فهرست مطالب

گاهی یک قطعه موسیقی موقتا از یک گام به گام دیگری می رود. به این جا به جایی مدولاسیون می گویند. مدولاسیون در موسیقی کلاسیک قدیمی و سمفونی های طولانی و موومان های کنسرتوها خیلی معمول است که در آن ها تقریبا همیشه قسمتی از قطعه در گام متفاوتی است. این گام جدید معمولا یک گام نزدیک، مانند گام ماینور نسبی یا ماژور نسبی گام اصلی است. نشانه سرکلید این قطعه موسیقی طبعا تغییری نمی کند اما کیفیت آکوردها و اعداد رومی آکوردها کاملا متفاوت است که موجب توالی آکوردی کاملا متفاوتی هم می شود.

آموزش آنلاین گیتار در آموزشگاه فردوس

آموزش گیتار به صورت حضوری

اگر در یک قطعه موسیقی ناگهان توالی آکوردی ای را ببینید که انتظار نداشتید در آن گام باشد، علتش چنین است که ممکن است آن قطعه مدولاسیون شده باشد. تعداد بیشماری نشانه عرضی یا یک نشانه سرکلید جدید وسط قطعه هم نشانه هایی از مدولاسیون هستند.
یکی از روش های محبوب مدولاسیون در موسیقی پاپ چنین است که گام را یک پرده بالا ببریم. برای مثال از فا ماژور به سل ماژور (بسیاری از تئوریسین های موسیقی به این مدولاسیون، راننده کامیونی می گویند برای اینکه مانند دنده عوض کردن است). مادامی که یادتان باشد نشانه سرکلیدتان چیست، کار با مدولاسیون در قطعه مقوله پیچیده ای نخواهد بود.

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید نخستین باری که به کنسرت رفتید با خود گفته باشید که «من می خواهم روزی روی سن بدرخشم». یا شاید این کنسرت...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
یکی از بهترین سنین یادگیری موسیقی، از دوران کودکی است. آموزش موسیقی در دوران کودکی تاثیر بسیار خوبی داشته و می‌تواند استعداد کودکان...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
ساز گیتار به عنوان یکی از محبوب‌ترین سازهای دنیای امروز، مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به حوزه موسیقی است. در مسیر آموزش...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
همانطور که میدانید، آموزش گیتار به زمان نیاز دارد و آنقدرها هم آسان نیست. هرچند برخی گیتار را خیلی زود یاد می گیرند...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
نخستین کار به هنگام در دست گرفتن گیتار چیست؟ کوک کردن گیتار (tuning the guitar) مهم ترین بخش قبل از نواختن موزیک می...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
به تازگی ویولون خریده‌اید و برای نواختن آن هیجان زده اید! اما چگونه آن را کوک می کنید؟ کوک کردن ویولن شاید پیچیده...
نویسنده: امید ترابی
نظرات: 0
اسکرول به بالا
question