یادگیری موسیقی چه تاثیری بر حافظه دارد؟

فهرست مطالب

یادگیری موسیقی چه تاثیری بر حافظه دارد؟

آیا دوست دارید بتوانید هر چیزی را بخاطر بسپارید و فراموش نکنید؟ گرچه اینکار غیر ممکن است. اما یادگیری موسیقی می تواند ما را تا حدودی به این توانایی نزدیک تر کند. در این مقاله سعی داریم تا رابطه بین یادگیری موسیقی و تاثیراتی که بر روی حافظه می گذارد را بررسی کنیم.

تحقیقات نشان داده است که عوامل مختلفی بر قدرت حافظه تاثیر دارد. مانند احساسات، استرس، غذا و هورمون های بدن. لذا دانشمندان تصمیم گرفتند ارتباط بین یادگیری موسیقی و حافظه را نیز مورد ارزیابی قرار دهند.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه فردوس

 

چرا مغز مطالب را فراموش می کند؟

دلایل مختلفی برای فراموشی وجود دارد. اما مهم ترین آنها استرس است. استرس مغز را متلاشی می کند و یادگیری را دشوار می سازد. برای مقابله با استرس می توانیم به یادگیری موسیقی بپردازیم. به گفته دانشمندان موسیقی یک نوع حالت مراقبه برای مغز ایجاد می کند و باعث آرامش مغز می شود. بنابراین یادگیری موسیقی می تواند از این طریق به قدرت حافظه انسان کمک کند. همچنین اگر می خواهید در آزمون ها، نمرات بهتری کسب کنید، پیشنهاد می شود هنگام مطالعه به موسیقی گوش دهید.

نوع دیگری از استرس نیز وجود دارد که تاثیر بیشتری از استرس های لحظه ای یا حاد (استرس ناشی از حملات عصبی) می گذارند. استرس های مزمن تاثیرات وحشتناکی را بر حافظه بلند مدت می گذارد؛ به عبارتی استرس مزمن از استرس لحظه ای خطرناک تر است، زیرا باعث بیماری هایی مانند فشار خون و بیماری های قلبی نیز می شود.

یادگیری موسیقی چه تاثیری بر حافظه دارد؟

تاثیر یادگیری موسیقی و فراموشی

استرس و آشفتگی های ذهنی باعث از بین رفتن سیناپس های شکل گرفته در مغز ( همان خاطرات طولانی مدت) می شود و افسردگی را نیز در پی دارد. عارضه ای که با پایین آمدن سطح دوپامین و سروتونین در ارتباط است. نکته ای که وجود دارد این است که این دو انتقال دهنده های عصبی  هر دو در شکل گیری حافظه تاثیر دارند. بنابراین اگر به یادگیری موسیقی بپردازید، حافظه قوی تری خواهید داشت.

۵ مزیت فوق العاده یادگیری موسیقی

حالا که مرور مختصری به مطالب علمی در مورد حافظه و تاثیرات استرس بر حافظه داشتیم، بهتر است توجه شما را به ۵ مزیت یادگیری موسیقی جلب کنیم.

  1. استرس را کاهش می دهد.

همانطور که گفته شد استرس عوارض بسیاری دارد. با موسیقی می توانید از استرس های خود بکاهید.

  1. روحیه شما را بهبود می بخشد.

یادگیری موسیقی و گوش دادن به موسیقی های خوب، قلب و ذهن شما را شاد می سازد و روحیه شما را ارتقا می دهد.

  1. تفکرات شما را منسجم می کند.

اگر اجازه دهید تفکرات شما همانند موسیقی عمل کند تفکرات شما به مرور واضح تر و منسجم تر می شود. مطالعات نشان داده است که مغز ما با ریتم عمل می کند؛ گوش دادن به ریتم های موجود در موسیقی به این فرایند مغزی ما کمک بسیاری خواهد کرد.

یادگیری موسیقی چه تاثیری بر حافظه دارد؟

یادگیری موسیقی چه مزایایی دارد؟

  1. شما را هدفمند می سازد.

یادگیری موسیقی به هوشیاری ذهن شما کمک می کند و تمرکز شما را ارتقا می دهد. این تاثیر زمانی بیشتر می شود که به موسیقی های انرژیک و شاد گوش کنید.

  1. به شما فرصت استراحت می دهد.

تصور کنید که بعد از یک روز سخت یا یک فعالیت طولانی خسته شده اید، مطمئنا نواختن آهنگ مورد علاقتان یاد گوش دادن به آن می تواند یک جایزه مناسب برای شما باشد و خستگی را از تنتان بیرون آورد. با آموزشگاه موسیقی فردوس همراه باشید

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
از میزان در موسیقی برای آرایش و سازماندهی درست نت‌ها استفاده می‌شود، موسیقی یک هنر دقیق است و از قواعد دقیق و خاصی...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
شاید نخستین باری که به کنسرت رفتید با خود گفته باشید که «من می خواهم روزی روی سن بدرخشم». یا شاید این کنسرت...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
یکی از بهترین سنین یادگیری موسیقی، از دوران کودکی است. آموزش موسیقی در دوران کودکی تاثیر بسیار خوبی داشته و می‌تواند استعداد کودکان...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
ساز گیتار به عنوان یکی از محبوب‌ترین سازهای دنیای امروز، مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به حوزه موسیقی است. در مسیر آموزش...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
همانطور که میدانید، آموزش گیتار به زمان نیاز دارد و آنقدرها هم آسان نیست. هرچند برخی گیتار را خیلی زود یاد می گیرند...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
نخستین کار به هنگام در دست گرفتن گیتار چیست؟ کوک کردن گیتار (tuning the guitar) مهم ترین بخش قبل از نواختن موزیک می...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
Scroll to Top
اسکرول به بالا
question