آموزش تنبور

کلاس آموزش تنبور آنلاین و حضوری

آموزش سازهای مختلف همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هنرجویان بوده است. آموزش تنبور به سبب تمرین و ممارستی که نیاز دارد در ابتدا کمی سخت به نظر میاد اما اگر پشت‌کار خوبی داشته باشید و از مسیر درستی بروید یادگیری ساز کار بسیار لذت‌بخش و جذابی است. ساز تنبور یکی از سازهای بسیار قدیمی ایرانی است که ساختاری شبیه به ساز سه‌تار دارد. این ساز در گذشته بیش‌تر برای مباحث عرفانی کاربرد داشته است. کاسه این ساز حدود ۷۰ ـ ۸۰ سانتی‌متر است و دارای ۳ سیم اصلی است. البته به گفته فارابی این ساز در نسخه‌های اولیه دارای ۲ سیم اصلی بوده است و بعدها یک سیم دیگر به آن اضافه شده است.

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

تجهیزات رایگان

استفاده از بهترین تجهیزات موسیقی

استدیو تمرین موسیقی و ضبط صدا

ارائه مجوز بین المللی فنی و حرفه ای

مشاوره رایگان

با درج  اطلاعات خود ، کارشناسان ما فرآیند استعدادیابی و  مشاوره انتخاب ساز موردعلاقه تان را انجام می دهند

تنبور با چهارانگشت دست راست و یا مضراب نواخته می‌شود. این ساز از ۱۳ تا ۱۴ پرده تشکیل شده است و جنس کاسه آن از چوب درخت توت است. محبوب‌ترین زمان این ساز در قرن پنجم هجری بوده است اما این ساز پس از ۶۰۰۰ سال هنوز در ایران محبوبیت زیادی دارد و طرفداران بسیار زیادی به دنبال یادگیری این ساز هستند. معمولا سردرگمی‌های زیادی برای یادگیری ساز تنبور وجود دارد که در این مقاله می‌خواهیم به شکل کامل در مورد آن‌ها صحبت کنیم. اگر شما هم علاقه‌مند به یادگیری ساز تنبور هستید بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا مهم‌ترین نکات در مورد یادگیری تنبور را متوجه شوید. همچنین در نظر داشته باشید که موسسه موسیقی فردوس به‌عنوان مرجع برگزاری کلاس‌های موسیقی، کلاس‌های حضوری و آنلاین تنبور برگزار می‌کند که در ادامه توضیحات بیش‌تری در مورد این کلاس‌ها ارائه می‌دهیم.

انواع برنامه کلاس های تنبور

کلاس تنبور مقدماتی

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان
 • سواد اولیه موسیقی
 • درک مفاهیم موسیقی
 • نت خوانی و اجرای صحیح نت
 • اتود های صحیح و اصولی نوازدگی
 • آکورد های اولیه
 • نواختن آهنگ و قطعه صحیح

کلاس تنبور پیشرفته

آموزش مخصوص افراد سطح بندی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان
 • سواد اولیه موسیقی
 • درک مفاهیم موسیقی
 • نت خوانی و اجرای صحیح نت
 • اتود های صحیح و اصولی نوازدگی
 • آکورد های اولیه
 • نواختن آهنگ و قطعه صحیح

کلاس تنبور مقدماتی تا پیشرفته

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 20 مدت زمان: 4 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان
 • سواد اولیه موسیقی
 • درک مفاهیم موسیقی
 • نت خوانی و اجرای صحیح نت
 • اتود های صحیح و اصولی نوازدگی
 • آکورد های اولیه
 • نواختن آهنگ و قطعه صحیح

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آموزش ساز تنبور چقدر زمان می‌برد و چه روش‌هایی برای یادگیری این ساز وجود دارد؟! باید در نظر داشته باشید که یادگیری هر نوع ساز بستگی به میزان علاقه و استعداد شما دارد. البته موارد بسیار زیادی هم وجود دارد که شما باید در نظر داشته باشید برای مثال استاد و نوع تدریس وی می‌‌تواند علاقه شما را به این ساز بسیار بیش‌تر کند. اساتید برتر ساز تنبور در سطح کشور زیاد نیستند و به همین خاطر هنرجویان این رشته همیشه با معضل نبود استاد خوب دست و پنجه نرم می‌کنند. آموزشگاه موسیقی فردوس به عنوان مرجع برگزارکننده کلاس‌های موسیقی اساتید برتر این ساز را دور هم جمع کرده است تا هنرجویان در هر سطحی که هستند بتوانند کلاس‌های این ساز را شرکت کنند. شما در شروع کلاس‌های تنبور تعیین سطح می‌شوید و این موضوع کمک می‌کند تا شما هم‌سطح دوستان هم‌کلاسی‌تان باشید. اگر سطح هنرجویان یک کلاس یکسان نباشد مشکلات زیادی برای آن‌ها پیش می‌آید که ممکن است روند یادگیری را آهسته کند.

اساتید آموزش تنبور آموزشگاه موسیقی فردوس

farhanadib-webp-converter-IMG_20221128_211804_390
استاد مکنونی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو
farhanadib-webp-converter-IMG_20221128_211752_684
استاد میترا هرندی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو
استاد علمی مدرس پیانو
استاد علمی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو

آموزش تنبور آموزشگاه موسیقی فردوس

 در کلاس‌های ساز تنبور که سطح هنرجویان یکسان نیست افراد قوی‌تر دائما به‌خاطر سوالات ساده و پیش‌پاافتاده برخی هم‌کلاسی‌ها اذیت می‌شوند و از طرف دیگر بچه‌هایی که تازه شروع کرده‌اند به‌خاطر سطح پایین دانش‌شان سرخورده می‌شوند و شاید میزان علاقه‌‌شان به این موضوع کاهش زیادی پیدا کنند. پس قبل از شروع کلاس در هر موسسه و آموزشگاه مطمئن شوید که کلاس‌های آن‌ها دارای تعین سطح اصولی است. معمولا حداقل زمان یادگیری برای ساز تنبور ۶ ماه عنوان می‌شود اما باید در نظر داشته باشید این میزان برای کسی است که در طول ۶ ماه تمرین بسیار زیادی دارد، این میزان حداقل زمان یادگیری تنبور است و برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب ممکن است آموزش دیدن شما تا ۲ سال هم زمان ببرد. البته بعد از ۲ سال هنوز هم نمی‌توان گفت که شما به یک درجه بسیار خوب رسیده‌اید چرا که اساتید این ساز سال‌های سال این ساز را تمرین کرده‌اند تا به نتیجه دلخواه‌شان رسیده‌اند اما همان‌طور که گفته شد زمان حداقلی برای این موضوع بین ۶ ماه تا ۲ سال است و اختلاف این زمان به‌خاطر تفاوت در میزان تمرین‌ها، تفاوت در استعدادها و نوع استاد مدرس است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که در جلسات اول صرفا آشنایی با ساختار ساز و جزییاتی از این دست تدریس می‌شود که ازقضا مطالب مهمی هستند و در ادامه مسیر بسیار کاربردی هستند. کلاس‌های آنلاین این ساز در ۲ صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شوند که در ادامه هر کدام از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

آموزش تنبور شباهت زیادی به آموزش کمانچه دارد با تفاوت های نواختن و نوع ساز . این روزها مشغله‌های روزمره باعث شده است تا همه ما زمان کمتری برای آموزش و یادگیری داشته باشیم. یادگیری آنلاین تنبور درست یک پروسه مانند کلاس‌های حضوری دارد اما تفاوت این است که شما از داخل منزل در این کلاس شرکت می‌کنید. کلاس‌های آنلاین تنبور موسسه موسیقی فردوس این‌گونه نیست که صرفا یک‌سری فیلم از پیش ضبط شده در اختیار شما قرار بگیرد بلکه به این صورت است که کلا‌س‌ها در یک پلت‌فرم آنلاین برگزار می‌شود تا شما بتوانید از بیش‌تری میزان تعامل بهره‌مند شوید. کلاس‌های آنلاین برای هنرجویانی که در شهرستان هستند هم بسیار مفید است چرا که معمولا در شهرستان اساتید برتر تنبور به سختی پیدا می‌شوند به همین خاطر استفاده از اساتید برتر در کلاس‌های آنلاین تنبور می‌تواند مزیت بسیار بزرگی باشد. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های کلاس آنلاین تنبور این است که شما هزینه کم‌تری بابت شرکت در آن کلاس پرداخت می‌کنید. این موضوع به این خاطر است که هزینه اجاره کلاس حذف شده است و استاد هم زمان رفت و آمدی برای حضور در این کلاس ندارد.

 اگر به هر دلیلی امکان شرکت در کلاس‌ را نداشتید می‌توانید از فیلم ضبط شده موجود در پروفایل کاربری‌تان استفاده کنید. در کلاس‌ تنبور به صورت آنلاین شما هیچ زمانی بابت رفت و آمد به کلاس صرف نمی‌کنید و این موضوع می‌تواند یکی از مزیت‌های بزرگ این کلاس برای کسانی باشد که به دنبال صرف کمترین وقت برای شرکت در کلاس‌های تنبور هستند. در ادامه مهم‌ترین مزیت‌های کلاس‌های آنلاین تنبور را به صورت خلاصه ذکر کرده‌ایم. ۱ـ امکان مشاهده فیلم در هر زمان: همان طور که گفته شد کلاس‌های آنلاین در هر زمانی قابل مشاهده است، بنابراین اگر نتوانید در زمان مشخص در کلاس حاضر شوید می‌توانید فیلم ضبط شده آن را مشاهده کنید. این فیلم‌ها در صفحه شخصی شما برای همیشه ذخیره می‌شوند و هیچ نگرانی از بابت پاک شدن آن‌ها نداشته باشید چرا که در پروفایل شما هستند و در هر زمان قابل دانلود هستند.   ۲ـ قیمت مناسب کلاس‌های آنلاین: در قسمت‌های قبل هم اشاره شد که هزینه شرکت در کلاس‌های آنلاین به مراتب کمتر از هزینه شرکت در کلاس‌های حضوری است. از طرفی شرکت در کلاس‌های آنلاین تنبور به زمان کمتری هم نیاز دارد.   ۳ـ تمرینات مشخص بعد از هر جلسه: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کلاس آنلاین موسسه موسیقی فردوس ارائه تمرین‌های مشخص بعد از هر جلسه است. بعد از ثبت‌نام در کلاس شما در یک گروه تلگرامی یا واتس‌آپی عضو می‌شوید و باید بعد از هر جلسه تمرین‌ها را در آن گروه بارگذاری کنید تا توسط استاد بررسی شود و در صورت نیاز مشکلات آن گفته می‌شود.   ۴ـ صرفه جویی در زمان: اگر مشغله کاری و روزمره زیادی دارید کلاس‌های آنلاین بهترین گزینه برای شما هستند تا با صرف کمترین وقت ساز تنبور را یاد بگیرید. با شرکت در کلاس‌های آنلاین تنبور موسسه موسیقی فردوس می‌توانید بدون صرف زمان زیادی این ساز را یادبگیرید برای حضور در کلاس‌های آنلاین شما به صورت میانگین ۳ ساعت در هفته زمان می‌گذارید.آموزش آنلاین تنبوربسیاری از هنرجویان اعتقاد دارند که کلاس‌های حضوری بالاترین میزان تعامل را دارد به همین خاطر ترجیح می‌دهند تا در کلاس‌های حضوری تنبور شرکت کنند. برای شرکت در کلاس‌های حضوری نیاز است تا تعیین سطح شوید.

 بعد از تعیین سطح روز و ساعت کلاس را انتخاب می‌کنید. کلاس‌های حضوری ساز تنبور برای بهره‌مندی از بالاترین سطح بازدهی، تعداد مشخصی هنرجو می‌پذیرد تا استاد مربوطه بتواند برای همه هنرجویان به اندازه نیاز زمان بگذارد. در صورتی که کلاس انتخابی شما بیش‌‌تر از حد مشخص هنرجو داشته باشد کلاس به ۲ گروه تقسیم می‌شود تا میزان تعامل کلاس در بالاترین سطح ممکن حفظ شود. هزینه کلاس تنبور بستگی به عوامل زیادی از جمله نوع موسسه، استاد و محل برگزاری کلاس دارد. البته باید در نظر داشته باشید برخی موسسات تعداد زیادی هنرجو را در یک کلاس می‌گذارند تا هزینه هر نفر کمتر شود اما این کار باعث می‌شود میزان یادگیری هنرجویان آن کلاس به شدت کاهش پیدا کند. معمولا مهم‌ترین عامل تعیین کننده قیمت کلاس تنبور استاد است. مدرسانی که تجربه و مهارت بالایی در تدریس ساز تنبور دارند زیاد نیستند و به همین خاطر هزینه شرکت در کلاس این افراد بیش‌تر از دیگران است. کلاس‌های تنبور به ۲ صورت مختلف در موسسات مختلفی آموزش موسیقی برگزار می‌شوند و انتخاب نوع کلاس بر عهده شما است. معمولا کلاس‌های حضوری بازده بهتری برای هنرجویان دارند اما از طرفی کلاس‌های آنلاین زمان کمتری از شما می‌گیرند. در نظر داشته باشید که اساتید موسیقی موسسه فردوس بالاترین مهارت را در آموزش تنبور دارند و شما به کمک این اساتید می‌توانید در کمترین زمان ساز تنبور را یاد بگیرید. البته تمرین و پشت کار شما مهم‌ترین عامل در یادگیری شما است و باید به صورت روزانه و منظم تمرین داشته باشید.

6 در مورد “کلاس آموزش تنبور آنلاین و حضوری”

 1. سلام خدا قوت آقا دمتون گرم واقعا کلاس خوبتون آموزش ها عالی بود و زمانبندی کلاس ها هم منظم با اینکه یه جلسه رو کنسل کردم اما اون زمان رو محاسبه نکردن

  1. آموزشگاه موسیقی فردوس

   سلام خدمت شما
   ممنون از ثبت نظر شما، خوشحالیم که از کلاس های راضی بودید

 2. سلام روزتون بخیر
  کلاس تنبور چند روز در هفته برگزار میشه و کلاس تنبور آنلاین چند ساعته هستش لطفا سبک آموزش تنبور استاد رو هم بفرمایید متشکرم

  1. آموزشگاه موسیقی فردوس

   سلام خدمت شما
   کلاس آموزش تنبور به صورت یک روز در هفته انجام می شود و کلاس ها 1 ساعته هستش . برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با آموزشگاه درتماس باشید.

 3. نرگس محمدپور

  یه سوال داشتم
  تفاوت ساز تنبور با ساز تار و سه تار چی هست ؟ برای آموزش تنبور هم شکل آموزش تار هستش یا نحوه آموزششون هم متفاوته ؟

  1. آموزشگاه موسیقی فردوس

   سلام خدمت شما
   تفاوت در نوع نوازندگی تار و صدای خروچی ساز هستش که هر کدام برای یک سبک خاص و نوع اجرای متفاوتی دارد. بله نحوه آموزش این ساز ها متفاوت هستش اما موارد هم مشابه هم دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

پیانوی شنبه‌ها؛ مهمون ما ❤🙌

هر شنبه، از دوستان خوش شانسی باشید که در کلاس آموزش پیانو رایگان شرکت می‌کنن، شما هم مهمونمون باشین

Call Now Button