مقدمه کلاس آموزش سه تار

احتمالا شما هم سه تار را به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین سازهای موسیقی ایران و جهان می‌شناسید. معمولا سه تار به کمک مضراب نواخته می‌شود و پیدایش این ساز به حدود هزار سال قبل باز می‌گردد. آموزش و یادگیری ساز سه تار شاید در ابتدا سخت به نظر بیاید اما این ساز ساختمان بسیار واضح و مشخصی دارد و تسلط اولیه بر این ساز کار ساده‌ای است. با توجه به قدمت دیرینه این ساز انتظار می‌رود که ساختمان این ساز بسیار قدیمی باشد اما با توجه به آپدیت‌هایی که در طول این سال‌ها انجام شده است قسمت‌هایی از این ساز بروزرسانی شده‌اند و به همین خاطر ساز و کار آن روان‌تر و بهتر شده است. در این مقاله می‌خواهیم مهم‌ترین نکات آموزش سه تار را بیان کنیم. امروزه آموزش سه تار به صورت‌های مختلفی در موسسات کشور صورت می‌گیرد اما آموزش آنلاین و حضوری طرفداران بیش‌تری دارد. موسسه آموزش موسیقی فردوس به عنوان مرجع برگزاری کلاس‌های موسیقی به دو شکل آنلاین و غیرحضوری کلاس برگزار می‌کند و در ادامه هر کدام از این روش‌های آموزشی را به شکل کامل شرح می‌دهیم.

کلاس آموزش سه تار

کلاس آنلاین سه تار

یادگیری ابتدایی سه تار بسیار ساده‌ است و شما بعد از ۶ ماه می‌توانید تمامی مبانی مربوط به سه تار را یاد بگیرید اما باید در نظر داشته باشید که برای استاد شدن در نواختن سه تار نیاز به چندین سال تجربه و تمرین است. شما بعد از ثبت نام در کلاس‌های آموزش سه تار باید چند جلسه‌ای به صورت آکادمیک در مورد سه تار اطلاعات دریافت کنید و بعد از یادگیری مبانی اولیه استاد به سراغ آموزش نواختن سه تار می‌رود. در جلسات اول ممکن است ارتباط با سه تار کمی سخت و دشوار به نظر بیاید اما با تمرین و ممارست می‌توانید سه تار به راحتی در دست بگیرید و خیلی آسان آن را بنوازید. نواختن اصولی این ساز برای یک دانشجوی معمولی در حدود ۳ ماه زمان می‌برد. در ۳ ماه ابتدایی آموزش سه تار باید سعی کنید فعالیت و تمرین زیادی داشته باشید اما بعد از این ۳ ماه روزانه یکی دو ساعت تمرین کافی به نظر می‌رسد. البته مشخص کردن میزان تمرین‌های شما برعهده استاد است ولی شما برای گرفتن نتیجه بهتر می‌توانید بیش‌تر از حد معمول تمرین داشته باشید. تمرین سه تار باید به صورت منظم و منسجم باشد چرا که شرط اصلی موسیقی تمرین منظم است. کسانی که در رشته‌های مختلف ساز به درجه استادی رسیده‌اند سال‌های سال به صورت دائم تلاش و تمرین کرده‌اند. حرفه‌ای شدن در سه تار برای افراد معمولا ۲ سال زمان می‌طلبد اما این ۲ سال در مقایسه با اساتید موسیقی که چند ده سال زمان صرف کرده‌اند عدد بزرگی نیست. پس در نظر داشته باشید که رسیدن به درجه مناسبی از مهارت در سه تار زمان زیادی می‌طلبد. معمولا استاد یکی از مهم‌ترین عوامل یادگیری هنرجو در سه تار است به همین دلیل توصیه می‌شود سراغ اساتید برتر بروید و حساسیت زیادی روی کیفیت و نحوه تدریس استاد داشته باشید. بسیاری از اوقات استاد سه تار سطح بالایی در نواختن این ساز دارد اما به علت‌های مختلفی استاد خوبی برای آموزش شما نیست. برای ترم‌های پایین کلاس موسیقی نیازی نیست که شخص مدرس حتما تجربه چند ده ساله در سه تار داشته باشد اما بهتر است شخص مربوطه در سطح مناسبی از مهارت قرار داشته باشد. تدریس روان استاد می‌تواند یادگیری سه تار را برای شما آسان‌تر کند و همین موضوع کمک می‌کند تا علاقه شما به این ساز بیش‌تر شود. البته بسیاری از هنرجویان سه تار استاد محور نیستند و به کمک فیلم‌های آموزشی سطح وب هم این ساز را تا حد خوبی یاد می‌گیرند اما آموزش حرفه‌ای این ساز حتما نیاز به شرکت در کلاس و داشتن استاد دارد.

کلاس آموزش سه تار

کلاس آنلاین تار

کلاس آنلاین ساز سه تار یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسانی است که می‌خواهند در کمترین زمان به ساز سه تار مسلط می‌شوند. کلاس‌‌های آنلاین این ساز در کمترین زمان شما را به هدف‌تان می‌رساند. کلاس‌های آنلاین فقط به صورت چند فیلم نیستند و بدین صورت است که شما در یک پلتفرم خاص شرکت می‌کنید و استاد و هنرجو به صورت همزمان آنلاین می‌شوند. این کار باعث می‌شود بیش‌ترین میزان تعامل در پلتفرم صورت گیرد. البته کلاس‌های آنلاین بعد از برگزاری هر جلسه به صورت فیلم در پروفایل شما منتشر می‌شود اما توصیه می‌شود در هنگام زمان برگزاری کلاس حاضر باشید تا بیش‌ترین استفاده را از کلاس ببرید. بیش‌تر اوقات دانشجویان کلاس‌های زیادی در دانشگاه‌ دارند و این کلاس‌ها باعث تداخل می‌شود و به همی خاطر کلاس‌های آنلاین می‌تواند مطمئن‌ترین و بهترین راه برای پیگیری آموزش سه تار باشد. از طرفی برخی از هنرجویان سه تار در شهرستان هستند و دسترسی مناسبی به اساتید برتر سه تار ندارند. در کلاس‌های آنلاین موسسه موسیقی فردوس شما می‌توانید هنگام برگزاری کلاس به صورت متن یا صوت سوال خود را از استاد مربوطه بپرسید. هزینه‌های کلاس آنلاین موسیقی نسبت به کلاس‌های حضوری این ساز قیمت کمتری دارد و این موضوع به خاطر این است که کلاس‌های آنلاین هزینه اجاره کلاس ندارد و از طرفی زمان صرف شده استاد هم بسیار کمتر است. در کلاس‌های حضوری زمان زیادی صرف حمل و نقل استاد می‌شود اما در کلاس‌های غیرحضوری شما می‌توانید باصرف کمترین زمان ساز مورد علاقه‌تان را یاد بگیرید. مهم‌ترین مزیت‌های کلاس آنلاین ۴ مورد است که این ۴ مورد را به صورت اختصاصی در ادامه مطلب ذکر کرده‌ایم. همچنین در نظر داشته باشید که کلاس‌های آنلاین موسسه موسیقی فردوس برای بهره‌مندی از بهترین و بالاترین بازدهی بعد از هر جلسه تمرین‌های هنرجویان را بررسی می‌کند که این بررسی توسط شخص استاد و یا پشتیبان کلاس صورت می‌گیرد.

کلاس آموزش سه تار

کلاس حضوری سه تار

برخی از هنرجویان کلاس‌های حضوری را به همه مدل‌های دیگر ترجیح می‌دهند و سعی می‌کنند که در کلاس‌های حضوری شرکت کنند و از حضور اساتید برتر و برجسته ساز استفاده کنند. کلاس‌های حضوری سه تار موسسه فردوس بابهره‌گیری از بهترین اساتید می‌تواند بهترین انتخاب برای کسانی باشد که به دنبال کلاس‌های سه تار حضوری هستند. قبل از شرکت‌ در کلاس‌های حضوری باید تعیین سطح شوید و بعد از تعیین سطح در کلاس مربوطه شرکت کنید. تعیین سطح کلاس‌های سه تار به این خاطر است که بازده کلاس‌ها در بالاترین میزان ممکن باشد. معمولا کلاس‌های حضوری سه تار در جلسات یک و نیم ساعته برگزار می‌شود و در صورت برگزاری چند کلاس سه تار هنرجویان می‌توانند مناسب‌ترین کلاس را شرکت کنند(کلاس‌ها در روزهای مختلف و ساعات مختلفی برگزار می‌شود). هزینه کلاس‌های حضوری بیش‌تر از کلاس‌های آنلاین است اما از طرفی بازده کلاس‌های حضوری هم بالاتر است و شما امکان تعامل بیش‌تری با استاد دارید. تمرین با سایر هم کلاسی‌ها هم یکی دیگر از مزیت‌های کلاس حضوری سه تار است که باید به آن توجه داشته باشید. در صورتی که کلاس‌های حضوری سه تار بیش‌ از حد شلوغ بشود امکان تفکیک آن به ۲ کلاس وجود ندارد چرا که موسسه فردوس به دنبال بازدهی هر چه بالاتر کلاس‌ها است. تمرین به همراه سایر هم کلاسی‌ها می‌تواند یکی بهترین و سریع‌ترین راه‌های پیشرفت در سه تار باشد.

کلاس آموزش سه تار

هزینه کلاس سه تار

کلاس‌های سه تار بسته به نوع آن و استاد مربوطه قیمت‌های مختلفی دارد. انتخاب نوع کلاس(آنلاین ـ حضوری) دلخواه است اما باید به استاد توجه زیادی داشته باشید چرا که استاد مهم‌ترین نقش را در شروع یادگیری شما دارد و اگر استاد مربوطه شما تبحر کافی نداشته باشد مشکلات زیادی برای شما به وجود می‌آید و ممکن است از یادگیری سه تا دلسرد شوید. ترم‌های آنلاین سه تار در حدود ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارند اما کلاس‌های حضوری به صورت ترمی در حدود یک میلیون تومان هزینه دارند. البته برای شروع یادگیری سه تار به یک ساز هم نیاز دارید که بهتر است در مورد خرید آن از استاد مربوطه‌تان کمک بگیرید. موقعیت جغرافیایی موسسه هم نقش مهمی در تعیین قیمت کلاس‌های حضوری دارد چرا که موسساتی که در مرکز شهر هستند و دسترسی خوبی دارند هزینه‌های اجاره بالایی می‌پردازند و همین موضوع تاثیر مستقیمی بر هزینه کلاس دارد. البته از طرفی انتخاب این موسسات می‌تواند زمان و هزینه‌های رفت و آمد شما را کاهش دهد.

جمع‌بندی کلاس آموزش سه تار

امروزه کلاس‌های سه تار به دو صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شوند و شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک از این کلاس‌ها بیش‌تر برای شما مفید است. اگر در هر روز کارهای زیادی دارید و زمان زیادی برای رفت و آمد کلاس ندارید بهتر است کلاس‌های آنلاین را انتخاب کنید چرا که بدون نیاز به رفت و آمد می‌توانید در این کلاس‌ها حاضر شوید و از طرفی این کلاس‌ها به کمک تکنولوژی‌های جدید از بالاترین حد تعامل برخوردار است و می‌تواند بهترین انتخاب برای کسانی باشد که زمان زیادی ندارند. اما از طرف دیگر کلاس‌های حضوری همان شیوه سنتی کلاس سه تار است که بازده بسیار بالایی دارد و شما می‌توانید به طور مستقیم با استاد ارتباط داشته باشید و مشکلات‌تان را از وی بپرسید. همچنین در نظر داشته باشید که اساتید موسیقی موسسه فردوس بالاترین مهارت را در آموزش سه تار دارند و شما به کمک این اساتید می‌توانید در کمترین زمان سه تار را یاد بگیرید. البته تمرین و پشت کار شما مهم‌ترین عامل در یادگیری شما است و باید به صورت روزانه و منظم تمرین داشته باشید.

فرم ثبت نام کلاس سه تار

3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • امیر اقبال
  دسامبر 23, 2020 7:11 ق.ظ

  با سلام، من ساکن ایران نیستم لطفا شرایط استفاده از کلاس آنلاین را برایم ایمیل کنید.

  پاسخ
 • به نطرم این مقاله به اندازه ی کافی اطلاعات مناسب داره و برای بیشتر دانستن در مورد سه تار خیلی قابل استفاده و خوب است .
  با تشکر از نویسنده . خیلی خوب و تمیز نوشته شده است .

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Button