آموزش آنلاین پیانو

فهرست مطالب

طرح ملودی به این معناست که زیر و بمی ملودی یک الگوی تکرار شونده خاص ساخته است. طرح یک ملودی به ویژه زمانی که نت موسیقی جلوی شماست، به راحتی قابل دیدن است. حالت های محتمل برای ساختن جمله های ملودیک (که با آکورد اول I شروع می شود تا آکورد چهار IV یا پنج V بالا می رود بعد با آکورد اول I به اتمام می رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به توالی آکوردها در آموزش های قبلی ببینید. با تنها چهار طرح مقدماتی تقریبا بی نهایت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساختن قطعات موسیقی، کتاب آهنگ سازی نوشته هالی دی و اسکات جرت چاپ جان وایلی و پسران، نقطه خوبی برایش شروع است.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

 

قطعه ای از موسیقی را که طرح کمانی دارد نشان می دهد. دقت کنید که چگونه خط ملودی در کلید سل ابتدا از صدای بم در یک نقطه پایین به یک نقطه بالا قادر است برود و پس از آن دوباره پایین بیاید و بدین ترتیب یک کمان درست می کند. زمانی که زیر و بمی صدا در موسیقی این طور به تدریج بالا می رود، بانی افزایش تنش در آن بخش از قطعه موسیقی می شود. زمانی که زیر و بمی به تدریج در کمان پایین برود، سطح تنش هم به تدریج کاهش می یابد.

قطعه ای از موسیقی با طرح موجی را فرض کنید. دقت کنید که چگونه خط ملودی در این حالت بالا می رود و پایین می آید و با بالا می رود و دوباره پایین می آید، همچون ردیفی از امواج.
حالا قطعه ای از موسیقی با طرح کمان معکوس. شاید متوجه شده اید که این هم مشابه طرح کمانی است. تنها تفاوت در این نکته است که زیر و بمی صدا در خط ملودی نخست پایین می رود و سپس در انتهای جمله بالا می آید. بر این اساس عبارت در آغاز آرام و ملایم به گوش می رسد اما زمانی که در آخر جمله کمان به سمت بالا می رود، افزایش تنش را در بردارد.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا