فهرست مطالب

اُکتاو گاه به اختصار به صورت ۸ve و P8 نیز نوشته می‌شود در زبان لاتین یعنی عدد هشت. اکتاو در موسیقی نشان دهنده ی هفت نُتِ پایه‌ای Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si موسیقی و نت هشتم که تکرار نت Do اول با فاصله نت هفت است، می‌باشد. هر ساز مانند پیانو دارای دامنه خاصی از لحاظ تکرار این نت‌ها می‌باشد و دامنه سازها را اغلب با شمارش مجموع این هشت نت که برابر با یک اکتاو می‌باشد می‌سنجند. بدیهی‌ست که سازهای مختلف دارای تعداد اکتاوهای مختلف می‌باشند.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

در واقع بازه­ی اصوات موسیقی به زیربازه­هایی به نام اکتاو بخش می­شود. یک اکتاو بازه فرکانسی را شامل می­شود که فرکانس انتهای آن دو برابر فرکانس ابتدای­ آن است. پس فرکانس هر نت ۲ برابر فرکانس نت هم­نام خود در اکتاو قبلی است (برای نمونه لا در اکتاو ۳ فرکانس ۴۳۷ هرتز، و لای اکتاو ۴ فرکانسی برابر ۸۷۴ هرتز دارد) فرکانس نت­هایی که با فاصله­ی یکسان از نظر موسیقی به ترتیب دنبال هم قرار می­گیرند، تشکیل تصاعد هندسی می­دهند. ” بصورت خلاصه میشود گفت: یک اکتاو، یعنی هفتا نُت الفبای موسیقی، به اضافه ی همه کلیدهای سیاه بین آن ها، روی پیانو.

تعریف پرده در موسیقی:

” در سیستم کلاسیک، یک اکتاو به دوازده فاصله برابر تقسیم می‌شود که به هر یک از این فواصل یک نیم‌پرده گفته می‌شود، و جمع هر دو نیم‌پرده را یک پرده می‌گویند. ” بازهم به صورت ساده تر میتوان گفت: بجای استفاده از کلمه ی “فاصله” بین کلیدهای پیانو ، از واژه “پرده” استفاده میشود. این واژه در آلات موسیقی دیگر هم استفاده میشود. ولی نکته ای که مهم هست اینه که در پیانو ، بین هر کلید با کلید کناری، نیم پرده فاصله هست، نه یک پرده. در حقیقت بین کلید دو، با کلید سیاه پس از آن نیم پرده فاصله هست، از کلید سیاه مذکور تا کلید سفید بعدی که کلید ر هست ، نیز نیم پرده فاصله است، به همین تریتیب بین کلید ر تا کلید سیاه پس از آن نیم پرده فاصله هست، و … . طبق این روند قطعا بین کلید می با کلید فا نیم پرده فاصله دارد، بین کلید فا و کلید سیاه پس از آن نیم پرده، بین کلید سل با کلید لا یک پرده (که حاصل جمع نیم پرده + نیم پرده هست). در آخر هم بین کلید سی و کلید دو در اکتاو بعدی هم نیم پرده فاصله هست.

البته با توجه به جهت حرکت شما از کلید سفید کناری پیانو به کلید سیاه مورد نظر! مثلا: اگر از سمت کلیدهای بم، از روی یک کلید سفید روی یک کلید سیاه حرکت کنید ، اسم آن را با نام همان کلید سفید میخوانند که در انتهای آن “دیِز” اضافه شده است. حالا در نظر بگیرین روی کلید لا هستیم، اگه به سمت راست حرکت کنیم ، کلید سیاه بعد از کلید لا ، کلید لا دیز است، و اگر به سمت چپ حرکت کنیم اسم آن لا بِمُل میشود . حالا وقتی خوب دقت کنیم میبینیم که دو دیز، در اصل همان ر بمُل هست. یعنی اسم این کلید متناسب با جهت حرکت ما از سمت راست به چپ، یا چپ به راست مشخص میشود،
که کاربردش در مسئله ی گام ها هست.

آکادمی فردوس، به عنوان بهترین آموزشگاه موسیقی تهران; برگزار کننده کلاس های آموزش آواز، کلاس های آموزش گیتار، کلاس های آموزش پیانو و… می باشد.

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا