سه تار

فهرست مطالب

میدانیم که ساز سه تار را اغلب با ناخن انگشت سبابه مینوازند. بنابراین میتوان گفت که این ساز با نوازنده در تماس مستقیم است پس روحیات نوازنده تاثیر مستقیمی بر صدای آن دارد. همین عامل است که در گذسته از این ساز به عنوان همدم تنهایی ها یاد شده است. در گذشته هنگامی که به صددای ساز سه تار گوش میکنید در اغلب اوقات احساس غم میکنید. اما امروزه نوازندگان این ساز رد موسیقی مدرن نواهایی با آن تولید کرده اند که به کلی این دیدگاه را تغییر میدهد. یکی از عوامل تاثیر گذار در ایجاد صداهای تازه با ساز سه تار را میتوان استفاده از مضراب سیمی نامید. استفاده از مضراب صدایی شفاف و دلنشین تولید میکند و میتوان آن را یکی از موفق ترین تجربیات مدرن سازی سازها به شمار آورد. با استفاده از مضراب میتوان قدرت اجرای ددینامیک ساز سه تار را افزایش داد که کمک شایانی به تولید نواهای جدید میکند.

آموزش سه تار به صورت حضوری

آموزش سه تار آنلاین در آموزشگاه فردوس

روح الله خالقی در جایی گفته است که ممکن است تاریخ پیدایش سه تار را بتوان دوره ای که موسیقی ممنوع بوده دانست. چرا که در این دوره نوازندگان مجبور بودند یه گونه ای به تمرین موسیقی بپردازند که صدای آن از محل خارج نشود. محدوده صوتی ساز سه تار از بم ترین نت آغاز شده و در نت لا بالای خط حامل اتمام میابد. ساز سه تار گونه ای از خانواده تنبور است که البته امروزه به تار نزدیکتر است. به طوری که اغلب نوازندگان تار به نواختن سه تار نیز آشنایی دارند. نواختن سه تار به این صورت است که نوازنده در حالت نشسته ساز را روی پای خود قرار میدهد. دسته سه تار باید در سمت راست و کاسه آن در سمت چپ قرار داشته باشد. سپس نوازنده انگشتان دست چپ را روی پرده ها قرار داده و با زخمه زدن با ناخن دست سمت راست به آن تولید صدایی دلنشین میکند. البته لازم به ذکر است که ساز سه تار وزن سبکی دارد بنابر این میتوان آن را به صورت ایستاده نیز اجرا کرد.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا