فهرست مطالب

بهترین روش تمرین موسیقی

در قسمتهای قبل درباره نوع و روش تمرین(چگونگی تمرین) توضیحاتی داده شد،حال صحبت این است که در یک نشست تمرینی، در واقع چه چیزی باید تمرین شود و فاکتورهایی که برای یک برنامه کلی تمرین باید مد نظر قرار داد چیست؟

در این قسمت صحبت از برنامه ریزی یک جلسه تمرین است و بعد از آن یک برنامه یک ساعته برای تمرین داده خواهد شد.

با اندکی دقت می توان تفاوت میان (نوع و روش تمرین)با(چه چیز تمرین) را فهمید. (how to do exercise) و (what to do exercise) با یکدیگر تفاوتهایی دارند. در واقع چه چیز تمرین کردن مربوط به برنامه ریزی کلی و چارت تمرین اصلی است،در حالی که نوع و روش تمرین جزیی تر است و چگونگی انجام کار را بررسی و تحلیل می کند.روش تمرین به مدیریت اجرایی تمرین عملی می پردازد و چه چیز تمرین کردن مربوط به چیدمان و طبقه بندی موارد تمرین است.

آموزش آنلاین گیتار در آموزشگاه فردوس

آموزش گیتار به صورت حضوری

زمان متوسط تمرین روزانه بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت در روز است که البته این میزان بسته به فعالیت و علاقه هنرجو ممکن است متفاوت باشد، اما یک تمرین معمولی شامل تمرین یک ساعته می باشد. حال با در نظر گرفتن این زمان سوال این است که چه نوع برنامه ریزی در این یک ساعت می تواند برای ما مفید و موثر باشد و چه تمریناتی در این مدت انجام دهیم؟؟؟؟

در اینجا یک برنامه مفید هر روزه یک ساعته خواهم نوشت که می توانید از آن استفاده کنید اما در نظر داشته باشید که برنامه زیر،یک برنامه ریزی کلی است که با توجه به سطح و نوع درسهای هنرجو تغییر می کند و برای هر هنرجویی متفاوت است ولی در حالت کلی می توان استفاده خوبی از آن برد و بینش و افق جدیدی را در برنامه ریزی تمرینی هنرجو باز خواهد کرد.

تمرین موسیقی به روش اصولی

  1. به مدت ۵ دقیقه یک ملودی لذت بخش که دوست دارید اجرا کنید.
  2. به مدت ۵ دقیقه اتود و تکنیکهای اجرایی را تمرین کنید.
  3. به مدت ۱۰ دقیقه به نت خوانی و گوش کردن و حفظ کردن دروس خود بپردازید.
  4. به مدت ۳۰ دقیقه دروس خود را تمرین کنید.
  5. به مدت ۱۰ دقیقه روی نقطه ضعف های اجرایی یا (اشکالات) خود کار کنید. مثلا در بعضی از گامها که ضعف دارید یا با سرعت زیاد مشکل دارید، به آنها بپردازید.

توضیحات

مورد اول: با اجرای یک قطعه مورد علاقه و لذت بردن از آن، هنرجو ذهن خود را آماده برای تمرینات اصلی و کاری که قصد انجام آن را دارد می کند و حال و هوای تمرین موسیقی را به خود می گیرد.

مورد دوم: در واقع گرم کردن دست و آماده کردن انگشتان و هماهنگی عصب و عضله را از طریق تمرینات تکنیک و اتود انجام می دهیم.

مورد سوم:که بسیار مهم است و اهمیت بسیاری در موسیقی دارد،همانا سلفز و خواندن نت های دروس است.از نظر اصول آموختن موسیقی،سلفز یکی از پایه ای ترین و تاثیرگذارترین بخش ها برای تربیت یک نوازنده و یا خواننده است،لذا عدم آشنایی هنرجو با این بخش، موجب تضعیف پایه آموزش موسیقی در وی خواهد شد.

مورد پنجم:کار کردن روی نقاط ضعف باعث می شود که تسلط شما در نوازندگی به سرعت افزایش یابد،اشکالاتتان رفع شود و ملودیهای خود را دقیق تر و زیباتر بنوازید و مهمتر از همه اینکه با تمرین هر روزه روی نقاط ضعف،اشکالاتتان را هر جلسه همراه با خود به کلاس حمل نمی کنید.

هنرجوی موفق، هنرجویی است که اشکالات خود را به موقع رفع و با خود حمل نکند

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید نخستین باری که به کنسرت رفتید با خود گفته باشید که «من می خواهم روزی روی سن بدرخشم». یا شاید این کنسرت...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
یکی از بهترین سنین یادگیری موسیقی، از دوران کودکی است. آموزش موسیقی در دوران کودکی تاثیر بسیار خوبی داشته و می‌تواند استعداد کودکان...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
ساز گیتار به عنوان یکی از محبوب‌ترین سازهای دنیای امروز، مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به حوزه موسیقی است. در مسیر آموزش...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
همانطور که میدانید، آموزش گیتار به زمان نیاز دارد و آنقدرها هم آسان نیست. هرچند برخی گیتار را خیلی زود یاد می گیرند...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
نخستین کار به هنگام در دست گرفتن گیتار چیست؟ کوک کردن گیتار (tuning the guitar) مهم ترین بخش قبل از نواختن موزیک می...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
به تازگی ویولون خریده‌اید و برای نواختن آن هیجان زده اید! اما چگونه آن را کوک می کنید؟ کوک کردن ویولن شاید پیچیده...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
اسکرول به بالا
question