فهرست مطالب

جمله ها و عبارات موسیقایی دوتا از سنگ بناهای فرم موسیقی هستند. یک جمله موسیقی کوچک ترین واحد موسیقی است که شروع و پایان معینی دارد. بیشترین جمله های موسیقایی دربردارنده شروعی با یک آکورد I هستند که به یک آکورد IV یا V توالی می یابند و دوباره با آکورد I تمام می شوند. به صورت مبانی و تئوری ، هزارها توالی آکورد قادر است بین آکورد I اول و آکورد IV یا V وجود داشته باشند. هرچند که در آن صورت شاید شنونده تان پا به فرار می گذارد.

آموزش آنلاین گیتار در آموزشگاه فردوس

آموزش گیتار به صورت حضوری

جمله های موسیقایی مانند جمله های یک پارگراف اند. همان طور که خواننده یک کتاب نمی خواهد یک جمله صد خطی بخواند تا بفهمد منظور از آن جمله چه بوده است، بیشتر مخاطبین موسیقی هم در یک جمله موسیقی به دنبال شنیدن ایده اصلی آن هستند و چنانچه به نظر برسد که مدام در حال پیچ و تاب خوردن بین آکوردها هستید و سر اصل مطلب نمی روید، حوصله شان سر خواهد رفت.
طول یک جمله موسیقایی ضروری است چقدر باشد؟ این واقعا بستگی به آهنگساز آن دارد. اما به طور کلی یک جمله معمولا بین دو تا چهار میزان است. در این فاصله جمله آغاز می شود، یک یا تعداد بیشتری توالی آکورد دارد و باز در آکورد I حل می شود. برای سر درآوردن از توالی آکوردها، آموزش قبلی را مرور کنید.

وقتی یک آهنگساز بخواهد متوجه متوجه شود که گروهی از میزان ها در یک جمله به هم وصل می شوند و مانند یک واحد مهم نواخته می شوند (مانند جمله تیتر در یک مقاله) جمله ها را با یک خط منجنی به نام خط جمله به هم وصل می کند، همان طور که می بینید. دقت کنید که چطور جمله در آکورد I یا آکورد سل ماژور شروع می شود و در همان آکورد هم پایان می یابد. (شماره های بالای اعداد لاتین برای نشان دادن شماره انگشت به پیانیست است. فعلا نیازی نیست که نگران یادگرفتن آن ها باشید. )

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا