گیتار بیس

گیتار بیس (همچنین بیس الکتریک یا بیس ساده یا در ایران گیتار باس نیز نامیده می شود) یک ساز سیم دار است که با شست یا انگشتان، پیک زنی، اسلپ زدن، پاپینگ، تپینگ و شست زدن و پیک زدن با پلکترام (مضراب) که پیک نامیده می شود، نواخته می شود.

گیتار بیس در ساختمان و ظاهر شبیه به یک گیتار الکتریک است ولی دسته و طول گام طولانی تری دارد و چهار یا شش سیم دارد. گیتار بیس چهارسیمی معمول ترین نوع گیتار بیس تاکنون است و معمولا مانند دابل بیس کوک می شود که مطابق زیر و بمی های یک اکتاو پایین تر چهار سیم پایینی گیتار است. (E و A و D و G )

آموزش آنلاین گیتار در آموزشگاه فردوس

آموزش گیتار به صورت حضوری

گیتار بیس یک ساز ترانهشی است و در کلید باس وقتی نت نویسی می شود یک اکتاو بالاتر از آن صدا می دهد (مانند دابل بیس) بدین منظور که از خط های اضافی موقع نوشتن جلوگیری شود. مانند گیتار الکتریک، گیتار بیس سازی است که سیم آن به آمپلی فایر و اسپیکر برای اجراهای زنده متصل می شود.

اولین گیتار بیس در سال 1930 ساخته شد ولی این مدل ها به موفقیت تجاری دست نیافتند. در سال 1950 لئو فندر اولین گیتار بیس در ابعاد تولید حجیم را توسعه داد و تا 1960 گیتار بیس به طور گسترده ای جایگزین دابل بیس در موسیقی پرطرفدار به عنوان ساز بیس در بخش ریتم شد. با وجود اینکه انواع خط های نت بیس از سبکی به سبکی دیگر به طرز وسیعی متفاوت هستند، بییسیست ها ولی معمولا نقشی مشابه دارند. تکیه بر چارچوب هارمونیک و ساخت بیت. بسیاری از سبک های موسیقی از گیتار بیس استفاده می کنند، سبک هایی شامل راک، پاپ، پانک راک، کانتری، رگی، مذهبی، بلوز و جز. بیس علاوه بر این یک ساز تکنواز در جز و جز تلفیقی، لاتین، فانک، پراگرسیو راک و بعضی دیگر از سبک های دیگر هم است.

هم چنین مطلب دانستنی های جالب در مورد گیتار را بخوانید.

آموزش و تمرین بیس الکتریک در بسیاری از کالج های گوناگون شامل انستیتو بیس تکنولوژی، کالج موسیقی برکلی و کالج هامبر موجود است و بعضی از دانشگاه ها مدارک و درجات آموزشی برای گیتار بیس مانند مدرسه موسیقی منتهن ارائه می کنند. بیسیست های الکتریک همچنین جلسات خصوصی دارند یا توسط گوش یا کپی کردن بیس لاین ها از موسیقی های ضبط شده و فایل های صوتی و نواختن در گروه ها، گیتار بیس را یاد می گیرند.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

نوشته قبلی

گیتار کلاسیک

نوشته بعدی

فرم موسیقی دو قسمتی و سه قسمتی

1 دیدگاه در “گیتار بیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.