آموزش کوک کردن گیتار

چگونگی کوک کردن گیتار: راهنمای آسان تازه کارها

نخستین کار به هنگام در دست گرفتن گیتار چیست؟ کوک کردن گیتار (tuning the guitar) مهم ترین بخش قبل از نواختن موزیک می باشد، این کار تنها چند دقیقه طول می‌کشد، اما می‌تواند صدای گیتارتان را دگرگون کند.

اگر تازه نواختن گیتار را آغاز کرده باشید، ساز بدون کوک می تواند برایتان بسیار خسته کننده باشد و هر نت نادرست و فالش شنیده بشود.

این می‌تواند یادگیری را سخت‌تر کند، زیرا دیگر نمی‌توانید از درستی نت های نواخته شده مطمئن باشید. با دانستن چگونگی درست کوک کردن نت های گیتار می توانید همیشه بهترین صدا را داشته باشید.

اگر به دنبال یاد گرفتن چگونگی کوک کردن گیتار با تیونر یا بدون آن هستید، این راهنمای آموزشگاه موسیقی فردوس می تواند روش های گوناگون کوک کردن را به شما یاد بدهد تا مانند حرفه‌ای‌ها بنوازید.

چگونه یک گیتار را به درستی کوک می کنید؟

اینجا چند نکته کوتاه و گام به گام درباره ی چگونگی کوک کردن گیتار آورده شده است:

  • با کوک کردن سیم E (سیم 6) کار را آغاز کنید.
  • سپس سیم A را کوک کنید.
  • سیم D را کوک کنید.
  • سیم G را کوک کنید.
  • سیم B را کوک کنید.
  • سیم E (سیم 1) را کوک کنید.
  • آکوردی را بنوازید تا کوک بودن همه ی سیم ها را بررسی کنید.
  • اگر کوک سیمی درست نیست دوباره آن را کوک کنید.

آیا نمی دانید که چگونه باید این کار را انجام دهید؟ در ادامه جزئیات بیشتری درباره‌ی چگونگی کوک کردن گیتار با تیونر، چگونگی کوک کردن بدون تیونر و چیزهای دیگر به شما خواهیم داد.

چگونگی کوک کردن گیتار برای تازه کارها – مفاهیم پایه

پیش از پرداختن به چگونگی کوک کردن گیتار، درباره اهمیت کوک بودن گیتار می‌گوییم.

هر اندازه در نواختن گیتار خوب باشید با کوک نبودن گیتار صدای درست را نخواهید شنید. اگر تمام نت ها و انگشت گذاری درست باشد، گیتار صدای دلخواه را نخواهد داشت. آنچنان که سیم ها می توانند به اطراف بلغزند و با سفت و شل شدن، کوک سیم را جا به جا کنند. اگر سیم ها کوک نباشند، صدای درستی هم نخواهند داشت.

کوک کردن گیتار ساده است. برای کوک کردن یک سیم باید گوشی آن در سر گیتار را بچرخانید.

چرخاندن گوشی به بیرون، سیم را سفت می کند و نت آن را بالا می برد. چرخاندن گوشی به داخل، سیم را شل می کند و نت آن را پایین می آورد.

اگر گیج شده‌اید، گوشی ها را بچرخانید و صدای سیم را بشنوید. آیا تفاوت صدا را می شنوید؟ به آرامی گوشی را بچرخانید و به سیم بزنید تا با زیر و بم آن آشنا شوید.

با نیروی بسیار یا خیلی تند گوشی ها را نچرخانید. اگر گوشی را بیش از اندازه بچرخانید، سیم پاره می‌شود. اگر سیم را بیش از اندازه شل کنید، شاید از گره و جایش بیرون بیاید. هنگامی که شک دارید، آهسته و پیوسته به پیش بروید.

کوک استاندارد گیتار چیست؟

بیشتر نوازندگان سازهای خود را با “کوک استاندارد” کوک می کنند. اگر تازه نوازندگی را آغاز کرده‌اید و نمی‌دانید کدام کوک را می‌خواهید، باید از کوک استاندارد گیتار استفاده کنید.

در ادامه و با بهبود نوازندگی می‌توانید کوک‌های دیگر را برای صدای های نو آزمایش کنید.

بیشتر تبلچرها کوک به کار رفته در آهنگ را نشان می دهند، اما می‌توانید گوش‌های خود را برای یافتن کوک آموزش دهید.

سیم ها در گیتار از یک تا شش و از پایین دسته شماره گذاری می شوند.

نت سیم های گیتار

سیم ها را اینگونه نامگذاری می کنیم: E، B، G، D، A، E. توجه داشته باشید که بالاترین و پایین ترین سیم E اما با فاصله دو اکتاو هستند.

این نت ها باید هنگام نواختن دست باز، یعنی بدون انگشت گذاری شنیده بشوند. به هنگام کوک کردن بهتر است از سیم ششم شروع کنید و به پایین بروید.

چگونگی کوک کردن گیتار با تیونر

هنگام یادگیری کوک کردن گیتار باید روش قابل اعتمادی برای یافتن زیروبمی هر سیم داشته باشید. بیشتر نوازندگان گیتار از تیونر الکترونیکی، اپلیکیشن یا ساز دیگری استفاده می کنند. هر روش ویژگی و کاستی‌های خودش را دارد.

بسیاری از تازه کارها، تیونر را ساده ترین راه کوک کردن می دانند. تیونرها در چند مدل گوناگون وجود دارند.

تیونرهای کروماتیک نت نواخته شده را می ‌شنوند و اندازه کوک بودنش را نشان می‌دهند. بدین گونه می‌توانید دیز یا بمل بودن و همچنین نت درست آن سیم را ببینید. هنگام آغاز آشنایی با تیونر خود را به چالش بکشید.

پیش از این که تیونر این کار را برای شما انجام دهد، خودتان برای یافتن نت درست تلاش کنید. با این کار و گذشت زمان خواهید دید که دیگر آنچنان به تیونر وابسته نخواهید بود.

چگونه یک گیتار را با گوش و به کمک تیونر کوک کنیم

برخی تیونرها، نت هر سیم را پخش می‌کنند، و سپس باید نت هر سیم را با گوش بررسی و کوک کنید. همچنین می توانید یک دیاپازون کوک تهیه کنید، که با کوبیدنش نت آن سیم گیتار را پخش کنید. کار با این تیونرها بهترین راه برای آغاز کوک کردن با گوش و کاهش وابستگی به تیونر است.

شما خودتان باید آن نت را بشنوید و زیروبمی آن را بسنجید، و سیم ها را با صدای دیاپازون کوک کنید. اگر هنگام کوک کردن نزدیک رایانه هستید، می توانید تیونرهای آنلاین رایگان مانند Fender را جستجو کنید. همچنین برنامه های بسیاری مانند tune my guitar و  Guitar Tuna برای گوشی هوشمند وجود دارند.

اگر می‌خواهید تیونر یا دیاپازون بخرید، از خود بپرسید که آیا به دیدن نت ها نیاز دارید یا گوش شنوایی برای نت ها و فواصل موسیقی دارید. تیونر برای نوازنده های دیداری و تازه کار بی دردسر و بسیار پرکاربرد تر است و با گذشت زمان شنوایی آن ها برای نت های درست بهبود پیدا می کند.

اگر به توانایی خود در شنیدن و تشخیص صدا باور دارید (یا اگر به دنبال چالش هستید)، کار با دیاپازون یا پخش نت با تیونر می‌تواند برای شما بهتر باشد.

چگونگی کوک کردن گیتار: راهنمای آسان تازه کارها

چگونه یک گیتار را بدون تیونر کوک کنیم

آیا به دنبال کوک کردن گیتار بدون تیونر هستید؟ اگر بدون تیونر می نوازید، می توانید با کوک کردن گیتار نسبت به خودش صدای خوبی داشته باشید.

فرت پنج روی سیم ششم را نگه دارید. اکنون یک A در سیم E را می نوازید. سیم پنجم را به گونه‌ای کنید که با صدای فرت پنج سیم E یکی باشد. هنگام کوک کردن سیم، نواختن پیوسته نت مرجع می تواند کار را آسان تر کند، همچنین می توانید سفت یا شل بودن سیم را بشنوید.

سپس سیم D را به گونه‌ای کوک کنید که با نت سیم A در فرت پنج یکی باشد. شما هر سیم را ، به جز سیم B، می‌توانید با فرت پنجم سیم بالایی آن کوک کنید. سیم B را با فرت چهارم سیم G کوک کنید. اگر هر سیم با فاصله درست از سیم های دیگر کوک شود، صدای گیتار خودکار بهبود خواهد یافت.

چگونه گیتار را به کمک کیبورد کوک کنیم

راه‌های دیگری برای کوک کردن گیتار بدون تیونر وجود دارند. اگر به پیانو یا کیبورد دسترسی دارید، می‌توانید از آن برای پیدا کردن نت های درست گیتار استفاده کنید.

کوک کردن با پیانو یا کیبورد راه خوبی برای کوک کردن گیتار و به ویژه هنگام همنوازی با پیانو یا سازهای دیگر است. مانند کار با تیونر، این نیز تمرین خوبی برای گوش های شما است.

سیم ششم را با E دو اکتاو پایین تر از C وسط پیانو کوک کنید. سپس می‌توانید گیتار را نسبت به خودش کوک کنید یا سیم ها را با نت های مربوط از روی پیانو کوک کنید. همچنین این روش می‌تواند به یادگیری جستجوی نت ها روی پیانو به شما کمک کند!

کوک های جایگزین

Joni Mitchell و Black Sabbath در چه چیزی مانند هم هستند؟

کوک های آن ها یکی است!

هر دو هنرمند بیش تر از کوک های جایگزین برای ساختن صدا های تازه استفاده می کنند.

هنگامی که درک خوبی از کوک استاندارد گیتار پیدا بکنید، آزمایش کردن کوک های جایگزین می تواند برایتان بسیار سرگرم کننده باشد. صدها کوک جایگزین برای گیتار وجود دارد، اما دو تا از رایج ترین ها Drop D و Open G هستند.

چگونه گیتار را در Drop D کوک کنیم

کوک کردن گیتار روی Drop D بسیار ساده است. در کوک استاندارد، سیم ششم E را به یک پرده پایین تر یعنی D کوک کنید. همچنین می‌توانید سیم E را با سیم D اما یک اکتاو پایین تر کوک کنید.

آهنگ‌های معروف در Drop D شامل Dear Prudence از گروه the Beatles، Everlong از Foo Fighters و Harvest Moon از Neil Young هستند.

چگونه در Open G Tuning کوک کنیم

اگر نوازندگی Keith Richard در Rolling Stones را دوست داشته باشید، از کوک Open G نیز خوشتان خواهد آمد. در Open G، سیم‌های گیتار با نت‌های آکورد G کوک می‌شوند، بنابراین به هنگام نواختن همه سیم ها و دست باز، صدای آکوردG  را خواهید شنید. نت های زیر را از سیم ششم این گونه کوک کنید: D-G-D-G-B-D. نواختن و آزمایش کردن با این کوک برای دوست داران گیتار اسلاید بلوز بسیار سرگرم کننده خواهد بود!

DADFAD Tuning چیست؟

این یکی دیگر از کوک های باز است که در موسیقی بلوز کاربرد بسیاری است. در DADFAD به جای آکوردG ، گیتار روی  Dm کوک خواهد شد. برای داشتن کوک در آکورد D، نت F را در F# کوک کنید – سپس سیم ها DADF#AD خواهید بود. صدای این کوک با سیم‌های باز بسیار دلنشین است، همچنین گزینه خوبی برای کسانی است که هنوز آکورد ها را نمی شناسند اما می‌خواهند صدایی قدرتمند داشته باشند. اگر بچه ای را می شناسید که می خواهد روی سیم ها بکوبد، از همان گام نخست گیتار را در DADFAD کوک کنید!

هر چند وقت یکبار باید گیتار را کوک کنم؟

گیتار ساز حساسی است. آیا به صدای گیتار در یک روز بارانی یا غروب گرم تابستان گوش داده‌اید؟ چوب گیتار با تغییرات دما و رطوبت کمی منبسط و منقبض می شود.

این پدیده می تواند کشش سیم ها را کم یا زیاد بکند. شاید این را هنگام نواختن گیتار، به ویژه هنگام کوبیدن و پیچ بِند ببینید.

با وجود چنین پدیده‌ای بهتر در آغاز و دوباره هنگام از دست دادنش گیتار خود را کوک کنید. نوازنده حرفه ای هم گاهی باید در اجراها گیتار خود را کوک بکنند. سیم های نو نیز باید تا زمانی جا افتادن کوک بشوند.

چگونگی کوک کردن گیتار: راهنمای آسان تازه کارها

چگونه گیتارم بیشتر در کوک بماند؟

سیم های خود را پیوسته جایگزین کنید. بسته به اندازه نواختن می توانید سیم ها را ماهیانه یا هفتگی جایگزین کنید.

گیتار را در هارد کیس و در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا از تغییرات دمایی و رطوبتی جلوگیری کنید. همچنین می توانید پس از نواختن، سیم ها را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید تا چربی انگشت ها به سیم ها آسییبی نرساند.

اگر از این نکات پیروی می‌کنید اما همچنان صدای گیتار ایراد دارد، شاید از لحن ساز باشد. لحن به توانایی ساز برای نگه داشتن صدای بلند و پایین فرت‌برد اشاره دارد. رایج‌ترین نمونه لحن بد، صدای درست در سیم‌های باز و صدای نادرست به هنگام گرفتن نت‌ها است.

لحن ساز به آسیب دیدگی هنگام نواختن و چگونگی ساخت گیتار بستگی دارد. به یک فروشگاه گیتار بروید و از آن ها بخواهید که صدای گیتار شما را بررسی بکنند. آن ها می توانند به شما کمک کنند تا راه کاری برای کوک کردن گیتارتان پیدا کنید.

تیونرهای رایگان آنلاین گیتار

منابع بسیاری برای دوستداران یادگیری چگونگی کوک کردن گیتار با تیونر وجود دارد. چندین تیونر آنلاین برای کوک کردن گیتار پیدا می شوند. این ها چند نمونه پیشنهادی ماست:

8notes.com – می‌توانید از این تیونر برای شنیدن صدای درست استفاده کنید یا با میکروفون، گام یاب را روشن کنید.

JamPlay – با این تیونر آنلاین رایگان گیتار می توانید با گوش هایتان کوک کنید یا با میکروفون، گام یاب را روشن کنید.

– TrueFire یک تیونر رایگان گیتار بسیار خوب است که می‌توانید در کنار برنامه Pro Guitar Tuner، روی رایانه نیز استفاده کنید.

GuitarTricks – این تیونر از نت های واقعی گیتار برای کوک کردن و یکی شدن ساز شما بهره می برد.

آیا می توانید یک گیتار را به خوبی کوک کنید؟

اکنون با یادگیری کوک کردن انواع سبک گیتار در مسیر رسیدن به اهداف نوازندگی خود خواهید بود. اگر در بهبود توانایی های خود جدی هستید، راهی بهتر از آموزش خصوصی وجود ندارد.

اگر با هر استادی آنلاین یا حضوری کار کنید، همیشه نخستین بخش کوک کردن است. اما اگر هنوز در چگونگی کوک کردن گیتار خود به راهنمایی نیاز دارید، استاد گیتار شما در هر گام با شما خواهد بود. پس از یادگیری کوک کردن گیتار، می توانید آکوردها، الگوهای نوازندگی و برخی از آهنگ های خود را بیاموزید! به زودی آهنگ هایی با کوک های گوناگون را خواهید نواخت.

جهت ثبت نام در کلاس گیتار به صورت حضوری و  کلاس آنلاین گیتار روی لینک کلیک کنید!

نوشته قبلی

چگونه تبلچر گیتار را بخوانیم؟

نوشته بعدی

فرق نواختن کیبورد و پیانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.