نت های پیانو و یادگیری آن ها

نت های پیانو و یادگیری آن ها

موضوع این نوشته در مورد یادگیری نت های پیانو است. همانطور که می‌دانید کیبورد پیانوها از کلیدهای مختلفی تشکیل شده است  و شکل ها و اندازه های مختلفی نیز دارند. یک پیانوی سایز بزرگِ کامل، دارای 88 کلید است. در حالی که کیبوردهای سایز متوسط، ممکن است تا 12 کلید داشته باشند. با این حال، همه پیانوها نت های مشترکی دارند. در اینجا در مورد نحوه یادگیری و خواندن نت های پیانو صحبت خواهد شد. با یادگیری نت ها می‌توانید هر آهنگی را که در ذهن دارید، بنوازید و از آن لذت ببرید.

چند نکته اولیه در مورد کلیدهای پیانو قبل از یادگیری نت ها

– در همه کیبوردهای پیانو از ۷ حرف یکسان برای کلیدهای سفید استفاده شده است . این حروف عبارتند از: A B C D E F G

– همه کیبوردهای پیانو از تعدادی کلید سیاه و سفید تشکیل شده اند.

– در کیبوردهای پیانو، نت های یکسانی زیر دست چپ و راست نوازنده قرار می گیرند.

– می توان هر موقعیت را با نگاه کردن به دو نت خاص در کیبوردهای پیانو شناسایی کرد.

یادگیری درست و سریع نت های پیانو به کمک آکادمی موسیقی فردوس

یادگیری نت های پیانو از روی کیبورد

یادگیری نت های پیانو و نواختن موسیقی با آنها، ممکن است پیچیده به نظر برسد اما در واقع، این کار بسیار ساده است. ابتدا باید نام گذاری نت های پیانو را یاد بگیرید. هر نت با یک حرف انگلیسی نام گذاری می شود. در این نامگذاری، تنها از هفت حرف اول الفبای انگلیسی استفاده می شود. برای اینکه بدانید نت های پیانو کجا هستند باید به موقعیت کلیدهای سیاه کیبورد توجه کنید. C در سمت چپِ 2 کلید سیاه قرار دارد. F در سمت راست سه کلید سیاه قرار دارد. D در وسط دو کلید سیاه قرار دارد. ترفندهایی مانند این به شما این امکان را می دهند که خواندن تمام کلیدهای سفید را یاد بگیرید. اگر ابتدا کلیدهای سیاه را پیدا کنید یافتن هر نت، برایتان آسانتر خواهد شد.

حروفی که به نت های پیانو اختصاص داده می شود در واقع الفبای موسیقی هستند. این حروف به کلیدهای سفید پیانو اختصاص داده می شوند. وقتی کلید های مربوط به این حروف و نت ها را در کیبورد پیانو پیدا کنید تقریباً می‌توانیم موسیقی را بخوانید. در ابتدای کار، با یادگیری حروف است که موسیقی پیانو قابل فهم می شود. در مرحله بعد، نوبت به یادگیری فواصل می رسد. در درس های پیانوی آموزشگاه موسیقی فردوس می‌توانید همه اینها را یاد بگیرید. خلاصه،  بدانید که در ابتدا برای نواختن نت ها باید روی کلیدهای سفید پیانو تمرکز کنید.

نحوه به یاد آوردن نت های پیانو

روش های مختلفی برای تمرین نت های پیانو برای مبتدیان وجود دارد. نوازندگان در زمان های مختلف از همه این روش ها استفاده می کنند. هنگام یادگیریِ خواندن نت ها، استفاده از سه رویکرد زیر به صورت ترکیبی برای شما مفید خواهد بود. از این طریق، در نهایت می توانید سریعتر به مرحله خواندن روانِ نت ها برسید . این سه رویکرد عبارتند از:

تشخیص نت ها در پیانو به کمک برچسب های نت

برخی از مدرسین پیانو برای دانش آموزان مبتدی از برچسب های حروف بر روی کلید های پیانو استفاده می کنند. آنها عقیده دارند این کار به یادگیری نت های پیانو کمک می کند. البته این شیوه، معایبی نیز دارد از جمله اینکه شناسایی نت ها از این طریق، پر زحمت و وقت گیر است و روشی دشوار برای یادگیری خواندن نت ها در دراز مدت است. برخی از اساتید پیانو با این شیوه یادگیری مخالفند زیرا می گویند که روش‌های بهتری برای تمرین خواندن نت ها وجود دارد. استفاده صرف از برچسب های نت در دراز مدت، سبب کاهش سرعت نوازندگان می شود. همچنین می تواند باعث کندی یا جلوگیری از حرکت دانش آموزان به فواصل مطالعه شود. هنگامی که بتوانید فواصل زمانی را تشخیص دهید و بنوازید، می توانید اولین آکورد پیانوی خود را شروع کنید. برای یادگیری درست خواندن و تشخیص نت های پیانو بهتر است از آموزش های آموزشگاه موسیقی فردوس استفاده کنید.

تشخیص نت های پیانو از روی نت های شاخص

تشخیص نت‌های شاخص به یک روش محبوب برای تمرین و یادگیری نت‌ها در پیانو تبدیل شده است. در این روش، به جای به خاطر سپردن تمام نت ها، تنها 4 نت شاخص را در هر ستون به خاطر میسپارید. این روش، روشی مفید و آسان برای ارتقای دقت و افزایش سرعت نوازندگان مبتدی است. وقتی که در خواندن نت های پیانو به این روش، مهارت پیدا کردید می‌توانید با استفاده از روش خواندن فاصله، نت‌های مجاور را نیز بخوانید.

مزایا و معایب خواندن نت های پیانو به کمک نت های شاخص

– مزایا: یادگیری نت های پیانو به این روش، سریع و آسان تر است و با آن میتوان نت های پیرامون را نیز خواند. افراد را به نت خوانی تشویق می کند و سبب رشد مهارت های دیدن نت های پیانو می شود.

– معایب: می تواند عیب یابی در نواختن را دشوار کند. به عنوان مثال، وقتی قطعه ای را می نوازید که درست به نظر نمی‌رسد، باید دوبار آن را بررسی کنید. اما اگر نت مشکوک یک نت شاخص نباشد، شاید نتوانید آن را تشخیص و رفع کنید.

خواندن و نواختن نت های پیانو به کمک تشخیص فاصله ها

روش تشخیص فاصله یک راه بصری تر برای یادگیری و خواندن نت های پیانو است. این روش در ترکیب با روش تشخیص نت های شاخص استفاده می شود. یعنی اینکه با شناسایی اولین نت به روش نت های شاخص شروع می کنید. بعد از آن، شکل نت را دنبال کنید که بالا می رود یا پایین، قدم به قدم حرکت می کند یا رد می شود. وقتی این موارد را یاد بگیرید دیگر نیازی به نامگذاری نت های پیانو ندارید. می‌توانید بدون دانستن نام یک نت خاص، جای آن را بر روی کیبورد تشخیص داده و آن را بنوازید. در این روش به انگشتان خود اجازه می دهید تا به شکل موسیقی، پاسخ دهند. بنابر این شکل موثری از تمرین نت های پیانو را یاد خواهید گرفت.

مزایا و معایب تشخیص نت های پیانو به روش تشخیص فاصله

جوانب مثبت – این رویکرد از خواندن نت های پیانو، خوانندگان را تشویق می‌کند که با درک فواصل پیانو نت‌ها را پیوسته تر بخوانند. اگر نمی توانید نام یک نت را فوراً به خاطر بیاورید، همچنان می توانید آن را بر اساس جایی که در رابطه با نت های دیگر دارد بنوازید.

معایب – در مراحلی از یادگیری احتمال اشتباه زدن نت های گیتار وجود دارد. مثلا ممکن است یک نت، خیلی بالا یا پایین تر باشد. گوش شما در این موارد به شما هشدار می دهد، اما تشخیص نت های اشتباه چندان آسان نیست.

آیا خواندن نت های پیانو تنها چیزی است که نیاز دارید؟

خواندن نت های پیانو به تنهایی نمی تواند شما را به نوازنده پیانو تبدیل کند. زیرا که چیز های مهم دیگری نیز وجود دارند که هر نوازنده پیانو باید آنها را نیز یاد بگیرند. از جمله موارد زیر:

خواندن الگوهای موسیقایی حاصل از نت های پیانو

به از یادگیری نت های پیانو مانند شخصی هستید که تازه حروف الفبای یک زبان را یاد گرفته است. کار اصلی شما از این به بعد شروع می شود زیرا باید با نت ها، الگوهای یا کلمات موسیقایی بسازید. به تدریج زمان آن فرا می رسد که خودتان را به چالش بکشید و نت های پیانو را با هم ترکیب کنید. الگوهایی متشکل از 3 یا 4 نت بنوازید و بنابراین کلمات موسیقایی را خلق کنید. وقتی کمی اعتماد به نفس شما افزایش یافت قطعات موسیقی پیچیده‌تری را انتخاب کنید. همزمان با هر دو دست خود این قطعات را بنوازید.

یادگیری مهارت های جانبی در نوازندگی پیانو

برای به خاطر سپردن و نواختن درست نت های پیانو علاوه بر خواندن آنها باید انواعی از مهارت‌های پشتیبان و مرتبط را نیز یاد بگیرید. اغلب اوقات، یک پلاتو در نت خوانی به دلیل شکاف در این مهارت های جانبی رخ می دهد. شناسایی این مهارت ها، تجربۀ یادگیری گسترده تر و مرتبط تری را فراهم می کند. برخی از این مهارت های جانبی عبارتند از:

شناخت جغرافیای کیبورد (Keyboard geography)

این بدان معنی است که در هنگام نواختن پیانو راه خود را در کیبورد پیانو بدانید. برای مثال، بدانید که اگر از C وسط شروع کنید و 3 نت را به سمت بالا بنوازید، روی F قرار خواهید گرفت. باید بتوانید این نت ها را بدون نگاه کردن به کیبورد پیانو اجرا کنید.

در نواختن پیانو نت های بعدی را پیش بینی کنید

داشتن پیش بینی، حسی مهم در نوازندگی است زیرا نوازندگان حرفه ای تنها نت ها را خیلی سریع به خاطر نمی آورند. آنها محتمل ترین نت ها را نیز پیش بینی کنند. مثلا یک قطعه در G ماژور به احتمال زیاد به G ختم می شود. یادآوری این نکته برای یادگیری بهتر خواندن نت های پیانو مفید است. البته ممکن است هنوز دانش لازم برای اینگونه پیش‌بینی ها را نداشته باشید اما اگر تلاش کنید میتوانید به این توانایی برسید.

گوش ها و دستان خود را به نواختن پیانو تمرین دهید

در نواختن پیانو باید قدرت کافی در تشخیص شنیداری نت های پیانو ها را داشته باشید. این کار با تمرین و گوش دادن های مکرر به قطعات بدست می آید. تمرین نت های پیانو، گوش دادن و بداهه نوازی به مهارت های نوازندگی شما می افزاید. باید بر روی این تمرین ها به اندازه کافی وقت بگذارید. باید به اندازه ای تمرین کنید که انگشتان شما بصورت اتوماتیک نت های پیانو را بنوازند. انگشتان در مکان یابی نت های پیانو ها نباید وقفه ای داشته باشند. تنها در این صورت است که میتوانید بگویید یک نوازنده واقعی پیانو هستید.

کلام آخر

اگر یک نوازنده تازه کار پیانو هستید و با خواندن نت های پیانو آشنایی کافی ندارید توصیه می‌شود از آموزش‌های آموزشگاه موسیقی فردوس بهره بگیریدو سری هم به مطلب نت شاهد بزنید. بسیاری از افراد از تلاش یادگیری پیانو نا امید شده اند. برخی دیگر در سطوح پایین از نوازندگی پیانو باقی می مانند. برای اینکه جزو این گروه از نوازندگان نباشید آموزشگاه موسیقی فردوس، یار و یاور شما خواهد بود. برای یادگیری بهتر می تواند جهت ثبت نام کلاس پیانو به آموزشگاه موسیقی فردوس مراجعه نمایید.

نوشته قبلی

سوال های رایج هنرآموزان پیانو

نوشته بعدی

نگاهی به موسیقی و سازهای سنتی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.