نکات ضروری شروع آواز خواندن

شروع آواز خواندن یکی از مهمترین قسمت های خوانندگی است که باید هم خوانندگان مبتدی و هم خوانندگان حرفه ای به آن توجه بیشتری کنند. آواز خواندن زمانی موثر خواهد بود که مخاطبان شما به هیجان بیفتند و از آواز شما نهایت لذت را ببرند.

هر چقدر صدای شما از وضوح و کیفیت بیشتری برخوردار باشد مخاطبان لذت بیشتری را خواهند برد. انتخاب یک معلم آواز با تجربه می تواند در یادگیری تمرین های آواز قبل از آموزش خوانندگی به شما کمک زیادی کند.

آموزشگاه موسیقی فردوس با داشتن اساتید موسیقی برتر کشور می تواند به شما کمک زیادی در تبدیل شدن به یک خواننده حرفه ای کند. شاید از خود بپرسید که چرا باید یک معلم آواز با تجربه داشته باشید؟ زیرا یک معلم با تجربه با استفاده از تمرین های آواز مناسب به شما آموزش می دهد که چگونه برخی از مشکلات صدای خود را حل کنید. برخی از تمرین ها عبارتند از: تنفس صحیح، تلفظ کلمات، تغذیه مناسب و…

شروع آواز خواندن یکی از مهمترین قسمت های خوانندگی است

نکات ضروری شروع آواز خواندن

هیچ چیز نمی تواند مانند یک آواز خواندن حال انسان رو خوب کند. آواز خواندن می تواند یک روش درمان برای  داشتن روحیه ی بهتر، سرگرم کننده، به وجود آورنده احساس شادی و .. باشد. اگر شما به تازگی وارد حرفه ی خوانندگی شده اید، شما نیاز به یک معلم آواز دارید تا به شما کمک کند تا صدای خود را تقویت کنید. معلم آواز به شما کمک می کند بتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

آموزشگاه موسیقی فردوس با داشتن معلمان و مربیان آواز با تجربه می تواند به شما کمک کند تا به یک خواننده حرفه ای تبدیل شوید. آموزشگاه موسیقی فردوس با داشتن یک محیط جذاب و حرفه ای در زمینه موسیقی این امکان را به شما می دهد تا با تمرکز زیاد تری به تمرینات قبل از شروع آواز خواندن بپردازید.

شما با یادگیری تکنیک ها و تمرین های مختلف آواز خواندن در آموزشگاه موسیقی فردوس می توانید تجربه خود را در موسیقی بسیار افزایش دهید. اگر شما یک خواننده مبتدی هستید بهتر است قبل از انتخاب یک معلم آواز با تجربه بهتر است که یک سری تمرین ها و نکاتی را قبل از شروع آواز خواندن بدانید.

خوانندگی و یا آواز خواندن یکی از حرفه های است که طرفداران زیادی دارد

چرا آواز می خوانیم؟

خوانندگی و یا آواز خواندن یکی از حرفه های است که طرفداران زیادی دارد اما تا به حال از خود پرسیده که مخاطبان چرا به صدای شما گوش می کنند؟ بله درست حدس زده اید بیش از 90 درصد افرادی که به صدای شما گوش می دهند تنها به خاطر سرگرم شدن و لذت بردن از آهنگ شما است و بیش از 90 درصد آنها از تکنیک ها موسیقی به صورت حرفه ای سر در نمی آورند.

بنابراین چگونه می توانید مطمئن باشید که اجرای که قرار است روی صحنه انجام دهید، برای مخاطبان لذت بخش خواهد بود.؟ در ادامه شما را با برخی از تکنیک های قبل از شروع آواز خواندن آشنا خواهم کرد تا شما با استفاده از آنها بتوانید یک اجرای عالی را برای مخاطبانتان داشته باشید. شما همچنین می توانید از این تکنیک ها قبل از شروع آواز خواندن در کلاس های موسیقی و … نیز استفاده کنید.

بیانی واضح

مخاطبان زمانی از اجرای شما لذت می برند که کاملا متن آهنگ را متوجه شوند. بنابراین یکی از مهمترین تمرین های که باید قبل از شروع آواز خواندن داشته باشید، تلفظ کلمات مناسب است. فرق بین خوانندگان و نوازندگان در تلفظ صحیح کلمات است.

هر چقدر که بیان واضحی در هنگام شروع آواز خواندن داشته باشید مخاطبان از اجرای شما بیشتر لذت می برند زیرا داشتن یک شروع قوی همیشه برای مخاطبان جذاب خواهد بود. تلفظ صحیح کلمات در هنگام شروع آواز خواندن کافی نمی باشد بلکه شما به انرژی بیشتری برای شروع آواز خواندن نیاز دارید.

سعی کنید در هنگام آواز خواندن کلمات را به گونه ای تلفظ کنید که مخاطبان کلمات شما را به خوبی بشنوند و اگر برای شما تلفظ آنها دشوار است یا با کمبود نفس مواجه می شوید بهتر است که این مشکل را با تمرینات نفس و همچنین بیشتر صحبت کردن حل کنید.

چگونه بیان واضحی داشته باشیم؟

دامنه خود را پیدا کنید

دانستن دامنه صدا به شما کمک می کند تا بتوانید آهنگ های مناسب برای صدایتان را انتخاب کنید. اگر به تازگی وارد حرفه ی خوانندگی شده اید شما قطعا شناخت کمتری نسبت به دامنه صدای خود دارید برای پیدا کردن دامنه صدای خود شما می توانید از تمرین های مختلفی استفاده کنید.

یکی از تمرین هایی که برای تشخیص دامنه صدا انجام می دهند این است که شما از یک نت پایین شروع به آواز خواندن کنید و سپس نتهای بالا را تمرین کنید و مجددا به نت های پایین باز گردید. شناخت دامنه صدا به شما قبل از شروع آواز خواندن کمک بزرگی می کند زیرا زمانی که شما با دامنه صدای خود آشنا باشید خیلی راحت تر و با اعتماد به نفس بیشتری آواز را شروع خواهید کرد.

مبتدیان خوانندگی معمولا قبل از شروع آواز خواندن دچار نگرانی های خواهند شد که اگر از قبل دامنه صدای خود را بشناسند و مطمئن باشند که از پس آواز بر خواهند آمد، قطعا نگرانی آنها برطرف خواهد شد.

لبخند بزنید

شاید از خود بپرسید که لبخند چگونه می تواند قبل از شروع آواز خواندن به ما کمک کند؟ وقتی معلمان و مربیان آواز از شما می‌خواهند که لبخند بزنید قطعا تنها برای این نیست که شما خوشحال به نظر برسید؛ البته درست است که هر چقدر شما لبخند بر لب داشته باشید مخاطبان احساس بهتری را نسبت به شما خواهند داشت اما در حقیقت لبخند می تواند در کیفیت صدای شما تاثیر گذار باشد.

لبخند سبب وضوح بیشتر صدای شما خواهد شد و همین امر سبب جذابیت بیشتر صدای شما در هنگام شروع آواز خواندن می شود. هر چقدر لبخند شما مانند حالتی باشد که سورپرایز شده اید، باشد تاثیر لبخند در هنگام شروع آواز خواندن بیشتر خواهد بود.

به طور مثال تصور کنید که کسی به شما هدیه داده است، بنابراین زدن چنین لبخند های روی صحنه و یا کلاس های موسیقی به شما کمک می کند تا اجرای بهتری را داشته باشید. لبخند تنها باعث تحرک قسمت جلوی دهان شما نمی شود بلکه به شما اجازه می‌دهد تا راحت تر نفس بکشید و همچنین سبب کش در ناحیه عقب دهان نیز می شود که همین موضوع سبب واضح تر شدن صدای شما خواهد شد.

لبخند چگونه می تواند قبل از شروع آواز خواندن به ما کمک کند؟ 

تنفس صحیح

نفس کشیدن صحیح یکی از مهمترین نکاتی است که قبل از شروع آواز خواندن و همچنین در هنگام آواز خواندن نیز باید به آن توجه زیادی شود. داشتن یک تنفس مناسب سبب بهبودی صدای شما خواهد شد. تمرینات تنفس صحیح قبل از شروع آواز خواندن به شما کمک می کند تا کمتر دچار کمبود نفس در زمان آواز خواندن شوید. همانطور که می‌دانید همه برای زندگی کردن نیاز به نفس کشیدن دارند؛ اما نفس کشیدن در خوانندگی به خصوص قبل از شروع آواز خواندن بسیار متفاوت تر از حالت معمول نفس کشیدن است.

شما در هنگام آواز خواندن شاید مجبور شوید عبارت های طولانی را بخوانید و ممکن است که نفس کم بیاورید برای اینکه این اتفاقات برای شما کمتر اتفاق بیفتد بهتر است که با استفاده از تمرینات تنفس صحیح قبل از شروع آواز خواندن به خوبی هوای کافی را دریافت کنید. در حقیقت تنفس در خوانندگی باید از طریق دیافراگم انجام شود برای انجام تمرینات تنفس صحیح شما بهتر است از کتاب استفاده کنید و همچنین بهتر است به صورت خوابیده انجام شود اما اگر موقعیت شما مناسب نبود اشکالی ندارد.

دستتان را روی شکم خود قرار دهید و سپس سعی کنید با انجام عملیات دم شکمتان منبسط شود، کمی مکث کنید و سپس با انجام عملیات بازدم شکم باید به حالت اولیه خود باز گردد. برخی از افراد معتقد هستند که اگر شانه ها را به سمت بالا بگیرید راحت می توانید تنفس کنید این روش کاملا اشتباه است و نه تنها تنفس شما را بهتر نمی کند بلکه سبب محدودیت های برای تنفس از قفسه سینه نیز خواهد شد. بنابراین بهتر روش برای تنفس قبل از شروع آواز خواندن این است که به جای این که از قفسه سینه نفس بکشید از دیافراگم برای تنفس استفاده کنید.

تغذیه مناسب

تغذیه مناسب در خوانندگی بسیار موثر است و اگر قبل از اجرای کنسرت، کلاس موسیقی و … از تغذیه نامناسب استفاده کنید؛ قطعا در هنگام آواز خواندن به دردسر خواهید افتاد. غذا های پر چرب می تواند باعث رفلاکس معده شود و شما در هنگام شروع آواز خواندن دچار مشکلات تنفسی کند.

از لبنیات و بستنی نیز به شدن قبل از شروع آواز خواندن خودداری کنید زیرا لبنیات و بستنی سبب می شود تا مخاط گلوی شما افزایش یابد و همین امر سبب کاهش کیفیت صدای شما خواهد شد. از نوشیدنی های الکل دار و همچنین نوشیدنی های شیرین قبل از شروع خوانندگی خودداری کنید.

تغذیه مناسب در خوانندگی بسیار موثر است

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد برای شروع خوانندگی باید یک سری نکات رعایت شوند تا شما بتوانید اجرای بی نقص تری را برای مخاطبان داشته باشید. هر چقدر که صدای شما در هنگام آواز خواندن واضح تر باشد مخاطبان از آواز شما لذت بیشتری را خواهند برد. امیدوارم که این مقاله توانسته باشد شما با برخی از تمرین ها و نکات قبل از شروع خوانندگی آشنا کند. آموزشگاه موسیقی فردوس می تواند به شما کمک کند تا تمرینات بیشتری را یاد بگیرید.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه فردوس با بیش از 15 سال سابقه

نوشته قبلی

تکنیک تنفس در آواز

نوشته بعدی

کتاب های کاربردی یادگیری خوانندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.