فهرست مطالب

جمله ها و عبارات موسیقایی دوتا از سنگ بناهای فرم موسیقی هستند. یک جمله موسیقی کوچک ترین واحد موسیقی است که شروع و پایان معینی دارد. بیشترین جمله های موسیقایی دربردارنده شروعی با یک آکورد I هستند که به یک آکورد IV یا V توالی می یابند و دوباره با آکورد I تمام می شوند. به صورت مبانی و تئوری ، هزارها توالی آکورد قادر است بین آکورد I اول و آکورد IV یا V وجود داشته باشند. هرچند که در آن صورت شاید شنونده تان پا به فرار می گذارد.

آموزش آنلاین گیتار در آموزشگاه فردوس

آموزش گیتار به صورت حضوری

جمله های موسیقایی مانند جمله های یک پارگراف اند. همان طور که خواننده یک کتاب نمی خواهد یک جمله صد خطی بخواند تا بفهمد منظور از آن جمله چه بوده است، بیشتر مخاطبین موسیقی هم در یک جمله موسیقی به دنبال شنیدن ایده اصلی آن هستند و چنانچه به نظر برسد که مدام در حال پیچ و تاب خوردن بین آکوردها هستید و سر اصل مطلب نمی روید، حوصله شان سر خواهد رفت.
طول یک جمله موسیقایی ضروری است چقدر باشد؟ این واقعا بستگی به آهنگساز آن دارد. اما به طور کلی یک جمله معمولا بین دو تا چهار میزان است. در این فاصله جمله آغاز می شود، یک یا تعداد بیشتری توالی آکورد دارد و باز در آکورد I حل می شود. برای سر درآوردن از توالی آکوردها، آموزش قبلی را مرور کنید.

وقتی یک آهنگساز بخواهد متوجه متوجه شود که گروهی از میزان ها در یک جمله به هم وصل می شوند و مانند یک واحد مهم نواخته می شوند (مانند جمله تیتر در یک مقاله) جمله ها را با یک خط منجنی به نام خط جمله به هم وصل می کند، همان طور که می بینید. دقت کنید که چطور جمله در آکورد I یا آکورد سل ماژور شروع می شود و در همان آکورد هم پایان می یابد. (شماره های بالای اعداد لاتین برای نشان دادن شماره انگشت به پیانیست است. فعلا نیازی نیست که نگران یادگرفتن آن ها باشید. )

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید نخستین باری که به کنسرت رفتید با خود گفته باشید که «من می خواهم روزی روی سن بدرخشم». یا شاید این کنسرت...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
یکی از بهترین سنین یادگیری موسیقی، از دوران کودکی است. آموزش موسیقی در دوران کودکی تاثیر بسیار خوبی داشته و می‌تواند استعداد کودکان...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
ساز گیتار به عنوان یکی از محبوب‌ترین سازهای دنیای امروز، مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به حوزه موسیقی است. در مسیر آموزش...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
همانطور که میدانید، آموزش گیتار به زمان نیاز دارد و آنقدرها هم آسان نیست. هرچند برخی گیتار را خیلی زود یاد می گیرند...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
نخستین کار به هنگام در دست گرفتن گیتار چیست؟ کوک کردن گیتار (tuning the guitar) مهم ترین بخش قبل از نواختن موزیک می...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
به تازگی ویولون خریده‌اید و برای نواختن آن هیجان زده اید! اما چگونه آن را کوک می کنید؟ کوک کردن ویولن شاید پیچیده...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
اسکرول به بالا
question