آموزش تار

آموزش حضوری و آنلاین تار

تار یکی از اصیل‌ترین سازهای زهی ایران است که با مضراب نواخته می‌شود و در برخی مناطق خاورمیانه هم طرفدار دارد. تاریخ پیدایش این ساز به ۱۲ قرن قبل برمی‌گردد که البته این زمان قدیمی‌ترین تاریخ به دست آمده توسط مورخان است. آموزش و یادگیری تار همواره یکی از علایق هنرجویان ایرانی بوده است که در این مطلب می‌خواهیم اطلاعات کاملی در مورد نحوه یادگیری این ساز و کلاس‌های این ساز داشته باشیم.  یادگیری تار ممکن است در شروع کمی مشکل به نظر برسد و این موضوع تا حدی به خاطر قدیمی‌ بودن ساختار این ساز است. البته همه سازها در طول زمان دچار تغییرات ساختاری شده‌اند اما تار یکی از سازهایی است که تغییرات ساختاری زیادی نداشته است و فقط در برخی زمینه‌ها دچار بهبود شده است. در ادامه مطلب نحوه آموزش و یادگیری تار را بررسی می‌کنیم.

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

تجهیزات رایگان

استفاده از بهترین تجهیزات موسیقی

استدیو تمرین موسیقی و ضبط صدا

ارائه مجوز بین المللی فنی و حرفه ای

مشاوره رایگان

با درج  اطلاعات خود ، کارشناسان ما فرآیند استعدادیابی و  مشاوره انتخاب ساز موردعلاقه تان را انجام می دهند

کلاس آموزش تار

یادگیری تار کار چندان پیچیده و سختی نیست اما باید در نظر داشته باشید که یادگیری این ساز نیاز به پشت‌کار مناسبی دارد. به طور کلی یاد گرفتن یک ساز جدید غیر از این که به آموزش نیاز دارد به تمرین هم نیاز دارد. البته این تمرین بستگی به خود شما دارد و باید متناسب با نیازی که دارید زمان بگذارید. معمولا در هر کلاس، استاد میزان تمرین استاندارد را برای هر جلسه مشخص می‌کند اما اگر می‌خواهید به صورت حرفه‌ای‌تری این ساز را دنبال کنید بهتر است روزانه یکی دو ساعت هم به صورت شخصی تمرین داشته باشید. البته تمرین کردن بدون اطلاع از مشکلات نواختن تار می‌تواند از تاثیر تمرین کم کند. برای رفع این مشکل می‌توانید از یک هنرجوی ماهر یا نیمه ماهر استفاده کنید و هر هفته یکی دو ساعت زیر نظر وی تمرین کنید. تمرین کردن با یک استاد یا هنرجوی حرفه‌ای باعث می‌شود شما مشکلات نواختن تار را متوجه شوید و عملا با سرعت بیش‌تری پیشرفت کنید. یادگرفتن تار بین ۶ ماه تا   ۲ سال زمان می‌‌برد اما حرفه‌ای شدن در آن شاید نیازمند چندین سال تمرین و ممارست باشد. شما در هر سطحی که هستید باید از یک استاد ماهر هم کمک بگیرید. معمولا اساتید موسیقی به کمک تجربه بالایی که در نواختن تار دارند می‌توانند مشکلات و ضعف‌های بسیار ریز شما را در حین نواختن پیدا کنند.

انواع برنامه کلاس های تار

کلاس تار مقدماتی

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان
 • سواد اولیه موسیقی
 • درک مفاهیم موسیقی
 • نت خوانی و اجرای صحیح نت
 • اتود های صحیح و اصولی نوازدگی
 • آکورد های اولیه
 • نواختن آهنگ و قطعه صحیح

کلاس تار پیشرفته

آموزش مخصوص افراد سطح بندی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان
 • سواد اولیه موسیقی
 • درک مفاهیم موسیقی
 • نت خوانی و اجرای صحیح نت
 • اتود های صحیح و اصولی نوازدگی
 • آکورد های اولیه
 • نواختن آهنگ و قطعه صحیح

کلاس تار مقدماتی تا پیشرفته

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 20 مدت زمان: 4 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان
 • سواد اولیه موسیقی
 • درک مفاهیم موسیقی
 • نت خوانی و اجرای صحیح نت
 • اتود های صحیح و اصولی نوازدگی
 • آکورد های اولیه
 • نواختن آهنگ و قطعه صحیح

اساتید آموزش تار

farhanadib-webp-converter-IMG_20221128_211804_390
استاد مکنونی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو
farhanadib-webp-converter-IMG_20221128_211752_684
استاد فتحی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو
استاد خلیلی مدرس ساز های سنتی
استاد خلیلی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو

معرفی اجزای ساز تار

تاز های زهی تقریبا اجزای داخلی مشابه یکدیگر دارند و فقط تفاوت های آنها در برخی از جزئیات مکانیزم ساز می باشد تا صدای خروجی آن متفاوت باشد. حال به معرفی اجزای اصلی ساز تار و کاربردهای آنها می‌پردازم:

معرفی اجزای ساز تار

گوشی‌ها

گوشی‌ها در ساز تار به صورت دو تکه چوبی قرار داده شده‌اند که در قسمت بالا و پایین تار قرار می‌گیرند. تعداد گوشی های تار  معمولا 6 عدد یا 4 عدد در برخی از ساز هاست. گوشی‌ها به عنوان نقاط وصل برای بستن سیم‌های تار به کمره و پرده استفاده می‌شوند.

 شیطانک

 شیطانک قسمتی است که در قسمت بالای تار قرار می‌گیرد و سیم‌ها را به وسیله گوشی‌ها به تار متصل می‌کند. با حرکت دادن شیطانک به طرف بالا و پایین، فشار سیم‌ها بر روی تار تنظیم می‌شود که این عمل باعث تغییر نت و ایجاد صدا می‌شود. برای کوک کردن تار از گوشی ها و شیطانک استفاده می شود.

پرده

 پرده قسمتی است که در قسمت پایین تار قرار می‌گیرد. با استفاده از انگشتان دست چپ بر روی پرده، سیم‌های تار فشرده می‌شوند و نت‌های مختلف تولید می‌شوند. هر انگشت بر روی یک سیم قرار می‌گیرد و با فشار دادن سیم به پرده و سپس تکان دادن آن، صدای تار تولید می‌شود. تعداد پرده های تار معمولا بین 28 پرده یعنی 3 اکتاو است که از جنس روده گوسفند ساخته می شود

 دسته

دسته به عنوان اتصال دهنده کاسه تار با گوشی هاست و سیم های تار از روی دسته رد می شوند. دسته از جنس چوب گردو ساخته شده است و فرم آن کمی به صورت منحنی است تا دستان نوازنده راحتی بیشتری در نگهداری تار داشته باشد. شاید مهم ترین بخش تار ، دسته ها هستند زیرا بیشترن فشار و وزن را متحمل می شوند و استحکام بالای آن یکی از اولویت های خرید تار می باشد.

 سیم‌ها

 سیم‌ها از  قسمت خرک و نگه دارنده سیم کشیده می شود و تا گوشی ها ادامه دارند. این سیم‌ها می‌توانند از جنس نایلون یا فلز باشند . هر سیم نشان دهنده یک نت موسیقی از نت های ساز های موسیقی است که در هنگام کوک کردن و نواختن بیشترین کاربرد را ایفا می کند. با نواختن سیم‌ها با استفاده از انگشتان دست چپ بر روی سیم ها، صداهای مختلف تولید می‌شود.

خرک

خرک در واقع جدا کننده سیم ها از سطح بدنه تار است تا اختلالی در نحوه نوازندگی و برخورد سیم ها جهش سایت به کاسه تار نباشد. خرک تار معمولاً از چوب، پلاستیک فشرده یا استخوانی است  و شکلی مستطیلی یا مثلثی دارد.

کاربرد خرک تار در ساز تار به دو صورت می باشد که شامل: استفاده به عنوان پایه: خرک تار به عنوان پایه برای قرار دادن ساز بر روی زمین استفاده می‌شود. با قرار دادن خرک تار بر روی سطح زمین، تار به صورت عمودی و ثابت قرار می‌گیرد و نوازنده می‌تواند به راحتی روی آن نواخته و صداهای مختلف را تولید کند.

تثبیت تار: خرک تار نقش مهمی در تثبیت و نگهداری تار دارد. سیم‌های تار از طریق گوشه‌ها و کمره به خرک تار متصل می‌شوند و با استفاده از آنها تنظیم فشار سیم‌ها بر روی تار صورت می‌گیرد. همچنین، با استفاده از خرک تار می‌توان تنظیمات دقیقتری در مورد فشار سیم‌ها و تولید صداهای مختلف انجام داد.

مضراب تار

مضراب تار یکی از ابزارهای نوازندگی است که به صورت مجزا در دست نوازنده قرا می گیرد تا  بر روی سیم های تار کشیده شود. این مضراب معمولاً از چوب ساخته شده و دارای شکلی باریک و بلند است. مضراب تار می‌تواند به صورت استوانه‌ای یا استوانه‌ای منحنی باشد و در انتهای آن ممکن است یک سر نوک تیز داشته باشد.

مضراب با ضربه ای که به سیم ها وارد می کنند باعث لرزش و ایجاد صدای مختلف می شوند. نوازنده می‌تواند با تغییر میزان فشار و سرعت مضراب ها، بر روی سیم‌ها و خرک تار کنترل بیشتری داشته باشد و به تولید صداهای متنوع و ایجاد اثرات و تکنیک‌های مختلف بپردازد.

کاسه تار

کاسه تار که وظیفه بازتاب صدای نواخته شده را دارد از دو تکه چوبی بزرگ و کوچک ساخته شده است. کاسه تار در واقع به گونه ای طراحی شده که بعد از به لرزش درآمدن تار ها یک حالت تقویت کنندگی صدا را درون خود ایجاد می نماید و با تکرار نواختن این صدا با فرکانس مشخصی خارج می شود.

کلاس آنلاین تار

در ادامه مطلب کلاس‌های آنلاین و حضوری تار را به صورت مجزا توضیح می‌دهیم و بررسی می‌کنیم که هر کدام از این کلاس‌ها برای چه افرادی مناسب‌ است.کلاس آموزش تار همانند کلاس سه تار ، آموزش کمانچه که چز یاز های تاری ایرانی هستند، این روزها کلاس‌های آنلاین طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و به طبع آن موسسات موسیقی هم کلاس‌های آنلاین تار برگزار می‌کنند. البته کیفیت و نحوه شرکت در کلاس‌های آنلاین تار تا حد زیادی با هم تفاوت دارد و به همین خاطر در هنگام ثبت نام کلاس‌های آنلاین تار، غیر از بررسی استاد باید به نحوه برگزاری کلاس‌ هم دقت داشته باشید. برای مثال بسیاری از موسسات کلاس‌های آنلاین را به صورت فیلم‌های ضبط شده در اختیار هنرجو قرار می‌دهند. در این صورت هنرجو هیچ تعاملی با استاد و سایر هم‌کلاسی‌های‌هایش ندارد به همین خاطر بازده چنین کلاسی بسیار پایین است. اما کلاس‌های آنلاین موسسه موسیقی فردوس به صورت وبینار برگزار می‌شود و در حین برگزاری کلاس، استاد و هنرجو می‌توانند به صورت صوتی، تصویری و متنی با هم ارتباط داشته باشند. البته این میزان تبحر از هر استادی بر نمی‌آید به همین دلیل باید سعی کنید از اساتید خبره و باتجربه تار کمک بگیرید. اما همان طور که در قسمت قبل هم بیان شد برای هفتگی وجود یک شخص هنرجو و نیمه ماهر هم کفایت می‌کند. یادگیری شما بستگی به چند عامل مهم دارد که عبارت‌اند از: تمرین، استاد و استعداد. هر کدام از این ۳ عامل می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در سرعت یادگیری شما داشته باشند اما اگر تمرین درست و اصولی داشته باشید می‌توان مطمئن بود که در سریع‌ترین زمان به این ساز مسلط می‌شوید. اگر شخصیت استاد محوری دارید باید حساسیت زیادی روی استاد و کلاس‌تان به خرج دهید. آموزشگاه‌های زیادی در سطح کشور کلاس آموزش تار برگزار می‌کنند اما آیا واقعا همه این کلاس‌ها استانداردهای لازم را دارند؟ قطعا خیر. بسیاری از آموزشگاه‌ها از اساتیدی استفاده می‌کنند که هم زمان چندین ساز تدریس می‌کنند، این مطلب به خودی خود اشکال ندارد اما باید در نظر داشته باشید که شخصی که چندین ساز تدریس می‌کند قطعا مهارت چندانی در هر کدام از این سازها ندارد و معمولا یک اطلاعات سطحی از هر ساز دارد و به همین خاطر نمی‌تواند تاثیر زیادی بر آموزش شما داشته باشد. اما اساتیدی که بیش‌تر عمرشان را صرف یک ساز خاص کرده‌اند قطعا بهترین انتخاب برای یادگیری و آموزش دادن هستند. البته شاید تعداد چنین افرادی در هر رشته موسیقی بسیار کم باشد اما به هر حال برای یادگیری کامل و اصولی یک ساز باید به سراغ چنین اساتیدی بروید.

 

 این موضوع باعث می‌شود تا بازده کلاس‌های آنلاین درست به اندازه کلاس‌های حضوری باشد با این تفاوت که شما وقت و هزینه کمتری صرف کرده‌اید. کلاس آنلاین تار برای کسانی مناسب است که می‌خواهند با صرف کمترین زمان در کلاس‌های تار شرکت کنند. معمولا دانشجوهایی که کلاس‌های دانشگاه‌شان با کلاس‌های تار تداخل دارد و به طوری کلی هر کسی که زمان کافی برای رفت و آمد به کلاس ندارد. البته بسیاری از کسانی که شهرستان هستند و امکان ارتباط با اساتید برتر تار را ندارند هم یکی از مخاطبان کلاس‌های آنلاین هستند. کلاس‌های آنلاین معمولا هزینه‌ کمتری نسبت به کلاس‌های حضوری دارد چرا که در کلاس‌های آنلاین هزینه رفت و آمد استاد وجود ندارد و از طرفی هزینه‌های مربوط به محل برگزاری کلاس هم به شکل کامل حذف می‌شود. کلاس‌های آنلاین موسسه موسیقی فردوس برای بهره‌مندی از بهترین و بالاترین بازدهی بعد از هر جلسه تمرین‌های هنرجویان را بررسی می‌کند که این بررسی توسط شخص استاد و یا پشتیبان کلاس صورت می‌گیرد. اگر می‌خواهید با مهم‌ترین ویژگی‌های کلاس آنلاین تار آشنایی پیدا کنید می‌توانید ادامه مطلب را مطالعه کنید. امکان مشاهده فیلم در هر زمان: در قسمت‌های قبل گفته شد که کلاس‌های آنلاین تار به صورت وبینار برگزار می‌شود اما این وبینارها ضبط می‌شوند و در پروفایل کاربری شما به نمایش درمی‌آیند. این امکان برای کسانی مناسب است که نمی‌توانند در ساعت مشخص شده در کلاس حاضر باشند اما باید در نظر داشته باشید که توصیه ما حضور در کلاس به صورت وبینار است اما اگر به هر دلیلی فرصت شرکت در کلاس را از دست دادید می‌توانید به پروفایل کاربری‌تان مراجعه کنید و فیلم کلاس را مشاهده کنید.

هزینه آموزش تار 

  قیمت مناسب کلاس‌های آنلاین: کلاس‌های حضوری اساتید برتر تار شاید هزینه نسبتا سنگینی برای برخی هنرجویان داشته باشد اما همان طور که در قسمت قبل گفته شد کلاس‌های آنلاین به دلایلی هزینه کمتری دارند و از همین جهت مناسب کسانی است که می‌خواهند هزینه کم‌تری بابت شرکت در کلاس‌ها بپردازند. 

  تمرینات مشخص بعد از هر جلسه: شما بعد از هر جلسه تمرین‌های مشخصی از طرف استاد دریافت می‌کنید که تا جلسه بعدی فرصت تحویل آن‌ها را دارید. معمولا یک گروه تلگرامی یا واتس آپی تشکیل می‌شود و هنرجویان تکالیف خود را به صورت فیلم یا صورت در آن گروه منتشر می‌کنند سپس استاد مربوطه مشکلات مربوط به تمرین هر هنرجو را بیان می‌کند. البته برای تاثیرگذاری بیش‌تر می‌توانید با هم کلاسی‌های‌تان به صورت حضوری هم تمرین کنید که این موضوع نیازمند علاقه‌مند بودن دیگر هنرجویان است.   صرفه جویی در زمان: کلاس‌های حضوری زمان زیادی را برای رفت و آمد به کلاس نیاز دارند، حتی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هم در بسیاری از موارد زمان زیادی از شما می‌گیرد اما کلاس‌های آنلاین بدون اتلاف زمان، شما را به یک هنرجوی حرفه‌ای تار تبدیل می‌کند.آموزش تار آنلاینبسیاری از هنرجویان کلاس تار استاد محور هستند بدین معنی که حتما باید در کلاس درس استاد حاضر شوند و درست طبق گفته‌های استاد ساز تار را یاد بگیرند. 

کلاس تار نوازی

تار موسسه موسیقی فردوس توسط بهترین اساتید تار ایران برگزار می‌شود و تمامی هنرجویان قبل از شرکت در این کلاس‌ها سطح‌بندی می‌شوند تا بهترین استفاده را از کلاس داشته باشند. تعیین سطح هنرجویان قبل از شروع هر ترم صورت می‌گیرد و هنرجویان می‌توانند در کلاس‌هایی با بهترین اساتید شرکت کنند. برای اطمینان از کیفیت تدریس این اساتید می‌توانید از دانش آموختگان سابق این موسسه فردوس مشورت بگیرید. با جست‌وجوی نام استاد تار در سطح اینترنت می‌توانید از کیفیت تدریس وی مطمئن شوید و نمونه تدریس‌های ایشان را در سطح وب مشاهده کنید. همان طور که گفته شد کلاس‌های حضوری تار بالاترین نرخ تعامل را دارند و اگر قادر به شرکت در کلاس‌های حضوری این ساز هستید حتما این کار را انجام بدهید.کلاس حضوری تارهزینه کلاس تار بستگی به موارد زیادی دارد و بسیاری از نرخ‌ها توسط اتحادیه آموزشگاه‌های موسیقی مشخص می‌شود.

 استاد مهم‌ترین عامل مشخص کننده قیمت کلاس است به طوری که اساتید معتبر و خبره هزینه بیش‌تری بابت برگزاری‌ کلاس‌های‌شان دریافت می‌کنند. موضوع دیگری که ممکن است باعث افزایش هزینه کلاس‌های حضوری بشود برگزاری کلاس در مکان‌های گران قیمت است. برخی از آموزشگاه‌ها در نقاط خوب تهران قرار دارند و دسترسی بسیار خوبی دارند به همین علت قیمت بیش‌تری دارند. البته برند موسسه هم در قیمت کلاس تاثیرگذار است. موسسه موسیقی فردوس به عنوان مرجع برگزاری کلاس‌های حضوری و آنلاین تار بهترین قیمت را برای کلاس‌هایش درنظر گرفته و شما به بررسی اساتید هر حوزه می‌توانید متوجه این قیمت مناسب کلاس‌های موسیقی موسسه فردوس بشوید. همچنین به منظور بالا بردن بازدهی کلاس‌های حضوری، تعداد مشخصی هنرجو برای هر تایم کلاس در نظر گرفته می‌شود و اگر جمعیت کلاس از حد مطلوب بیش‌تر شود کلاس به ۲ گروه تقسیم می‌شود. کلاس آموزش تار به دو شکل آنلاین(وبینار) و حضوری در موسسه موسیقی فردوس برگزار می‌شود اما تصمیم این که کدام یک از این کلاس‌ها برای شما بهتر است برعهده خود شما است. اگر کارهای زیادی دارید و احتمال می‌دهید که در ساعت و روز مشخص شده به کلاس نمی‌رسید بهتر است سراغ کلاس‌های آنلاین تار بروید اما اگر فرصت زیادی دارید و می‌توانید به صورت حضوری در کلاس اساتید تار شرکت کنید بهتر است کلاس‌های حضوری را انتخاب کنید. در قسمت‌های قبل گفته شد که کلاس‌های حضوری هزینه بیش‌تری دارند اما کلاس‌های حضوری بالاترین میزان تعامل و ارتباط با استاد را دارند و این تعامل کمک می‌کند تا بازده کلاس تار و قدرت یادگیری شما افزایش پیدا کند. دقت داشته باشید که تمامی اساتید موسسه موسیقی فردوس از اساتید خبره حوزه موسیقی ایران هستند و همین امر باعث شده است که کلاس‌های موسسه موسیقی فردوس بالاترین کیفیت را در بین کلاس‌های موسیقی سطح کشور داشته باشند

3 در مورد “کلاس آموزش تار آنلاین و حضوری”

 1. آموزش تار آذری هستش یا آموزش تار نوازی برای همه موسیقی ها بعدش نوع تار برای آموزش مهمه یا باید تاری که استاد میگه خریداری بشه چون تار پدرم از مدل تار خسرو کرمی مدل دو مهر هستش و میخوام از همین استفاده کنم

  1. آموزشگاه موسیقی فردوس

   سلام خدمت شما
   کلاس آموزش تار هم به صورت آذری برگزار میشه و هم به سبک های دیگ و هرکدوم که هنرجو انتخاب کنند برگزار میشه. نوع ساز هم بعد از انتخاب استاد و شروع کلاس تعیین میشه و باید نظر استاد رو در این خصوص بدونید.

 2. سلام
  من نیما صادقی هستم هنرجوی آموزش تار استاد خلیلی. میخواستم تشکر کنم از ایشون و آموزشگاه موسیقی فردوس که واقعا محیط دلنشین و سبک آموزشی بسیار خوبی دارند. در خصوص آموزش تار مبتدی بودن و مرحله به مرحله یادگیری رو انجام دادم و اینکه کوک تار رو هم خیلی راحت یاد دادن و الان خیلی راحت تارنوازی میکنم اونم فقط تو ۱۲ جلسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

پیانوی شنبه‌ها؛ مهمون ما ❤🙌

هر شنبه، از دوستان خوش شانسی باشید که در کلاس آموزش پیانو رایگان شرکت می‌کنن، شما هم مهمونمون باشین

Call Now Button