فهرست مطالب

اکثر قطعه های موسیقی در هر میزان، چهار ضرب دارند. فرض کنید سرآشپز به شما می گوید که هر کیک را چهار قسمت کنید. در این مقاله آکادمی موسیقی آموزش پیانو فردوس با ذکر این مثال به توضیح نت های سفید و سیاه و تفاوت آن ها میپردازیم.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

نت سیاه: هر بار یک برش از کیک

وقتی چیزی را به چهار قسمت تقسیم کنیم، چهار تا یک چهارم داریم، بنابراین، وقتی میزان را به چهار قسمت تقسیم کنیم چهار نت یک چهارم داریم که به آنها نت سیاه می گوییم. نت سیاه را با یک دایره ی سیاه توپر و یک دسته ی بلند نشان می دهند. چون نت سیاه خیلی کاربرد دارد، محبوب ترین نت است و شناختن آن هم خیلی راحت است. به نت های شکل زیر نگاه کنید. آنها را شناختید؟ گفته بودیم که می توانید آنها را تشخیص دهید!

سعی کنید نت سل سیاه شکل را با انگشت دوم دست راست، روی پیانو بنوازید. قبلا درباره انگشتان توضیح داده ایم. با پایتان ضرب تمپو بگیرید، یک ضرب در ثانیه. بلند بشمارید ۱-۲-۳-۴ و هر بار پا می زنید، روی پیانو یک نت سیاه بزنید. وقتی به خط میزان رسیدید، به میزان بعدی بروید و به شمردن، ضرب زدن با پا و نواختن روی پیانو ادامه دهید تا میزان ها تمام شوند.

نت سفید: نصف کیک

برگردیم سر میز دسر، اگر کیک را چهار قسمت کنید و دو قسمت اش را بخورید، در واقع نصف کیک را خورده اید. به همین ترتیب، اگر میزان های موسیقی را به چهار ضرب تقسیم کنید و نتی را بنوازید که به اندازه ی دو ضرب کشش داشته باشد، این نت برابر یک نت سفید است. دقت کنید که نت سفید شبیه نت سیاه گرد و دسته دارد است، ولی تو خالی ست و داخل اش سفید است. سعی کنید نت های سیاه و سفید را روی پیانو بزنید. برای هر نت سفید، کلاویه ی پیانو را دو ضرب نگه دارید، یعنی دو تا پا بزنید و بعد نت بعدی را بزنید و بشمارید ۱-۲-۳-۴ تا بدانید چه زمانی نت را بزنید و چقدر نگه دارید.

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
از میزان در موسیقی برای آرایش و سازماندهی درست نت‌ها استفاده می‌شود، موسیقی یک هنر دقیق است و از قواعد دقیق و خاصی...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
شاید نخستین باری که به کنسرت رفتید با خود گفته باشید که «من می خواهم روزی روی سن بدرخشم». یا شاید این کنسرت...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
یکی از بهترین سنین یادگیری موسیقی، از دوران کودکی است. آموزش موسیقی در دوران کودکی تاثیر بسیار خوبی داشته و می‌تواند استعداد کودکان...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
ساز گیتار به عنوان یکی از محبوب‌ترین سازهای دنیای امروز، مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به حوزه موسیقی است. در مسیر آموزش...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
همانطور که میدانید، آموزش گیتار به زمان نیاز دارد و آنقدرها هم آسان نیست. هرچند برخی گیتار را خیلی زود یاد می گیرند...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
نخستین کار به هنگام در دست گرفتن گیتار چیست؟ کوک کردن گیتار (tuning the guitar) مهم ترین بخش قبل از نواختن موزیک می...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
Scroll to Top
اسکرول به بالا
question