آموزش نت خوانی پیانو

فهرست مطالب

نحوه نت خوانی پیانو

نت خوانی: موضوع این مقاله در سایت آموزشگاه موسیقی فردوس، در مورد آموزش نت خوانی موسیقی در کلاس آموزش پیانو است. در این مطلب در مورد ۵ گام آسان برای یادگیری نت خوانی توضیح می دهیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس آموزش پیانو به صورت حضوری و آنلاین

نت خوانی پیانو

بخش پایه ی یادگیری ساز پیانو نت خوانی می باشد. در ابتدا هنرجویان باید آموزش نت خوانی برای دست راست و چپ و همچنین خواندن نت در کلید سل و فا را بیاموزند تا برای نواختن نت ها از آن استفاده کنند.در ادامه به بیان ۵ راه آسان برای نت خوانی پیانو را بیان می کنیم:

نت خوانی پیانو برای دست راست

در پیانو معمولا دست راست برای نواختن ملودی است که با کلید سل کار می کند. در این مرحله باید محل قرار گرفتن نت ها روی خطوط را یاد بگیرید همچنین در ابتدای کار باید نت های موسیقی که شامل هفت نت دو، ر، می، فا، سل، لا، سی می باشد را یاد بگیرید و لازم است بدانید که برای نشان دادن نت ها از نمادهای انگلیسی آنها که C D E F G A B است استفاده می شود.

خواندن نام نت ها هنگام نواختن پیانو

هنرجویان مبتدی ابتدا باید نام نت را روی هرکدام بنویسند و به هنگام نواختن آن ها را بخوانند. این یکی از تکنیک های لازم و ضروری نت خوانی پیانو می باشد و باعث پیشرفت سریعتر هنرجو می شود.

اما باید توجه داشت که نباید به این کار عادت کرد و پس از یادگیری نت ها و جایگاه آنها این کار را متوقف کرد همچنین در ابتدا باید نام فارسی و لاتین نت ها را باهم بنویسید برای مثال باید بدانید که نت دو همان C و لا همان A می باشد.

نت خوانی پیانو برای دست چپ و کلید فا

گرفتن آکورد با استفاده از کلید فا انجام می شود که این کار را باید با دست چپ انجام داد. بعد از نت خوانی با دست راست باید به سراغ آموزش نت خوانی با دست چپ رفت.

با آموزش این روش می توانید شروع به نواختن قطعه ی مشهور پیانو کنید. در ابتدا نواختن قطعه ها برای شما بسیار مشکل خواهد بود به همین دلیل باید ابتدا با دست راست نت های سل را بنوازید و وقتی کامل یادگرفتید به سراغ دست چپ رفته و نت های کلید فا را بنوازید سپس با هر دو دست شروع به نواختن قطعه کنید.

یادگیری نت ها از طریق شماره گذاری انگشتان

در مرحله ی بعد باید انگشتان دست راست و چپ را از ۱ تا ۵ شماره گذاری کنید. شما می توانید بر روی نت ها شماره ی هر کدام از انگستانتان را بنویسید این روش در ابتدا کمک زیادی در نواختن نت ها به شما می کند به این دلیل که به جز اشنایی با صئدای نت ها به شما کمک می کند تا بدون نگاه کردن به کلید ها پیانو را بنوازید.پس از مدتی نت ها را پاک کرده و خودتان را برای نواختن پیانو بیازمایید.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه فردوس

شماره انگشتان و نام نت ها روی کلاویه پیانو

در این مرحله باید بدانید که شماره ی هر انگشت برای کدام نت می باشد ابتدا این کار را از دست راست باید شروع کرد.پیانو دارای ۸ اکتاو است و اولین نت آن نت دو یعنی C می باشد پس اولین نت سمت راست نت C می باشد که با دست سمت راست و انگشت شصت نواخته می شود و همینطور به ترتیب سایر نت ها و انگشتان می باشد.

اگر به یادگیری بیشتری در نت خوانی نیاز دارید باید به فراگیری درس های پیانو بپردازید و از این طریق می توانید ثابت کنید که مهارت خود را بر اساس تئوری موسیقی و روش های درست و اصولی پیش می برید.

یادگیری نت های نیم پرده در پیانو

به فاصله ی بین دو نت که در پشت سرهم قرار دارند پرده می گویند همچنین به نت هایی که نصف فاصله ی دو نت را نشان می دهد نت های نیم پرده می گویند.

به نت های نیم پرده که با علامت های مخصوص کنار نت ها نشان داده می شوند بمل و دی یز می گویند.یادگیری این نت ها بسیار آسان است زیرا این نت ها همان کلاویه های مشکی روی پیانو هستند.کلید سیاه قبل از هر نت بمل و کلید سیاه بعد از هر کلید سفید را دی یز آن نت می نامند.

نکته ی قابل توجه این است که بین نت سی و دو و بین نت های می و فا کلید مشکی پیانو وجود ندارد زیرا بین این دونت فاصله ی نیم پرده وجود دارد.

برای یادگیری نت های پیانو باید جای دو نت سی و دو را پیدا کرد و با استفاده از آم بقیه ی نت ها را به آسانی آموخت.

آموزش آنلاین موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس با بیش از ۱۵ سال سابقه در حوزه موسیقی

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
ویولن، سازی است که به مرور زمان و از زمانی که به شکل امروزی ساخته شده است، تغییرات و تحول زیادی پیدا نکرده...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
از میزان در موسیقی برای آرایش و سازماندهی درست نت‌ها استفاده می‌شود، موسیقی یک هنر دقیق است و از قواعد دقیق و خاصی...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
شاید نخستین باری که به کنسرت رفتید با خود گفته باشید که «من می خواهم روزی روی سن بدرخشم». یا شاید این کنسرت...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
یکی از بهترین سنین یادگیری موسیقی، از دوران کودکی است. آموزش موسیقی در دوران کودکی تاثیر بسیار خوبی داشته و می‌تواند استعداد کودکان...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
اسکرول به بالا
question