فهرست مطالب

در نوازنددگی ساز درامز نیز یکی از اصلی ترین نکات نحوه نشستن پشت ساز و نواختن صحیح است. می تاون گفت اولین نکته که از مهم ترین نکات نوازندگی هر سازی است همین میباشد. دو نکته اساسی یک درامر خوب نحوه نشستن وی پشت ساز و نحوه در دست گرفتن چوب های درامز است. ضمن اینکه ست ساز درامز شما و کوک مناسب این ساز نیز از ویژگی های مهم ساز درامز شما میباشد. نحوه صحی نشستن پشت ساز از این جهت حایز اهمیت است که به شما در ایجاد صدای دلنشین کمک زیاید میکند. ضمن اینکه اگر با روش درست اجرای ساز درامز آشنایی نداشته باشید ممکن است بعد از گذر زمان کوتاهی دچار عوارضی مانند درد عضلات و مشکلات جسمی شوید و عملا از ادامه مسیر باز میمانید. ضن این که سلامتی شما نیز به خطر افتاده است. لذا با رعایت این نکات مهم اجرای بهتری خواهید داشت. همچنین احساس می کنید انرژی بیشتری دارید و احساس آزادی عمل بیشتری در هنگام ساز زدن می کنید. رعایت این نکات دروازه های جدیدی را به روی شما باز می کند و به شما اجازه می دهد حرکت روان تر و آسان تری در هنگام اجرا داشته باشید؛ علاوه بر آن بعد از یک اجرای زنده میلیون ها برابر احساس بهتری خواهید داشت تا اینکه در مقابل احساس درد، خستگی یا خمودی کنید. بنابراین به این سوال می رسیم که حالت صحیح بدن برای یک درامر چیست؟

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه فردوس

200X300 Copy 683x1024 - مایه‌های چپ و راست (چپ کوک و راست کوک)

صاف بنشینید

شاید خیلی واضح به نظر برسد ولی بسیار مهم است که بدانید باید صاف بنشینید. قوز کردن هنگام نشستن روی صندلی بدترین چیزی است که یک نوازنده درام می تواند انجام دهد. وقتی ساز میزنید به وضعیت کمر خود توجه کنید، ببینید آیا صاف است؟ شاید به این نتیجه برسید که قوز می کنید یا روی ساز خم می شوید. ساز زدن در این وضعیت آن هم برای مدت طولانی می تواند منجر به آسیب و تنش های ناخواسته به ناحیه تحتانی کمر شود. اگر یک بار برای امتحان، صاف بنشینید، تفاوت آن را با حالت بد نشستن درک خواهید کرد. شاید برای دفعات نخست، سخت باشد که صاف بنشینید. طبیعتا” تمایل به قوز کردن دارید؛ به هر حال تلاش کنید که بر آن غلبه کنید. اگر کمی سختی را تحمل کنید که وضعیت نشستن بهتری داشته باشید در نهایت این حالت به حالت طبیعی شما بدل خواهد شد. با دقت در وضعیت نشستن درامرهای حرفه ای می بینید که همه آنها صاف مینشینند و قوز نمیکنند.

ارتفاع صندلی

حالت صحیح بدن تنها به وضعیت نشستن محدود نمی شود و بسیار گسترده تر از همین یک مورد است. برای مثال می توان به ارتفاع صندلی درام اشاره کرد. ارتفاع صندلی بسیار مهم است چراکه مستقیما” به موضوع استقامت و تسلط روی پدال ها مربوط است. هر نوازنده یک قد و اندازه دارد، بنابراین نمی شود یک عدد مشخص برای ارتفاع صندلی معیین کرد. به هر حال با راهنمایی هایی که گفته خواهد شد شما قادر خواهید بود به تعیین ارتفاع مناسب برای خود برسید.  در حالت کلی، تولید صدایی قدرتمند از بیس درام ها مد نظر است بطوریکه مطمئن باشیم پدال های زیر پایمان جابجا نمی شوند. ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که وقتی پاهایتان روی پدال هاست، زاویه زانوهایتان بین ۹۰ تا ۱۱۰ درجه باشد. راه دیگر تعیین درجه زاویه زانوها اینست که روی ران های پا باید کمی شیب به سمت پایین داشته باشد(نه خیلی زیاد). زیادی شیب روی ران ها باعث کاهش قدرت پاها می گردد. اگر زاویه ای غیر از این برای پاها ایجاد شود باعث صرف انرژی بیشتری می شود.

بازو ها در حالت ریلکس باشند

حال که حالت صحیح بالا تنه و پایین تنه را بررسی کردیم نوبت به دست ها و بازوها می رسد. اصولا” می خواهیم که حالت، حالت آرامش (relax) باشد. اگر برای بالا نگه داشتن دست ها تقلا می کنید، اجازه دهید پایین تر قرار بگیرند. باید مطمئن شوید که دست ها و بازوهایتان در حالت کاملا” راحتی قرار گرفته اند. همین مطالب برای آرنج ها نیز صادق است. در ضمن اطمینان حاصل کنید که نحوه صحیح بدست گرفتن چوب ها را نیز درست انجام می دهید. هرگز نحوه صحیح بدست گرفتن چوب ها را فدای راحتی نکنید.

دفعه بعد که پشت درامز مینشینید این موارد را رعایت کنید؛ قطعا” از بهبود نوازندگی خود شگفت زده خواهید شد. نه تنها احساس بهتری از ساز زدن به شما دست می دهد، بلکه ساز زدن، شما را ارضاء می کند. هر چند نکات گفته شده،مفاهیم متداولی هستند ولی درامرهایی هستند که این قوانین ساده را نادیده می گیرند. این یکی از چیزهایی است که یک درامر حرفه ای را از یک درامر گاراژ (garage drummer) متمایز می کند!

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا