آموزش آنلاین پیانو

فهرست مطالب

طرح ملودی به این معناست که زیر و بمی ملودی یک الگوی تکرار شونده خاص ساخته است. طرح یک ملودی به ویژه زمانی که نت موسیقی جلوی شماست، به راحتی قابل دیدن است. حالت های محتمل برای ساختن جمله های ملودیک (که با آکورد اول I شروع می شود تا آکورد چهار IV یا پنج V بالا می رود بعد با آکورد اول I به اتمام می رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به توالی آکوردها در آموزش های قبلی ببینید. با تنها چهار طرح مقدماتی تقریبا بی نهایت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساختن قطعات موسیقی، کتاب آهنگ سازی نوشته هالی دی و اسکات جرت چاپ جان وایلی و پسران، نقطه خوبی برایش شروع است.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

 

قطعه ای از موسیقی را که طرح کمانی دارد نشان می دهد. دقت کنید که چگونه خط ملودی در کلید سل ابتدا از صدای بم در یک نقطه پایین به یک نقطه بالا قادر است برود و پس از آن دوباره پایین بیاید و بدین ترتیب یک کمان درست می کند. زمانی که زیر و بمی صدا در موسیقی این طور به تدریج بالا می رود، بانی افزایش تنش در آن بخش از قطعه موسیقی می شود. زمانی که زیر و بمی به تدریج در کمان پایین برود، سطح تنش هم به تدریج کاهش می یابد.

قطعه ای از موسیقی با طرح موجی را فرض کنید. دقت کنید که چگونه خط ملودی در این حالت بالا می رود و پایین می آید و با بالا می رود و دوباره پایین می آید، همچون ردیفی از امواج.
حالا قطعه ای از موسیقی با طرح کمان معکوس. شاید متوجه شده اید که این هم مشابه طرح کمانی است. تنها تفاوت در این نکته است که زیر و بمی صدا در خط ملودی نخست پایین می رود و سپس در انتهای جمله بالا می آید. بر این اساس عبارت در آغاز آرام و ملایم به گوش می رسد اما زمانی که در آخر جمله کمان به سمت بالا می رود، افزایش تنش را در بردارد.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید نخستین باری که به کنسرت رفتید با خود گفته باشید که «من می خواهم روزی روی سن بدرخشم». یا شاید این کنسرت...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
یکی از بهترین سنین یادگیری موسیقی، از دوران کودکی است. آموزش موسیقی در دوران کودکی تاثیر بسیار خوبی داشته و می‌تواند استعداد کودکان...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
ساز گیتار به عنوان یکی از محبوب‌ترین سازهای دنیای امروز، مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به حوزه موسیقی است. در مسیر آموزش...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
همانطور که میدانید، آموزش گیتار به زمان نیاز دارد و آنقدرها هم آسان نیست. هرچند برخی گیتار را خیلی زود یاد می گیرند...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
نخستین کار به هنگام در دست گرفتن گیتار چیست؟ کوک کردن گیتار (tuning the guitar) مهم ترین بخش قبل از نواختن موزیک می...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
به تازگی ویولون خریده‌اید و برای نواختن آن هیجان زده اید! اما چگونه آن را کوک می کنید؟ کوک کردن ویولن شاید پیچیده...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
اسکرول به بالا
question