هیچ حرکتی  اجرا کرد.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه فردوس با بیش 15 سال سابقه تدریس در حوزه موسیقی

 

مشاوره رایگان موسیقی
مشاوره رایگان دوره های آموزشی
آخرین مقالات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

پیانوی شنبه‌ها؛ مهمون ما ❤🙌

هر شنبه، از دوستان خوش شانسی باشید که در کلاس آموزش پیانو رایگان شرکت می‌کنن، شما هم مهمونمون باشین

Call Now Button