فهرست مطالب

نوازندگان حرفه ای ساز کیبورد معمولا قواعدی دارند که هرچند ساده به نظر می آیند اما بسیار کاربردی هستند. حتما کنجکاو هستید بدانید این اصول ساده که یک نوازنده حرفه ای را از مبتدی متمایز میکند چه هستند. اينجا توصيه هاي مفيد برای بالا بردن توانایی شما در یادگیری ساز کیبورد آمده است.

آموزش آنلاین پیانو در آموزشگاه فردوس

آموزش پیانو به صورت حضوری

شناخت الگوها

هر آهنگ نوشته شده، از يك الگو و يك ساختار قسمت ها و تسلسل هاي آكورد تشكيل شده است. شما بايد فقط به يك آهنگ مدرن مثل نغمه هاي بيتل ها گوش دهيد، تا بفهميد منظور ما چيست. براي بسط خزانه موسيقيايي خود و رواني در مهارتتان و بهبود آن، هر آهنگي كه مي شنويد را سريعا و به راحتي، الگوهايش را ياد بگيريد.

با اعداد بنوازيد

هر آهنگي كه نوشته شده است در يك كليد خاص است. هر كليد گام خود را دارد، سري از نت هاي در فواصل معين. هر كدام از آنها صداي طبيعي و مطبوع به گوش مي دهند وقتي كه در ترتيب خود نواخته شوند. هر گام در هر كليد ، آكورد يك و آكورد دو خود را دارد. بجاي مجبور كردن خود براي حفظ كردن چگونه ياد گرفتن آكوردهاي پيانو و كيبورد بر اساس عادت، بجاي آن كليدهايي كه آكوردها در آن نواخته شدن و گام ها را ياد بگيريد. در آن صورت خيلي سريع و به راحتي مي توانيد بفهميد چگونه يك آكورد را در هر كليدي درجا بنوازيد.
چه آن آكورد مورد نظر را حفظ كرده بوديد يا نه!

گوش بدهيد:

نكته امروز درباره يادگرفتن نواختن از طريق گوش دادن است. راز يادگيري نواختن از طريق گوش دادن، ساده است. همان طور كه در مقاله قبلي ياد گرفتيد، ۱۲ كليد موسيقي وجود دارد. با انجام دادن آن، مي توانيد راحت هر موسيقي كه مي شنويد را به كليدي كه دوست داريد، انتقال بدهيد. انتقال را ياد بگيريد و سپس به سطح بعدي نوازندگي كيبورد و پيانو، ارتقاع خواهيد يافت. كه همچنين مهارت في البداهه نوازي را نيز ياد خواهيد گرفت.

بيشتر نوازندگان ساز کیبورد مي توانند صفحه نت هاي موسيقي ها را بخوانند و دنبال كنند، ولي كمتر ديده مي شود كه نوازنده اي بنشيند و شروع به نوازندگي في البداهه بدون شنيدن آهنگي كه شنيده است، بكند و صداهاي مطبوع و خوبي به گوش بدهد. البته، اگر هنوز نمي دانيد كه چطور صفحه نت هاي موسيقي كيبورد و پيانو را بخوانيد، پس ممكنه هنوز بخواهيد اين مهارت رو بخوبي ياد بگيريد.

ولي هزينه يادگيري اصول موسيقي فقط در نوشته شده ها نيست، بلكه در گوش دادن نيز هست. در تعاريف موسيقي، به اين ترم، تمرين گوش مي گويند. ياد بگيريد، كه صداهاي فواصل هارمونيك و ملوديك رو تشخيص دهيد و بيش از نيمي از راه پيشرفت را از اين طريق طي كنيد.

مهارت هايتان را به نمايش بگذاريد :

ما البته پيشنهاد نمي كنيم كه به صورت غير عرف اجتماعي جامعه به خيابان برويد ولي پيشنهاد مي كنيم كه وقتتان را در كنار موسيقي دانان استثنايي بگذرانيد. عضلات بدن، حافظه بالاتري از توانايي فراخواني ذهن هوشيار ما دارند. با به سادگي غوطه ور شدن در محيط كه گوش شما در معرض شنيدن و نمايش قرار بگير، با نواخته شدن موسيقي كه شما مشتاقيد، بدنتان واكنش ساده تري در بازتوليد آن صداها روي كيبورد يا پيانوي خودتان را نشان مي دهد.

مهمترين چيزي كه در ماجراجويي نوازندگي كيبورد و پيانو شما بايد اين است كه بخاطر بياوريد كه به آن هر روز توجه نشان دهيد. نيازي نست كه براي ساعت ها و ساعت ها در روز تمرين كنيد تا نوازنده خوبي شويد. فقط احتياج است كه هر روز زماني حتي كوتاه را وقف كيبورد يا پيانو كنيد تا مهارت هايي كه در حال ياد گرفتيد، در ذهن و بدنتان باقي بماند.

آموزش تئوری موسیقی در آموزشگاه موسیقی فردوس

مشاوره رایگان دوره های آموزشی
مطالب مرتبط
شاید شما هم درباره تنفس دیافراگمی، یا اهمیت تنفس صحیح در آواز شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم تمامی نکات لازم در...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار مناسب برای افراد چپ دست چیست
این سوال که آیا گیتار مناسب برای افراد چپ دست و راست دست متفاوت است یا نه؟ ممکن است دغدغه بسیاری از افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
تاریخچه آواز پاپ و کلاسیک در دنیا آواز پاپ و کلاسیک دو ژانر موسیقی هستند که در دنیای موسیقی بسیار محبوب و شناخته...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
گیتار جزو ساز های است که دارای قدمت بسیار بالایی است؛ که نشان از اهمیت این ساز از گذشته تا به امروز را...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
آموزش آکورد های ساده گیتار اگر به تازگی آموزش گیتار را شروع کرده اید و به دنبال یادگیری ترانه های ساده با گیتار...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
کلیفون چیست
اگر به سازهای زهی، آرشه ای علاقه داشته باشید، احتمالا راجع به کلیفون ها شنیده اید. کلیفون به انگلیسی (colophony) که گاهی افراد...
نویسنده: امیر گلشنی
نظرات: 0
اسکرول به بالا