آموزش سه تار

آموزش سه‌تار آنلاین و حضوری

احتمالا شما هم سه تار را به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین سازهای موسیقی ایران و جهان می‌شناسید. معمولا سه تار به کمک مضراب نواخته می‌شود و پیدایش این ساز به حدود هزار سال قبل باز می‌گردد. آموزش و یادگیری ساز سه تار شاید در ابتدا سخت به نظر بیاید اما این ساز ساختمان بسیار واضح و مشخصی دارد و تسلط اولیه بر این ساز کار ساده‌ای است. با توجه به قدمت دیرینه این ساز انتظار می‌رود که ساختمان این ساز بسیار قدیمی باشد اما با توجه به آپدیت‌هایی که در طول این سال‌ها انجام شده است قسمت‌هایی از این ساز بروزرسانی شده‌اند و به همین خاطر ساز و کار آن روان‌تر و بهتر شده است. در این مقاله می‌خواهیم مهم‌ترین نکات آموزش سه تار را بیان کنیم. امروزه آموزش سه تار به صورت‌های مختلفی در موسسات کشور صورت می‌گیرد اما آموزش آنلاین و حضوری طرفداران بیش‌تری دارد. موسسه آموزش موسیقی فردوس به عنوان مرجع برگزاری کلاس‌های موسیقی به دو شکل آنلاین و غیرحضوری کلاس برگزار می‌کند و در ادامه هر کدام از این روش‌های آموزشی را به شکل کامل شرح می‌دهیم.

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

تجهیزات رایگان

استفاده از بهترین تجهیزات موسیقی

استدیو تمرین موسیقی و ضبط صدا

ارائه مجوز بین المللی فنی و حرفه ای

مشاوره رایگان

با درج  اطلاعات خود ، کارشناسان ما فرآیند استعدادیابی و  مشاوره انتخاب ساز موردعلاقه تان را انجام می دهند

کلاس سه تار

یادگیری ابتدایی سه تار بسیار ساده‌ است و شما بعد از ۶ ماه می‌توانید تمامی مبانی مربوط به سه تار را یاد بگیرید اما باید در نظر داشته باشید که برای استاد شدن در نواختن سه تار نیاز به چندین سال تجربه و تمرین است. شما بعد از ثبت نام در کلاس‌های آموزش سه تار باید چند جلسه‌ای به صورت آکادمیک در مورد سه تار اطلاعات دریافت کنید و بعد از یادگیری مبانی اولیه استاد به سراغ آموزش نواختن سه تار می‌رود. در جلسات اول ممکن است ارتباط با سه تار کمی سخت و دشوار به نظر بیاید اما با تمرین و ممارست می‌توانید سه تار به راحتی در دست بگیرید و خیلی آسان آن را بنوازید. نواختن اصولی این ساز برای یک دانشجوی معمولی در حدود ۳ ماه زمان می‌برد. در ۳ ماه ابتدایی آموزش سه تار باید سعی کنید فعالیت و تمرین زیادی داشته باشید اما بعد از این ۳ ماه روزانه یکی دو ساعت تمرین کافی به نظر می‌رسد. البته مشخص کردن میزان تمرین‌های شما برعهده استاد است ولی شما برای گرفتن نتیجه بهتر می‌توانید بیش‌تر از حد معمول تمرین داشته باشید. تمرین سه تار باید به صورت منظم و منسجم باشد چرا که شرط اصلی موسیقی تمرین منظم است. کسانی که در رشته‌های مختلف ساز به درجه استادی رسیده‌اند سال‌های سال به صورت دائم تلاش و تمرین کرده‌اند. حرفه‌ای شدن در سه تار برای افراد معمولا ۲ سال زمان می‌طلبد اما این ۲ سال در مقایسه با اساتید موسیقی که چند ده سال زمان صرف کرده‌اند عدد بزرگی نیست. پس در نظر داشته باشید که رسیدن به درجه مناسبی از مهارت در سه تار زمان زیادی می‌طلبد.

انواع برنامه کلاس های سه تار

کلاس سه تار مقدماتی

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • آشنایی با ساختار سه تار و نحوه گرفتن ساز
 • آموزش کوک کردن سه تار دستی و با تیونر
 • طرز بستن سیم های سه تار
 • آموزش ریتم ها و مضراب در ساز ها
 • آموزش نت های سه تار
 • انجام تمرینات پوزیسیون
 • نواختن آهنگ و قطعه صحیح

کلاس سه تار پیشرفته

آموزش مخصوص افراد سطح بندی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • آموزش مبانی سه تار و ساختار سه تار
 • آموزش کوک سه تار دستی و با تیونر
 • پرده شناسی، کرشمه، فرود و میزان ها
 • نت خوانی و اجرای صحیح نت
 • آموزش دستگاه ماهور، شور، سه گاه
 • آموزش و تمرین انواع آهنگ ها
 • آموزش تکنیک های تخصصی ساز سه تار

کلاس سه تار مقدماتی تا پیشرفته

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 20 مدت زمان: 4 ماه
 • آموزش مبانی موسیقی و نحوه نواختن سه تار
 • آموزش کوک سه تار دستی و تیونر
 • آموزش کرشمه، فرود،میزان ها و ریتم و نت ها
 • طرز کار با سیم ها و دستگاه ها
 • آموزش تکنیک های حرفه ای سه تار
 • آموزش تمرینات مبتدی تا پیشرفته
 • نواختن انواع قطعات و آهنگ ها

اساتید آموزش سه تار

farhanadib-webp-converter-IMG_20221128_211804_390
استاد مکنونی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو
farhanadib-webp-converter-IMG_20221128_211752_684
استاد میترا هرندی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو
استاد خلیلی مدرس ساز های سنتی
استاد خلیلی
دوره تخصصی نوازندگی پیانو در سبک پاپ و کلاسیک و سابقه چهار سال تدریس پیانو

آموزش سه تار

معمولا استاد یکی از مهم‌ترین عوامل یادگیری هنرجو در سه تار است به همین دلیل توصیه می‌شود سراغ اساتید برتر بروید و حساسیت زیادی روی کیفیت و نحوه تدریس استاد داشته باشید. بسیاری از اوقات استاد سه تار سطح بالایی در نواختن این ساز دارد اما به علت‌های مختلفی استاد خوبی برای آموزش شما نیست. برای ترم‌های پایین کلاس موسیقی نیازی نیست که شخص مدرس حتما تجربه چند ده ساله در سه تار داشته باشد اما بهتر است شخص مربوطه در سطح مناسبی از مهارت قرار داشته باشد. تدریس روان استاد می‌تواند یادگیری سه تار را برای شما آسان‌تر کند و همین موضوع کمک می‌کند تا علاقه شما به این ساز بیش‌تر شود. البته بسیاری از هنرجویان سه تار استاد محور نیستند و به کمک فیلم‌های آموزشی سطح وب هم این ساز را تا حد خوبی یاد می‌گیرند اما آموزش حرفه‌ای این ساز حتما نیاز به شرکت در کلاس و داشتن استاد دارد.

کلاس سه تار آنلاین

کلاس آموزش سه تار کلاس آنلاین ساز سه تار یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسانی است که می‌خواهند در کمترین زمان به ساز سه تار مسلط می‌شوند. کلاس‌‌های آنلاین این ساز در کمترین زمان شما را به هدف‌تان می‌رساند. کلاس‌های آنلاین فقط به صورت چند فیلم نیستند و بدین صورت است که شما در یک پلتفرم خاص شرکت می‌کنید و استاد و هنرجو به صورت همزمان آنلاین می‌شوند. این کار باعث می‌شود بیش‌ترین میزان تعامل در پلتفرم صورت گیرد. البته کلاس‌های آنلاین بعد از برگزاری هر جلسه به صورت فیلم در پروفایل شما منتشر می‌شود اما توصیه می‌شود در هنگام زمان برگزاری کلاس حاضر باشید تا بیش‌ترین استفاده را از کلاس ببرید. بیش‌تر اوقات دانشجویان کلاس‌های زیادی در دانشگاه‌ دارند و این کلاس‌ها باعث تداخل می‌شود و به همی خاطر کلاس‌های آنلاین می‌تواند مطمئن‌ترین و بهترین راه برای پیگیری آموزش سه تار باشد.

 از طرفی برخی از هنرجویان سه تار در شهرستان هستند و دسترسی مناسبی به اساتید برتر سه تار ندارند. در کلاس‌های آنلاین موسسه موسیقی فردوس شما می‌توانید هنگام برگزاری کلاس به صورت متن یا صوت سوال خود را از استاد مربوطه بپرسید.

هزینه کلاس سه تار

هزینه‌های کلاس آنلاین موسیقی نسبت به کلاس‌های حضوری این ساز قیمت کمتری دارد و این موضوع به خاطر این است که کلاس‌های آنلاین هزینه اجاره کلاس ندارد و از طرفی زمان صرف شده استاد هم بسیار کمتر است. در کلاس‌های حضوری زمان زیادی صرف حمل و نقل استاد می‌شود اما در کلاس‌های غیرحضوری شما می‌توانید باصرف کمترین زمان ساز مورد علاقه‌تان را یاد بگیرید. مهم‌ترین مزیت‌های کلاس آنلاین ۴ مورد است که این ۴ مورد را به صورت اختصاصی در ادامه مطلب ذکر کرده‌ایم. همچنین در نظر داشته باشید که کلاس‌های آنلاین موسسه موسیقی فردوس برای بهره‌مندی از بهترین و بالاترین بازدهی بعد از هر جلسه تمرین‌های هنرجویان را بررسی می‌کند که این بررسی توسط شخص استاد و یا پشتیبان کلاس صورت می‌گیرد.

کلاس آموزش ستار برخی از هنرجویان کلاس‌های حضوری را به همه مدل‌های دیگر ترجیح می‌دهند و سعی می‌کنند که در کلاس‌های حضوری شرکت کنند و از حضور اساتید برتر و برجسته ساز استفاده کنند. کلاس‌های حضوری سه تار موسسه فردوس بابهره‌گیری از بهترین اساتید می‌تواند بهترین انتخاب برای کسانی باشد که به دنبال کلاس‌های سه تار حضوری هستند. قبل از شرکت‌ در کلاس‌های حضوری باید تعیین سطح شوید و بعد از تعیین سطح در کلاس مربوطه شرکت کنید. تعیین سطح کلاس‌های سه تار به این خاطر است که بازده کلاس‌ها در بالاترین میزان ممکن باشد. معمولا کلاس‌های حضوری سه تار در جلسات یک و نیم ساعته برگزار می‌شود و در صورت برگزاری چند کلاس سه تار هنرجویان می‌توانند مناسب‌ترین کلاس را شرکت کنند(کلاس‌ها در روزهای مختلف و ساعات مختلفی برگزار می‌شود). هزینه کلاس‌های حضوری بیش‌تر از کلاس‌های آنلاین است اما از طرفی بازده کلاس‌های حضوری هم بالاتر است و شما امکان تعامل بیش‌تری با استاد دارید. تمرین با سایر هم کلاسی‌ها هم یکی دیگر از مزیت‌های کلاس حضوری سه تار است که باید به آن توجه داشته باشید. 

در صورتی که کلاس‌های حضوری سه تار بیش‌ از حد شلوغ بشود امکان تفکیک آن به ۲ کلاس وجود ندارد چرا که موسسه فردوس به دنبال بازدهی هر چه بالاتر کلاس‌ها است. تمرین به همراه سایر هم کلاسی‌ها می‌تواند یکی بهترین و سریع‌ترین راه‌های پیشرفت در سه تار باشد.

کلاس سه تار در تهران

کلاس‌های سه تار در تهران بسته به نوع آن و استاد مربوطه قیمت‌های مختلفی دارد. انتخاب نوع کلاس(آنلاین ـ حضوری) دلخواه است اما باید به استاد توجه زیادی داشته باشید چرا که استاد مهم‌ترین نقش را در شروع یادگیری شما دارد و اگر استاد مربوطه شما تبحر کافی نداشته باشد مشکلات زیادی برای شما به وجود می‌آید و ممکن است از یادگیری سه تا دلسرد شوید. ترم‌های آنلاین سه تار در حدود ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارند اما آموزش سه تار در تهران، به صورت ترمی در حدود یک میلیون تومان هزینه دارند. البته برای شروع یادگیری سه تار به یک ساز هم نیاز دارید که بهتر است در مورد خرید آن از استاد مربوطه‌تان کمک بگیرید. موقعیت جغرافیایی موسسه هم نقش مهمی در تعیین قیمت کلاس‌های حضوری دارد چرا که موسساتی که در مرکز شهر هستند و دسترسی خوبی دارند هزینه‌های اجاره بالایی می‌پردازند و همین موضوع تاثیر مستقیمی بر هزینه کلاس دارد. البته از طرفی انتخاب این موسسات می‌تواند زمان و هزینه‌های رفت و آمد شما را کاهش دهد.

 امروزه کلاس آموزش سه تار، کلاس تار ، کلاس سازدهنی ، کلاس کمانچه به دو صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شوند و شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک از این کلاس‌ها بیش‌تر برای شما مفید است. اگر در هر روز کارهای زیادی دارید و زمان زیادی برای رفت و آمد کلاس ندارید بهتر است کلاس‌های آنلاین را انتخاب کنید چرا که بدون نیاز به رفت و آمد می‌توانید در این کلاس‌ها حاضر شوید و از طرفی این کلاس‌ها به کمک تکنولوژی‌های جدید از بالاترین حد تعامل برخوردار است و می‌تواند بهترین انتخاب برای کسانی باشد که زمان زیادی ندارند. اما از طرف دیگر کلاس‌های حضوری همان شیوه سنتی کلاس سه تار است که بازده بسیار بالایی دارد و شما می‌توانید به طور مستقیم با استاد ارتباط داشته باشید و مشکلات‌تان را از وی بپرسید. همچنین در نظر داشته باشید که اساتید موسیقی موسسه فردوس بالاترین مهارت را در آموزش سه تار دارند و شما به کمک این اساتید می‌توانید در کمترین زمان سه تار را یاد بگیرید. البته تمرین و پشت کار شما مهم‌ترین عامل در یادگیری شما است و باید به صورت روزانه و منظم تمرین داشته باشید

3 در مورد “کلاس آموزش سه تار آنلاین و حضوری”

 1. سلام هزینه کلاس سه تار برای قسمت مبتدی تا پیشرفته چقدره و چه مدت زمانی طول میکشه تا سه تار رو به صورت حرفه ای بزنیم امکان پرداخت اقساط هزینه کلاس سه تار هم دارید یا خیر؟ ممنون

  1. آموزشگاه موسیقی فردوس

   سلام خدمت شما
   برای اطلاع از هزینه کلاس سه تار و و دت زمان آموزش از طریق راه های ارتباطی تماس بگیرید تا همکاران ما راهنمایی کاملی داشته باشند. نحوه پرداخت هم بستگی به آموزش و تعداد جلسات قابل توافق هست.

 2. پدرام حسینی

  سلام نحوه کوک کردن سه تا و ساز تار یکی هستش یا تفاوت داره ، امکانش هست یه جلسه کلاس آموزش سه تار فقط برای کوک کردن ساز بذارید یا نه باید کل دوره تار رو شرکت کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا

پیانوی شنبه‌ها؛ مهمون ما ❤🙌

هر شنبه، از دوستان خوش شانسی باشید که در کلاس آموزش پیانو رایگان شرکت می‌کنن، شما هم مهمونمون باشین

Call Now Button