چگونه صدای خود را بم تر کنیم

برایتان سوال است که چگونه صدایتان را بم تر کنید و به تن پایین تری از صدا برسید؟ این 10 نکته ی عمیق کردن صدا را دنبال کنید، ممکن است در آخر این مقاله با صدای بم تر صحبت کنید. شما تا به حال تیزرهای فیلم، برنامه های تلویزیونی و ویدئوهای یوتیوبی زیادی را دیده اید و به پادکست ها و تبلیغات رادیویی هم گوش کرده اید و به این رسیده اید که به طور کلی، صداهای عمیق بهتر به نظر می آیند. اما چطور می توانید صدایتان را کلفت تر کنید؟

اگر مادرمان طبیعت یک بسته ی پیشنهادی داشت، بم تر صدا یکی از معروف ترین درخواستی ها می بود. بازیگران صدا، حرفه ای هایی که با استفاده از آکوردهای آوازی پول در می آورند و حتی مردم عادی، به طور مداوم به دنبال راهی برای پایین آوردن تن صدایشان هستند. ما این را درک می کنیم. مطالعات متعددی می گویند که صحبت کردن با صدای عمیق تر، کلی مزیت و حتی موفقیت را به همراه دارد. اما آیا این امکان پذیر است؟

 

آیا می توانید صدایتان را بم تر کنید؟

اگر به دنبال یک جواب کوتاه هستید، پاسخ خیر است، متاسفانه این اتفاق نمی تواند بیفتد.

چندین منابع آنلاین با این وجود تمرین های خاصی را پیشنهاد می کنند که می تواند به شما کمک کند که به تاثیری که از تن صدای پایین تر می خواهید، دست یابید. با این وجود، این تمرینات عمیق تر کردن صدا تا به حال توسط متخصصین و فیزیکدانان تست نشده است و می تواند در طولانی مدت، باعث ایجاد آسیب برای گلوی شما شود.

اما حتی با این وجود، شما نمی توانید تن صدایتان را کم کنید، می توانید بعضی از تمرینات عمیق کردن صدا را که احساس بم تر و جذاب تر شدن صدا را به شما می دهد، انجام دهید.

چگونه صدایتان را برای همیشه بم تر کنید

خب، ما خبر بدی برایتان داریم. این فقط می تواند با مصرف هورمون یا حتی جراحی اتفاق بیفتد. پس، برای این که در زندگی واقعی عمیق تر شدن صدایتان را احساس کنید، نیاز دارید که چندتا از تمرینات آواز را امتحان کنید. اما اگر به دنبال راه هایی برای عمیق کردن صدایتان در زندگی دیجیتال می گردید، شاید ما چیزهای جذابی برای شما داشته باشیم:

معرفی اپلیکیشن بم کردن صدا

اوه، این روزها همه جا صحبت تکنولوژی در موسیقی است.

در همین سال جاری، یک اپلیکیشن در اپ استور، در یک لایو (برنامه ی زنده) وعده داد که صدای ویدئویتان را با کلیک روی یک دکمه، به صدایی حرفه ای تبدیل کند و جواب هم داد. Mauvio با یک ویژگی باحالتر نسبت به دیگر اپ ها آمده است که این ویژگی صدایتان را بم تر می کند- اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، هرچقدر بم تر که بخواهید.

با مجهز بودن به ویژگی های پیشرفته تر مثل بالانس صدا (آدیو) و ]آدیو[دیزر (و چیزهای دیگر مثل تغییر افکت صدا)، Mauvio به شما اجازه می دهد که بدون این همه تمرینی که در بالا برایتان ذکر کردیم، در ویدئو صدایتان را عمیق تر کنید. و حالا که بحث آن شد، در این جا برایتان آورده ایم که چگونه با تمرینات آواز می توانید عمیق تر شدن صدایتان را در زندگی واقعی، احساس کنید:

چگونه صدایتان را در زندگی واقعی بم تر کنید

بم کردن صدا فقط حرف زدن و صحبت کردن با تن صدای پایین تر نیست. هنرمندان سراسر دنیا در هر زمانی سعی می کنند که روش خواندنشان را عوض کنند، گلویشان را کنترل کنند و صدایشان را به همان چیزی که می خواهند تبدیل بکنند.

تکنیک های اشاره شده ای که به شما اجازه خواهد داد که صدایتان را بم تر بکنید، از جامعه ی هنرمندان، مربیان آواز و بازیگران صدا (دوبلورها) به شما رسیده است. می توانید برای یادگیری تمامی اینها در کلاس آموزش آواز شرکت کنید. اگر زمان شرکت در کلاس های حضوری را ندارد می توانید با آموزش آنلاین آواز از بهترین آموزشگاه موسیقی در تهران در خدمتتان باشیم.

گام اول: به خودتان گوش دهید

اولین چیزی که شما باید آن را انجام دهید این است که ببینید که با آن چه کار باید بکنید، زیرا اگر به صدایتان توجه نکنید، قادر به این نخواهید بود که بدانید چه چیزی را باید تغییر دهید تا آن را بهتر کنید.

شروع به حرف زدن کنید و صدایتان را با اپلیکیشن ضبط صدا، ضبط کنید.

با دقت به صدایتان گوش دهید. احتمال دارد که صدایتا با آن چه که فکرش را می کردید، کاملا تفاوت داشته باشد، زیرا الآن شما دارید آن را به عنوان یک شنونده ی بیرونی تجربه می کنید. نترسید، این برای همه اتفاق می افتد و حقیقت این است که ضبط ها دروغ می گویند.

این حقیقت را بپذیرید که این دقیقا همین صدا را دارید و شروع به یاداشت برداشتن کنید. همان طور که کلمات از دهانتان بیرون می آیند، با دقت به آن گوش کنید، به تن صدایتان را توجه کنید و فایل ضبط شده را در مکانی امن نگه داری کنید تا بتوانید بعدا و بعد از تکمیل کردن تمریناتتان، صدایتان را با آن مقایسه کنید.

گام دوم: حالت بدنتان را درست کنید.

حالا روبروی آینه بایستید و در هنگام حرف زدن به خودتان نگاه کنید.

شاید مقاله هایی دربارهی این که چگونه صدایتان را در هنگام ضبط ویدئو عوض کنید یا آن را عمیق تر کنید، وجود داشته باشد؛ اما چیزی که به آن نیاز دارید این است که بفهمید اساسا قرار است (می خواهید) آن را کنترل کنید. برای اطمینان از کنترل کامل صدایتان، نیاز دارید که به حالت بدنتان هم اهمیت دهید و بهترین راه برای انجام آن این است که ستون فقراتتان را در یک ردیف قرار دهید و صاف بایستید.

این کار، فشار اضافی روی ماهیچه های اطراف حنجره ی شما را از بین می برد و به شم اجازه می دهد که نفستان را کنترل کنید.

حالت بدنی الآنتان را بررسی کنید که ببینید که چه کاری را اشتباه انجام می دهید. صاف بایستید، چونه خود را بالا بگیرید و یک پاراگراف از یک کتاب را بخوانید. در هنگام تغییر وضعیت ستون فقراتتان، آواها را تمرین کنید تا ببینید که چگونه روی تن صدایتان تاثیر می گذارد. بعد از مدتی، شما بهترین حالت ستون فقرات که به شما کمک می کند که صدایتان را عمیق تر کنید، را پیدا خواهید کرد.

برای درست کردن حالت بدنتان، نیاز دارید که آن را به یک عادت تبدیل کنید. ستون فقراتتان را در هنگام کار با کامپیوتر، نشستن در سر جلسه، پیاده روی و دویدن، صاف کنید.

گام سوم: آن عضلات را ریلکس (شل) کنید.

ماهیچه های ما دارند زیر فشار غرق می شوند: اضطراب، حالت بد بدن، تمرینات اشتباه ورزشی. هر کاری که با بدن انجامش می دهیم، روی ماهیچه هایمان تاثیر مستقیم می گذارد و معمولا فشار زیادی را به آن وارد می کند.

برای بم تر کردن صدا، شما نیاز دارید که آن را از 4 ناحیه ی کلیدی، آزاد کنید.

  • زبان: با ارگانی شروع کنید که نقش فوق حیاتی ای در کنترل صدای شما دارد، اما همه ی ما توجه به آن را فراموش می کنیم. زبان انسان شامل 8 ماهیچه ی مختلف است اما برای ریلکس شن فقط به صاف شدن نیاز دارد. نوک زبانتان را به پشت دندان های جلوییتان بچسبانید. آن را برای 10 ثانیه در همان جا رها کنید و این کار را چند دفعه تکرار کنید. این کار کل آن منطقه را ریلکس می کند و فشار ناخواسته را از روی دهانتان بر می دارد.
  • فک: بعد، برای کنترل بهتر نحوه ی صحبت کردن و بم تر کردن صدایتان، شما نیاز دارید که فکتان را ریلکس کنید. با ماساژ دادن یک یا دو دقیقه ای ماهیچه های توده ای (بناگوش) شروع کنید (آن ها دقیقا جلوی گوس قرار دارند). این کار کل صورت شما را ریلکس می کند. بعد، یک استخوان به نام پیسی فرم دقیقا در کنار ماهیچه های توده ای شما وجود دارد، آن ها را پیدا کنید و در حالی که دهانتان باز است، با حرکات دایره ای آن ها را ماساژ دهید.
  • گلو: آیا تا به حال در هنگام خمیازه توجه کرده اید که گلوی شما در آرام ترین حالتش است؟ همچنین، از قضا وقتی در این وضعیت حرف می زنید، صدایتان عمیق تر، پرتر و دارای تن صدای پایین تری است. پس خمیازه بکشید و در هنگام خمیازه گوش هایتان را در راستای شانه هایتان، عقب و جلو کنید. کشیدگی کوچک انتهای گلویتان را احساس کنید، فکتان را ریلکس کنید و وقتی احساس کردید که گلویتان ریلکس شد و آن را به آرامی کش دادید، می توانید آن را رها کنید.
  • گردن: انسان ها به طور کامل و خوبی طراحی نشده اند و گردنشان یک از ایرادات بدنشان است. بالش ها، میزهای کار، ساعات طولانی نشستن جلوی کامپیوتر، وزنه زدن و تمرینات شکمی فقط تعدادی از فاکتورهایی هستند که فشار زیادی بر گردن می آورند. پس، آن را کش دهید. از یک سمت به سمت دیگر بچرخانید، بعد آن را به مرکز برگردانید، به سمت جلو بیاندازید و تنفس کنید. آزاد شدن از فشارها را احساس کنید، با وجود این که شاید شبیه تمرینات صورت یوگا باشد، بهترین راه برای شروع تمرینات کلفت کردن صدا است.

میکروفن برای خوانندگی پاپ

گام چهارم: از دیافراگمتان استفاده کنید.

ما از این که حامل خبر بد باشیم متنفریم، اما احتمالا دارید اشتباه نفس می کشید.

بیشتر مردم از سینه ی خود برای تنفس استفاده می کنند در حالی که کل ماهیچه ی تنفسی را برای کنترل در اختیار داریم و اگر برایتان سوال است که چگونه صدایتان را عمیق تر کنید، می تواند تفاوت های زیادی را برایتان رقم بزند. دیافراگم به شما اجازه می دهد که وضعیت جایی را که هوا در هنگام دم به آن می رود را کنترل کنید و با توجه به قانون شست، هرچه که عمیق تر رود، صدای عمیق تری هم از خود تولید می کنید.

به آرامی از طریق بینی تان نفس بکشید و بدون جلو آوردن سینه ی خود، هوا را به عمق شکمتان ببرید. حالا، به آرامی بازدم کنید و همین طور که بازدم می کنید سعی کنید اسم کاملتان را تلفظ کنید. اگر لرزشی را در هنگام صحبت کردن، احساس می کنید؛ به شما تبریک می گویم! شما یاد گرفتید که چگونه از دیاگرامتان استفاده کنید و به افکت عمیق تری از صدا دست یافتید.

تنفس دیاگرافمتیک معروف ترین تکنیک استفاده شده توسط خوانندگان حرفه ای سراسر دنیاست. این تکنیک به آن ها اجازه می دهد که صدایشان کنترل کنند، دقیقا در حالتی که می خواهند قرار بگیرند و صدایی عمیق و دارای تن صدای کمتری را تولید کنند (یا حتی دارای تن صدای بیشتری را). در ابتدا، به طور طبیعی به وجود نمی آید، اما با تمرین شما قادر خواهید بود که آن را حتی بدون فکر کردن (ناخودآگاه) انجام دهید.

گام پنجم: به جریان هوایتان توجه کنید.

آکوردهای آوازی معمولا وقتی بهتر کار می کنند که دارای جریان هوای مناسب باشند. برای این که کنترلش کنید، می توانید تمرینات معروفی را انجام دهید که برای انجام آن فقط به یک نی نیاز دارید.

برای عمیق کردن صدایتان در یک دقیقه، به این موارد نیاز دارید:

  • یک نی معمولی بردارید.
  • یک نفس دیاگرافمتیک عمیق بکشید.
  • نی را در دهانتان قرار دهید و هوا را در امتداد آن آزاد کنید.

اما صبر کنید! ماهیچه های شکمتان را جمع(تنگ و سفت) نکنید و و مطمئن شوید که هوا دارید هوا را با یک سرعت ثابت و آرام، آزاد می کنید.

  • نفس دوم را بکشید.
  • در هنگام بازدم، صدایی در بیاورید که انگار دارید به صدایتان اجازه می دهید که پایین تر رود.
  • این کار را تکرار کنید.

این تمرین ساده به شما اجازه می دهد که تمرین کنید که چطور از نفستان به عنوان ابزاری برای عمیق تر و ارتعاشی کردن صدایتان، استفاده کنید. هرچه بیشتر تمرین کنید، بیشتر با کنترل کردن جریان هوا و تن صدایتان، آشنا می شوید.

گام ششم: فهمیدن تفاوت بین انواع مختلف صدا

ما انسان ها مثل یک مجموعه ی پیچیده از ویژگی هایی هستیم که حداقل 3 نوع صدا را بر اساس حالتمان داریم. شناسایی آن ها به شما اجازه خواهد داد که بفهمید چه کاری را ممکن است اشتباه انجام دهید و چرا به دنبال جوابی برای سوال “چگونه صدای خود را بم تر کنم” می گردید. زیرا شاید مشکل فقط اشتباه در حالت بدنتان باشد.

صدای سر چیست؟

در کل، صدای سر با صداهای با تن ها و نوت های بالا مرتبط است. با استفاده از صدای سر، شما یک صدای قدرتمند، با کیفیت ثابت و دارای تن بالا تولید می کنید که البته صدای شما را عمیق تر می کند.

پس چگونه می فهمید که از صدای سرتان اسفاده کرده اید؟ شروع به حرف زدن بکنید و سعی کنید ببینید که آیا ارتعاشی را در اطراف ناحیه ی صورت و سرتان احساس می کنید یا خیر. آیا وقتی به صدایتان گوش می دهید این احساس را دارید که یک اسپیکر در سرتان است؟ اگر پاسخ به سوالات بالا “بله” است، پس دارید از صدای سرتان استفاده می کنید اما نیاز دارید که آن را متوقف کنید.

برای عمیق تر کردن صدایتان نیاز دارید که شروع به استفاده از صدای سینه خود کنید.

صدای سینه چیست؟

صحبت کردن از طریق سینه، قطعا یکی از رایج ترین روش های بهبود صداست که مردم بدون این که حتی توجه بکنند، آن را استفاده می کنند. دستت را روی سینه ات بگذار و با قاطعیت بگویید: “هی”. به احتمل زیاد شما ارتعاش اندکی را احساس می کنید. این صدای سینه ی شماست. یک صدای ثابت و دارای تن صدای پایین معمولا در یک سطح صدای صحبت کردن شماست که می توانید در امتداد نفس کنترلش کنید.

با وجود این، صدای سینه همیشه عمیق نیست و نیازز به کمی تمرین دارد که کمی بعدتر راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

صدای ترکیبی چیست؟

معمولا به ترکیب صدای سر و صدای سینه، صدای ترکیبی می گوییم و دقیقا به نقطه ای بستگی دارد که صدایتان سطح پایین تر به سطح بالاتر جهش می کند. این صدا برای خواندن خوب است (اجراکنندگان برنامه های موزیکال عاشقش هستند) اما هیچ ربطی به حرف زدن ندارد.

حالا که تفاوت مکان هایی که صدا در آن ها تولید می شوند، را می شناسید؛ نیاز به تمرین آن بخشی دارید که برایتان مهم است و می تواند صدای بم تری را به شما بدهد و این چیزی به جز، صدای سینه نیست.

گام هفتم: صدای سینه ی خود را تقویت کنید.

سینه ی شما جایی است که جادو اتفاق می افتد. شما می توانید آن را کنترل کنید، صدایتان را بم تر و قوی تر کنید و کمتر تو دماغی به نظر برسد و از آن جایی که به دنبال روشی برای کلفت تر کردن صدا می گردید، این ناحیه ای است که تمرینات بعدی روی آن تمرکز دارد. بم تر کردن صدا.

اولا، به طور عادی و با درگیر کردن گلویتان صحبت کنید. اگر معمولا با دماغتان حرف می زنید، صدایتان سبکتر شنیده می شود و جوری به نظر می رسد که انگار اعتماد به نفس ندارید که صفت  صدای عمیق نیست.

حالا یک نفس دیافراگمتیک عمیق بکشید و در هنگام بازدم صدای هیس کردن، درآورید. این باعث باز شدن سینه ی شما می شود و اجازه می دهد که در همان جا صدایتان را کنترل کنید. شروع به حرف زدن کنید. انتقال صدایتان زا پایین شکم تا توی سینه ی خود و خارج از دهانتان، احساس کنید. شما رسما صدای سینه ی خود را پیدا کرده اید.

گام هشتم: خیلی جدی “هام کردن” را تمرین کنید.

هام کردن به شما اجازه می دهد که صدایتان را گرم کنید تا بتوانید آن را کنترل کنید. به طور هم زمان، این کار باعث رها شدن احساس آزادی در کل سیستم شما می شود که به شما اجازه می دهد که ماهیچه هایتان را ریلکس (شل) کنید. هام کنید و می بینید که قادر خواهید بود که تن صدایتان را پایین بیاورید، عمیق تر حرف بزنید و حتی صدایتان را در ویدئو و پشت میکروفون هم عمیق تر کنید.

یک نفس خیلی عمیق بکشید و شروع به “هام کردن” کنید و تا زمانی که می توانید آن را نگه دارید. این تارهای صوتی شما را کش می دهد و کش دادن تارهای صوتی همیشه به طور قابل ملاحظه ای صدا را کلفت تر می کند.

بعد از این که این کار را انجام دادید، یک نفس عمیق دیگر بکشید ولی چونه ی خود را به سمت پایین و در جهت سینه ی خود قرار دهید. شروع به “هام کردن” کنید و به آرامی چونه ی خود را بالا بیاورید. حالا حرف بزنید. صدایتان بم و قدرتمند خواهد بود.

گام نهم: انعطافتان مهم است.

شما درباره ی نکاتی که باعث کلفت تر شدن صدایتان می شود، پرسیدید و ما در تلاش برای رساندن آن به شما، یک تقلب به شما می رسانیم. این درباره ی تنفس، حالت بدن یا تمرینات عمیق کردن صدا نیست. درباره ی چگونه تمام کردن جمله است که به خمیدگی نیز معروف است.

در کل، 3 نوع خمیدگی (انحنا) وجود دارد: بی طرف، به سمت بالا و به سمت پایین.

انحنای بی طرف (خنثی) وقتی اتفاق می افتد که صدای شما در یک تن خاص باقی می ماند، فرقی هم ندارد که جمله چگونه تمام شود و این که چگونه حرف می زنید. این می تواند منجر به یک صدای ربات گونه و بی حال و همراه با شیفت صدا شود. بالا رفتن چیزی است که باید از آن اجتناب کنید زیرا باعث می شود صدای شما بالاتر رود و خیلی شبیه حالت سوال پرسیدن شود.

از طرفی، انحنای در جهت پایین چیزی است که صدای شنا را عمیق تر می کند زیرا به این معنی است که شما جمله را در تن پایین تری از صدا، به پایان رسانده اید. آن را تمرین کنید و آرام آرام متوجه خواهید شد که با کامل کردن آن احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

گام دهم: مالکش شوید

گاهی به سادگی باید ادای داشتن چیزی را دربیاورید تا آن را بدست آورید. تمرین کردن در خانه کمی متظاهر بودن را نشان می دهد. به خودتان به عنوان کسی که صدای عمیقی دارد و از سینه اش استفاده می کند، نگاه کنید و احساس قدرتمندی بیشتری داشته باشید، زیرا علم ثابت کرده است که این کار می تواند تفاوت های زیادی را رقم بزند- در واقع به خاطر این است که امروزه صدای خانوم های عمیق تر است.

نواها، تن ها، انحناها را تجربه کنید و به این نکته برسید که این صدای شما را بهتر و آن را بم تر می کند. فقط، آن را تکرار کنید.

نتیجه

واقعی بودن همه ی این ها خوب به نظر می رسد، درست است؟ خوب، حقیقت این است که فرقی نمی کند که چقدر تمرین می کنید، هیچ کس قادر نخواهد بود که برای همیشه صدایش را بم کند.

البته، بعضی از تکنیک ها و تمرینات به کم شدن تن صدا یا اعتماد به نفس بیشتر در هنگام صحبت کردن پشت میکرفون، کمک می کند. اما، اول این که مدیریت این تمرینات بدون مربی متخصص آواز سخت است و دوم این که این تمرینات به DNA شما نم چسبند. هیچ کسی هسته ی اصلی کیفیت صدای طبیعی اش را نمی تواند تغییر دهد، اما می تواند هروقت که نیاز داشت، وانمود کند که صدای عمیق تری دارد. با این وجود، در مواقع شوک، در مکالمات معمولی یا وقتی که نقش کسی را بازی نمی کنیم، همیشه صدا واقعی خودمان بیرون خواهد آمد.

خوشبختانه تکنولوژی می تواند کمک بکند. اگر به دنبال راهی برای عمیق تر کردن صدایتان روی مثلا آدیو و ویدئو هستید، نرم افزارهای کاربردی و اپلیکیشن هایی وجود دارند که عنصر عمیق بودنی که مدنظرتان هست را به آن اضافه می کنند.و از آن جایی که مولتی مدیاها (چند رسانه ای ها) تاریخ انقضا ندارند، صدای شما تا ابد بم خواهد ماند. حداقل در آن قطعه ی ضبط شده.

آموزشگاه موسیقی فردوس با بیش از 15 سال سابقه، بهترین همراه شما می باشد

نوشته قبلی

تاریخ موسیقی سنتی در ایران

نوشته بعدی

سوال های رایج هنرآموزان پیانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.