فهرست مطالب

ارگ بادی یا ارگ کلیسایی چیست؟

آکوستیک یعنی غیر الکتریک. پس کیبوردهای آکوستیک برای نوازندگان فقیر خیلی خوب اند چون حتی اگر نتوانند قبض برق را پرداخت کنند، باز هم می توانند ساز بزنند.

تفاوت اصلی میان انواع مختلف کیبوردهای آکوستیک در مکانیزم تولید صدای موسیقایی است. مطالبی که در ادامه می آیند، درباره ی حرکت چکش و مختص پیانوی آکوستیک است و همچنین شیوه ی زخمه زدن بر سیمها در هارپسیکورد و لوله هایی که در ارگ صدا تولید می کنند.

این سری آموزش ها نواختن هارپسیکورد یا ارگ کلیسا را به شما یاد نمی دهد، ولی دانستن این مطالب به هر حال جالب است.

همان طور که در آموزش های پیشین گفتیم، آکوستیک یعنی غیر الکتریک و به معنی آن سازی که سیم دارد نیست. بنابراین باید به این نکته اشاره کنم که ارگ بادی، یک ساز کلاویه دار آکوستیک است.

با این حال به جای سیم، لوله های صوتی دارد. خیلی بعید است که یکی از همسایه های شما در خانه اش ارگ بادی داشته باشد. مگر اینکه همسایه تان در یک کلیسا زندگی کند.

ارگ بادی معمولا در کلیساها، دانشگاها و برخی سالن های کنسرت وجود دارد. ارگ بادی بزرگترین و پیچیده ترین ساز آکوستیک جهان است. سازی غول پیکر با تعداد زیادی لوله در اندازه های مختلف که هر لوله صدای منحصر به فردی دارد.

صدا از طریق دمیده شدن هوا در لوله هایی با اندازه های مختلف تولید می شود. هر چه لوله بزرگ تر باشد، صدا پایین تر یا بم تر است. از آنجایی که نوازنده ی ارگ صد نفر دستیار قوی هیکل ندارد که مدام داخل این لوله ها فوت کنند، یک کیسه هوا زیر ارگ وجود دارد که از دید شنوندگان و دسترس کودکان پنهان است و هوا را داخل لوله ها می کند.

اغلب ارگ های بادی دو صفحه کلاویه دارند. هر کلاویه می تواند ۱ تا ۱۰۰ لوله را به صدا درآورد. این که هر کلاویه کدام لوله را به صدا در می آورد، با دسته های کوچکی که نزدیک کلاویه هاست کنترل می شود.

اگر فرصتی برایتان پیش آمد، دست هایتان را روی یک ارگ بادی بگذارید و ببینید هر کلاویه ای که به صدا در آورید، صدایی شگفت انگیز و در عین حال خوفناک تولید می کند. (البته نه به ترسناکی وقتی که نوازنده ی ارگ این صدا را بشنود و داد بزند: “چه کسی به ارگ من دست زد؟ خودت را نشان بده!!!!!”

آموزش موسیقی کودکان در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا