آموزش سنتور

فهرست مطالب

یکی از نکات مهم آموزش سنتور برای مبتدیان آشنایی با نحوه نشستن پشت ساز و در دست گرفتن مضراب است. اگر شما از ابتدا با نحوه صحیح قرار گرفتن پشت سنتور آشنا نشوید در آینده این موضوع برای شما ددردسر ساز خواهد شد. همانطور که میدانید غالبا کار کردن با دست راست برای چپ دست ها و کار کردن با دست چپ برای راست دست ها مشکل است. در این مقاله با نحوه نشستن پشت ساز و همچنین کار کردن با دست چپ آشنا خواهید شد.

آموزش سنتور

آموزش آنلاین سنتور

اولین نکته این است که باید کاملا صاف و مستقیم پشت سنتور قرار بگیرید. همچنین میزی که ساز خود را روی آن قرار میدهید باید ارتفاعی حدودا ۶۰ سانتی متر داشته باشد. به طوری که هنگام نشستن پشت شما خم نشود. همچنین بازوها و ساعد شما باید هنگام مضراب گرفتن زاویه قائمه داشته باشد. همچنین باید دقت کنید که هنگامی که پشت سنتور هستید ساز در وسط باشد به طوری که به همه ساز تسلط داشته باشید. زیرا در غیر این صورت برای مضراب زدن به سیم های زرد و سفید باید مرتب جای خود را تغییر دهید.

همچنین دقت کنید دو انگشتی که هنگام مصراب گرفتن درگیر نمیشوند یعنی انگشت چهارم و پنجم نباید داخل دست جمع شوند. حلقه مضراب نیز باید به بند اول انگشتان دوم و سوم برسد. هنگام مضراب زدن تصور کنید در حال چرخاندن یک دایره هستید. مچ دست را خشک حرکت ندهید. همچنین یکی از عادت های غلط در ابتدای آموزش سنتور حرکت دادن آرنج به جای مچ است. سعی کنید تعادل را در نگه داشتن مضراب حفظ کنید. نه آنقدر محکم ان را بگیرید که به انگشتان شما فشار وارد کند و نه انقدر شل که مضراب درد انگشتان شما حرکت کند. همچنین در ادامه تمریناتی جهت تقویت عضلات مخالف را برای شما گردآوری کرده ایم.

سعی کنید ابتدا با فرم تمرین مضراب ها آشنا شوید و رفته رفته بر سرعت آن اضافه کنید. اجرا کردن پشت سر هم مضراب های جفت کمک زیادی به هنرجویان آموزش سنتور در مهارت های دست مخالف خواهد کرد. در ابتدا ممکن است سرعت شما کم باشد اما رفته رفته بر سرعت شما اضافه خواهد شد. هر دو مضراب را باهم پایین اورید و یک صدا را تولید کنید. یکی دیگر از تمرین هایی که باعث پیشرفت چشمگیر شما در ابتدای راه آموزش سنتور خواهد شد تمرینات قرینه است. خاصیت دیگر این تمرین افزایش تمرکز حواس شما میباشد.

آموزش تنبک در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا