آموزش هنگدرام

کلاس آموزش هنگ درام (هند پن) آنلاین و حضوری

هنگ درام یا هند پن یک ساز فولادی است که با دستان نواخته می‌شود. برخی شکل آن را استوانه‌ای، بیضوی و یا حتی بشقاب پرنده نامیده‌اند.  اغلب آن را مانند دو گنبد که به هم چسبیده‌اند تصور می‌کنند که از دو ورق فلزی ساخته شده است که به هم چسبیده‌اند و یک محفظه صوتی طنین‌انداز ایجاد می‌کند.هنگ درام یکی از سازهای ضربی با صدایی دلنشین است که با ضربه زدن بر روی یک فلز نیم دایره ای تولید صدا می کند و صدای ایجاد شده هماهنگی بالایی با طبیعت دارد به همین دلیل دلنشین بودن و آرامش بخش بودن این ساز یکی از دلایل محبوبیت آن است. هنگدرام در انواع سبک های موسیقی از جمله راک، پاپ، جاز و بسیاری از سبک‌های دیگر استفاده می‌شود.

این توضیح بسیار ساده است، اما در واقع مهارت و استادکاری زیادی برای ساختن ابزاری مورد علاقه‌یتان نیاز دارد. در این مطلب نکات زیادی در مورد آموزش هنگ درام و چگونگی تسلط بر آن بیان می‌کنیم که می‌تواند تاثیر زیادی روی سرعت و نحوه یادگیری شما داشته باشد. این روزها آموزش هنگ درام بیش‌تر به صورت آنلاین و حضوری است و روش‌های دیگر(مانند کتاب‌های آموزش و مشاهده ویدیو) تقریبا به حاشیه رفته‌اند. یادگرفتن این ساز به شدت استاد محور است و شما به عنوان هنرجوی این ساز باید دقت زیادی روی انتخاب استاد این ساز داشته باشد. کلاس‌های حضوری و آنلاین در موسسه موسیقی فردوس برگزار می‌شود اما شما باید ویژگی‌های هر نوع کلاس را بدانید تا بتوانید بهترین نوع کلاس را برای خود انتخاب کنید.

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

برگزاری کنسرت و همخوانی گروهی

تجهیزات رایگان

استفاده از بهترین تجهیزات موسیقی

استدیو تمرین موسیقی و ضبط صدا

ارائه مجوز بین المللی فنی و حرفه ای

مشاوره رایگان

با درج  اطلاعات خود ، کارشناسان ما فرآیند استعدادیابی و  مشاوره انتخاب ساز موردعلاقه تان را انجام می دهند

آموزش هنگ درام نوازی

معرفی الگوهای اصلی ساز

   – الگوی چهار ضربی: در الگوی چهار ضربی، برای هر تک ضرب، به ترتیب انگشتان سبابه، شصت، میانی و شاهین را بکوبید.

   – الگوی سه ضربی: در این الگو، تک ضرب را با انگشتان سبابه، شصت و میانی بکوبید.

   – الگوی دو ضربی: در این الگو، تک ضرب را با انگشتان سبابه و شصت بکوبید.

آموزش تکنیک‌های پایه

   – تکنیک تک ضرب: برای تک ضرب، انگشتان را به سمت پوسته هنگ درام بکشید و آن را بکوبید.

   – تکنیک رول: در این تکنیک، به جای بکوبیدن به طور تک ضربی، انگشتان را به صورت پیوسته و پیاپی بکوبید تا صدای رول ایجاد شود.

   – تکنیک فلام: در این تکنیک، قبل از بکوبیدن تک ضرب، انگشتان را روی پوسته نگه داشته و سپس با قدرت بکوبید تا صدای بلند تری ایجاد شود.

آموزش الگوهای پیچیده تر

   – الگوی سوینگ: در این الگو، با استفاده از تکنیک رول، الگویی از تک ضرب‌ها را ایجاد کنید که به صورت سریع و پیاپی انجام شود.

   – الگوی غلطک: در این الگو، با استفاده از تکنیک رول، تک ضرب را روی سطح درام به صورت پیاپی و با فاصله‌های زمانی مشخص بکوبید.

آموزش تنظیمات و تغییرات صدا

   – تنظیم تنش پوسته: با تنظیم تنش پوسته هنگ درام، می‌توانید صدای بکوبیدن را تغییر دهید. با فشار بیشتر روی پوسته، صدای بلندتر و با فشار کمتر، صدای ضعیفتری ایجاد می‌شود.

   – تغییر زاویه بکوب: با تغییر زاویه بکوب روی پوسته می‌توانید صدای متفاوتی ایجاد کنید. با بکوب به قسمت‌های مختلف پوسته، صدای متفاوتی خواشد.

آموزش قرارگیری در موسیقی

   – تعامل با سایر سازها: در هنگ درام، نقش شما به عنوان پشتیبان و تنظیم کننده ضربات برای سایر سازها می‌باشد. بنابراین، در هنگ درام باید با سایر موسیقیدانان هماهنگی داشته باشید و در زمان مناسب ضربه‌ها را بکوبید.

   – تغییر الگوها: در طول قطعه موسیقی می‌توانید الگوهای مختلفی را استفاده کنید و الگوها را تغییر دهید تا طراحی صدای جالبی ایجاد کنید.

   – دینامیک در نواختن: با تنظیم قدرت بکوب، می‌توانید دینامیک موسیقی را تغییر دهید. در برخی قسمت‌ها می‌توانید با قدرت بیشتر بکوبید و در برخی قسمت‌ها با قدرت کمتر.

انواع برنامه کلاس های هنگ درام

کلاس هنگ درام​ مقدماتی

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • استایل بدن و تربیت انگشتان
 • آموزش مبانی موسیقی و ساز هنگ درام
 • آماده سازی و هماهنگی عضلات
 • نت خوانی و اجرای صحیح نت
 • بررسی انواع آلیاژها و نحوه کوک کردن
 • شناخت فرکانس‌های Tonic ،Fifth ،Octave و تیونر
 • اجرای انواع قطعات در ریتم های مختلف

کلاس هنگ درام​ پیشرفته

آموزش مخصوص افراد سطح بندی
جلسه 10 مدت زمان: 2 ماه
 • آشنایی با آکورد، آرپژ، آکورد‌شناسی کامل
 • شناخت کامل Pad و آموزش هم‌نوازی با پدها
 • تقویت شنیدار و اصول تشخیص ریتم‌ها
 • هم‌نوازی با قطعات مختلف نام آشنای پیانو
 • اصول صدابرداری و میکس و مسترین
 • تکنیک‌های افکتیو در هندپن
 • ریتم ساده در میزان دو ضربی با کاخن و اسپلش

کلاس هنگ درام​ مقدماتی تا پیشرفته

آموزش مخصوص افراد مبتدی
جلسه 20 مدت زمان: 4 ماه
 • استایل گذاری و تربیت انگشتان و شنوایی
 • مبانی و تئوری موسیقی در ساز هندپن
 • آموزش نت خوانی پیشرفته و اجرای نت ها
 • آموزش تکنوازی، همنوازی و شرکت در کنسرت ها
 • آموزش انواع تکنیک های حرفه ای ساز
 • اموزش فرکانس ها، آکورد ها و ریتم موسیقی
 • نواختن آهنگ و قطعات مختلف با هندپن

اساتید آموزش هنگ درام

farhanadib-webp-converter-IMG_20221128_211804_390
استاد مکنونی
نوازنده هنگدرام و سازهای کوبه ای از سال ۱۳۸۱ تا کنون جزو ۱۰ هنر اموخته و مدرسین اول ساز هنگدرام در ایران اهنگساز و نوازنده تئاتر های موزیکال
farhanadib-webp-converter-IMG_20221128_211752_684
استاد میترا هرندی
نوازنده هنگدرام و سازهای کوبه ای از سال ۱۳۸۱ تا کنون جزو ۱۰ هنر اموخته و مدرسین اول ساز هنگدرام در ایران اهنگساز و نوازنده تئاتر های موزیکال
استاد رحمانی مدرس هنگ پن
استاد رحمانی
نوازنده هنگدرام و سازهای کوبه ای از سال ۱۳۸۱ تا کنون جزو ۱۰ هنر اموخته و مدرسین اول ساز هنگدرام در ایران اهنگساز و نوازنده تئاتر های موزیکال

انواع ساز هنگ درام

هنگ درام استاندارد (Standard Hang Drum)

هنگ درام استاندارد، که همچنین به آن “پن آرت” (PanArt) نیز گفته می شود، دارای دو قسمت اصلی است که پایه‌های فلزی و دیسک پوسته‌ای را در بر می‌گیرد. هنگ درام استاندارد به دلیل صدای آرام و تاثیرگذار خود، بسیار محبوب است.

هنگ درام هن پان (Hang Pan)

هنگ درام هان پان، یک نسخه مشابه هنگ درام استاندارد است. این نوع هنگ درام توسط سازندگان اختصاصی ساخته می‌شود و برخی از ویژگی‌های متفاوتی نسبت به هنگ درام استاندارد دارد. بافت صدایی هنگ درام هن پان نیز ممکن است به طور کلی تفاوت‌هایی با هنگ درام استاندارد داشته باشد.

هنگ درام ایبوسا (Ibos)

هنگ درام ایبوسا نوع دیگری از هنگ درام است که توسط شرکت IboDrum ساخته می‌شود. این نوع هنگ درام دارای شکل و طرحی متفاوت از هنگ درام استاندارد است و صدایی خاص و جذاب دارد.

هنگ درام پانتام (Pantam)

هنگ درام پانتام یا پانتام دروم (Pantam Drum) یک نوع هنگ درام است که در سال ۲۰۰۰ توسط سازندگان سوئیسی ایجاد شد. این ساز دارای شکل کروی با قسمت‌های برش خورده در سطح پوسته است و صدای بسیار زیبا و غمگینی تولید می‌کند.

هنگ درام گاد (Guda Drum)

 هنگ درام گاد یک نوع هنگ درام است که توسط شرکت Guda Drums ساخته می‌شود. این ساز دارای شکل کروی با شیارهای مختلف در سطح پوسته است و باعث تولید صداهای غمگین و آرامش‌بخشی می‌شود.

نت های هنگدرام

نت های هنگدرام

صداهای ایجاد شده در این ساز معمولاً با نام‌هایی مانند “تونگ” (Tongue) یا “نوت” (Note) شناخته می‌شوند. هر تونگ یا نوت صدای خاصی دارد و می‌تواند بر اساس نگه داشتن و قدرت ضربه تغییر کند. در اغلب ساز های هندپن نوت های هنگدرام، دارای 8 تا 9 تونگ یا نوت است و با پیشرفت تکنولوژی ساخت این ابزار موسیقی به 22 نت مجزا نیز رسیده است. برخی از صداهای معروف در هنگ درام مانند دیگر ساز های موسیقی که در تئوری موسیقی که بیان شده است عبارتند از: دو (Do)، رئ (Re)، می (Mi)، فا (Fa)، سل (Sol)، لا (La)، سی (Si) و دو (Do) در اکتاو پایانی. در واقع نت های این از به اساس اکتاو صدایی مشخص می شود و تغییر می کند.

آموزشگاه هنگ درام

آموزشگاه‌های موسیقی متعددی در تهران وجود دارند که برای  هنرجویان از سطوح مبتدی تا پیشرفته، کلاس های هنگدرام برگزار می نمایند. با توجه به عمومیت جدید ساز هندپن برخی از موسسات هنگدرام به تازگی تدریس آن را شروع نموده اند و باید در انتخاب بهترین آموزشگاه موسیقی توجه بسیاری داشته باشید. برای پیدا کردن آموزشگاه هنگ درام خوب، می‌توانید به روش‌های زیر بررسی خود را انجام دهید:

جستجوی آنلاین: از گوگل یا شبکه های اجتماعی به دنبال مراکز آموزشی معتبر با مدرک بین المللی بگردید و اگر قصد شرکت در کلاس حضوری را دارید بر اساس منطقه جستجو کنید. هم چنین می توانید از اپلیکیشن ها و وب سایت های مسیریابی بهترین کلاس هنگدرام در تهران را نیز بر اساس نمره دهی کاربران شناسایی کنید. مثلا کلاس هنگدرام در شمال تهران یا کلاس هنگدرام در غرب تهران یا اگر به دنبال آموزشگاه معتبر هستید سرچ کنید آموزشگاه هنگدرام در شمال تهران و … با جستجوی عبارات مانند “آموزشگاه هنگ درام” یا “مربی هنگ درام”، لیستی از مکان‌های ممکن را دریافت خواهید کرد.

مشاوره از دوستان و آشنایان: اگر شما دوستانی دارید که هنگ درام را یاد گرفته‌اند یا در این حوزه تجربه دارند، می‌توانید از آنها برای معرفی آموزشگاه‌ها و مربیان معتبر استفاده کنید.

هنگ درام در طبیعت

مدت زمان آموزش هنگ درام

شاید بیش‌تر از هر چیزی به مداومت و تمرین‌های شما بستگی داشته باشد. اگر بتوانید به صورت روزانه تمرین هنگدرام داشته باشید احتمالا در زمان کمی می‌توانید بر این ساز مسلط می‌شود اما اگر وقفه زیادی بین تمرین‌های شما وجود داشته باشد احتمالا موفقیت شما کاهش پیدا می‌کند. حدودا ۶ ماه لازم است تا بتوانید بر مبانی اولیه این ساز مسلط شوید و به یک مهارت نسبی در هنگ درام برسید اما برای رسیدن به مراحل پیشرفته‌تر باید حدود دو سال زمان صرف کنید. همانطور که در قسمت قبل هم گفته شد ساز هند پن یا هنگ درام ساختمان بسیار ساده‌ای دارد و به همین خاطر شاید توسط هنرجویان دست کم گرفته شود در صورتی که تسلط بر این ساز نیازمند مهارت‌های بسیار ظریفی است که تسلط روی برخی از این مهارت‌ها سال‌ها زمان می‌برد. رسیدن به یک سطح نسبی از نواختن هنگ درام رابطه مستقیمی با میزان تمرین روزانه شما دارد. البته در هر ترم استاد هنگ درام میزان تمرین روزانه شما را مشخص می‌کند اما بهتر است برای رسیدن به بهترین نتیجه روزانه یک تا دو ساعت تمرین مداوم داشته باشید. استاد انتخابی شما در پروسه یادگیری و مهارت شما اهمیت زیادی دارد اگر شما بتوانید نزد استاد کاربلد هنگ درام بروید روند آموزش شما به شدت آسان می‌شود اما اگر استاد شما از مهارت کافی برای تدریس برخوردار نباشد این امکان وجود دارد که شما به طور کلی مسیر یادگیری این ساز را اشتباه بروید. معمولا هزینه یک استاد حرفه‌ای بیش‌تر از دیگر استادها است اما از طرفی می‌تواند انگیزه شما را دوچندان کند و زمان یادگیری شما را به شکل شگفت انگیزی کاهش دهد.

معمولا در ترم‌های پایین نیازی به صرف هزینه‌های زیاد نیست و یک استاد نسبتا باتحربه می‌تواند برای آموزش شما کافی باشد اما بهتر است برای هر کلاس تحقیق کافی داشته باشید و سراغ بهترین استاد سطح خودتان بروید. برخی از هنرجویان به شدت استاد محور هستند و این موضوع باعث می‌شود تا این افراد حساسیت بیش‌تری روی استاد داشته باشند. اگر شما برای آموزش‌تان به استاد وابستگی زیادی دارید بهتر است حساسیت بیش‌تری روی انتخاب کلاس و استاد داشته باشید. در قسمت‌های قبل گفته شد که کلاس‌های هنگ درام به ۲ صورت مختلف در موسسات موسیقی برگزار می‌شود. کلاس‌های هنگ درام در ترم‌ها و سطح‌های مختلفی در موسسات موسیقی برگزار می‌شود و شما به عنوان هنرجوی هنگ درام باید تا زمانی که لازم است در این کلاس‌ها شرکت کنید. بعد از یادگیری مبانی اصلی و حداقل ۲ سال زمان می‌توانید از اساتید این حوزه به صورت خصوصی استفاده کنید یا به سراغ تمرین‌های گروهی و نیمه گروهی بروید. در هر صورت در نظر داشته باشید که تمرین بدون بررسی ایرادات و اشکالات نمی‌تواند سود چندانی برای شما داشته باشد

کلاس آموزش آنلاین هنگ درام

در قسمت‌های قبل گفته شد که کلاس‌های هنگ درام به ۲ صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. انتخاب نوع کلاس بر عهده هنرجو است و شما متناسب با نیاز و شرایطی که دارید باید در کلاس مورد نظرتان شرکت کنید. کلاس‌های آنلاین بیش‌تر برای کسانی مفید است که نمی‌خواهند زمان زیادی برای آموزش هنگدرام صرف کنند، این رویه برای دیگر کلاس های موسیقی کلاسیک از جمله: کلاس ویلن و کلاس گیتار و کلاس پیانو هم صدق می کند. معمولا کلاس‌های آنلاین یکی از سریع‌ترین مدل‌های آموزش این روزها هستند که اتفاقا بازده و خروجی بالایی هم دارند. برخی هنرجویان تفاوتی میان کلاس‌های آنلاین هنگ درام و فیلم‌های اموزشی قائل نمی‌شوند در صورتی که این ۲ آموزش کاملا با هم تفاوت دارند. در کلاس‌های ضبط شده شما به عنوان یک بیننده هستید و نمی‌توانید هیچ تعاملی با مدرس یا سایر هنرجویان داشته باشید اما در کلاس‌های آنلاین شما از بالاترین میزان تعامل برخوردار هستید.

همین موضوع سبب شده است تا کلاس‌ آنلاین موسیقی در سراسر جهان طرفداران زیادی پیدا کند. این کلاس‌ها در یک پلتفرم خاص برگزار می‌شود و شما به عنوان شرکت‌ کننده می‌توانید به صورت همزمان با استاد یا سایر هنرجویان ارتباط صوتی/تصویری داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که کلاس‌های آنلاین راس ساعت خاصی برگزار می‌شوند و توصیه می‌شود در آن زمان آنلاین باشید اما اگر به هر دلیل قادر به شرکت در کلاس آنلاین نبودید ویدیوی ضبط شده کلاس برای شما ارسال می‌شود. این ویدیو در پنل کاربری‌ شما موجود است و هر زمان که خواستید می‌توانید این ویدیو را دانلود کنید. در کلاس‌های حضوری زمان زیادی صرف رفت و آمد شما می‌شود در صورتی که برای شرکت در کلاس‌های آنلاین می‌توانید در کمتر از یک دقیقه آماده حضور در کلاس شوید. از طرفی هزینه کلاس‌های آنلاین هم نسبت به هزینه کلاس‌های حضوری کمتر است چرا که در کلاس‌های آنلاین بسیاری از هزینه‌های جاری مانند هزینه اجاره کلاس حذف شده است و شما هیچ هزینه‌ای جز حق‌الزحمه استاد پرداخت نمی‌کنید.

کلاس‌های آنلاین موسسه موسیقی فردوس به طور کلی ۴ ویژگی مهم دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم: ۱ـ امکان مشاهده فیلم در هر زمان همانطور که گفته شد شما در هر زمان که خواستید می‌توانید به پنل کاربری‌تان مراجعه کنید و فیلم‌های آموزشی را مشاهده کنید. این فیلم‌ها در صفحه شخصی شما برای همیشه ذخیره می‌شوند و هیچ نگرانی از بابت پاک شدن آن‌ها نداشته باشید. ۲ـ قیمت مناسب کلاس‌های آنلاین: معمولا کلاس‌های حضوری زمان بیش‌تر از استاد می‌گیرند و از طرفی هزینه‌های مانند اجاره کلاس باعث افزایش هزینه کلاس‌های حضوری می‌شود. ۳ـ تمرینات مشخص بعد از هر جلسه: در کلاس‌های موسیقی موسسه فردوس شما بعد از پایان هر جلسه تمرینات مشخصی دریافت می‌کنید و این تمرین‌ها را در یک گروه تلگرامی یا واتس آپی بارگذاری می‌کنید. تمرین‌ها توسط پشتیبان کلاس یا استاد بررسی می‌شود و در صورت نیاز مشکلات آن گفته می‌شود. ۴ـ صرفه جویی در زمان: کلاس‌های آنلاین کمترین زمان را از شما خواهند گرفت. برای حضور در کلاس‌های آنلاین شما به صورت میانگین ۳ ساعت در هفته زمان می‌گذارید در حالی که برای شرکت در کلاس‌های حضوری نیاز به صرف زمان بیش‌تری دارید.

کلاس هنگ درام در تهران

ممکن است به دلایل زیادی کلاس‌های آنلاین را دوست نداشته باشید. معمولا کلاس‌های حضوری بالاترین میزان تعامل هنرجو و استاد را دارا هستند و همین عامل باعث شده است تا کلاس‌های حضوری بیش‌ترین طرفدار را داشته باشند. برای شرکت در کلاس‌های حضوری موسسه موسیقی فردوس در درجه اول باید تعیین سطح شوید تا در کلاسی شرکت کنید که سایر افراد، هم سطح شما باشند. این کار کمک می‌کند تا بتوانید بیش‌ترین بهره را از کلاس‌های آنلاین ببرید. کلاس‌های حضوری آموزشگاه موسیقی فردوس برای بهره‌مندی حداکثری شما به صورت مشخصی هنرجو می‌پذیرد و در صورت افزایش هنرجویان کلاس، یک کلاس جدید تشکیل می‌شود تا شما بیش‌ترین بازده را تجربه کنید. همان طور که در قسمت‌های قبل هم گفته شد کلاس‌های حضوری هزینه بیش‌تری نسبت به کلاس‌های آنلاین دارند اما در عوض بازده این کلاس‌ها نیز بالاتر است. یکی دیگر از مزیت‌های کلاس هنگ درام حضوری تمرین کردن به کمک هم گروهی‌های‌تان است، شما می‌توانید در طول هفته با سایر هم‌کلاسی‌های‌تان به تمرین بپردازید.

هزینه کلاس هنگ درام

کلاس‌های هنگ درام به صورت کلی هزینه‌های مختلفی دارد که این هزینه معمولا بر اساس کیفیت استاد و موسسه است. معمولا مهم‌ترین عامل تعیین کننده شهریه کلاس هنگ درام استاد است. مدرسانی که تجربه و مهارت بالایی در تدریس ساز هند پن یا هنگ درام دارند زیاد نیستند و به همین خاطر هزینه شرکت در کلاس این افراد بیش‌تر از دیگران است.  موقعیت جغرافیایی موسسه هم نقش مهمی در تعیین قیمت کلاس‌های حضوری دارد چرا که موسساتی که در مرکز شهر هستند و دسترسی خوبی دارند هزینه‌های اجاره بالایی می‌پردازند و همین موضوع تاثیر مستقیمی بر هزینه کلاس دارد. البته از طرفی انتخاب این موسسات می‌تواند زمان و هزینه‌های رفت و آمد شما را کاهش دهد.

هنگ درام چگونه کار می‌کند؟

با داشتن صدایی خوش آهنگ و غیرمشابه هر ساز دیگری، ممکن است از خود بپرسید که هنگ درام چگونه کار می‌کند. وقتی بدنه فلزی به درستی ساخته شود، یک محفظه صوتی در داخل آن ایجاد می‌کند که توخالی است. باور نکردنی است که ترکیب مناسب فولاد ارتعاشی و هوا چه کاری میتواند انجام دهد. اینطور نیست؟ از آنجا که هر ساز با دست ایجاد می‌شود ، هر یک از آنها کمی متفاوت خواهد بود. کار تیونر دستی این است که یک میدان ناهموار را بشکند و خیلی دقیق فلز را دستکاری کند تا سه فرکانس مجزا را در یک راستا قرار دهد. تراز کامل بین فرکانس‌ها یک نت خوب را تولید می‌کند. رابطه بین فرکانس‌های یک هنگ درام خاص ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی هر نت با یک لحن اساسی، یک اکتاو و یک پنجم ترکیبی طنین انداز می‌شود. این مهارت دقیق که با چکش انجام می‌شود، صدای بی‌نظیر هنگ درام را ایجاد می‌کند. آنچه صدای منحصر به‌فرد ایجاد می‌کند اغلب ارتعاشات دلپذیر فرکانس‌های تکراری است که در نت‌ها در سراسر ساز یافت می‌شود. این اثر غنی کروس مانند، برای دست بسیار منحصر به‌فرد است. اما باید به خوبی تنظیم شود تا این اتفاق بیفتد. سازندگان ابزارهای خود را با هم ترکیب می‌کنند تا این کار را انجام شود.

صدای ساز هنگ درام چگونه است؟

صدای یک هندپن شبیه هیچ چیز دیگری نیست که قبلاً شنیده باشید. برخی آن را آرام و آرام‌‌بخش مانند مدیتیشن توصیف می‌کنند. برخی می‌گویند این صدا اسرارآمیز به نظر می‌رسد. برخی دیگر حتی ممکن است این صدا را جذاب تلقی کنند. اما افراد زیادی هستند که صدا را شاد می‌نامند. انواع مختلف هندپن‌ها نیز برای ایجاد صداهای متنوع در محدوده تنال خاص طراحی شده‌اند. درست مانند سایر سازها، یک المنت اختصاصی در صدا وجود دارد که برای هر مورد متفاوت است. تُن خاصِ پیچیده و در عین حال جذاب در هندپن، از زمان پیدایش آن در سال ۲۰۰۱ مردم سراسر جهان را مسحور خود کرده است.

متریال هندپن: آیا باید ساز خودم را بسازم؟

ممکن است در این مرحله نوازندگان با خود فکر کنند که چگونه هندپن خود را بسازند. ما قبلاً اشاره کردیم که مواد زیادی برای ساخت هندپن مورد نیاز نیست و هر کدام منحصر به فرد هستند. بنابراین ممکن است اعتماد به نفس این را داشته باشید که سعی کنید خودتان آن را بسازید. شش مرحله اساسی برای ساختن هندپن وجود دارد:

یک ورق فولادی یا یک بشکه را به شکل کاسه چکش‌کاری کنید.

از مشعل، کوره، اجاق برای عملیات حرارتی برای کاهش رنگ و کاهش فشار استفاده کنید.

از چکش و ابزارهای دیگر برای شکل‌دهی بیشتر هندپن به شکل نهایی استفاده کنید.

ساز را طوری تنظیم کنید که هر نت دارای ۳ فرکانس هماهنگ باشد.

دو طرف هندپن را به هم بچسبانید.

بعد از اینکه چسب چسبید و پوسته به هم چسبیده مجدداً عمل کنید.

پس از شرح روند ساده ساختن دست ساز در بالا، ممکن است فکر کنید این یک پروژه «خودت انجام بده» است که آماده انجام آن هستید. ما در این‌باره هشدار می‌دهیم؛ زیرا این یک فرایند فریبنده پیچیده است که یادگیری آن حتی به متخصصان سال‌ها طول می‌کشد. اگر تمایل به نواختن هندپن دارید، نیازمند یادگیری با یک ساز با کیفیت هستید که به شما امکان می‌دهد مهارت خود را تقویت کرده و موسیقی مورد علاقه خود را بسازید.

چگونه با هنگ درام کار کنیم؟

آیا دوست دارید نحوه کار با هندپن را یاد بگیرید؟ خبر خوب این است که چون این ساز در جهان نسبتاً جدید است، شما عملاً جز اولین پذیرنده‌ها هستید! و این که آیا شما در حال حاضر در نواختن بسیاری از سازها استاد هستید یا می‌خواهید برای اولین بار یک ابزار موسیقی را انتخاب کنید؛ ما کلاس هایی فوق‌العاده داریم که به شما در این سفر کمک می کنند.

قیمت هنگ درام چقدر است؟

صادقانه بگوییم؛ همه چیز وابسته به دید شماست. هر فرد تعریف خاص خود را از «گران» دارد. با این وجود به چند روش می‌پردازیم تا به شما در پیدا کردن هندپن مناسب برای بودجه خود کمک کند. یکی از بهترین راه‌ها برای فهمیدن این که چه وسیله‌ای نیازهای شما را برآورده می‌کند این است که با یک سازنده هندپن صحبت کنید. از آنجا که آنها متخصصانی هستند که در مورد ساز و انواع مختلف آن آموزش دیده‌اند، می‌توانند شما را به وسیله‌ای هدایت کنند که از آن راضی خواهید بود. اگر در حال خرید اولین هنگ درام خود هستید، به شما توصیه می‌کنیم که ارزان‌ترین گزینه را انتخاب نکنید؛ زیرا آنقدر را که می‌پردازید دریافت می‌کنید. درست است؟ می‌دانیم که این یک تصمیم بزرگ است. اما اگر بیش از حد روی قیمت تمرکز کنید ممکن است پشیمان شوید. شما می‌خواهید یک ساز با کیفیت مانند برند sela ، از مواد برتر و ساخته شده با دانش و مراقبت بخرید. این امر نه تنها به دوام و طول عمر هنگ درام شما اطمینان می‌دهد، بلکه تضمین می‌کند که صداهایی را که در وهله اول شما را به ساز جذب کرده است، تولید کند. درست مانند اقتصاد که تقاطع تقاضا و عرضه را دارید، در اینجا نیز تقاطع قیمت و کیفیت را دارید. کیفیت بالا = قیمت بالا کیفیت میانه = قیمت منصفانه کیفیت پایین = قیمت پایین آیا لازمه دست دوم بخرم؟ اکنون که به قیمت کالا پرداختیم، ممکن است در مورد خرید هندپن دست دوم فکر کنید. در دنیایی که چیزهای زیادی را می‌توان در وب‌سایت‌هایی مانند دیوار و شیپور  خریداری کرد، شروع جستجوی شما در آنجا می‌تواند جذاب باشد. درست است که شما ممکن است برخی از هندپن‌های مناسب را در سایت‌ها پیدا کنید؛ با این وجود ما می‌خواهیم راجع‌به آن به دلایل متعددی به شما هشدار دهیم.

شما نمی‌توانید از کیفیت از هنگ درام دست دوم مطمئن باشید. خرید مستقیم از سازنده بسیار ایمن‌تر است؛ زیرا می‌دانید دقیقاً از کجا آمده و چگونه ساخته شده است.

هنگ درام دست دوم ممکن است نیاز به تعمیرات یا بازگرداندن مجدد داشته باشد که هزینه اضافی است.

ممکن است مجبور شوید مبلغ مورد را پیش پرداخت کنید و سپس در ازای آن یک محصول فرعی (یا هیچ) دریافت کنید.

ممکن است یک ضرب پایین‌تر دریافت کنید. (اگر قیمت آن بسیار پایین است، باید محتاط باشید.)

اگر تازه با هنگ درام آشنا شده‌اید، ممکن است سوالات مناسب یا ویژگی‌هایی که باید به دنبال آنها باشید را ندانید و وسیله‌ای بخرید که نیازهای شما را برآورده نمی‌کند.

علاوه‌بر این، از آنجا که هنگ درام هنوز یک ابزار جدید برای بازار هستند، شما آنقدرها که فکر می‌کنید گزینه‌های دست دوم خوب پیدا نخواهید کرد. این بدان معناست که حتی یک ابزار که قبلاً متعلق به شما بوده نمی‌تواند در مقایسه با یک ابزار جدید برای شما پول قابل توجهی پس‌انداز کند. و هندپن‌های تولیدکنندگان معتبر نیز ارزش ذاتی خود را حفظ می‌کنند.

چگونه هنگ درام انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب هنگ درام عوامل زیادی باید در نظر گرفته شوند. بنابراین اجازه دهید ما درینباره به شما کمک کنیم. ابتدا بررسی کنید که کدام مقیاس برای شما مناسب است. یعنی چه نوع صدایی را ترجیح می دهید:

سبک و روح‌دار

عمیق و پر صدا

نشاط‌آور

اسرارآمیز

در مرحله بعد؛ اگر شما فردی کوچک هستید یا قصد دارید هندپن خود را حمل کنید، یک ساز کوچکتر را در نظر بگیرید. در نهایت در صورت امکان، چندین هنگ درام را شخصاً آزمایش کنید. توصیه‌های بالا مجموعه خوبی از دستورالعمل‌هاست اما ممکن است پس از لمس، شنیدن و نواختن یک ساز خاص، بهترین حالت را پیدا کنید.

سازندگان هنگ درام  چه کسانی هستند و ساز شما چگونه با بقیه سازها مقایسه می‌شود؟

با گذشت زمان و محبوبیت بیشتر این ساز در بین مخاطبان، لیست تولیدکنندگان هنگ درام هر سال افزایش می‌یابد. هر شرکتی مواد و فرآیندهای دلخواه خود را خواهد داشت ، بنابراین مهم است که موردی را پیدا کنید که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد و به شما کمک می‌کند تا سبک مناسب خود را پیدا کنید. به خصوص اگر شما تازه با هنگدرام آشنا شده‌اید، توصیه می‌کنیم سازنده‌ای را انتخاب کنید که شفافیت کارشان را تضمین کند (به طوری که از کیفیت اطمینان حاصل کنید) و در صورت نیاز به کمک در هر زمان، خدمات عالی به مشتریان داشته باشد و بتواند در صورت تمایل به شما آموزش دهد تا مهارت‌ها و درک خود را از این ساز زیبا ارتقا دهید.

جمع‌بندی آموزش هنگ درام

کلاس‌های هنگ درام به ۲ صورت مختلف در موسسات مختلفی آموزش موسیقی برگزار می‌شوند و انتخاب نوع کلاس بر عهده شما است. معمولا کلاس‌های حضوری بازده بهتری برای هنرجویان دارند اما از طرفی کلاس‌های آنلاین زمان کمتری از شما می‌گیرند. در نظر داشته باشید که اساتید موسیقی موسسه فردوس بالاترین مهارت را در آموزش هنگ درام دارند و شما به کمک این اساتید می‌توانید در کمترین زمان هنگ درام را یاد بگیرید. البته تمرین و پشت کار شما مهم‌ترین عامل در یادگیری شما است و باید به صورت روزانه و منظم تمرین داشته باشید.

سوالات متداول دیگر راجع‌به هنگ درام

ما در این راهنمای نهایی هنگ درام مطالب زیادی را توضیح دادیم؛ اما ممکن است هنوز سوالاتی داشته باشید. در زیر به چند مورد دیگر پاسخ می‌دهیم.

آیا یادگیری هنگ درام سخت است؟

آیا یک فرد مبتدی می‌تواند این ساز را دوست داشتنی بنوازد؟ بله. با لمسی سبک و سریع، می‌توانید آهنگ‌های گرمی را که در فیلم‌های ما می‌شنوید تولید کنید. اگر می خواهید همراه یا نواختن ساز خوانندگی هم انجام بدید می تواند در کلاس آواز ثبت نام کنید.

چگونه می‌توانم از هنگ درام خود نگهداری کنم؟

ما در مورد تنظیم هنگ درام در بالا صحبت کردیم و اگر اهل سرگرمی یا نوزانده‌ای مبتدی هستید، ممکن است سال‌ها به دنبال نواختن نباشید. کسانی که مرتباً هنگ درام خود را می‌نوازند ممکن است نیاز باشد این کار را بیشتر انجام دهند. برای نگهداری مداوم و نگه داشتن هنگدرام در بهترین حالت ممکن، لطفاً هنگام نواختن، لمس سبک داشته باشید و دستبند و انگشترتان را بردارید. همچنین باید به طور مرتب آن را روغن بزنید تا از بهترین محافظت ممکن، اطمینان حاصل کنید.

شرایط مناسب برای نگهداری هنگ درام چیست؟

هنگ درام یا هندپن  را در جای خشک و خنک نگه دارید و از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید. علاوه‌بر این، توصیه می‌کنیم آن را در خارج از محفظه‌اش نگهداری کنید تا هوا جریان یافته و تجمع رطوبت کاهش یابد.آموزش تئوری موسیقی آموزش تئوری موسیقی یکی از لذت‌بخش‌ترین آموزش‌های موسیقی است چرا که در این تئوری شما به صورت پایه‌ای با تمامی موارد مربوط به موسیقی آشنایی پیدا می‌کنید و قواعد کلی موسیقی را یاد می‌گیرید. تسلط بر این تئوری زمان زیادی لازم ندارد اما بعد از شروع یک ساز تخصصی در بسیاری از جلسات به قواعد تئوری موسیقی نیاز پیدا می‌کنید

7 در مورد “کلاس آموزش هنگ درام و هندپن”

 1. سلام وقت بخیر
  برای آموزش هنگدرام به صورت خصوصی خدماتی دارید که استاد در محل کار یا در خانه آموزش بده؟ یا اینکه به صورت گروهی در خارج از آموزشگاه تدریس بکنه برای یه جمعی از دوستان ؟ شما آموزشگاه هنگدرام در تهران هستید یا بقیه ساز ها رو هم به این صورت تدریس می کنید؟

  1. سلام خدمت شما
   بله برای اموزش هنگ درام خصوصی می تونید اطلاعاتتون رو ارسال بفرمایید تا آموزشگاه تمای بگیره خدمتتون و امکان اراده اموزش هنگدرام آنلاین وجود داره و حضور در محل امکان پذیر نیست. امکان تدریس گروهی برای این ساز هم هست و ما انواع ساز ها رو در آموزشگاه موسیقی فردوس تدریس می کنیم

 2. از شیوه و سبک آموزشی جذاب استاد رحمانی خوشم اومد و خیلی ریتمیک و جذاب تدریس می کنند و همین باعث اشتیاق و علاقه بیشتر من به هنگدرام نوازی میشه . از اونجایی که دوست نداشتم زمان زیادی رو برای یادگیری موسیقی صرف کنم به دنبال آموزش هنگ درام اومدم و خیلی راضی هستم که این ساز رو دنبال کردم و توصیه ام برای افرادی که میخوان سریع یه ساز رو یاد بگیرن بهتره از ساز هنگدرام شروع کنن

  1. آموزشگاه موسیقی فردوس

   سلام خدمت شما
   ممنون از ثبت نظر شما و خوشحالیم که از شرکت در کلاس هنگ درام در تهران راضی بودید.

 3. سلام
  برای آموزش نت خوانی هنگ درام میخواستم کلاس شرکت کنم و اینکه کلاس دارید فقط نت های هنگ درام رو آموزش بدن؟ من به صورت آنلاین آموزش هنگدرام رو دیدم اما قسمت نت ها رو خوب متوجه نشدم و اینکه نحوه تیون کردن هنگدرام رو هم بلد نیستم و فقط این دو مورد رو نیاز به آموزش دارم.

 4. سلام وقتتون بخیر
  من هیچ چیزی از ساز هنگ درام نمی‌دونم و چندتا سوال دارم.
  -نت های هنگدرام مانند بقیه ساز ها هستش یا تفاوت داره و مبانی موسیقی یکسانی دارن؟
  -چه سبکی میشه با این ساز زد فقط پاپ یا کلاسیک و … هم داره .
  – هزینه آموزش هنگ درام چقدر هستش و چه مدت زمان نیاز به آموزش به صورت آنلاین داره

 5. سمانه محمدیان

  سلام وقت بخیر
  خودتون ساز هنگدرام هم میفروشید یا با فروشگاهی قرارداد دارید که بتونیم ازشون خرید کنیم؟ من هیچ اطلاعاتی در خصوص بهترین ساز هنگ درام و شناخت قلق های خرید این ساز رو نمیدونم. من کلاس رو دیروز ثبت نام کردم و اگر ممکنه بگید چجوری که تا هفته بعد ساز رو هم زحمتش رو بکشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Call Now Button