یادگیری ویولن

فهرست مطالب

بیشتر اطلاعاتی که ما از سازهای زهی داریم از روی نقاشی های دیواری به دست آمده است. تاریخچه دقیقی از پیدایش این نوع سازها در دسترس نیست. اما آنچه میدانیم این است که ساز ویولن حدود هزار سال پیش وارد اروپا شد. سازهای خانواده ویولن شامل ویولن و ویولا که روی شانه قرار میگیرند و نواخته میشود. ویولنسل و کنترباس که روی زمین قرار میگیرند. البته تفاوت ان ها در این است که نوازنده ویولنسل نشسته و نوازنده کنترباس ایستاده مینوازند. درباره تفاوت ان ها میتوان گفت که به طور کل هرچه سیم های یک ساز زهی کلفت تر باشد و ساز بزرگتر باشد صدای تولید شده از آن بم تر است.

در این مطلب اما قصد داریم شما را با سه تا از بهترین سازنده های ساز ویولن که در این امر پیشگام بودند آشنا کنیم.

۱- گاسپار داسالو

در حقیقت نام او برتولُتی است و باعث شهرت مدرسه ویولن سازی در شهر برسکیا شد. او بر همه ی همکاران خود برتری داشت و ماگینی مهمترین شاگرد اوست.

ساز ویولن

۲- آماتی

آماتی ها یک خانواده معروف سازنده ویولن در کرمونا بودند. سازهای آنها دارای این مشخصه بود: صدای شیرین و ساختمان زیبا. پنج تن از معروف ترین سازندگان این خانواده بین سال ۱۵۲۰ تا ۱۷۴۰ زندگی می کردند.

آندره آ آماتی فرم قدیم گامله را به شکل جدیدی ساخت. از مجموعه سازهای او تنها دو ساز باقی مانده است. آنتونیوس و هیرونی موس پسرهای آندره بودند که خود به عنوان برادران آماتی شهرتی به دست آوردند. نیکولا جز مطرح ترین آماتی ها است. او بهترین سازنده ویولن است و از برجسته ترین سازندگان این خانواده به شمار می آید. او با سرمایه فراوان خود، مدرسه ای برای ساختن ساز در کرمونا تأسیس کرد و با تأثیرگذاری روی شاگردان خود، بهترین سازنده ساز را به جهان عرضه کرد.

آموزش ویولن در آموزشگاه فردوس

آموزش آنلاین ویولن در آموزشگاه فردوس

 

۳- کاسپارتیفن بروگر

به طور معمول در داخل ویولن، نام سازنده آورده می شود. شاید حدوداً، نام هفده شکل مختلف او در داخل ویولن ثبت شده باشد و شاید واقعی ترین نام آن دوفو پرگار باشد. او تا زمانی که به لیون مهاجرت نکرد، شهرتی به دست نیاورد. زندگی را در لیون شروع کرد و ویولن های زیادی ساخت که متأسفانه از سازهای او چیزی به دست نیامده است. او اهل فوسن بود و در آن منطقه، ساختن عود متداول بود. بعدها به لیون مهاجرت کرد و در آنجا درگذشت. مشخصات برچسب داخل ویولن های او به این شکل است: «B. Vuillaume».

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا