اشتباه های رایج خوانندگی

اشتباه های خوانندگی

اشتباه های خوانندگی سبب کاهش عملکرد صدای شما در هنگام آواز خواندن می شود. آموزشگاه موسیقی فردوس به شما در رفع اشتباه های خوانندگی کمک می کند. این آموزشگاه دارای مربیان و معلمان آواز برتر کشور است که می توانند، هم به افراد مبتدی در زمینه خوانندگی و هم به خوانندگان حرفه ای کمک کنند تا اشتباه های خود را برطرف کنند.

برخی از مهمترین اشتباه های خوانندگی عبارتند از:

 • وضعیت بد بدن
 • تنفس های اشتباه و نامنظم
 • شکست صدا در هنگام انتقال صدا از گام های کوتاه به گام های بلند
 • بیان ضعیف
 • تغذیه نامناسب
 • باریک کردن دهان هنگام خواندن نت های بلند
 • انتخاب نکردن یک مربی با تجربه و…

بهترین راه برای رفع اشتباه های خوانندگی استفاده از یک مربی یا معلم برای آموزش آواز است که با استفاده از تکنیک های مناسب به تقویت عضلات حنجره و صدای شما بپردازد. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از اشتباه های خوانندگی و همچنین راه کار های مناسب برای رفع آنها، آشنا کنیم.

اشتباه های خوانندگی

اشتباه های رایج در آواز خواندن

اغلب افرادی که به تازگی وارد حرفه ی خوانندگی شده اند با اشتباه های خوانندگی مواجه می شوند و به اشتباه فکر می کنند که خواننده فصلی هستند. در حقیقت خواننده فصلی وجود ندارد و افراد مبتدی نیاز به یک مربی و فردی که بتواند به آنها کمک کند؛ تا اشتباه های رایجی که در آواز خواندن دارند را برطرف کنند. اگر شما به تازگی وارد حرفه خوانندگی شده اید و قصد دارد با برطرف کردن اشتباه های آواز خواندن صدای خود را ده برابر قوی تر از صدای فعلیتان کنید. به شما توصیه می کنم که سری به آموزشگاه موسیقی فردوس بزنید. این آموزشگاه با داشتن مربیان برتر کشور در زمینه آواز خواندن به شما کمک می کند تا اشتباه های خوانندگی را به صورت کامل از صدای خود حذف کنید و به صدای صاف و جذابی دست پیدا کنید. آموزشگاه موسیقی فردوس در این مقاله قصد دارد شما را با برخی از اشتباه های خوانندگی آشنا کند.

وضعیت بد بدن

وضعیت جسمانی و استایل بدن برای تولید یک صدای مناسب بسیار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اغلب افرادی که دچار چنین اشتباه های خوانندگی می شوند؛ نکاتی را مانند: افتادگی بیش از حد گردن به همراه قفسه سینه  یا کشیدگی زیاد گردن به سمت بالا در هنگام خوانندگی رعایت نمی کنند. بنابراین یکی از مهمترین نکاتی که باید در هنگام آواز خواندن رعایت کنید، نحوه ایستادن است.

وضعیت بد بدن

تنفس های اشتباه و نامنظم یکی از بزرگترین اشتباه های خوانندگی

یکی از اشتباه های خوانندگی که در بین بسیاری از خوانندگان می توان آن را مشاهده کرد، اشتباه های تنفسی است.  تنفس یکی از مهمترین عوامل در آواز خواندن است اغلب خوانندگان حرفه ای برای داشتن صدای قوی و جذاب از دیافراگم خود کمک می گیرند اما متاسفانه در برخی از افراد که تازه می‌خواهند وارد حرفه ی خوانندگی شوند، اشتباه های تنفسی به وضوح دیده می شود زیرا این افراد شانه و بالا سینه خود برای تنفس استفاده می کنند و همین امر سبب می شود تا در هنگام خوانندگی این افراد نفس نفس زدن مشاهده شود.

هر چقدر که تنش در حنجره شما کمتر باشد، شما صدای بهتری را خواهید داشت. تقویت عضلات کمر و شکم می تواند به شما کمک کند تا بهتر از دیافراگم خود استفاده کنید. بهترین راه برای رفع مشکلات تنفسی در صدای خود، تمرین تکنیک های مناسب برای یادگیری تنفس صحیح از دیافراگم است.

برخی از نکات برای تنفس صحیح دیافراگم به صورت زیر است:

 1. در مقابل آینه قرار بگیرید و سینه و سرشانه خود را ثابت نگه دارید.
 2. دستانتان را بر روی شکمتان قرار دهید و از طریق دهان عملیات دم را انجام دهید.
 3. بدون آنکه دست خود را از روی شکمتان بردارید اجازه دهید شکم شما از طریق عملیات دم منبسط شود.
 4. سپس وقتی که آماده بودید عملیات باز دم را انجام دهید و اجازه دهید شکم شما به سمت داخل باز گردد. سعی کنید شانه ها و سینه شما در هنگام این عملیات ها بدون حرکت باشد.تمام عملیات نفس کشیدن باید از طریق پایین معده و دیافراگم انجام شود.

شکست صدا در هنگام انتقال صدا از گام های کوتاه به گام های بلند

از دیگر اشتباه های خوانندگی می توان به شکست صدا بین دو گام کوتاه و بلند است. تمامی صدا های آواز افراد یک طیف بهینه دارند؛ کلمه ثبت برای توصیف مجموعه ای از تن صدا استفاده می شود. تن صدا با استفاده از حرکت های عضلات حنجره، شکل گلو، حلق و فشار هوا ایجاد می شود. یکی از اشتباه های خوانندگی رعایت نکردن هماهنگی عضلات حنجره با نفس گیری مناسب است؛ که سبب شکستن ثبت یا تن صدا می شود، یا از کیفیت صدای شما می کاهد. خارج از سبک های آواز خواندن ثبت می‌تواند جلوه زیباتری به صدای شما ببخشد.

گرم کردن صدا قبل از شروع آواز خواند می تواند به شما در داشتن صدای مطلوب کمک کند. شما می توانید در آموزشگاه موسیقی فردوس تکنیک های گرم کردن صدا را توسط بهترین مربیان کشور به صورت جامع یاد بگیرید. شکست ثبت معمولا در هنگام انتقال صدا از گام های کوتاه به گام های بلند یا برعکس اتفاق می افتد.

در انتقال صدا بین دو گام معمولا تار های صوتی نازک می شوند و اگر شما در گذشته عضلات حنجره، قفسه سینه و… را تقویت نکرده باشید؛ گاهی اوقات این نازک شدن صدا تا قطع شدن کامل صدا پیشروی می کنند. بنابراین استفاده از تکنیک های که به شما در گرم کردن صدا و همچنین تقویت عضلات کمک کند در بهبودی وقفه های صوتی بین دو گام کوتاه و بلند صدای شما بسیار تاثیر گذار است.

خوانندگی

بیان ضعیف

تلفظ با کشش های غیر ضروری یا بیش از حد در گلو، فک، لب ها و … سبب تاثیرات منفی در صدای شما خواهد شد. این مشکل یکی از شایع ترین اشتباه های خوانندگی است که گاهی منجر به لحن خشن و ناخوشایند می شود. برای رفع این چنین مشکلاتی شما نیاز به اصلاحات و تحریر مناسب در هنگام تلفظ صامت ها دارید.

تغذیه نامناسب

یکی از اشتباه های خوانندگی که در بین افراد مبتدی بیشتر دیده می شود رعایت نکردن رژیم غذایی است. شاید بسیار از شما نمی دانستید که حتی غذا خوردن نیز می تواند در صدای شما تاثیر بگذارد. غذا معمولا از دو طریق در صدای شما تاثیر منفی می گذارد.

 1. واکنش های آلرژیک
 2. ریفلاکس اسید معده

شما باید از غذای های که سبب تشدید آلرژی شما مانند: انگور، فلفل و … می شود، به شدت دوری کنید و همچنین از مواد غذایی که سبب افزایش اسید معده شما می شوند، مانند: غذا های سرخ کردنی پرچرب، ادویه زیاد، پرتقال، گوجه فرنگی، نعنا، گوشت گاو و … اجتناب کنید.

باریک کردن دهان هنگام خواندن نت های بلند

بسیاری از افراد هنگام خواندن نت های بلند دهان خود را بسیار باریک می کنند تا خواندن نت های بلند برای آن ها راحت تر شود اما این کار یکی از اشتباه های خوانندگی است که باید بسیار به آن توجه شود. زمانی که می خواهید گام های بلند را بخوانید مطمئن شوید که هیچ فشاری به صدای و حنجره شما وارد نشود زیرا اثرات دراز مدت این فشار ها سبب می شود تا به تارهای صوتی شما آسیب جدی وارد شود. بنابراین در هنگام خواندن گام های بلند اگر به حنجره شما تنش وارد می شود بهترین را رها کردن آرواره های خود است و سعی کنید صدای خود را آزاد کنید.

خواندن نت های بلند

انتخاب نکردن یک مربی با تجربه

یکی از اشتباه های خوانندگی انتخاب نکردن یک مربی با تجربه است. استفاده از تکنیک های آواز می تواند به شما کمک کند تا سریع تر به یک خواننده با تجربه و موفق تبدیل شوید. بنابراین انتخاب فردی که دلسوزانه و به صورت حرفه ای این تکنیک ها را به شما آموزش دهد، بسیار اهمیت دارد. یکی از مهمترین نکاتی که شما در هنگام انتخاب مربی خود باید در نظر بگیرید این است که ابتدا هدف خود را مشخص کنید؛ زیرا بین مربی آواز و معلم صدا تفاوت های وجود دارد.

مربی آواز تنها در صورتی می تواند به شما کمک کند که، شما بتوانید به خوبی آواز بخوانید و قصد شما از گرفتن مربی تنها بهبود عملکرد صدایتان باشد. اما معلم های آواز به شما می توانند آواز خواندن را از ابتدا یاد بدهند و اگر قصد شما این است که نکات آواز خواندن را از ابتدا یاد بگیرید بهتر است که از معلم های آواز استفاده کنید.

قطعا تجربه معلم و یا مربیان آواز بسیار در عملکرد شما تاثیر گذار خواهد بود و هر چقدر تجربه مربی یا معلم شما بیشتر باشد شما می توانید از آنها تکنیک های بیشتری را آموزش ببینید البته بخش عمده یادگیری شما به علاقه و استعداد شما بستگی دارد.

نتیجه گیری

رفع اشتباه های خوانندگی سبب شگفتی شما از صدای خود خواهد شد و شما می توانید با بهبودی صدای خود پله های موفقیت را هر چه سریع تر پشت سر بگذارید و به یک خواننده حرفه ای تبدیل شوید. آموزشگاه موسیقی فردوس با داشتن برترین اساتید آواز بسیار مفتخر است که بتواند شما را در این راه همراهی کند. امیدوارم که این مقاله توانسته باشد شما را با برخی از اشتباه های خوانندگی آشنا کند.

آموزش آنلاین آواز در آموزشگاه فردوس

آموزش آواز به صورت حضوری

نوشته قبلی

آکاپلا چیست

نوشته بعدی

تکنیک تنفس در آواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.