کلاس سلفژ چیست؟

شاید این سوال برای بسیاری از افراد به وجود بیاید که کلاس سلفژ چیست؟ برای پیدا کردن پاسخ این پرسش تان ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید تا شما را با سلفژ و کاربرد های آن بیشتر آشنا کنیم.

همچنین شما می توانید با ثبت نام در کلاس آموزش آواز با این تکنیک بیشتر آشنا شوید و برای آموزش موسیقی باید اطلاعاتی در زمینه ی سلفژ نیز داشته باشید.

آموزش آنلاین آواز در آموزشگاه فردوس به صورت حضوری و آنلاین

سلفژ چیست؟

سلفژ در آواز کاربرد دارد و تکنیکی است که خواننده بر اساس نت موسیقیایی نام هر نت را می خواند. موسیقی هفت نت دارد و هر کدام از نت ها شامل صدای زیر و بمی خاصی هستند که در هر مرحله باید در موقعیت خاص خود خوانده شوند. همچنین نام کامل تر سلفژ سرایش می باشد.

سلفژ خواندن به ترتیب، منظم و مداوم نت ها می باشد که هر کدام از نت ها دارای زمان خاص خود هستند که باید نت ها در جا و زمان مشخص خود خوانده شوند. همچنین در کنار نت ها سکوت هایی وجود دارد که هر کدام از آنها زمان و معنای خاص خود را دارند و از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند که در سلفژ این سکوت ها نیز باید به طور صحیح و اصولی رعایت شوند.

سلفژ به آموزش چگونگی تولید نت ها از طریق حنجره و از نظر زمانی و صدایی می پردازد. همچنین سلفژ درک صحیح شنیدن  و زمان نت ها در کنار درست اجرا کردن نت ها در موسیقی می باشد.

چه مواردی در کلاس سلفژ کار می شود؟

سلفژ تاکید زیادی در خواندن دارد و آموزش اصولی و علمی خواندن نت ها در موسیقی می باشد. سلفژ دارای زیر مجموعه هایی است که با دانستن و دنبال کردن هر کدام از این زیر مجموعه ها می توان سلفژ را به طور کامل شناخت و آموزش دید. در زیر به معرفی هر یک از این زیر مجموعه ها می پردازیم.

صدا خوانی یا کانتاتی

در سلفژ صدا خوانی یا کانتاتی ابتدا آموزش داده می شود. کانتاتی طرز صحیح و درست خواندن نت ها و چگونگی خواندن نت های مختلف در جای درست خود می باشد. صداخوانی اصولا روی سازی مثل پیانو آموزش داده می شود که فراگیری خواندن درست نت ها با تمرین های زیاد امکان پذیر می باشد.

وزن خوانی یا پارلاتی

از دیگر بخش های سلفژ پارلاتی یا وزن خوانی می باشد. پارلاتی زمان بندی درست نت ها می باشد که هر نت در چه زمانی باید خوانده شود. از آن جایی که زمان در موسیقی نقش مهمی دارد و بدون زمان موسیقی دارای مبنای خاصی نیست پس اجرای درست و صحیح زمان در خواندن نت و سکوت در بخش های کوچک و بزرگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دیکته موسیقی

از دیگر بخش های سلفژ دیکته ی موسیقی می باشد که بیشتر تاکید بر ساختار موسیقی دارد و باعث تسلط در این بخش می شود.در دیکته ی موسیقی می آموزیم که چگونه شنیده های خود را به نت های موسیقی به صورت صحیح و دقیق تبدیل کنیم. لازم به ذکر است که در این بخش ابتدا باید تئوری موسیقی را به صورت درست و اصولی آموزش دید و سپس به فراگیری دیکته ی موسیقی پرداخت.

اهمیت کلاس سلفژ چیست؟

از آن جایی که سلفژ یادگیری اصولی و درست علم موسیقی می باشد پس آموزش سلفژ ما را در یادگیری بهتر علم موسیقی کمک می کند و با درک صداها در موسیقی بهتر می توانیم آهنگسازی، نت نویسی و… را انجام دهیم. پس با دانستن سلفژ بیشتر می توانیم به درک اهمیت کلاس های سلفژ پی ببریم.

کلاس سلفژ برای چه کسانی لازم است؟

آموزش سلفژ برای تمامی نوازندگان مهم و ضروری است؛ اما برخی از سرفصل های تخصصی سلفژ برای هنرجویان لازم نیست و ممکن است برایشان جذابیتی نداشته باشد به همین علت اساتید باید برخی مطالب مهم و کارآمد سلفژ را آموزش دهند و از آموزش بخش هایی که ضروری نیست چشم پوشی کنند.

آهنگسازان/هنرجویان آواز/هنرجویان سازها مخصوصا ویولن

دانستن و فراگیری سلفژ برای آهنگسازان و کسانی که می خواهند آواز را به صورت جدی و حرفه ای آموزش ببینند امری بسیار مهم است. همچنین سلفژ برای نوازندگان سازهای مختلف به خصوص ویولن مهم و ضروری است به علت که در ویولن نت ها جای مشخصی ندارند و نوازنده باید از طریق شنیدن، جای درست نت ها را پیدا کند از این رو سلفژ می تواند آن ها را در پیدا کردن نت ها کمک کند.

کلاس سلفژ

در آموزشگاه موسیقی فردوس کلاس سلفژ از سطوح مبتدی تا پیشرفته در روز های مختلف برگزار می شود. همچنین این کلاس در بخش های مختلف و متفاوت آموزش داده  می شود که هنرجویان و علاقه مندان به آواز خوانی می توانند برای تست صدا و مشاوره رایگان با آموزشگاه موسیقی ما تماس بگیرند.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس با بیش از 15 سال سابقه در حوزه موسیقی

نوشته قبلی

بهترین سن شروع یادگیری پیانو

نوشته بعدی

آشنایی با آموزشگاه های موسیقی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.