تمرین دادن گوش در آموزش پیانو

آموزش پیانو کلاسیک

تمرین دادنِ گوش یا گوش دادن به پیانیست‌های حرفه‌ای، از بهترین راه‌های ارتقای تکنیک‌تان است.همچنین نواختن با گوش موجب تقویت بداهه‌نوازی‌تان شده و به‌همین‌خاطر تکنیک عالی‌ای برای موزیسین‌های در حال شکوفایی برای یادگیری از اساتید، برای الهام گرفتن از سبک و حرکت‌های دست‌شان است.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

رویکردی منعطف

بیشتر پیانیست‌های آماتور در حال تمرین فشار بیش‌از حدی وارد می‌کنند و این، صدای بلند ناخوش‌آیندی می‌سازد و می‌تواند موجب گرفتگی عضلات شود. روی کلیدها ضربه نزنید، بگذارید دستتان به‌نرمی و هموار ‌رویشان سر بخورد. یک دست ریلکس شده، انعطاف‌پذیرتر بوده و آسان‌تر کنترل می‌شود. از سوی دیگر قادر خواهید شد سریع‌تر به کلیدهای دورتر برسید.

ریتم مناسبی را حفظ کنید

ریتم و سرعت جزو عوامل اساسی هر قطعه‌ای از موسیقی هستند که نمی‌توانید درباره‌شان خراب‌کاری کنید. حتی اگر از آکوردها و نت‌هایش اطمینان ندارید ریتم آهنگ را تمرین کنید. حفظ یک ریتم پایدار همچنین می‌تواند تعدادی از اشتباهات و بی‌دقتی‌هایتان را پوشش دهد.

آموزش پیانو پاپ

حرکت دادن انگشتان و جاگذاری دست

همیشه بهتر است با دست راست شروع کنید و بعد سراغ دست دیگر بروید. فهم حرکت دست‌ها اگر جداگانه باشد آسان‌تر است. به تدریج به مرحله‌ای که همزمان با دوست بنوازید خواهید رسید. بیشتر اساتید پیانو از همین روش مرسومِ تمرین جداگانه دست‌ها استفاده می‌کنند. وقتی در این تمرین به مرحله خوب و کافی رسیدید سعی کنید از هر دو دست استفاده کنید. این هماهنگی‌تان را افزایش داده و بازده نواختنتان را ارتقا می‌دهد. آهنگی که می‌خواهید بزنید را به خاطر بسپاریدبه خاطر سپاری نت‌ها و ساختار آکورد کار آسانی نیست، ولی می‌تواند نواختنتان را ساده‌سازی کند. قطعه موسیقی را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و سعی کنید بیاموزیدشان. قبل از خواب نواختن قطعه موسیقی را تمرین کنید، اگر این کار آخرین چیز قبل از خواب در ذهنتان باشد، کمک می‌کند بهتر موسیقی را به خاطر بسپارید.

روی درست‌زدن تمرکز کنید، نه سریع زدن

سریع زدن چیزی است که با تمرین بسیار محقق می‌شود، پس فعلاً روی زدن کلیدهای صحیح تمرکز کنید، نه سریع زدنشان. به عنوان یک آماتور سعی کنید روی کیفیت و درستی تمرکز کنید، سرعتِ بیشتر با گذر زمان حاصل می‌شود.

نواختنِ بخش‌ها به صورت جداگانه

به عنوان یک تازه‌کار، برخورد با طیفی مختلف در ساختار آکوردهای یک قطعه موسیقی دشوار است پس سعی کنید آهنگ را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید. مثلاً نت‌های پیانو را با کلید‌های سیاه یا یک‌چهارم نت شروع کنید و رفته‌رفته سراغ نیم‌نت یا هشتم و نت کامل یا شانزدهم بروید. وقتی یک بخش را می‌زنید با گنجاندن نت‌های پایانی بخش قبل در آغاز بخش فعلی، حسی از پیوستگی ایجاد و حفظ کنید.

آموزش آنلاین پیانو

تکنیک خواندن و اجرای موسیقی

تکنیک وزن‌خوانی راه هوشمندانه‌ای برای فهم بهتر آهنگتان است. آماتورها بایستی مهارت‌های خودپذیرای عصبی خود یا به بیان دیگر آگاهی‌شان را از جسمشان در فضا را پرورش دهند. بیشتر موزیسین‌ها به قدری در نت‌ها غرق می‌شوند که تماس و درگیری‌شان را با واقعیت از دست می‌دهند. وزن‌خوانی در مسیر درست نگهتان می‌دارد؛ می‌توانید نت‌های بعدی را پیش‌بینی کنید و پیش از رسیدن به آن‌ها برایشان برنامه بریزید.

جِدّیت و ثبات قدم در تمرین

از کلیدها گرفته تا نت‌ها، آکوردها و اجرای تکنیک، همه به تمرین نیاز دارند.با گرم کردن شروع کنید، پیش از شروع قطعه اصلی موسیقی مد نظرتان، مقداری با کلیدها و نت‌ها کار کنید. ۱۵ دقیقه اول تمرین‌تان را به اصول بنیادی کار اختصاص دهید؛ این، قدرت پایداریتان را تقویت می‌کند.

پیدا کردن قطعه موسیقی مناسب

مربی موسیقی‌تان می‌تواند در انتخاب قطعه موسیقی برای تمرین کمکتان کند. حتی می‌توانید با جستجو در اینترنت قطعه‌های موسیقی به‌دردبخوری برای کارتان پیدا کنید. سایت‌های بسیاری هم هستند که کتاب الکترونیک و مقالاتی در این رابطه تهیه و ارائه می‌کنند. کتاب جالب و سرگرم‌کننده‌ای که برای تازه‌کارها موجود است، کتاب Fake Book است.
این کتاب شامل ملودی‌هایی از آهنگ‌های مشهور باضافه اطلاعاتی راجع‌به ساختار آکوردها است که کمک می‌کند پیانیست‌های نوظهور بتوانند همان کار را روی کیبورد تطبیق دهند و بازتولید و اجرا کنند.

آموزشگاه فردوس بهترین آموزشگاه موسیقی تهران

نوشته قبلی

آموزش نواختن ساز درامز

نوشته بعدی

انتخاب سبک در گیتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.