افزایش خلاقیت با موسیقی

افزایش خلاقیت با موسیقی

چگونه موسیقی به ما کمک می کند تا خلاقیت بیشتری داشته باشیم؟

یک مطالعه جدید نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی شاد باعث تفکر واگرا یکی از عناصر اصلی خلاقیت می شود.

در دنیای امروز ، افزایش خلاقیت با موسیقی بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است. نه تنها بسیاری از مشاغل به دنبال ذهن خلاق برای پر کردن ردیف خود هستند ، بلکه انواع مشکلات اجتماعی پیچیده ای که با آنها روبرو هستیم نیز می توانند از دوز خوبی از خلاقیت استفاده کنند.

خوشبختانه خلاقیت فقط مختص هنرمندان و نوابغ نیست. علم مدرن پیشنهاد می کند که همه ما توانایی شناختی برای ارائه ایده های اصلی داریم – چیزی که محققان آن را “تفکر واگرا” می نامند. و همه ما می توانیم از بین ایده هایی که احتمال موفقیت آنها وجود دارد را انتخاب کنیم ، محققان آن را “تفکر همگرا” می نامند.

اگرچه ممکن است همه ما در این نوع تفکرات به طور مساوی موفق نباشیم ، اما همه ما می توانیم در حل خلاقانه مسئله مهارت بیشتری داشته باشیم – چه مشکلاتی که با آنها روبرو هستیم شامل کشف چالش های فن آوری در کار باشد یا مراحل بعدی برای ایجاد یک نقاشی جدید. سوال این است که چگونه؟

آموزش آنلاین آواز در آموزشگاه فردوس

آموزش آواز به صورت حضوری

در یک مطالعه جدید افزایش خلاقیت با موسیقی کشف شده است. از آنجا که در مطالعات دیگر نشان داده شده است که موسیقی باعث بهبود شناخت و تقویت یادگیری و حافظه می شود ، منطقی است که شاید بر تفکر خلاق نیز تأثیر بگذارد.

در آزمایش افزایش خلاقیت با موسیقی ، شرکت کنندگان تمرینات خلاقیتی را امتحان کردند که تفکر واگرا یا همگرا را هنگام قرار گرفتن در معرض سکوت (سناریوی کنترل) یا موسیقی کلاسیک که چهار حالت عاطفی متمایز را ایجاد می کند: شاد ، آرام ، غمگین یا مضطرب اندازه گیری می کند.

محققان پس از مقایسه عملکرد شرکت کنندگان در مورد تفکر واگرا و همگرا در پنج سناریو ، دریافتند که افرادی که به موسیقی شاد گوش می دهند نمره قابل توجهی بالاتر از تفکر واگرا نسبت به افرادی که در سکوت اجرا کرده اند داشته اند. افزایش خلاقیت با موسیقی امکان پذیر است و  به عبارت دیگر ، آنها ایده های کلی بیشتری و ایده های خلاقانه و ابتکاری ارائه دادند.

نویسندگان مطالعات در باب افزایش خلاقیت با موسیقی می نویسند: “نتایج نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی شاد باعث افزایش عملکرد در کل تفکر واگرا می شود” ، جالب اینجاست که اینکه آیا شرکت کنندگان موسیقی را “دوست داشتند” یا نه تاثیری در عملکرد آنها نداشته است ، این نشان می دهد که مزایای آن صرف لذت بردن از موسیقی نیست. و هیچ یک از انواع موسیقی تأثیری در تفکر همگرا نداشته است ، که به جای اینکه ذهن خود را برای بسیاری از ایده های بالقوه باز کنید ، نیاز به ارائه پاسخ صحیح دارد.

نویسندگان در مورد تاثیرات افزایش خلاقیت با موسیقی می نویسند: “افزایش تفکر واگرا اما نه همگرایی پس از گوش دادن به موسیقی شاد ممکن است با این واقعیت توضیح داده شود که کارهای همگرا کمتر به روان بودن و انعطاف پذیری متکی هستند ، بلکه به یافتن یک پاسخ صحیح بستگی دارند.”

همچنین ممکن است مربوط به خلق و خوی ایجاد شده توسط موسیقی شاد باشد. از این گذشته ، خوشبختی احساسی مثبت تلقی می شود که به گفته محقق باربارا فردریکسون ، ذهنیت ما را گسترش می دهد و میل ما به کاوش و بازی را افزایش می دهد. اگرچه محققان در واقع تغییرات خلقی را تجزیه و تحلیل نکردند ، اما تحقیقات نشان می دهد که بین خلق و خوی مثبت و خلاقیت رابطه ای وجود دارد ، که نشان می دهد این مکانیسم اصلی مزایای موسیقی شاد است.

به هر حال ، نتایج نشانگر افزایش خلاقیت با موسیقی است و افراد ممکن است مایل باشند هنگام کار به موسیقی شاد گوش دهند – به ویژه اگر نیاز به یافتن روش های جدید برای بررسی یک مشکل خاص دارند. همانطور که نویسندگان نتیجه می گیرند ، “گوش دادن به موسیقی ممکن است برای ارتقا تفکر خلاق به روشهای ارزان و کارآمد در زمینه های مختلف علمی ، آموزشی و سازمانی در صورت نیاز به تفکر خلاق مفید باشد.”

افزایش خلاقیت با موسیقی برای همه

اگر فکر می کنید خلاقیت فقط مربوط به هنر و موسیقی است ، دوباره فکر کنید. نویسندگان یک مطالعه اخیر درباره تأثیر موسیقی بر شناخت خلاق می گویند: در دنیای امروز ، “خلاقیت نیروی محرکه نوآوری علمی ، فناوری و فرهنگی است و می توان آن را یکی از صلاحیت های کلیدی قرن 21” دانست. آنچه ما بیشتر به آن نیاز داریم خلاقیت است ، اما کمبود آن وجود دارد.

بنابراین ، اگر نتوانید یک خط مستقیم بکشید و فکر کنید خلاق نیستید ، چه می کنید؟ دوباره فکر کنید خلاقیت فقط برای هنرمندان و موسیقی دانان نیست. آنچه ما به عنوان خلاقیت در نظر می گیریم به معنای ایده های اصیل ، ایده های غیر منتظره ، بینش و راه حل است.. بنابراین ، چه یک رامبراند دیگر باشید و چه استیون هاوکینگ ، می توانید خلاقیت فردی خود را رشد دهید.

اثبات افزایش خلاقیت با موسیقی در مطالعات اخیر.

آیا در مورد اثر موتزارت از دهه 90 شنیده اید؟ این اولین مطالعه ای بود که موسیقی کلاسیک را به افزایش شناخت فضایی پیوند می داد. در سال 2017 ، محققان تأثیراتی را یافتند که انواع مختلف موسیقی بر خلاقیت دارد. این نشان داد که موسیقی شاد با احساسات بالا باعث افزایش خلاقیت می شود. به طور خاص ، تعداد ایده ها را افزایش می دهد. نکته اصلی این است که موسیقی باید تأثیر عاطفی قوی و ضرب آهنگ جذابی داشته باشد. بهتر است به موسیقی یا آهنگ های مورد علاقه خود بدون متن گوش دهید. همه ما آهنگهای شادمان داریم که روحیه ما را تقویت می کند. دانشمندان اکنون معتقدند که موسیقی باعث افزایش خلاقیت می شود.

آیا افزایش خلاقیت با موسیقی می تواند به من در کار کمک کند؟

آره! در آموزشگاه موسیقی فردوس ، ما از موسیقی برای کمک به شما در جریحه دار کردن ایده ها استفاده می کنیم.

موسیقی و خلاقیت: چگونه افزایش خلاقیت با موسیقی اتفاق می افتد؟

موسیقی طبق هر مطالعه نوعی “تحریک شنیداری” است. و به همین دلیل ، در واقع می تواند بر روی مغز ، به خصوص دامنه توجه شما تأثیر بگذارد. اگرچه سر و صدا نیز نوعی تحریک شنیداری است ، اما موسیقی از نظر صوتی بی نظم نیست

موسیقی و خلاقیت

سر و صدا در مقابل موسیقی: افزایش خلاقیت با موسیقی

ظاهراً موسیقی ساختاری دارد. فارغ از ژانر دارای سرعت ، زیر و بم ، هارمونی ، تن و نظم است. بنابراین حتی اگر نوعی تحریک شنیداری باشد ، بر عملکرد مغز تاثیری ندارد. در حقیقت ، مطالعات امروز نشان می دهد که موسیقی در واقع می تواند به خلاقیت بیشتر افراد کمک کند.

آموزشگاه موسیقی فردوس معتقد است حتی اگر دروس موسیقی یا هر نوع آن را نمی خوانید ، فقط با گوش دادن منظم به موسیقی به طور منظم ، می توانید از خلاقیت بسیار بالاتری بهره مند شوید.

چگونه موسیقی به ما کمک می کند تا خلاقیت بیشتری داشته باشیم

در اینجا نکاتی در رابطه با افزایش خلاقیت با موسیقی آورده شده است:

  گوش دادن به موسیقی می تواند شما را خوشحال کند

بخاطر داشته باشید که هرچه بیشتر خوشبخت باشید ، بیشتر تخیل می کنید و عملکرد مغز شما بهتر می شود. و یکی از بهترین راه ها برای نگه داشتن شما در این حالت گوش دادن به موسیقی های نشاط آور  است. همانطور که اتفاق می افتد ، این نوع موسیقی تولید هورمون های “شاد” شما را افزایش می دهد.

  نواختن یک ساز و افزایش خلاقیت با موسیقی

یادگیری و نواختن آلات موسیقی به مغز شما امکان عملکرد صحیح را می دهد. ناگفته نماند ، مغز شما را در حالت مطلوب خود نگه می دارد.

طبق تحقیقات ، افرادی که دروس پیانو و گیتار می خوانند بسیار خلاق و تخیل بیشتری دارند. این بدان دلیل است که یادگیری و تمرین نواختن سازها باعث افزایش ایده پردازی در کل می شود.

افزایش خلاقیت با موسیقی

بهبود تمرکز و افزایش خلاقیت با موسیقی

موسیقی در حال حاضر به عنوان تقویت کننده روحیه ایجاد شده است. بسته به نوع موسیقی می تواند احساسات خاصی را در شما ایجاد کند. به همین دلیل است که درمانگران تقریباً اغلب استفاده از موسیقی را به بیماران خود توصیه می کنند.

برای شما مهم است که توجه داشته باشید که وقتی روحیه شما در یک طیف مناسب قرار دارد ، مغز شما تمایل به ایجاد ایده ها و تخیلات خاص دارد که می تواند خلاقیت شما را بهبود بخشد.

موسیقی جرقه الهام یا تضمین افزایش خلاقیت با موسیقی

در رابطه با موسیقی که باعث تقویت روحیه می شود ، موسیقی نیز الهام بخش است. چه به دلیل متن آهنگ باشد یا ملودی و لحن موسیقی ، به مردم کمک می کند تا برای انجام برخی کارها الهام گرفته و مصمم تر شوند.

بر این اساس، شناخته شده است که هر شخص الهام گرفته ای در واقع می تواند کارهای بزرگ و خلاقانه انجام دهد. و هرچه دسترسی به منبع بهتر باشد ، الهام بیشتر خواهد بود.

نتیجه گیری: افزایش خلاقیت با موسیقی

روش های زیادی وجود دارد که چگونه یک فرد می تواند خلاق تر شود. اما در حالی که برخی از این روش ها کاملاً راحت و قابل استفاده روزمره هستند ، اما هیچ چیز راحت تر و قابل اطمینان تری نسبت به موسیقی وجود ندارد. نه تنها این که افزایش خلاقیت با موسیقی میسر است، بلکه می تواند از بسیاری جهات به تصور شما نیز کمک کند.

آموزشگاه موسیقی فردوس پیشنهاد می دهد ، دفعه بعدی که احساس غم و بی انگیزگی کردید تصمیم برای انجام کارهای خلاقانه ، گوش دادن به موسیقی یا نواختن ساز کنید. و مطمئناً ایده ها و تخیلات به طور طبیعی در شما جریان خواهند یافت.

فردریش نیچه معتقد به افزایش خلاقیت با موسیقی یک بار نقل کرد ، “بدون موسیقی ، زندگی اشتباه خواهد بود.”

موسیقی جرقه الهام

افزایش خلاقیت با موسیقی را جدی بگیرید.

مغز ما سیم متفاوتی دارد بنابراین ممکن است موسیقی برای برخی خوب و برای دیگران بد باشد. چه صدای شیرین سکوت را ترجیح می دهید و چه موسیقی کلاسیک ، چرا آزمایش نمی کنید تا بدانید چه چیزی برای شما بهتر است؟ افکار و تجربیات خود را در رابطه با افزایش خلاقیت با موسیقی با ما در آموزشگاه موسیقی فردوس در میان بگذارید.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس، با بیش از 15 سال سابقه در حوزه موسیقی

نوشته قبلی

چرا یادگیری موسیقی مهم است؟

نوشته بعدی

راهنمای کامل نت خوانی در موسیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.