اساس قیمت گذاری بلیط کنسرت

آرزوی همه هنرجویان این است که: پس از گذراندن دوره آموزش آواز به برگزاری کنسرت عمومی بپردازند. اما اینکه استقبال ار کنسرت ها چطور است دلایلی دارد که از جمله آن ها هزینه است. در سال‌های اخیر برگزاری کنسرت در کشور به شکل عجیبی رونق گرفت و موزیسین‌های سنتی و پاپ برای درآمدزایی از این امکان استفاده کردند. اکنون به جایی رسیده‌ایم که شاید کمتر روزی را بتوان در تقویم مشخص کرد که در تهران یا شهرستان‌ها خواننده‌ای روی صحنه نرود.

برنامه کنسرت‌ها نشان می‌دهد که سالن‌های اجرا تا چند ماه آینده هم رزرو شده‌اند. از سوی دیگر استقبال مردم از کنسرت‌ها در کشور ثابت می‌کند که این امکان فرهنگی-تفریحی به سبد مصرفی خانواده‌ها وارده شده است و مردم از طبقه‌های متفاوت برای حضور در این برنامه‌ها علاقه نشان می‌دهند.

آموزش آنلاین گیتار در آموزشگاه فردوس

آموزش گیتار به صورت حضوری

البته خیلی‌ها هم به‌دلیل گرانی بلیت‌ها مجبورند عطای حضور در کنسرت را به لقایش ببخشند. از زمانی که برگزاری کنسرت‌ها در کشور گسترش یافت، همواره ابهامات و سوالاتی مربوط به مسائل مالی آن نیز مطرح شد. در این گزارش سعی شده تا شمایی کلی از مباحث مالی و ریالی مربوط به برگزاری یک کنسرت ترسیم شود.

درآمد حاصل از برگزاری کنسرت

معمولا قیمت بلیت‌های کنسرت‌های پاپ و برخی از کنسرت‌های سنتی از ۳۵ تا ۱۲۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود که اگر میانگین ۶۰ هزار تومان برای بلیت هر کنسرت محاسبه شود، قیمت‌ حاصل از برگزاری کنسرت در چهار سالن اصلی شهر تهران به این شرح می‌شود:
درآمد حاصل از بلیت فروشی در مرکز همایش‌های برج میلاد با ظرفیت ۱۷۰۰ نفری: ۱۰۲ میلیون تومان/
درآمد حاصل از بلیت‌فروشی در تالار وحدت با ظرفیت ۹۰۰ نفری: ۵۴ میلیون تومان/
درآمد حاصل از بلیت فروشی در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی با ظرفیت ۲۱۰۰ نفری: ۱۲۶ میلیون تومان/
درآمد حاصل از بلیت‌فروشی در سالن اریکه ایرانیان با ظرفیت ۸۰۰ نفری: ۴۸ میلیون تومان.

باید توجه داشت که قیمت‌های اعلام شده تنها برای یک سئانس است. این درحالی است که معمولا خواننده‌ها به‌ویژه اهالی موسیقی پاپ دو سئانس در یک شب برنامه دارند و اغلب اجراهای خوانندگان پاپ طی دو روز و چهار سئانس برگزار می‌شود.

قیمت اجاره سالن

گرفتن سالن محل برگزاری کنسرت پرهزینه‌ترین بخش برگزاری یک اجرای صحنه‌ای موسیقی است. اجاره سالن مرکز همایش‌های برج میلاد که نسبت به دیگر سالن‌ها از فضای بهتری برای برگزاری کنسرت برخوردار است، برای ۲ سئانس ۱۵ میلیون تومان است. البته برخی از برگزارکنندگان کنسرت ادعا می‌کنند که رقم توافقی ۱۵میلیون تومان کف مبلغی است که به برج میلاد پرداخت می‌کنند و برج میلاد در نهایت چیزی نزدیک به ۱۰ میلیون تومان هم هزینه‌های متفرقه از برگزارکنندگان کنسرت اخذ می‌کند. برگزارکنندگان کنسرت باید برای نظم بخشیدن به مراسم و فراهم شدن امنیت برگزاری کنسرت، هزینه‌ای را به اماکن پرداخت کنند که این رقم نسبت به تعداد شب‌های کنسرت و سئانس‌های اجرا متغیر است. اما میانگین این هزینه از ۲ تا ۸ میلیون تومان برآورد می‌شود.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که دستمزد مجموع عوامل فنی یک کنسرت اعم از صدابرداری، تنظیم صدا و نورپردازی از ۵/۲ تا ۴ میلیون تومان است. البته این در صورتی است که سالن کنسرت امکانات لازم از جمله سیستم صدابرداری با کیفیت و نورپردازی مناسب را دارا باشد در غیر این صورت هزینه اجاره این ادوات هم به مجموع هزینه عوامل فنی کنسرت اضافه می‌شود.

دستمزد خواننده‌ها

دستمزد خواننده‌ها همیشه سوژه اصلی محافل بوده است و مخاطبان زیادی دوست دارند بدانند که یک خواننده برای اجرای یک کنسرت چقدر می‌گیرد.
البته خواننده‌ها حاضر نیستند به این سوال پاسخ بدهند، اما بنابر گفته‌های برخی از برپاکنندگان‌کنسرت، دستمزد یک خواننده پاپ برای یک سئانس از ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان برآورد می‌شود، البته این رقم ثابت نیست و در برخی از موارد این رقم دستمزد به بیش از ۴۰ میلیون تومان هم می‌رسد، البته ممکن است این مبلغ به کل گروه و نه فقط خواننده اختصاص یابد.

قیمت بلیت کنسرت

بحثی که این روزها زیاد مطرح می‌شود، این است که چرا قیمت بلیت کنسرت بالا است؟ تصور کنید یک خانواده ۴ نفره با در آمد یک و نیم میلیون تومان در ماه بخواهد به تماشای یک کنسرت بنشیند. اگر میانگین قیمت بلیت را ۶۰ هزار تومان در نظر بگیریم، این خانواده چهار نفری باید ۲۴۰ هزار تومان فقط برای بلیت هزینه کنند. اگر ۶۰ هزار تومان هم برای دیگر هزینه‌های جانبی شان در نظر بگیریم، یک پنجم درآمد این خانواده صرف ۲ ساعت تماشای کنسرت می‌شود!

البته در این میان خرده‌ای به خواننده یا هنرمندی که عمرش را به پای این کار گذاشته نمی‌توان گرفت. به‌خصوص در کشورما که متاسفانه حقوق مادی و معنوی مولف رعایت نمی‌شود و خواننده‌ها در بسیاری از مواقع به خاطر وجود دانلودها و کپی‌های غیرمجاز، نمی‌توانند حتی هزینه‌ای را هم که برای تولید آلبومشان کرده‌اند، به دست آورند. به همین خاطر هم مجبور می‌شوند که بخشی از این هزینه‌ها را از طریق کنسرت و اجرای زنده جبران کنند، البته شاید خواننده‌ها بتوانند هزینه‌های تولید یک آلبوم را نهایتا در ۴ اجرا به دست آوردند. حال اینکه برخی از خواننده‌های پاپ سالانه حداقل ۱۰ اجرای زنده در تهران دارند!

محسن رجب‌پور

گرانی سالن یکی از دلایل است هزینه‌های برگزاری یک کنسرت چند بخش مختلف دارد که تنها یک بخش آن اجاره بهای سالن است. بخش‌های دیگر این هزینه‌ها شامل دستمزد گروه و به‌ویژه خواننده گروه است. به صراحت اعلام می‌کنم: اگر تهیه‌کننده‌ای گرانی بلیت کنسرتش را به‌دلیل گرانی سالن اعلام کند، بی‌تردید یا بسیار تازه‌کار و جوان است و هنوز به پیچ و خم کار وارد نیست یا نمی‌خواهد واقعیت را بگوید.

سالار عقیلی

 گرانی بلیت کنسرت‌ها ربطی به دستمزد خواننده‌ها ندارد. تهیه کننده‌ها معمولا به خواننده و گروه نوازندگان اعلام می‌کنند اجاره سالنی همانند برج میلاد بسیار گران است و باید برای هر اجرا۳۰ میلیون تومان به برج میلاد پرداخت شود و همین موضوع سبب گرانی بلیت کنسرت‌ها است؛ در غیر این صورت دستمزد خواننده‌ها در برابر قیمت بلیت‌ها با توجه به تعداد صندلی‌ها چندان قابل توجه نیست.

محمد علیزاده

من هم اعتراض دارم من خود را از جنس مردم می‌دانم و موافق گرانی بلیت کنسرت‌ها نیستم. متاسفانه بلیت کنسرت‌ها گران است و من هم خودم به‌عنوان یک خواننده به این قیمت‌ها اعتراض دارم، اما هزینه برگزاری یک کنسرت هم برای تهیه‌کنندگان بسیار زیاد است و با توجه به اینکه تهیه‌کنندگان در انتشار آلبوم هم اغلب متضرر می‌شوند این اتفاق سبب می‌شود تا تهیه‌کنندگان کنسرت‌هایی را برگزار کنند و بلیت هم گران شود.

برای آگاهی از دانستنی های جالب درباره موسیقی می توانید این مقاله را دنبال کنید.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

نوشته قبلی

انواع طیف صدا در انسان

نوشته بعدی

فن بیان در آواز خوانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.