آموزش دف

آموزش دف آنلاین و حضوری

دف یکی از سازهای پرطرفدار است که در ایران هم طرفداران زیادی دارد، این ساز جز سازهای کوبه‌ای است که به صورت یک دایره بزرگ است. این ساز را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین سازهای آسیا معرفی کرد چرا که قدمت آن به بیش‌تر از ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. دف ساختمان بسیار ساده‌ای دارد اما یادگیری آن به سادگی ساختما آن نیست و به تمرین زیادی نیاز دارد. ساختمان دف برخلاف دیگر سازها تغییر خاصی نسبت به نمونه‌های اولیه نداشته است.در این مطلب نکات زیادی در مورد آموزش دف و چگونگی تسلط بر آن بیان می‌کنیم که می‌تواند تاثیر زیادی روی سرعت و نحوه یادگیری شما داشته باشد. این روزها آموزش دف بیش‌تر به صورت آنلاین و حضوری است و روش‌های دیگر(مانند کتاب‌های آموزش و مشاهده ویدیو) تقریبا به حاشیه رفته‌اند. یادگرفتن این ساز به شدت استاد محور است و شما به عنوان هنرجوی این ساز باید دقت زیادی روی انتخاب استاد این ساز داشته باشد. کلاس‌های حضوری و آنلاین در موسسه موسیقی فردوس برگزار می‌شود اما شما باید ویژگی‌های هر نوع کلاس را بدانید تا بتوانید بهترین نوع کلاس را برای خود انتخاب کنید.

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

تجهیزات رایگان

استفاده از بهترین تجهیزات موسیقی

استدیو تمرین موسیقی و ضبط صدا

ارائه مجوز بین المللی فنی و حرفه ای

مشاوره رایگان

با درج  اطلاعات خود ، کارشناسان ما فرآیند استعدادیابی و  مشاوره انتخاب ساز موردعلاقه تان را انجام می دهند

نمونه کار هنرجویان کلاس دف

برخی از هنرجویان به شدت استاد محور هستند و این موضوع باعث می‌شود تا این افراد حساسیت بیش‌تری روی استاد داشته باشند. اگر شما برای آموزش‌تان به استاد وابستگی زیادی دارید بهتر است حساسیت بیش‌تری روی انتخاب کلاس و استاد داشته باشید. در قسمت‌های قبل گفته شد که کلاس‌های دف به ۲ صورت مختلف در موسسات موسیقی برگزار می‌شود. کلاس‌های دف در ترم‌ها و سطح‌های مختلفی در موسسات موسیقی برگزار می‌شود و شما به عنوان هنرجوی دف باید تا زمانی که لازم است در این کلاس‌ها شرکت کنید.

 بعد از یادگیری مبانی اصلی و حداقل ۲ سال زمان می‌توانید از اساتید این حوزه به صورت خصوصی استفاده کنید یا به سراغ تمرین‌های گروهی و نیمه گروهی بروید. در هر صورت در نظر داشته باشید که تمرین بدون بررسی ایرادات و اشکالات نمی‌تواند سود چندانی برای شما داشته باشد.

انواع برنامه کلاس های دف

کلاس دف مقدماتی

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان دف نوازی
 • آموزش ضربه تم و بک
 • درک مفاهیم موسیقی و تئوری موسیقی
 • آموزش انواع نت ها و نحوه نت خوانی
 • معرفی انواع میزان ها و نحوه بداهه نوازی
 • معرفی و اجرای انواع مقام ها در ساز دف
 • آموزش حرکت حلقه و تکنیک های ساده

کلاس دف پیشرفته

آموزش مخصوص افراد سطح بندی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • نحوه اجرا کردن نت زینت در دف
 • ترکیب نت های دولاچنگ و سه لاچنگ
 • حلقه مداوم یا نفس و نحوه اجرای آن
 • آموزش تکنوازی و گروه نوازی دف
 • معرفی علامت آکسان یا اکسنت و ولت
 • آموزش حرکت حلقه و تکنیک های پیشرفته
 • برگزاری گروه نوازی و کنسرت دف نوازی

کلاس دف مقدماتی تا پیشرفته

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 20 مدت زمان: 4 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان دف نوازی
 • افزایش سرعت انگشتان و تقویت عصب عضله
 • آموزش مبانی و تئوری موسیقی ساز دف
 • آموزش نت خوانی و اصول نت نوازی
 • آموزش حرکت ها و حلقه ها پیشرفته
 • آموزش تکنیک ها و ترفند های حرفه ای
 • برگزاری گروه نوازی و کنسرت دف نوازی

اساتید آموزش دف

farhanadib-webp-converter-IMG_20221128_211804_390
استاد مکنونی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو
farhanadib-webp-converter-IMG_20221128_211752_684
استاد میترا هرندی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو
استاد علمی مدرس پیانو
استاد علمی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو

کلاس دف زنی

زمان آموزش دف زنی شاید بیش‌تر از هر چیزی به مداومت و تمرین‌های شما بستگی داشته باشد. اگر بتوانید به صورت روزانه تمرین دف داشته باشید احتمالا در زمان کمی می‌توانید بر این ساز مسلط می‌شود اما اگر وقفه زیادی بین تمرین‌های شما وجود داشته باشد احتمالا موفقیت شما کاهش پیدا می‌کند. حدودا ۶ ماه لازم است تا بتوانید بر مبانی اولیه این ساز مسلط شوید و به یک مهارت نسبی در دف برسید اما برای رسیدن به مراحل پیشرفته‌تر باید حدود دو سال زمان صرف کنید.

استاد انتخابی شما در پروسه یادگیری و مهارت شما اهمیت زیادی دارد اگر شما بتوانید نزد استاد کاربلد دف بروید روند آموزش شما به شدت آسان می‌شود اما اگر استاد شما از مهارت کافی برای تدریس برخوردار نباشد این امکان وجود دارد که شما به طور کلی مسیر یادگیری این ساز را اشتباه بروید. معمولا هزینه یک استاد حرفه‌ای بیش‌تر از دیگر استادها است اما از طرفی می‌تواند انگیزه شما را دوچندان کند و زمان یادگیری شما را به شکل شگفت انگیزی کاهش دهد. معمولا در ترم‌های پایین نیازی به صرف هزینه‌های زیاد نیست و یک استاد نسبتا باتحربه می‌تواند برای آموزش شما کافی باشد اما بهتر است برای هر کلاس تحقیق کافی داشته باشید و سراغ بهترین استاد سطح خودتان بروید.

 همانطور که در قسمت قبل هم گفته شد ساز دف ساختمان بسیار ساده‌ای دارد و به همین خاطر شاید توسط هنرجویان دست کم گرفته شود در صورتی که تسلط بر این ساز نیازمند مهارت‌های بسیار ظریفی است که تسلط روی برخی از این مهارت‌ها سال‌ها زمان می‌برد. رسیدن به یک سطح نسبی از نواختن دف رابطه مستقیمی با میزان تمرین روزانه شما دارد. البته در هر ترم استاد دف میزان تمرین روزانه شما را مشخص می‌کند اما بهتر است برای رسیدن به بهترین نتیجه روزانه یک تا دو ساعت تمرین مداوم داشته باشید.

کلاس آموزش دف آنلاین

در آموزشگاه موسیقی ، کلاس‌های دف به ۲ صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. انتخاب نوع کلاس بر عهده هنرجو است و شما متناسب با نیاز و شرایطی که دارید باید در کلاس مورد نظرتان شرکت کنید. کلاس‌های آنلاین بیش‌تر برای کسانی مفید است که نمی‌خواهند زمان زیادی برای آموزش دف صرف کنند. معمولا کلاس‌های آنلاین یکی از سریع‌ترین مدل‌های آموزش این روزها هستند که اتفاقا بازده و خروجی بالایی هم دارند. برخی هنرجویان تفاوتی میان کلاس‌های آنلاین دف و فیلم‌های اموزشی قائل نمی‌شوند در صورتی که این ۲ آموزش کاملا با هم تفاوت دارند. در کلاس‌های ضبط شده شما به عنوان یک بیننده هستید و نمی‌توانید هیچ تعاملی با مدرس یا سایر هنرجویان داشته باشید اما در کلاس‌های آنلاین شما از بالاترین میزان تعامل برخوردار هستید.

 همین موضوع سبب شده است تا کلاس‌های آنلاین موسیقی در سراسر جهان طرفداران زیادی پیدا کند. این کلاس‌ها در یک پلتفرم خاص برگزار می‌شود و شما به عنوان شرکت‌ کننده می‌توانید به صورت همزمان با استاد یا سایر هنرجویان ارتباط صوتی/تصویری داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که کلاس‌های آنلاین راس ساعت خاصی برگزار می‌شوند و توصیه می‌شود در آن زمان آنلاین باشید اما اگر به هر دلیل قادر به شرکت در کلاس آنلاین نبودید ویدیوی ضبط شده کلاس برای شما ارسال می‌شود.

این ویدیو در پنل کاربری‌ شما موجود است و هر زمان که خواستید می‌توانید این ویدیو را دانلود کنید. در کلاس‌های حضوری زمان زیادی صرف رفت و آمد شما می‌شود در صورتی که برای شرکت در کلاس‌های آنلاین می‌توانید در کمتر از یک دقیقه آماده حضور در کلاس شوید. از طرفی هزینه کلاس‌های آنلاین هم نسبت به هزینه کلاس‌های حضوری بسیار کمتر است چرا که در کلاس‌های آنلاین بسیاری از هزینه‌های جاری مانند هزینه اجاره کلاس حذف شده است و شما هیچ هزینه‌ای جز حق‌الزحمه استاد پرداخت نمی‌کنید. کلاس‌های آنلاین موسسه موسیقی فردوس به طور کلی ۴ ویژگی مهم دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

۱ـ امکان مشاهده فیلم در هر زمان

همانطور که گفته شد شما در هر زمان که خواستید می‌توانید به پنل کاربری‌تان مراجعه کنید و فیلم‌های آموزشی را مشاهده کنید. این فیلم‌ها در صفحه شخصی شما برای همیشه ذخیره می‌شوند و هیچ نگرانی از بابت پاک شدن آن‌ها نداشته باشید.

۲ـ قیمت مناسب کلاس‌های آنلاین:

قیمت‌ کلاس‌های آنلاین تا ۵۰ درصد کمتر از کلاس‌های حضوری است. معمولا کلاس‌های حضوری زمان بیش‌تر از استاد می‌گیرند و از طرفی هزینه‌های مانند اجاره کلاس باعث افزایش هزینه کلاس‌های حضوری می‌شود.

۳ـ تمرینات مشخص بعد از هر جلسه:

در کلاس‌های موسیقی موسسه فردوس شما بعد از پایان هر جلسه تمرینات مشخصی دریافت می‌کنید و این تمرین‌ها را در یک گروه تلگرامی یا واتس آپی بارگذاری می‌کنید. تمرین‌ها توسط پشتیبان کلاس یا استاد بررسی می‌شود و در صورت نیاز مشکلات آن گفته می‌شود. که در آموزش تنبور نیز این موارد رعایت می شود.

۴ـ صرفه جویی در زمان:

کلاس‌های آنلاین کمترین زمان را از شما خواهند گرفت. برای حضور در کلاس‌های آنلاین شما به صورت میانگین ۳ ساعت در هفته زمان می‌گذارید در حالی که برای شرکت در کلاس‌های حضوری نیاز به صرف زمان بیش‌تری دارید.

کلاس آموزش دف زنی

برای شروع آموزش دف زنی، مراحل زیر را می‌توانید دنبال کنید:

انتخاب و خرید دف: قبل از هرچیز، باید یک دف کیفی را انتخاب کنید. نکات مهمی در خصوص خرید دف و نحوه نگهداری آن هست که باید بدانید که در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت. همچنین، مطالعه نظرات و بررسی‌ها از محصولات مختلف به شما کمک می‌کند تا انتخاب صحیحی داشته باشید.

آشنایی با بخش‌های دف: دف شامل تمامی قسمت‌هایی مانند توپاک، ریم‌ها (ریم‌های بالا و پایین)، بدنه و روکش است. قبل از شروع دف زنی حتما با اجزا و ساختمان دف را یاد بگیرید تا چگونگی استفاده از آنها را بدانید.

یادگیری نگهداری و تنظیم دف: برای حفظ کیفیت و صدای دف، باید آن را به درستی نگهداری کنید. این شامل تمیز کردن دف با مواد مناسب، تنظیم ریم‌ها و تنیدن توپاک به صورت منظم است. یادگیری این موارد به شما کمک می‌کند تا دفتان در حالت بهینه باشد.

آشنایی با ضرب‌های پایه: ضرب‌های پایه مانند دوبل، تیک و کرش برای شروع بسیار مهم هستند. می‌توانید با تمرین و تکرار این ضرب‌ها را به صورت صحیح اجرا کنید. ضرب‌های پایه در دف شامل دوبل (Dum)، تیک (Tek) و کرش (Kresh) هستند. حرکت دوبل (Dum) یک ضرب پایه در دف است که با صدای سنگینی نواخته می‌شود. در نمادگذاری نت دف، دوبل با نماد “O” نشان داده می‌شود. صدای دوبل با استفاده از قسمت‌های وسط و پایین دف تولید می‌شود. حرکت تیک (Tek)  نیز صدای سبکتری دارد که با نماد “X” در نمادگذاری نت دف نشان داده می‌شود. صدای تیک با استفاده از قسمت‌های بالای دف تولید می‌شود. کرش (Kresh)  که با صدای بلندی نواخته می‌شود. در نمادگذاری نت دف، کرش با نماد “C” نشان داده می‌شود. صدای کرش با استفاده از قسمت‌های بالا و پایین دف تولید می‌شود.

یادگیری ریتم‌های نوازندگی دف: الگوهای پایه و پیچیده‌ای برای دف نوازی وجود دارد که در کلاس آموزش دفمواردی که بیان می شود شامل: ریتم‌های سمبا، رگه‌ها و تکنیک‌های انگشت گذاری دف با ریتم های مختلف است. با تمرین و تکرار این الگوها، به تدریج مهارت‌هایتان در دف افزایش می‌یابد.

دف نوازی یک خانم

آموزش نت دف

اگر با مبانی و تئوری موسیقی آشنا باشید می دانید که برای شروع نوازندگی در هر سازی نیاز به اموزش نت یا به اصلاح نت خوانی است بنابراین در دف نوازی، باید نت‌ها که با نماد های خاصی نمایش داده می شوند را یاد بگیرید. این نماد ها شامل خطوط و فضاهای بالا و پایین خطوط موسیقی که نت‌ها را نمایش می‌دهند. نمادهای مربوط به نت‌های پایه را یاد بگیرید. نت‌های پایه در دف عبارتند از: دوم (Dum)، تیک (Tek)، کرش (Kresh) و سل (Sil). بعد از آشنایی با نت‌های پایه، می‌توانید با تمرین آن‌ها شروع کنید. برای مثال، با استفاده از ضرب‌های ساده مانند دوبل، تیک و کرش، نت‌های پایه را تمرین کنید. یادگیری نت‌های پیچیده‌تر، مرحله بعدی کار است که پس از مسلط شدن به نت‌های پایه، می‌توانید به نت‌های پیچیده‌تر و الگوهای متنوع‌تری پرداخته و آن‌ها را تمرین کنید.

بهتر است با یک مثال ادامه نت خوانی دف را تشریح کنیم. به عنوان مثال، یک الگوی ساده برای نت دف می‌تواند شامل ترکیب دوبل (Dum) و تیک (Tek) با ریتم مشخص باشد.

O X X O X X

در این الگو، دوبل را با حرف “O” و تیک را با حرف “X” نشان می‌دهیم. دوبل برای نت‌های 1، 4 و 6 استفاده شده است و تیک برای نت‌های 2، 3 و 5 استفاده شده است. با اجرای این الگو و تکرار آن به صورت پیوسته، می‌توانید یک ریتم ساده و زیبا برای نت دف ایجاد کنید.

ممکن است به دلایل زیادی کلاس‌های آنلاین را دوست نداشته باشید. معمولا کلاس‌های حضوری بالاترین میزان تعامل هنرجو و استاد را دارا هستند و همین عامل باعث شده است تا کلاس‌های حضوری بیش‌ترین طرفدار را داشته باشند. برای شرکت در کلاس‌های حضوری موسسه موسیقی فردوش در درجه اول باید تعیین سطح شوید تا در کلاسی شرکت کنید که سایر افراد، هم سطح شما باشند. هم چنین می توانید در آموزش آنلاین تنبک نیز شرکت نمایید.

 این کار کمک می‌کند تا بتوانید بیش‌ترین بهره را از کلاس‌های آنلاین ببرید. کلاس‌های حضوری موسسه موسیقی فردوس برای بهره‌مندی حداکثری شما به صورت مشخصی هنرجو می‌پذیرد و در صورت افزایش هنرجویان کلاس، یک کلاس جدید تشکیل می‌شود تا شما بیش‌ترین بازده را تجربه کنید. همان طور که در قسمت‌های قبل هم گفته شد کلاس‌های حضوری هزینه بیش‌تری نسبت به کلاس‌های آنلاین دارند اما در عوض بازده این کلاس‌ها نیز بالاتر است. یکی دیگر از مزیت‌های کلاس دف حضوری تمرین کردن به کمک هم گروهی‌های‌تان است، شما می‌توانید در طول هفته با سایر هم‌کلاسی‌های‌تان به تمرین بپردازید.

هزینه کلاس دف

کلاس‌های دف به صورت کلی هزینه‌های مختلفی دارد که این هزینه معمولا بر اساس کیفیت استاد و موسسه است. معمولا مهم‌ترین عامل تعیین کننده قیمت کلاس دف استاد است. مدرسانی که تجربه و مهارت بالایی در تدریس ساز دف دارند زیاد نیستند و به همین خاطر هزینه شرکت در کلاس این افراد بیش‌تر از دیگران است.  موقعیت جغرافیایی موسسه هم نقش مهمی در تعیین قیمت کلاس‌های حضوری دارد چرا که موسساتی که در مرکز شهر هستند و دسترسی خوبی دارند هزینه‌های اجاره بالایی می‌پردازند و همین موضوع تاثیر مستقیمی بر هزینه کلاس دارد. البته از طرفی انتخاب این موسسات می‌تواند زمان و هزینه‌های رفت و آمد شما را کاهش دهد.

کلاس‌های دف به ۲ صورت مختلف در موسسات مختلفی آموزش موسیقی برگزار می‌شوند و انتخاب نوع کلاس بر عهده شما است. معمولا کلاس‌های حضوری بازده بهتری برای هنرجویان دارند اما از طرفی کلاس‌های آنلاین زمان کمتری از شما می‌گیرند. در نظر داشته باشید که اساتید موسیقی موسسه فردوس بالاترین مهارت را در آموزش دف دارند و شما به کمک این اساتید می‌توانید در کمترین زمان دف را یاد بگیرید. البته تمرین و پشت کار شما مهم‌ترین عامل در یادگیری شما است و باید به صورت روزانه و منظم تمرین داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

پیانوی شنبه‌ها؛ مهمون ما ❤🙌

هر شنبه، از دوستان خوش شانسی باشید که در کلاس آموزش پیانو رایگان شرکت می‌کنن، شما هم مهمونمون باشین

Call Now Button