تمرین های صدا سازی و تقویت صدا

بلوغ و تاثیرات در صدای آواز

بسیار از افراد که در حرفه ی خوانندگی فعالیت می کنند به صدا سازی و تقویت صدا اهمیت زیادی می دهند زیرا هر چقدر که صدای شما جذابیت بیشتری داشته باشد قطعا مخاطبین زیاد تری را نیز خواهید داشت قطعا هیچ کس دوست ندارد تا به صدای خوانندگانی که خارج از گام های آهنگ آواز می خوانند، گوش کند.

اگر تازه وارد این حرفه شدید و تجربه کمی در زمینه صدا سازی و تقویت صدا دارید، نیاز به نگران شدن نیست شما می توانید با مراجعه به آموزشگاه موسیقی فردوس و ثبت نام در این آموزشگاه می توانید به پیشرفت صدای خود بپردازید. آموزشگاه فردوس با داشتن اساتید حرفه ای محیط ویژه ای را برای شما علاقه مندان به خوانندگی به وجود آورده است و شما با استفاده از اساتید این آموزشگاه می توانید تمرینات ویژه گرم کردن صدا و همچنین صدا سازی و تقویت صدا را انجام دهید.

آموزش آنلاین آواز در آموزشگاه فردوس

آموزش آواز به صورت حضوری

 

تمرینات ویژه گرم کردن صدا و همچنین صدا سازی و تقویت صدا

 

 تمرینات صدا سازی به آمادگی نیاز دارد و حتما باید قبل از انجام این تمرینات با کمک یک معلم آواز با تجربه صدای خود را گرم کنید. صدا سازی و تقویت صدا تنها برای افراد مبتدی نیست بلکه خوانندگان حرفه ای نیز به انجام این تمرینات نیاز دارند و باید این تمرینات را به صورت مداوم انجام دهند تا تارهای صوتی آنها دچار مشکل نشود. تمرین های صداسازی بهتر است با استفاده از ساز های مختلف به خصوص پیانو انجام شود زیرا این کار به شما کمک می کند تا متوجه شوید که از گام آهنگ خارج شدی یا خیر؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با برخی از تمرین های صدا سازی و تقویت صدا آشنا کنیم. برخی از این تمرین ها عبارتند از: تمرین Solfege،  تمرین Hmm، تمرین Nng و …

تمرین های صدا سازی و تقویت صدا

خیلی از افراد که وارد حرفه ی خوانندگی می شوند به دنبال صدا سازی و تقویت صدا هستند. داشتن یک صدای زیبا و قدرتمند نیاز به تمرین زیاد دارد. شاید از خود بپرسید آیا تمرین زیاد یعنی اینکه آواز های گوناگون بخوانیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم خیر شما با خواندن آهنگ مورد علاقه خود در حال تمرین هستید اما این کار کافی نیست و شما برای داشتن یک تمرین کامل که بتواند به صدا سازی و تقویت صدا کمک کند به یک معلم آواز با تجربه نیاز دارید. معلم آواز با یاد دادن تمرین های روزانه به شما کمک می کند تا به بهبودی صدا خود بپردازید.

تمرین های صدا سازی و تقویت صدا

 

 آموزشگاه موسیقی فردوس با داشتن اساتید برتر کشور می تواند به افرادی که تازه وارد حرفه ی خوانندگی شده اند یا حتی خوانندگان حرفه ای در زمینه صدا سازی و تقویت صدا کمک زیاد کند.

آموزشگاه موسیقی فردوس با استفاده از روش های مدرن و تمرین های روزانه به افراد کمک می کند تا صدای جذابی را بدست بیاورند. همانطور که می‌دانید هر کاری نیاز به ابزار مناسب خود دارد صدا سازی و تقویت صدا نیز نیاز به ابزار مناسب دارد؛ این ابزار همان تمرین های روزانه و مداوم است. آموزشگاه موسیقی فردوس با داشتن یک محیط حرفه ای و مدرن شرایط را برای شما مهیا کرده است تا در یک محیط زیبا و آرام به تمرین حرفه ای مورد علاقه خود بپردازید.

تمرین های صدا

حرفه ی خوانندگی مانند ورزش است. ورزشکاری را تصور کنید که پس از تلاش و تمرین های سخت به قهرمانی می رسد، ورزشکار پس از قهرمانی قطعا نیاز به تمرین های سنگین تری خواهد داشت تا بتواند خودش را در بالاترین سطح نگه دارد. البته می توانید تمرین صدا به شیوه مداحان را نیز انجام دهید.

خوانندگی نیز دقیقا همین روند را دارد؛ فردی که به تازگی وارد حرفه ی خوانندگی می شود نیاز به تمرین های صدا سازی و تقویت صدا دارد تا بتواند یک صدای محبوب و جذاب را داشته باشد پس از کسب این صدا قطعا نیاز به تمرین های جدید و سنگین تری خواهد داشت. همانطور که قبل از تمرینات در ورزش بدن شما نیاز به گرم کردن دارد در خوانندگی نیز تار های صوتی شما نیاز به گرم شدن دارد. پس از اینکه تار های صوتی خود را گرم کردید شما آماده انجام تمرینات صداسازی و تقویت صدا هستید. برخی از این تمرینات را در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

فردی که به تازگی وارد حرفه ی خوانندگی می شود نیاز به تمرین های صدا سازی و تقویت صدا دارد تا بتواند یک صدای محبوب و جذاب را داشته باشد

تمرین Hmm

شما از می دانید که چگونه صدا تولید کنید اما نکته مهم این است که نمی دانید چقدر برای صدای شما مناسب است تا هم برای مخاطبان جذاب باشد و هم به تار های صوتی شما آسیبی وارد نشود. این تمرین یک روش صدا سازی و تقویت صدا است که برای شروع آواز بسیار مناسب است زیرا این روش به شما کمک می کند تا بدون اینکه فشار زیادی به تار های صوتی تان بیاید آواز خواندن را شروع کنید.

برای انجام این تمرین شما از یک نت به عنوان مثال C میانه و یک نت پایین مثل «Hmm» این تمرین را شروع می کنید و به صورت نزولی است. این تمرین در صدا های موسیقی مانند:« Sol-Fa-Mi-Re-Do» بسیار تاثیر گذار است و سبب صدا سازی و تقویت صدا شما به صورت مناسب و حرفه ای خواهد شد. برای انجام این تمرین به صورت زیر عمل می کنیم:

  1. لب ها را کنار هم نگه دارید.
  2. فک بالا و پایین را از هم جدا کنید.
  3. به آرامی با یک نت پایین شروع به تولید صدا کنید..
  4. هر بار تولید صدای خود را نیم گام به پایین هدایت کنید و صدای خود را آرام تر کنید. 5 بار این کار را تکرار کنید.
  5. سپس به گام اول که شروع به تولید صدا کردید برگردید.

این عمل را 3 الی 5 بار تکرار کنید. اگر مدتی بعد این کار برای شما راحت شد یک صدای«ah» به «Hmm» اضافه کنید. بنابراین این روش به روش «Hmm-ah» تبدیل خواهد شد.

به کلمه «Singing» دقت کنید در زمان که این کلمه را تلفظ می کنید در انتهای این کلمه صدای «Ng» را می شنوید برای تلفظ این کلمه باید به صدای بینی تکیه کنید

تمرین Nng

به کلمه «Singing» دقت کنید در زمان که این کلمه را تلفظ می کنید در انتهای این کلمه صدای «Ng» را می شنوید برای تلفظ این کلمه باید به صدای بینی تکیه کنید؛ از این قبیل کلمات در آهنگ های فارسی نیز وجود دارد و ای صدا ها باید از بینی تولید شود. تمرین «Nng» یکی از تمرین های صدا سازی و تقویت صدا است که سبب می شود تا صدای شما از سینه به سر انتقال یابد. برای انجام این تمرین دقیقا مشابه تمرین «Hmm» عمل می کنیم ولی به جای «Hmm» از «nng» استفاده می کنیم. اگر این تمرین برای شما راحت شود به جای «nng» از «nng-ah» در تمرین استفاده کنید. این تمرین نیز مانند تمرین «Hmm» شامل 5 مرحله با گام نزولی است.

تمرین Solfege

تمرین Solfege یکی از روش های مدرن برای صدا سازی و تقویت صدا است که به خوانندگان کمک می کند تا دامنه صدای خود را افزایش دهد. قطعا هیچ کس دوست ندارد به صدای یک خواننده که خارج از گام می خواند، گوش دهد. تمرین Solfege به شما آموزش می دهد تا گام های درست را بشنوید و با انجام این تمرین محدوده صدای خود را تقویت کنید. اگر این تمرین را به همراه پیانو و acapella انجام دهید تاثیر بیشتر در صدا سازی و تقویت صدا خواهد داشت.

هر از گاهی می توانید با فشردن یکی از کلید های پیانو مطمئن شوید که هنوز از گام خارج نشده اید. برای تاثیرگذاری بیشتر تمرین Solfege را با یک گام بلند شروع کنید و زمانی که به قسمت های آرام و ناراحت کننده آهنگ می رسید کمی مکث کنید. برای انجا این آهنگ از c میانه (یک گام بالا) به طور مثال:  Do-Re-Fa-Sol-La-Ti-Da شروع کنید و سپس گام های پایین مانند:Da-Ti-La-Sol-Fa-Mi-Re-Do را بخوانید.

این کار را بسیار با دقت انجام دهید و سعی کنید خوب به گام ها گوش کنید و به درستی گام ها را اجرا کنید. پس از اینکه مدتی این کار را انجام دادید و برای شما این کار آسان تر شد شروع به عکس این تمرین کنید به عبارت دیگر از یک گام پایین شروع کنید و به نقطه اوج آهنگ برسید برای این کار به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت اما با انجام این تمرین  خوانندگان قادر خواهند بود در هر دو جهت به بهبودی صدا خود کمک کنند.

تمرین Solfege یکی از روش های مدرن برای صدا سازی و تقویت صدا است

پیانو در تمرین Solfege

پیانو در این تمرین می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و به شما این امکان را می دهد تا متوجه شوید گام های یک آهنگ را درست اجرا می کنید یا از گام خارج شده اید؟ اما اگر در تمرین های Solfege پیانو ندارید ناامید نشوید و شما می توانید با استفاده از پر بال دادن به صدای خود همان نقش پیانو را اجرا کنید. حتی شما می توانید با استفاده از برنامه های اندرویدی پیانو بر روی گوشی خود نیز استفاده کنید.

استفاده از پیانو همراه تمرین Solfege به شما این امکان را می دهد تا هنگام تمرین نت یادداشت برداری کنید. شما همچنین می توانید از معلم های آموزشگاه موسیقی فردوس بخواهید تا گام های از یک آهنگ را برای شما ضبط کنند و شما با استفاده از این گام ها به تمرین خود بپردازید. استفاده از یک معلم آواز با تجربه در این تمرین می تواند بسیار در صدا سازی و تقویت صدا به شما کمک کند.

پیانو در تمرین Solfege می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و به شما این امکان را می دهد تا متوجه شوید گام های یک آهنگ را درست اجرا می کنید یا از گام خارج شده اید؟

تمرین من عاشق آواز خواندن هستم (I Love to sing)

دامنه صدای شما با استفاده از arpeggio تعیین می شود. آکورد های که به قطعات کوچک تقسیم می شوند را  یک arpeggio در نظر بگیرید. نت های که به صورت جداگانه آکورد را تشکیل می دهند به سه شکل صعودی، نزولی و تصادفی تقسیم می شوند. این تمرین را شما باید با یک نفس انجام دهید بنابراین این تمرین سبب تقویت نفس شما نیز می شود. به قول معروف این تمرین یک تیر و دو نشان است.

لبخند به شما کمک می کند تا صدای واضحی داشته باشید برای انجام این تمرین بهتر است که با یک آکورد به عنوان ریشه شروع کنید و  در ادامه به آن octave، 5، 3 اضافه کنید و دوباره به ریشه باز گردید. یا اگر شما به تازگی فعالیت خود را در خوانندگی شروع کردید و فکر می کنید که این روش کمی شما را گیج کرده است این روش را اینگونه اجرا کنید که ابتدا با C میانه شروع کنید و سپس به آن c اکتاو، G و  E را اضافه کنید و سپس به C میانه برگردید.

به طور مثال من یک خواننده هستم و می خواهم این تمرین را با C میانه اجرا کنم ابتدا با  C میانه شروع می کنم سپس گام را بالاتر C خواهم برد و سپس به G بالا خواهم رفت و از G به E و در نهایت به C میانه باز خواهم گشت. این بالا و پایین کردن گام ها را از 2 الی 3 بار انجام دهید و حتما توجه داشته باشید که این کار را با یک نفس و به سرعت انجام دهید.

صدای زننده (Nasty Nays)

صدای زننده (Nasty Nays)

برخی از مواقع می خواهید صدای زننده ای را برای شخصیت های ترسناک مانند: جادوگر ها و … را برای سریال ها یا آهنگ های تیتراژ تولید کنید. این تمرین یکی از تمرین های صدا سازی و تقویت صدا به شمار می رود با ترکیب صدای قفسه سینه و صدای سر می توانید به پیشرفت صدای خود کمک کنید. این تمرین به طور مثال در گفتن کلمه نه به صورت شیطانی بسیار کاربرد دارد که این صدا بینی را نیز دربر می گیرد. برای گفتن این کلمه شما مجبورید این کلمه را در 5 گام بالا و پایین می کنید. در تمرین solfege این موارد عبارتند از: Do-Re-Mi-Fa-Sol-Fa-Mi-Re-Do

این تمرین را باید از C میانه شروع کنید و سپس زمانی که گام را تمام کردید، برای شروع مجدد یک گام از C میانه جلوتر شروع کنید. نکته مهم در این جا این است که گام را افزایش دهید اما جای که احساس کردید صدای شما دچار ناراحتی یا خستگی شده است فورا آواز خواندن را قطع کنید.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید تمرین های صدا سازی و تقویت صدا بسیار جذاب و نیاز به انرژی بالایی دارند به همین منظور شما حتما باید قبل از اجرای این تمرین ها صدای خود را گرم کنید. اساتید با تجربه آموزشگاه موسیقی فردوس به شما کمک می کنند تا در کلاس های صداسازی به خوبی تمرینات را انجام دهید. هر چقدر که این تمرینات با کمک یک معلم حرفه ای انجام شود تاثیر بیشتری در تقویت صدای شما خواهد داشت. امیدوارم که این مقاله توانسته باشد شما با برخی از تمرین های صدا سازی و تقویت صدا آشنا کند.

آموزش آنلاین گیتار در آموزشگاه فردوس

آموزش گیتار به صورت حضوری

 

نوشته قبلی

چگونه با احساس بیشتری آواز بخوانیم

نوشته بعدی

تمرین های برای آواز خواندن بهتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.