راهنمای کامل نت خوانی در موسیقی

تفاوت نت شاهد و دیگر نت ها

نمادهای اساسی نشانه گذاری در نت خوانی را بیاموزید

موسیقی از نمادهای متنوعی تشکیل شده است که ابتدایی ترین آنها خط حامل، کلیدها و نت ها هستند. همه موسیقی شامل این مولفه های اساسی است و برای یادگیری نحوه نت خوانی، ابتدا باید با این اصول آشنا شوید. پس از یادگیری با این روش از درست بودن نت های ساز زمان نواختن نیز اطمینان حاصل می کنید.

خطوط حامل در نت خوانی

خطوط از پنج خط و چهار فضا تشکیل شده اند. هر یک از آن خطوط و هر یک از آن فضاها حرف متفاوتی را نشان می دهد ، که به نوبه خود یک نت را نشان می دهد. این خطوط و فضاها نشانگرهایی به نام A-G را نشان می دهند ، و ترتیب نت به ترتیب حروف الفبا به سمت بالای خطوط حرکت می کند.

کلید سل در نت خوانی

دو کلید اصلی وجود دارد که در نت خوانی می توانید با آنها آشنا شوید. حرف G در سمت چپ خطوط حامل کلید سل است. کلید سل رجیسترهای بالاتر موسیقی را یادآوری می کند ، بنابراین اگر ساز شما از صدای بالاتری مانند فلوت ، ویولن یا ساکسیفون برخوردار است ، نت شما با صدای سل نوشته می شود.
ما از نوشته های رایج استفاده می کنیم تا نام نت ها را برای خطوط و فضاهای بین آنها به یاد بیاوریم. برای خطوط ، ما EGBDF را با کلمه Every Good Boy Does Fine” به یاد می آوریم. به همین ترتیب ، برای فضاها ،  دقیقاً مانند کلمه “FACE” است.

کلید سل
کلید فا در نت خوانی

خط بین دو نقطه کلید باس خطF” در خطوط کلید باس است و همچنین به عنوان کلید فا نیز شناخته می شود. نوازنده باس رجیسترهای پایین موسیقی را نت می کند ، بنابراین اگر ساز شما از صدای ضعیف تری مانند باصون ، توبا یا ویولن سل برخوردار است ، نت شما در ساز باس نوشته می شود. نت های پایین صفحه کلید نیز در کلیدهای باس مشخص شده اند.
یک نوشته رایج برای یادآوری نام های نت برای خطوط ساز باس این است: GBDFA “Good Boys Do Fine Always”.

 

کلید فا

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه فردوس

نت ها در نت خوانی

نت موسیقی که رو یا بین خطوط گذاشته می شود به ما می گوید کدام حرف را باید بر روی ساز خود بنوازیم و چه مدت باید آن را بنوازیم. از هر نت سه قسمت وجود دارد ، سر نت، ساقه و پرچم.

 

نت ها

هر نت دارای یک سر نت است، یا پر (سیاه) یا باز (سفید). جایی که سر نت روی خطوط قرار می گیرد (یا روی یک خط یا فضا) مشخص می کند که کدام نت را خواهید نواخت. بعضی اوقات ، سر نت ها در بالای یا زیر پنج خط و چهار فضا قرار می گیرند. در آن حالت ، یک خط (معروف به لجر لاین) از طریق نت، بالای نت یا زیر سر نت، رسم می شود تا حرف نت را برای پخش نشان دهد، مانند نت های B و C در بالا.

ساقه نت یک خط نازک است که از سر نت بالا یا پایین امتداد دارد. اگر از بالا به سمت راست یا از سمت چپ به سمت پایین باشد، این خط امتداد دارد. جهت خط بر نحوه نواختن نت تأثیرگذار نیست اما به عنوان روشی برای سهولت خواندن نت ها عمل می کند در حالی که به آنها اجازه می دهد مرتباً قرار بگیرند. به طور معمول ، هر نت در خط B یا بالای آن روی خطوط دارای ساقه های رو به پایین است ، آن نت های زیر خط B دارای ساقه های اشاره به سمت بالا هستند.

پرچم نت نوعی انحنا در سمت راست ساقه نت است. هدف آن این است که به شما بگوید چه مدت یک نت را نگه دارید. در زیر خواهیم دید که چگونه یک پرچم مدت زمان نت را کوتاه می کند ، در حالی که چندین پرچم می تواند آن را کوتاه تر کند.

 

ارزش نت

اکنون که قسمت های هر نت را می دانید ، نگاهی دقیق خواهیم داشت به آن دسته از نت های سیاه و سفید که در بالا بحث شد. در نت خوانی اینکه سر یک نت پر یا باز باشد ، ارزش نت را به ما نشان می دهد یا مدت زمان نگه داشتن آن نت را نشان می دهد. با یک سر نت بسته با یک ساقه شروع کنید. این نت ربع ما است و یک ضرب می شود. یک سر نت نت با یک ساقه یک نت نیم است و دو ضربان دارد. یک نت باز که به نظر می رسد یک “o” بدون ساقه است یک نت کامل است ، و برای چهار ضربان نگه داشته می شود.

 

در نت خوانی روش های دیگری نیز برای افزایش طول نت وجود دارد. به عنوان مثال یک نقطه بعد از سر نت، نیمه دیگری از مدت زمان نت را به آن اضافه می کند. بنابراین ، یک نت با یک نقطه برابر با یک نت و یک چهارم خواهد بود. یک چهارم نت با یک نقطه برابر است با یک چهارم به علاوه یک نت هشتم. همچنین می توان از رابط برای تمدید نت استفاده کرد. دو نت به هم گره خورده باید به اندازه ارزش هر دو آن نت با هم نگه داشته شوند و معمولاً از رابط ها برای نشان دادن نت های نگهداری شده که اندازه ها یا میله ها را ضربدری می کنند استفاده می شود.

ممکن است در نت خوانی عکس این قضیه نیز اتفاق بیفتد ، ما می توانیم مدت زمان نگهداری یک نت را کوتاه کنیم. نت های سریعتر با پرچم هایی مانند مواردی که در بالا گفته شد یا با پرچم های بین نت ها نشان داده می شوند. هر پرچم ارزش یک نت را به نصف می رساند، بنابراین یک پرچم به معنای 1/2 از یک چهارم نت است، یک پرچم دو برابر آن را به 1/4 از یک چهارم نت و غیره تقسیم می کند.

پرچم ها همین کار را می کنند در حالی که به ما امکان می دهد موسیقی را با وضوح بیشتری بخوانیم و نت را کمتر شلوغ نگه داریم. همانطور که می بینید، در نحوه شمارش نت های هشتم و شانزدهم در بالا هیچ تفاوتی وجود ندارد.

اما چه اتفاقی می افتد که نتی وجود نداشته باشد؟ آسان است ، ما استراحت می کنیم! استراحت، دقیقاً مانند یک نت، به ما نشان می دهد که باید بر اساس شکل چه مدت نگه داشته شود.

ضرب را انتخاب کنید.

برای نت خوانی ، باید متر آن را بدانید، ضربی که هنگام رقصیدن، کف زدن یا ضربه زدن به پا همراه با آهنگ استفاده می کنید. هنگام نت خوانی، متر مانند کسری ارائه می شود، با یک عدد بالا و یک عدد پایین، ما این را امضای زمان آهنگ می نامیم. عدد بالا به شما می گوید که چند ضربان برای اندازه گیری وجود دارد، فضای خطو در بین هر خط عمودی (نوار نامیده می شود). عدد پایین مقدار نت را برای یک ضربان به شما می گوید، نبض پای شما به همراه گوش دادن ضربه می زند.

در مثال بالا، کسر میزان 4/4 است ، به این معنی که 4 بار در هر بار وجود دارد و هر نت چهارم یک ضربان دارد. توجه داشته باشیم که حتی اگر کسر میزان 4/4 در “Twinkle، Twinkle Little Star” برای 4 بار ضربان می خواهد، در نوار دوم 4 نت وجود ندارد؟ این به این دلیل است که شما دو نت ربع و یک نت نیمه دارید که با هم برابر می شوند 4 ضربه.

علاوه بر مقادیر نت و امضای زمان برای نت خوانی، آخرین قطعه احساس ریتم دانستن سرعت یا ضربات شما در دقیقه است. Tempo در نت خوانی به شما می گوید که قطعه ای با سرعت یا کندی برای پخش در نظر گرفته شده است و اغلب در بالای یک قطعه موسیقی نشان داده می شود.

یک سرعت، مثلاً 60 دور در دقیقه (ضربان در هر دقیقه) به این معنی است که 60 دقیقه از نت های دلخواه را در هر دقیقه یا یک نت را در هر ثانیه پخش می کنید. به همین ترتیب، سرعت 120 سرعت هر ثانیه با 2 نت را دو برابر می کند. همچنین ممکن است کلمات ایتالیایی مانند “Largo” ، “Allegro” یا “Presto” را در بالای صفحه موسیقی خود بریا نت خوانی مشاهده کنید، که بیانگر آهنگ های رایج است. نوازندگان از ابزاری به نام مترونوم برای کمک به آنها در حفظ سرعت هنگام تمرین یک قطعه جدید استفاده می کنند.

 

ملودی بنوازید

 به شما تبریک می گوییم ، شما تقریباً در راه نت خوانی هستید! اول ، بیایید برای نت خوانی میزان ها را بررسی کنیم. یک میزان از هشت نت پی در پی ساخته شده است، به عنوان مثال، میزان C ماژور از C ، D ، E ، F ، G ، A ، B ، C تشکیل شده است. هم چنین می توانید آموزش نت های گیتار را هم مطالعه کنید.

فاصله بین نت اول از مقیاس C ماژور شما تا آخرین مثالی از اکتاو. مقیاس C ماژور برای تمرین بسیار مهم است ، زیرا هنگامی که مقیاس C را پایین آوردید ، مقیاس های اصلی دیگر شروع به جایش می کنند. هر یک از نت های مقیاس C با کلید سفید صفحه کلید شما مطابقت دارد. در اینجا نحوه نگاه یک مقیاس C major و نحوه مطابقت آن با کلیدهای صفحه کلید شما آمده است:

خواهید دید که در نت خوانی با بالا رفتن نت ها ، و حرکت به سمت راست صفحه کلید ، صدای نت ها بالاتر می رود. اما ، نت خوانی در مورد کلیدهای سیاه چطور؟ از نظر موسیقی، کل آهنگ ها یا تمام مراحل بین حروف نت، صداهایی را که می توانیم در سازهای خود تولید کنیم محدود می کند. بیایید مقیاس C major را که به تازگی یاد گرفته اید اجرا کنید، در نظر بگیریم. فاصله بین کلیدهای C و D در مقیاس C شما یک مرحله کامل است، با این حال، فاصله بین کلیدهای E و F در مقیاس C شما یک مرحله است.

آیا تفاوت در نت خوانی را میبینید؟ کلیدهای E و F هیچ کلید مشکی در بین خود ندارند ، بنابراین فقط یک و نیم قدم از یکدیگر فاصله دارند. هر مقیاس عمده ای که روی صفحه کلید بازی خواهید کرد دارای الگوی یکسانی است، کل کل نیم و کل و کل و نیمه.

میزان های بسیاری دیگری نیز وجود دارند که هر کدام در نت خوانی دارای صداهای منحصر به فردی هستند، مانند میزان های کوچک، میزان های معین و موارد دیگر که بعداً با آنها روبرو خواهید شد، اما اکنون در آموزشگاه موسیقی فردوس در رابطه با مبحث نت خوانی می خواهیم فقط روی میزان های اصلی و الگوی میزان اصلی تمرکز کنیم. مجدداً روی صفحه کلید زیر به مقیاس C major نگاه کنید.

 

نیم گوش ها یا نیم پله های صفحه کلید به ما امکان می دهد هنگام نت خوانی صداهای متنوعی بی نهایت را در موسیقی بنویسیم. به این معنی است که نت یک نیم آهنگ (یا نیم پله) بالاتر از سر نت در سمت راست آن روی نت موسیقی است. برعکس، یک، بمل  به این معنی است که نت یک نیم تن پایین تر از سر نت در سمت راست آن است.

در تصویر صفحه کلید دارای نماد زیر مشاهده خواهید کرد که هر نیمه مرحله را بین نت های C و E نشان می دهد ، اینکه آیا از دیز یا بمل استفاده می کنید ، به حرکت صفحه بالا یا پایین صفحه کلید بستگی دارد.

 

یک نماد دیگر نت خوانی برای یادگیری در مورد نیم تن ها وجود دارد ، و آن علامت عرضی است. اگر یک نت تیز یا مسطح باشد ، آن تیز یا مسطح در کل اندازه گیری گسترش می یابد ، مگر اینکه نماد عرضی وجود داشته باشد. یک نماد عرضی یک بمل یا دیز را در یک اندازه یا آهنگ لغو می کند. در اینجا به نظر می رسد که بازی C تا E با نماد عرضی چگونه است.

سرانجام، برای نت خوانی، باید کلیدهای اصلی را درک کنید. شما در واقع یک کلید اصلی را می شناسید ، کلید سی مقیاس C ماژوری که در بالا یاد گرفتید در کلید C بود. میزان ها به دلیل قدرت خود، نت برجسته درون میزان نامگذاری شده اند و تعیین می کند که در چه کلیدی بازی کنید. می توانید میزان اصلی را در هر نت شروع کنید، همانطور که از الگوی کل کل نیمه کل کل نیم-پیروی می کنید.

اکنون، پیروی از این الگو در کلیدهایی غیر از کلید C، شما را مجبور به استفاده از دیز و بمل می کند. از آنجا که چنین است، ما دیز یا بمل مربوط به کلید اصلی آهنگ شما را درست قبل از متر، بعد از کلید، روی نت موسیقی شما قرار می دهیم. این به شما می گوید که آن دیزها یا بمل ها را در طول موسیقی حفظ کنید، مگر اینکه البته یک نماد عرضی برای غلبه بر آن وجود داشته باشد. شما شروع به شناسایی کلید های اصلی قطعات بر اساس آنچه که تیز یا فلت نشان داده شده است خواهید کرد. اگر در خصوص نت شاهد چیزی نیم دانید حتما این مطلب را دنبال نمایید.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس با بیش از 15 سال سابقه در حوزه آموزش

نوشته قبلی

افزایش خلاقیت با موسیقی

نوشته بعدی

آیا شنیدن موسیقی برای سلامتی مفید است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.