آکاپلا چیست

اکاپلا چیست

اگر شما هم به انواع و سبک های آواز آشنا باشید بدون شک تا به حال نام آواز آکاپلا را شنیده اید و به آن آشنایی دارید. اما آواز آکاپلا به چه معناست؟ این سبک آوازی چگونه اجرا می شود؟ در کدام آموزشگاه موسیقی می توان به این سبک آواز تسلط پیدا کرد؟ ما برای تمامی این سوالات پاسخ های مناسب داریم.

در ادامه با مقاله ای دیگر از آموزشگاه فردوسی که یکی از برترین آموزشگاه های فعال در حوزه ی موسیقی می باشد، همراه باشید تا اطلاعات جامعی در رابطه با سبک آواز آکاپلا در اختیار شما قرار دهیم.

آموزش آنلاین آواز در آموزشگاه فردوس

آموزش آواز به صورت حضوری

آکاپلا چیست

آواز آکاپلا چیست؟

استاد آواز آکاپلا در آموزشگاه فردوسی اذعان دارد که آکاپلا یک واژه ی ایتالیایی است که در معنای لغوی به معنی به شیوه کلیسا می باشد. در این سبک آواز که هم به صورت تک نفره و هم به صورت چند نفره قابلیت اجرا شدن دارد، هیچ سازی استفاده نمی شود. یعنی هنگام اجرا تمامی کسانی که در این سبک آواز در حال اجرا هستند تنها باید از اصوات و حنجره ی خود برای تولید صدا ها استفاده کنند.

در واقع به عنوان مثال هنگامی که می گوییم یک گروه در حال اجرای آواز آکاپلا است یعنی خواننده ی گروه بدون استفاده از ساز تکنیک های خود را به رخ می کشد. همچنین کسانی که در آواز شرکت دارند می توانند با تولید اصوات بم، زیر، صدای ساز ها و همراهی با خواننده هنر موسیقی خود را به نمایش بگذارند.

بسیاری از افراد فعال در حوزه ی موسیقی این سبک آواز را با فرم آواز گروه های کلیسای مسیحی، چانت های گریگوریان 2 و مادریگال 3 می شناسند. اما جالب است بدانید این سبک آواز در واقع مربوط به اجرا های مذهبی کلیمیان و سپس مسیحیان است. بعد ها مسلمان نیز در مراسم های مذهبی خود با استفاده از این سبک آواز نیایش های خود را اجرا می کردند.

در اصل این سبک از آواز در ابتدا اشاره به نوعی از موسیقی داشت که در کلیسا های کوچک و بزرگ مسیحیان اجرا می شد. جالب است بدانید امروزه به هر نوع موسیقی که چه مذهبی باشد چه غیر مذهبی، چه انفرادی باشد چه گروهی اما به بدون ساز اجرا شود، موسیقی آکاپلا می گویند.

تاریخچه ی آواز آکاپلا

استاد آواز آکاپلا در آموزشگاه فردوسی اذعان دارد که در دوره ی رنسانس گروه کر سیستین یک گروه موسیقی بودند که آواز آکاپلا را به صورت رسمی ابداع کردند. در آن زمان بسیاری از آواز های مذهبی و غیر مذهبی این سبک از موسیقی را اجرا می کردند. امروزه موسیقی آکاپلا نوعی موسیقی پاپ آمریکایی است که در واقع ریشه ای غیر مذهبی دارد و در مراسم های گوناگون اجرا می شود. در طول سال های 1920 تا 1950 و اوایل دهه ی 1960 میلادی این سبک از موسیقی، محبوب ترین سبک موسیقی میان مردم بود. امروزه نیز مشاهده می کنید که بسیاری از خوانندگان معروف موسیقی پاپ آمریکا در کنسرت ها و جشن ها قطعاتی از اجرای خودشان را به سبک آکاپلا اجرا می کنند.

در همان دهه 1960 میلادی بسیاری از سیاه پوستان آمریکایی به سبک آواز آکاپلا موسیقی خود را اجرا می کردند. آن ها نام این سبک از موسیقی را دوو واپ نامگذاری کردند. در واقع آن ها تلاش می کردند تنها با استفاده از حنجره ی خود ریتم هایی ساده را تولید کنند که خوانندگان بتوانند روی این ریتم ها آواز بخوانند.

اکاپلا چیست

چرا یادگیری آواز آکاپلا مهم است؟

استاد آواز آکاپلا در آموزشگاه فردوسی اذعان دارد که سیستم شنوایی انسان از بدو تولد انسان های نخستین تا به امروز توسعه و تکامل بسیاری زیادی داشته است. در واقع به طور طبیعی این سیستم آنقدر تکامل پیدا کرده است تا به صورت خودکار با صدای انسان سازگار و هماهنگ شود. به عنوان مثال تاثیری که شما هنگام حرف زدن، فریاد کشیدن و یا آواز خواندن، روی مخاطب خود می گذارید بسیار بیشتر از تاثیری است که یک ساز می تواند روی مخاطب داشته باشد. بنابراین همین مسئله می تواند نشان دهنده ی این باشد که موسیقی که صدای انسان در آن دخیل است بسیار بیشتر از موسیقی که فقط ساز در آن دخیل است، روی مخاطب تاثیر می گذارد.

علاوه بر در برخی مواقع ممکن است شما از صدا های ساز های عجیب و غریب بسیار خسته شوید، در چنین حالتی به شما پیشنهاد می کنیم به یک آواز آکاپلا گوش دهید تا قدرت این سبک از موسیقی را بهتر دریابید. آموزش آواز برای پیشرفت موسیقی بسیار ضروری است. مهم ترین دلایلی که یادگیری آواز آکاپلا را برای یک هنرجوی موسیقی الزامی می داند، به شرح زیر هستند:

 • هارمونی متنوع و غنی: اگر چه موسیقی آکاپلا از همه ژانرها و سبک های موسیقی عبور می کند، اما یک ویژگی بسیار مهم دارد که دیگر سبک ها و ژانر های موسیقی آن را ندارند و آن هارمونی است. هنگامی که اعضای یک گروه یا یک خواننده سعی می کند به صورت آکاپلا موسیقی خود را به نمایش بگذارد، هارمونی قوی میان تمام صدا ها ایجاد می شود. یک گروه موسیقی را تصور کنید که به سبک آکاپلا آواز می خوانند، در این صورت صدای تمامی آن ها با یکدیگر متفاوت است و هارمونی صدا هاست که آواز را دلچسب می کند. هنگامی که شما سعی می کنید با گوش دادن به صدای ساز ها مانند صدای پیانو و یا صدای گیتار هارمونی صدا ها را متوجه شوید و نت ها را پیدا کنید، یک کار عادی را انجام می دهید. اما در آواز آکاپلا هارمونی میان صدای انسان ها بسیار فراتر از نت های ساده ی ساز ها می باشد. بنابراین اگر می خواهید گوش شما در موسیقی بسیار قوی شود و بتوانید نت ها و هارمونی صدا ها را دقیق متوجه شوید، یادگیری آکاپلا برای شما ضروری است.
 • تنوع بسیار زیاد صدا ها: در ابتدا انتظار می رفت که در اجرای آواز آکاپلا تنها صدا هایی مانند یک اجرای اپرا یا همان صدا های گروه کر کلیسا شنیده شود. در ابتدای ابداع این سبک از موسیقی چنین چیزی رواج داشت. بعد ها با توسعه این سبک از آواز تنوع صدا ها بسیار افزایش یافت. یعنی امروزه در یک اجرای موسیقی آکاپلا ممکن است شما صدا های متنوع و زیادی را بشنوید. این امر کمک می کند که شما بتوانید با هر نوع صدایی توانایی خود را در این سبک از آواز به نمایش بگذارید. همچنین این امر سبب می شود یادگیری این سبک از موسیقی برای شما ضروری شود.
 • یافتن صدای خود: همان طور که می دانید و ما هم شرح دادیم در موسیقی دو توانایی صدا و گوش دادن بسیار مهم و ضروری هستند. هنگامی که شما آواز می خوانید گوش شما با صدای شما ارتباط نزدیکی دارد. حتی اگر شما قصد نداشته باشید در یک اجرای آکاپلا شرکت کرده و یکی از اعضای گروه باشید، یادگیری و تمرین این سبک از آواز مزایای زیادی برای شما دارد. در این صورت شما می توانید جایگاه واقعی صدای خود را پیدا کنید. با یادگیری این سبک از آواز شما می توانید ارتباط صحیح و دقیقی را میان گوش و صدای خود ایجاد کنید که در موسیقی بسیار مهم است. بنابراین با یادگیری آواز آکاپلا مهارت شنیداری شما در موسیقی به طرز شگفت انگیزی بالا می رود. این مهارت بعد ها به شما کمک می کند که بهتر بتوانید صدای خود را با شنیدن هماهنگ کنید.
 • استفاده از یک نعمت خدادادی: در آواز آکاپلا شما تنها از یک نعمت خدادادی استفاده می کنید. در واقع شما در این سبک از آواز از وسیله ای استفاده می کنید که به طور رایگان در اختیار شما قرار گرفته است و ساخته ی دست هیچ بشری نیست. استفاده از این نعمت هیچ هزینه ای ندارد و شما می توانید با بهره گرفتن از صدای خود نقش به سزایی در پیشرفت موسیقی خود داشته باشید.
 • اتصال معنوی: همان طور که می دانید موسیقی و هنر غذای روح انسان هستند. روح همه ی انسان ها با استفاده از موسیقی تکامل می یابد و رشد می کند. بنابراین هنگامی که شما در یک گروه آوازی قرار می گیرید و تنها با اصوات دیگر انسان ها ارتباط برقرار می کنید، روح شما تغذیه می شود. از طرف دیگر هنگام اجرای آکاپلا ارتباط عمیق روحی میان تمامی اجرا کنندگان ایجاد می شود.
 • ایجاد مشارکت و همدلی: یادگیری و اجرای آواز آکاپلا نقش مهمی در ایجاد همدلی و مشارکت دارد. هنگامی که شما به اجرای این سبک از آواز در یک گروه مشغول می شوید در واقع با دیگر افراد همکاری می کنید و این امر سبب می شود، مهارت همکاری در شما ایجاد شود. اگر اجرا های آکاپلا را توسط افراد معروف دیده باشید، متوجه می شوید که مخاطبان در این اجرا ها تمایل زیادی به همکاری و همراهی گروه دارند. در واقع این سبک از آواز می تواند به شما کمک کند نحوه ی ارتباط گرفتن با مخاطبان را نیز به خوبی یاد بگیرید.

اکاپلا

نتیجه گیری

آواز آکاپلا یکی از انواع آواز می باشد که در این سبک از اجرای آواز تنها صدای انسان دخیل است. یعنی هنگامی که یک گروه به اجرای آکاپلا می پردازند تنها از صدای انسان به عنوان ادای اصوات و ریتم ها و خواندن استفاده می کنند. این آواز در ابتدا زمینه هایی مذهبی داشت. امروزه این سبک از آواز هم در مراسم های مذهبی و هم غیر مذهبی اجرا می شود. دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد یادگیری این سبک از آواز نقش بسیار مهمی در پیشرفت موسیقی شما دارد. در واقع با استفاده از این سبک آواز شما می توانید مهارت شنیداری خود را بسیار تقویت کنید و همچنین جایگاه واقعی صدای خود را به خوبی متوجه شوید. یادگیری این سبک از آواز سبب می شود شما بتوانید همکاری گروهی را یاد  بگیرید و متوجه شوید چگونه می توانید با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید.

آموزشگاه موسیقی فردوسی یکی از برترین آموزشگاه های موسیقی در زمینه ارائه آموزش آنلاین و حضوری آواز آکاپلا می باشد. شما می توانید در دوره های آموزش آواز آکاپلا شرکت کرده و این سبک را به خوبی یاد بگیرید.

نوشته قبلی

آموزش نحوه ی صحیح گرفتن ویولن و آرشه

نوشته بعدی

اشتباه های رایج خوانندگی

1 دیدگاه در “آکاپلا چیست

 1. سلام وقت بخیر
  مقاله ی خیلی مفیدی بود
  میتونم با ذکر منبع این مطالب رو تو اینستاگرام به اشتراک بزارم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.