فهرست مطالب

اکثر قطعه های موسیقی در هر میزان، چهار ضرب دارند. فرض کنید سرآشپز به شما می گوید که هر کیک را چهار قسمت کنید. در این مقاله آکادمی موسیقی آموزش پیانو فردوس با ذکر این مثال به توضیح نت های سفید و سیاه و تفاوت آن ها میپردازیم.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

نت سیاه: هر بار یک برش از کیک

وقتی چیزی را به چهار قسمت تقسیم کنیم، چهار تا یک چهارم داریم، بنابراین، وقتی میزان را به چهار قسمت تقسیم کنیم چهار نت یک چهارم داریم که به آنها نت سیاه می گوییم. نت سیاه را با یک دایره ی سیاه توپر و یک دسته ی بلند نشان می دهند. چون نت سیاه خیلی کاربرد دارد، محبوب ترین نت است و شناختن آن هم خیلی راحت است. به نت های شکل زیر نگاه کنید. آنها را شناختید؟ گفته بودیم که می توانید آنها را تشخیص دهید!

سعی کنید نت سل سیاه شکل را با انگشت دوم دست راست، روی پیانو بنوازید. قبلا درباره انگشتان توضیح داده ایم. با پایتان ضرب تمپو بگیرید، یک ضرب در ثانیه. بلند بشمارید ۱-۲-۳-۴ و هر بار پا می زنید، روی پیانو یک نت سیاه بزنید. وقتی به خط میزان رسیدید، به میزان بعدی بروید و به شمردن، ضرب زدن با پا و نواختن روی پیانو ادامه دهید تا میزان ها تمام شوند.

نت سفید: نصف کیک

برگردیم سر میز دسر، اگر کیک را چهار قسمت کنید و دو قسمت اش را بخورید، در واقع نصف کیک را خورده اید. به همین ترتیب، اگر میزان های موسیقی را به چهار ضرب تقسیم کنید و نتی را بنوازید که به اندازه ی دو ضرب کشش داشته باشد، این نت برابر یک نت سفید است. دقت کنید که نت سفید شبیه نت سیاه گرد و دسته دارد است، ولی تو خالی ست و داخل اش سفید است. سعی کنید نت های سیاه و سفید را روی پیانو بزنید. برای هر نت سفید، کلاویه ی پیانو را دو ضرب نگه دارید، یعنی دو تا پا بزنید و بعد نت بعدی را بزنید و بشمارید ۱-۲-۳-۴ تا بدانید چه زمانی نت را بزنید و چقدر نگه دارید.

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا